Alan Adı/Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alanadı/Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web siteniz için en iyi alan adını seçmek önemlidir, çünkü yanlış bir seçim ilerleyen zamanlarda site trafiğinizi ve dolayısıyla işlerinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle domain seçimi mutlaka üzerinde çok düşünülerek akıllıca yapılmalıdır. Peki, alan adı yani domain alırken nelere dikkat edilmeli?

Alan Adı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web site veya blog açmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey amacına uygun bir alan adı seçmektir. Şu durumda “doğru alan adı nasıl seçilir” sorusu aklınıza gelecektir. Biz de, bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı temel ipuçlarından bahsedeceğiz.

Alan adı markanızın imajını belirleyen çevrimiçi kimliğinizdir ve yıllık ücretini ödemeye devam ettiğiniz sürece de sizin olacaktır.

İşte, domain seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar:

 .com Uzantılı Alan Adı

Web’deki en popüler ve en güven duyulan üst düzey alan adı .com’dur. “.net” ve “.org” uzantılı birçok başarılı web sitesi olsa da, ilk tercihinizin .com olması yararınıza olacaktır. Neden mi? Bunun ilk ve en önemli nedeni, insanların .com uzantılı alan adlarına daha aşina olmasıdır; çoğu insan tarayıcı çubuğuna alan adı girerken .com uzantısıyla girme eğilimindedir. Uzantıyı hatırlamadıklarında da ilk deneyecekleri .com olur. Eğer com dışında başka bir alan seçerseniz çok sayıda ziyaretçi trafiğini kaçırabilirsiniz. Bununla birlikte, sitenizin amacına uygun olabilecek net ve org uzantılarını da alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Size tavsiyemiz; ilk tercihiniz .com olsun, ancak alınmışsa bunun yerine .net ve org gibi diğer seçenekleri değerlendirin. .club, .space, .info gibi uzantılardan mümkün olduğunca uzak durun.

Benzersiz Bir Alan Adı Seçin

Kendi ad ve soyadınızla bir marka oluşturma planınız varsa ve adınız için .com uzantılı alan boştaysa bunu kaçırmayın (ayhankaraman.com, neilpatel.com vs. gibi). Hatta şu an olmasa da ileriye dönük projeleriniz için ad-soyadınızdan oluşan bir domain kaydetmeniz sizin için iyi olabilir.

Bununla birlikte, işletmeniz veya sunduğunuz hizmetlerle alakalı bir alan adının boşta olup olmadığına bakın ve seçeceğiniz domainin benzersiz olmasına dikkat edin. Web sitenize, mevcut diğer sitelere benzer bir isim vermek inanın başarısızlığı beraberinde getirir. Bu yüzden site adının başka sitelerle karıştırılmayacak kadar farklı olduğundan emin olun.

Kolay Telaffuz ve Kolay Yazım

Dünyanın en popüler web sitelerinden bazılarını düşünün; Google, Bing, Facebook, Twitter, Instagram… Bunların ortak noktalarından en önemlileri okunuşları, yazılışları ve telaffuzlarının kolay olması, bu özellikleri sayesinde de akılda kalıcı olmalarıdır.

Ziyaretçilerinizin alan adınızı tek seferde anlaması ve hatırlaması için karmaşık alan adlarından kaçının. Kısa çizgi ve sayı içeren alan adları da zorlayıcıdır. Bu tür site isimleri genellikle yanlış yazılır ve insanların sitenizi bulmasını zorlaştırır. Ziyaretçileriniz alan adınızı sorunsuzca yazabilmeli, kolaylıkla okuyabilmelidir. Amaç, insanların sitenizin adını başkalarına da kolayca iletebilmeleri için her yönden kolaylaştırmaktır.

Kısa Alan Adlarına Odaklanın

Uzun bir alan adı kullanmanın direkt olarak bir zararı olduğunu söyleyemeyiz, ancak kısa alan adlarının hatırlanması daha kolaydır. Buna rağmen uzun bir alan adı kullanacaksanız mutlaka akılda kalıcı bir isim seçmeye çalışın. “ve”, “ile” gibi eklerden de kaçının.

İdeal olan 10-15 karakterden uzun olmayan alan adlarıdır. Bazı istisnalar olsa da, yazımı ve referans vermesi kolay olan alan adı seçmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Anahtar Kelime İçeren Domain

Geçmişte, dijital pazarlamacılar, kısmi eşleşme veya alakalı anahtar kelimelerin tam eşleşmesi olan alan adlarının peşindeydi. Çünkü anahtar kelime içeren alan adları sıralamada avantajlı sayılırdı. Ancak bu durum artık pek önemli sayılmaz; bu nedenle alan adınızda mutlaka anahtar kelime kullanmanız gerekmiyor. Bir anahtar kelimeyi yalnızca mantıklı ve organik görünecekse kullanmalısınız.

Telif Hakkı ve Ticari Marka

Domain seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan en önemli maddelerden biri de, telif hakkı ihlalinde bulunmadığınızdan emin olmanızdır. İhlal için dava açıldığında, bu durum size çok zaman ve para kaybına mal olabilir. Bu nedenle, seçtiğiniz adın ticari markalı olmadığından, telif hakkıyla korunmadığından veya başka bir şirket tarafından kullanılmadığından emin olun.

Alan Adının Geçmişini Kontrol Edin

Bir alan adı almaya karar verdiğinizde, seçtiğiniz adın ilk sahibi olmayabilirsiniz. Bu nedenle, satın almadan önce, tercih ettiğiniz alan adının SEO (arama motoru optimizasyonu) ve backlink geçmişini kontrol etmenizi öneririz. Almayı düşündüğünüz domain daha önce başka bir site için kullanılmışsa, bunun olumlu veya olumsuz sonuçları olabilir. Bunu anlamak için de backlink denetleme araçlarını kullanabilirsiniz .

En değerli backlinkler, nişinizle yakından alakalı güvenilir web sitelerinden olanlardır. Öte yandan, web siteniz üzerinde olumsuz etkisi olabilecek geri bağlantılarla da karşılaşabilirsiniz; spam içerikli web sitelerin veya düşük alan adı yetkisine sahip web siteleri… Böyle bir alanadını kullanmak ileride web sitenizin cezalandırılmasına neden olabilir. Buna rağmen yine de kullanmak isterseniz, kötü bağlantıları Google Disavow aracı ile reddetmelisiniz.

Bir alan adının geçmişini kontrol etmenin diğer yolu da, en popüler web arşivlerden biri olan Wayback Machine‘dir. Bu araçla, ilgilendiğiniz tüm domainlerin daha önce kullanılıp kullanılmadığına, kullanıldıysa içerik kalitesinin durumuna ve ne amaçla kullanıldığına kolaylıkla bakmanız mümkün.

Sonuç Olarak

Alan adı web sitenizin başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle titizlikle düşünülüp karar verilmelidir. Bu yazıda, “alan adı alırken nelere dikkat edilmeli” sorusunu cevaplamaya çalıştık. Siz de yeni bir alan almayı düşünüyor ve domain alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden emin değilseniz, yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurun. Umarız, bu maddeler web siteniz için en mükemmel alan adını  seçmenize yardımcı olur.