FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

304 Not Modified Hatası ve Çözüm Yolları

HTTP 304 Durum Kodu veya 304 Not Modified hatası, istenen kaynak son erişildiği andan bu yana değiştirilmediğinde ortaya çıkan istemci taraflı bir hatadır. 304 hatasının farklı birçok nedeni olabilir (tarayıcı önbelleği, DNS önbelleği, tarayıcı uzantıları, kötü amaçlı yazılımlar ve hatalı yönlendirme gibi). Ancak bu sorunun çözümü kolaydır. Aşağıda 304 Not Modified hatasının nasıl çözüleceğine dair adımları listeledik.

HTTP 304 Not Modified Hatası Çözümü

304 hatasının nedenine bağlı olarak farklı çözüm yolları vardır. Aşağıda olası tüm nedenler için farklı çözüm yollarını bulabilirsiniz:

1. Tarayıcı Önbelleğinizi Temizleyin

HTTP 304 Not Modified hatası için en kolay çözümlerden biri tarayıcınızın önbelleğini temizlemektir. Önbelleği temizlemek, tarayıcınızda depolanan tüm geçici dosyaları siler ve tarayıcıyı sunucudan tekrar veri almaya zorlar. 

Google Chrome tarayıcı önbelleğini temizlemek için;

 • Google Chrome’u açın ve sağ üst köşedeki üç noktaya ve ardından “Ayarlar”a tıklayın.
 • “Gizlilik ve güvenlik”e gidin ve “Tarama verilerini temizle”ye tıklayın.
 • Temizlemek istediğiniz zaman aralığını ve öğeleri (Önbellek ve Çerezler) seçin ve ardından “Verileri temizle”ye tıklayın.

2. DNS Önbelleğini Temizleyin

DNS önbelleği, en son alan adı çözümlemelerini saklayan geçici bir veritabanıdır. DNS önbelleği bozuksa veya güncel değilse, 304 Not Modified hatasına neden olabilir. Bunu çözmek için DNS önbelleğini sıfırlamanız/temizlemeniz gerekir. 

Windows Kullanıcıları için: 

 • “Windows + R” tuşlarına basın ve ilgili alana “CMD” yazın.
 • Komut alanına ipconfig /flushdns yazın ve enter tuşuna basın.
 • Tarayıcınızı yeniden başlatın ve 304 hatasının devam edip etmediğini kontrol edin.

Tüm detayları ve farklı işletim sistemlerinde DNS önbellek temizleme işleminin nasıl yapıldığını görmek için şu kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz: https://wpekran.com/dns-onbellegi-nasil-temizlenir/

3. Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Bazen tarayıcı uzantıları otomatik olarak güncellenir. Bu, bir web sitesinin veri akışına müdahale ederek sunucu yanıt hatalarına neden olabilir. Belirli bir web sitesinde HTTP 304 Not Modified hatası ile karşılaşırsanız tüm uzantılarınızı devre dışı bırakın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Google Chrome tarayıcı uzantılarını geçici olarak şu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz: 

 • Tarayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesine tıklayın.
 • “Diğer Araçlar”ı ve ardından “Uzantılar”ı tıklayın.
 • Bir uzantıyı devre dışı bırakmak için uzantı adının sağ tarafındaki seçim düğmesine tıklayın.

4. Tarayıcınızda Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Çalıştırın

Kötü amaçlı yazılımlar tarayıcının veri akışına müdahale ederek 304 Not Modified hatası görmenize neden olabilir. Bu hata mesajının görünmesine bir virüsün neden olup olmadığını kontrol etmek için tarayıcınızda bir kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırabilirsiniz.

5. Sunucu Yapılandırma Dosyalarınızı Kontrol Edin

Hatalı veya yanlış yönlendirme talimatları 304 Not Modified hatası görmenizin nedeni olabilir. Sunucunun doğru şekilde yapılandırıldığından ve kullanıcıyı doğru URL’ye yönlendirdiğinden emin olun.

304 hatasının göründüğü web sitesinin sahibiyseniz, sunucu yapılandırma dosyalarınızı kontrol etmenizi öneririz. Web siteniz Apache üzerinde çalışıyorsa sunucu yapılandırma dosyalarınız “.htaccess” olarak adlandırılır. Bunu web sitenizin kök dizininde, genellikle public_html klasörünün içinde bulabilirsiniz. .htaccess dosyaları, yönlendirmeler de dahil olmak üzere birçok sunucu isteğini işler. Bu dosyada bir hata olduğunda, erişim sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Çözüm için .htaccess dosyanızı silip yeniden yüklemek faydalı olabilir:

 • cPanel’e giriş yapın ve Dosya Yöneticisi’ne gidin.
 • public.html klasörüne tıklayın.
 • Buradan .htaccess dosyanızı bulun ve sağ tıkla ‘İndir‘e tıklayıp bilgisayarınıza bir yedek indirin.
 • Şimdi .htaccess dosyanızı silip web sitenizi kontrol edin.
 • Dosyayı sildikten sonra wp admin panele giriş yapabiliyorsanız Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar‘a gidin ve herhangi bir değişiklik yapmadan sadece Kaydet‘e tıklayın. Bu işlem, WordPress’i yeni ve hatasız bir .htaccess dosyası oluşturmaya zorlar.

Bu işlemin ardından sorun hala devam ediyorsa hosting firmanızın destek birimine durumu bildirip destek talep etmeniz gerekebilir.


Bu kılavuzun 304 Not Modified hatası çözümü için faydalı olacağını umuyoruz. Ayrıca, karşılaşabileceğiniz diğer hatalar için çözüm yolları içeren şu içeriklerimize de göz atmak isteyebilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu