FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Alan Adı İtibarı Nedir, Nasıl Hesaplanır, Nasıl Artırılır?

E-posta servis sağlayıcıları tarafından bir e-postanın hedefine ulaşıp ulaşmayacağı veya spam olarak işaretlenip işaretlenmeyeceği, alan adı itibarıyla doğrudan ilişkilidir. Sağlam bir alan adı itibarı, e-postaların teslim edilebilirliğini artırmanın yanı sıra etkileşimi ve marka bilinirliğini de güçlendirir. Neyse ki, alan adı itibarını ölçmek için birçok ücretsiz araç ve kaynak mevcut. Bu yazıda, alan adı itibarının ne olduğunu ve neden kritik olduğunu anlamaya odaklanacağız. Daha sonra, kendi alan adı itibarınızı nasıl kontrol edebileceğinizi ve daha da önemlisi, alan adı itibarını geliştirmek için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

Alan Adı İtibarı Nedir?

IP veya gönderen itibarı olarak da bilinen alan adı itibarı (Domain Reputation), e-posta alan adınızın sağlığı ve meşruiyetiyle ilgilidir ve internet servis sağlayıcıları ve posta kutusu sağlayıcıları tarafından belirlenir. Sağlayıcılar, alan adınızın alıcının gelen kutusu yerine spam klasörüne ait olduğuna karar verebileceğinden, e-posta teslim edilebilirliğini etkiler.

Bu durum doğrudan e-posta açılma oranları, tıklamalar ve dönüşümler gibi önemli metriklerin yanı sıra marka algısını da etkiler. Eğer e-postalarınızın spam olarak işaretlendiği fark edilirse, bu durum işletmenizin profesyonellikten uzak ve güvenilmez olduğu algısını yaratabilir. Bu nedenle, alan adı itibarınızı korumak ve yüksek bir seviyede tutmak, başarılı bir e-posta pazarlama stratejisinin temel unsurlarından biridir.

Alan Adı İtibarı Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle her e-posta sağlayıcısının alan adı itibarını farklı şekilde ölçebileceğini aklınızda bulundurun. Örneğin Yahoo’nun size atadığı gönderen puanı, Gmail’in verdiği puandan tamamen farklı olabilir. Bununla birlikte, alan adı itibarı için belirleyici bazı faktörler şunlardır:

 • Domain yaşı– Çok sayıda e-posta gönderen yeni bir alan adı şüpheli görünebilir, ancak daha eski ve daha köklü bir alan adı muhtemelen daha yüksek hoşgörü ile karşılanacaktır.
 • E-posta etkileşimi– İnsanlar e-postaları açmazsa veya çok sayıda alıcı e-posta aboneliğini iptal ederse, bu durum e-posta itibarınızın düşmesine neden olabilir.
 • Sıklık– Eğer çok sık e-posta gönderirseniz, bu şüpheli görünebilir ve alan adınızın itibarını zedeleyebilir.
 • Kara liste– E-posta platformları, spam gönderenlerin ve kötü niyetli aktörlerin kara listesini tutar; bu nedenle, spam şikayeti alan çok sayıda ileti gönderdiyseniz, e-postanız bu tür bir kara listeye girebilir.
 • Spam tuzakları– Spam tuzakları içeren adreslere veya sahte e-posta adreslerine e-posta göndermediğinizden emin olmalısınız. Bunu sık sık yaparsanız alan adı itibarınızın puanı düşebilir.

İşletmenizi temsil eden özel bir e-posta alanına geçerek alan adı itibarını artırabilirsiniz. Bu aynı zamanda güvenilirliği artırmanın ve markanızı güçlendirmenin harika bir yoludur.

Alan Adı İtibarı Nasıl Kontrol Edilir?

 • Google Postmaster– Google Postmaster Tools, alanınızı ve IP itibarınızı değerlendirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca spam oranı, şifreleme, kimlik doğrulama ve daha fazlası gibi e-posta teslim edilebilirliğini etkileyen diğer ölçümler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu ücretsiz araç, Gmail ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve verileri anonimleştirmek için yeterince büyük bir birime sahip olmanız gerekir. Test tamamlandığında, tam bir itibar notu ve iyileştirmeler yapmanıza yardımcı olacak kapsamlı bir rapor alırsınız.
 • Talos Intelligence– Çeşitli IP’ler genelinde çevrimiçi itibarınızı izlemenize olanak tanır. Google Postmaster gibi bu itibar ölçme aracı da ücretsizdir. Tek yapmanız gereken İtibar Merkezi’ne gitmek, alan adınızı görev çubuğuna yapıştırmak ve bir rapor çalıştırmaktır. Ancak Talos’un alanınızı doğru şekilde değerlendirebilmesi için yeterince büyük bir e-posta hacmine ihtiyacınız olacak.
 • MXToolBox– E-posta itibarınızı değerlendirmek için en iyi araçlardan biridir. Teşhis kontrolünü başlatmak için alan adınızı girmeniz yeterlidir. Ardından araç, teslim edilebilirlik sorunlarını belirleyecek ve alan adınızın herhangi bir e-posta kara listesinde görünüp görünmediğini öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Alan Adı İtibarı Nasıl Artırılır?

Domain reputation yani alan adı itibarını artırmak ve geliştirmek için dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar şunlardır:

 • Posta Listelerinizi Gözden Geçirin– Alan adı itibarını artırmanın en kolay yollarından biri, e-posta pazarlama listelerinizi düzenli olarak gözden geçirmektir. Örneğin, bir süredir e-postalarınızla etkileşime girmeyen, aktif olmayan aboneleri tespit edip bu adresleri e-posta listenizden silmeniz faydalı olacaktır. Çünkü bunların spam tuzakları olma ihtimali oldukça yüksektir.
 • Alan Adı Kimlik Doğrulamasını Ayarlayın– İtibarınızı artırmaya çalışmasanız bile, e-postalarınızın bütünlüğünü ve meşruiyetini doğrulayan e-posta kimlik doğrulama protokollerini kullanmanız faydalı olur. Kimlik doğrulama araçları kimliğinizi doğrular ve böylece alıcıların iletileri güvenle açmasına olanak tanır. Ayrıca bu, e-postalarınızın spam klasörlerine düşme olasılığını azaltacaktır. SPF, karşılaşacağınız ana protokoldür. Ancak mesajlara dijital imzalar ekleyen DKIM ve önceki iki protokolü uygulayan DMARC gibi ek önlemlerle eşleştirilmelidir.
 • Kaliteli İçerik Oluşturun– E-posta teslim edilebilirliğini geliştirmenin ve alan adı itibarınızı artırmanın bir diğer yolu, alıcıyla son derece alakalı kaliteli içerik oluşturmaktır. İçeriğiniz faydalıysa muhtemelen daha fazla etkileşim alırsınız ve bu da daha yüksek açılma oranlarına, tıklamalara ve dönüşümlere yol açar.
 • Tutarlı Gönderim– Kısa bir süre içinde çok fazla e-posta gönderirseniz e-posta sağlayıcıları tarafından işaretlenebilirsiniz. Bu nedenle, tutarlı gönderme kalıplarına bağlı kalmak ve mesajlarınız için doğru zaman ve aralığı bulmak en iyi çözüm olacaktır.
 • Spam Kelimelerden Kaçının– IP ve alan adı itibarını artırmanın bir sonraki yolu, “hemen satın al” gibi spam sözcükleri kullanmaktan kaçınmaktır. Bunun nedeni, ISP’nin spam filtresini tetikleyebilmesi ve mesajınızın doğrudan spam klasörüne düşebilmesidir. E-postanız spam filtrelerinden geçse bile, bir şey satmak istediğiniz açıkça belli olduğundan kullanıcıların mesajınıza şüpheyle yaklaşmaları muhtemeldir.

📌 E-posta teslim edilebilirliğini artırmak, açılma oranlarını artırmak ve kara listelerden kaçınmak istiyorsanız güçlü bir IP’ye ve alan adı itibarına sahip olmanız son derece önemlidir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu