FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

550 Hatası Nedenleri ve Çözümü

Outlook, Gmail vb. platformlarda mail gönderirken karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri 550 hatası (Email Error 550)’dır. 550 hata mesajı yaygın bir sorun olsa da nedenine bağlı olarak çözümü nispeten kolaydır. Aşağıda bunun detaylarına değindik…

550 hata mesajı genellikle bir alıcının e-posta sunucusu, gönderdiğiniz e-postayı kabul etmediğinde ortaya çıkar. Bu, kalıcı bir engelleme anlamına gelir; yani sunucu, e-postanızı bir sorun nedeniyle teslim etmeyi reddetmiştir. Bu sorun, e-posta adresinde yapılan yazım hataları gibi basit bir neden ya da kara listeye alınmış IP adresleri gibi daha ciddi bir nedenle alakalı olabilir.

Mail 550 hatasını tetikleyen birçok faktör olabilir. Bazı yaygın nedenler şunlardır:

  • Email Error 550 5.1.0 Address Rejected (Adres reddedildi): “5.1.0 Adres Reddedildi” hatası, alıcının sunucusunun belirtilen e-posta adresini bulamadığı anlamına gelir. ‘Adres reddedildi’ hatası bir yazım hatasından veya alıcının e-posta adresinin hiç mevcut olmamasından kaynaklanıyor olabilir.
  • Email Error 550 5.7.1 Access Denied (Erişim engellendi): Bu hata genellikle sunucunun e-postanızın spam olabileceğini düşünmesi veya e-posta barındırıcınızla kimlik doğrulama sorunları olması durumunda oluşur.
  • Email Error 550 5.7.0 Message Size Violation (Boyut ihlali): 550 hatası için bir diğer olası tetikleyici, alıcı sunucusunun izin verdiği mesaj boyutunu aşmaktır. “5.7.0 Mesaj Boyutu İhlali” hatası, e-postanızın, ekler dahil, alıcının sunucusunun işleyemeyeceği kadar büyük olduğu anlamına gelir. Örneğin, 40 MB boyutunda bir dosya eklerseniz ancak alıcının e-posta servisi 30 MB’a izin veriyorsa bu hatayla karşılaşabilirsiniz.
  • Kara Listeye Alınan IP Adresi: E-posta sunucunuzun IP adresi kara listeye alınırsa, e-postalarınız alıcının sunucusu tarafından reddedilecektir.
  • Düşük Gönderen İtibarı: Bu durum alıcının sunucusunun e-postalarınızı reddetmesine neden olabilir.
  • DNS Ayarları: Yanlış yapılandırılmış DNS ayarları e-posta redlerine yol açabilir.
  • Sunucu Yapılandırması: E-posta sunucunuz doğru yapılandırılmamışsa 550 hatası ile karşılaşmanız muhtemeldir.

550 Hatası Çözümü

Artık 550 hatasının olası nedenleri anladığımıza göre, artık bu sorunun çözüm yollarına bakabiliriz.

1. E-posta Adresi Yazım Hatalarını Kontrol Edin

En basit çözümlerden biri alıcının e-posta adresini iki kez kontrol etmektir. Küçük bir yazım hatası bile 550 hatasına yol açabilir.

2. Bir Süre Sonra E-postayı Tekrar Göndermeyi Deneyin

Bazen sorun geçici olabilir; Alıcının sunucusu yoğun trafik yaşıyor olabilir veya bakımda olabilir. Bir süre bekledikten sonra e-postayı yeniden göndermeyi deneyin.

3. E-posta IP’nizin Kara Listeye Alınıp Alınmadığını Kontrol Edin

IP adresinizin kara listeye alınıp alınmadığını öğrenmek için mxtoolbox gibi çevrimiçi araçlardan faydalanabilirsiniz. Eğer alınmışsa, IP adresinizi listeden çıkarmak için gerekli adımları izleyin. İşlem genellikle kara liste yöneticisiyle iletişime geçmeyi ve kaldırma gerekçesi sağlamayı içerir. IP adresiniz kara listeden çıktığında 550 hatası da çözüme kavuşacaktır.

4. Giden Posta Portunuzu Değiştirmeyi Deneyin

550 hatası çözümü için izlenmesi gereken bir diğer yol da port değişikliği yapmaktır. E-posta istemciniz e-posta göndermek için genellikle 25 numaralı portu kullanır. Ancak bazı ISS’ler spam’i azaltmak için bu portu engeller. Giden posta portunuzu (SMPT, basit posta aktarım protokolü anlamına gelir) yaygın olarak kullanılan alternatifler olan 587 veya 465 olarak değiştirmeyi deneyin.

Ayrıca okuyun: WP Mail SMTP Ayarları/WordPress Mail Sorunu Çözümü

5. Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapın

Kötü amaçlı yazılım e-posta eklerinizi bozabilir ve 550 hatasını tetikleyebilir. Dosyalarınızı e-postanıza eklemeden önce taramak için antivirüs yazılımı kullanın. Bu basit adım e-postanızın temiz ve güvenli bir şekilde gönderilmesini ve 550 hatasının çözüm bulmasını sağlayacaktır.

6. İnternet Servis Sağlayıcınızla Görüşün

Yukarıdaki çözümleri denediyseniz ve hala 550 hatasıyla karşılaşıyorsanız, İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) ile iletişime geçin. Sorunun kendi ağlarında olup olmadığını kontrol edebilir ve olası çözümler sunabilirler.

7. Güvenilir Bir E-posta Barındırma Hizmeti Kullanın

Sık sık bu tür e-posta hataları alıyorsanız, daha güvenilir bir e-posta barındırma hizmetine geçme zamanı gelmiş olabilir. E-posta teslim sorunlarını en aza indirmeye yardımcı olabilecek sağlam özellikler ve güvenlik önlemleri sunan çok sayıda e-posta hizmetleri mevcut (bkz: https://wpekran.com/en-iyi-e-posta-pazarlama-araclari/)

8. Alan Adı İtibarını Geliştirin

E-posta pazarlaması için her zaman en iyi uygulamaları takip edin. Uygun katılımlar olmadan toplu e-postalar göndermekten kaçının ve etkin olmayan veya geçersiz adresleri kaldırmak için e-posta listenizi düzenli olarak temizleyin. Gönderen itibarınızı iyileştirmek, 550 hatasıyla karşılaşma olasılığınızı önemli ölçüde azaltabilir (bkz: Alan Adı İtibarı Nedir, Nasıl Hesaplanır, Nasıl Artırılır?)

Umuyoruz bu makale, karşılaştığınız herhangi bir 550 hatası sorununu çözmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca aşağıdaki kaynaklar da ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu