FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Ayrıştırılamayan Yapılandırılmış Veri Hatası Çözümü

Search Consol raporlarında zaman zaman Ayrıştırılamayan Yapılandırılmış Veri hatası uyarıları görebilirsiniz. Yalnız bu konuda endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu çözülmesi en kolay yapısal veri sorunlarından biridir. Bu sorunun sebebi ise genellikle yapısal verilerinizde anlamsal veya yazım hataları bulunması, geçersiz karakterlerin kullanılması vs.’dir.

Ayrıştırılamayan Yapılandırılmış Verileriler için gerekli açıklamayı Google aşağıdaki gibi listeler:


Hata türüAçıklama
Geçersiz JSON dokümanıJSON dokümanı üst düzey bir söz dizimi hatası içeriyordu.
Yanlış değer türüBir mülk için belirtilen değerin türü yanlıştı. Örneğin, bir sayı veya dizi beklenirken bir dize belirttiniz.
Ayrıştırma hatası: “:” eksik“:” işareti eksik.
Ayrıştırma hatası: “,” veya “}” eksik“,” veya parantez kapatma işareti (“}”) eksik.
Ayrıştırma hatası: “}” veya nesne üyesinin adı eksikParantez kapatma işareti veya nesne üyesinin adı eksik.
Ayrıştırma hatası: Dizi bildiriminde “,” veya “]” eksikDizi değerini ayrıştırma hatası: Dizi bildiriminde “,” veya “]” eksik.
Jeton uzunluğu ayrıştırılamıyorBazı nedenlerden dolayı bir mülkün veya değerin başlangıcı ve bitişi bulunamadı.
Geçersiz sayıMülk değerinin sayı olması beklenirken başka bir değer türü kullanıldı.
Dizede boş kod dışına alma dizilimi varBir dize değeri, boş kod dışına alma dizilim karakteri içeriyor. Örneğin:"description" : "Beni ara \ Can" yerine "description" : "Beni ara \"Can\"".
Dizede hatalı bir şekilde yapılandırılmış kod dışına alma dizilimi varBir dize değerinde geçersiz bir kod dışına alma dizilimi kullanılmış. Örneğin: “description” : “Bilinmeyen \q bir dizilim”
Kesik Unicode karakterBir Unicode vekil çiftinin son 6 karakteri eksik.
Geçersiz Unicode karakterBir Unicode vekil çiftinin ikinci yarısının başlangıcında bir \u jetonu eksik.
Geçersiz Unicode kod dışına alma dizilimi: Dört rakam bekleniyorBir Unicode kod dışına alma diziliminde sözdizimi hatası var: Dört rakam içermesi gerekiyor.
Geçersiz Unicode kod dışına alma dizilimi: Onaltılık rakam bekleniyorBir Unicode kod dışına alma diziliminde söz dizimi hatası var: Onaltılık rakam bekleniyordu, ancak sağlanmadı.
Yinelenen benzersiz mülkYapılandırılmış veri nesnenizde benzersiz bir mülk için iki tanım sağladınız. Örneğin, iki @context değeri.
Geçersiz üst düzey öğeJSON-LD dokümanınızdaki üst düzey öğelerden biri geçersiz.
Var olmayan öğeye referansBir itemref özelliği, var olmayan bir tanımlayıcıyı işaret ediyor.

Tüm bu hatalar temelde aynı şeyi söylüyor, “Kodunuzda bir noktalama işareti veya yazım hatası var.” Bu hatalar, Google’ın yapılandırılmış veri türünü tanımlamasını engeller.

Google Search Console, yapılandırılmış verilerinizde herhangi bir hata tespit ettiğinde sizi e-posta yoluyla uyarır.

Örneğin:

…… sitesi için yeni Ayrıştırılamayan yapılandırılmış veri sorunu tespit edildi.
En Önemli Hatalar
Hatalar, sayfanızın veya özelliğinizin Arama sonuçlarında görünmesini engelleyebilir. Sitenizde aşağıdaki hatalar bulundu:
Ayrıştırma hatası: “,” veya “}” eksik
Sitenizin Google Arama’da en iyi deneyimi yaşamasını ve en kapsamlı şekilde görünmesini sağlamak için bu sorunları mümkün olduğunda düzeltmenizi öneririz.


***Yapılandırılmış veriler Google’ın web sayfalarını daha iyi taramasına izin vermekle kalmaz , aynı zamanda arama motorlarının içeriği tam olarak anlamasına yardımcı olur.


Ayrıştırılamayan Yapılandırılmış Veri Hatası Çözümü

Google, bu hataları Search Consol  ‘Ayrıştırılamayan Yapılandırılmış Veriler‘ bölümünde listeleyecektir. Listelenen hatalara tıklamak size hataların bulunduğu URL’yi ve hatanın nerede olduğunu söyleyecektir.

Ayrıştırılamayan Yapılandırılmış Veriler

Hatanın oluştuğu URL’yi ve satırı görmek için hataya tıklayın. Hata uyarısı alan URL’yi tıkladığınızda sağ tarafta hatanın bulunduğu kısım vurgulanır. Ayrıca yapılandırılmış verilerinizi test etmek için Zengin Sonuçlar test aracını kullanarak daha detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken ise, ayrıştırılamayan yapılandırılmış veri hatası için uyarı veren linki kopyalayıp test aracındaki url bölümüne yapıştırmak ve testi çalıştırmak. Böylece düzeltmeniz gereken hatayı tespit etmiş olursunuz. Örneğin, başlıkta tırnak işareti kullandıysanız, tırnak işaretini silerek hatayı düzeltebilirsiniz.

Gerekli düzeltmeyi yaptıktan sonra, Search Consol’dan “Düzeltmeyi Doğrula düğmesini tıklamayı unutmayın!

3 Yorum

  1. Yazınızı çok beğendim. Yeni başlayan biri olarak, çok faydalı oldu benim için. Baştan sona hepsini dikkatli bir şekilde okudum, ve tekrar tekrar okumayı düşünüyorum. Bilgiler için çok teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu