FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

En İyi 9 Backlink Kontrol Aracı (Backlink Checker)

Web sitenize nerelerden backlink (geri bağlantı) geldiğini görmek ya da rakiplerinizin nerelerden backlink aldığını bilmek ister misiniz? Aşağıda listelediğimiz ücretli ve ücretsiz backlink kontrol (backlink checker) araçları bu konuda yardımcınız olabilir.

Backlink Nedir?

Backlink (geri bağlantı), bir web sitesinden sizin sitenizi işaret eden bağlantıya denir. Arama motorları için bu bağlantılar bir nevi referans, kaynak veya olumlu değerlendirme olarak kabul edilir.

Kaliteli backlink anahtar kelime sıralaması için en önemli parametrelerden biridir, ancak her backlink aynı değere sahip değildir. En iyi backlinkler, otoriter olarak tabir edilen büyük ve nitelikli sitelerden gelen backlinklerdir.  Spam içeren, sitenizle alakası olmayan ve düşük kaliteye sahip geri bağlantılar sitenize faydadan çok zarar verebilir.

Sitenize gelen bağlantıları incelemek, aynı zamanda rakip sitelerin geri bağlantılarını öğrenmek için bir backlink sorgu aracı kullanabilirsiniz. Bu araçlar nitelikli geri bağlantılar oluşturmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

En İyi Backlink Kontrol Araçları

Hem kendi bağlantılarınızı hem de rakiplerinizin bağlantılarını  görmenize yardımcı olacak ücretsiz ve ücretli en iyi backlink kontrol araçlarını sizin için listeledik.

Gereksinimlerinize göre bu araçlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

İşte, SEO çalışmalarınıza yardımcı olacak backlink sorgu araçları…

1. SEMRush

Semrush Backlink Sorgulama

SemRush, önerebileceğimiz en iyi backlink sorgu aracıdır. Ayrıca piyasanın en iyi SEO kontrol araçlarına sahiptir.

Backlink checker özelliklerini kullanmak için SemRush hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ‘Backlink Analytics’i seçin. Buraya hangi alan adına ait bağlantıları incelemek istiyorsanız o alan adını girin. Böylece ihtiyacınız olan bilginin listesine ulaşmış olursunuz.

SEMRush hizmeti ücretlidir, ancak satın almadan önce 7 günlük ücretsiz deneme imkanınız var.

SemRush 7 günlük ücretsiz deneme için TIKLAYIN


2. LinkMiner

Linkminer backlink sorgu aracı

Mangools tarafından sunulan ücretli araçlardan biri olan LinkMiner , özellikle backlink kontrol amacıyla tasarlanmıştır. Bu aracı ve sunulan diğer araçları kullanmak için bir Mangools hesabı oluşturmanız gerekir.

LinkMiner ile hem kendi bağlantılarınızı hem de rakip bağlantılarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Özellikle kısıtlı bütçesi olanlar için en iyi seçeneğin bu araç olduğunu söyleyebiliriz.

Bu aracı kullanmak için, herhangi bir kredi kartı bilgisi girmenize gerek kalmadan 10 günlük ücretsiz deneme sürümünden faydalanabilirsiniz. Sonrasında ise kullanıma devam edebilmek için ayda 29.90 $ tutarında bir paketle devam etmeniz gerekecek.

Bu ödeme sadece LinkMiner backlink sorgulama aracı için değil aynı zamanda Mangools tarafından sunulan diğer araçları da kapsar (KWFinder-Anahtar kelime araştırma aracı, SERPChecker-serp analiz aracı, SERPWatcher-sıra takip aracı, SiteProfiler-seo analiz aracı).

LinkMiner 10 günlük ücretsiz deneme için TIKLAYIN


3. Ahrefs

Ahrefs Backlink Checker

Ahrefs, birçok farklı analiz aracıyla birlikte, güçlü bir backlink kontrol aracı da sunar. Kullanımı oldukça kolaydır.

Seçtiğiniz alan adı ile ilgili kapsamlı raporlar sunan bu araç sayesinde birçok ayrıntıyı inceleyebilirsiniz. Kazandığınız ve kaybettiğiniz geri bağlantılar, bozuk bağlantılar vs gibi detaylar sayesinde backlink stratejinize doğru yön vermeniz kolaylaşır. Ayrıca bu araç gelişmiş filtreleme seçeneğiyle işlerinizi daha kolay hale getirir.

Ahrefs 7 dolar karşılığında 7 günlük deneme sürümü sunar. Sonrasında kullanmaya devam etmek isterseniz  aylık 99 dolar ödemeniz gerekecek.

Ahrefs 7 günlük deneme için TIKLAYIN


4. Ubersuggest

Ubersuggest backlink kontrol

Ubersuggest, Neil Patel’in sunduğu bir araçtır. Bu araç ile kapsamlı anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz gibi backlink sorgusu da yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz araçlara benzer biçimde çalışır ve hemen hemen aynı işlevlere sahiptir. Örneğin, yeni backlinklerinizi, kaybettiğiniz backlinkleri, hangi geri bağlantıların nofollow olarak işaretlendiğini ve daha fazlasını bu araç sayesinde görebilirsiniz.

İhtiyacınız olan bilgilere erişmek için ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz, ancak ücretsiz sürüm tüm detayları göstermez. Kapsamlı bir araştırma yapmak isterseniz aylık 29 dolar olan ücretli sürüme geçmeniz gerekir (sürümden memnun kalmazsanız, soru sorulmaksızın 30 gün içinde para iade garantisi vardır.)

Ubersuggest aracına gitmek için TIKLAYIN


5. Rank Signals

Rank Signals Backlink Denetleme Aracı

Rank Signals, bol miktarda bilgi sağlayan ücretsiz bir backlink denetleme aracıdır. Araç, backlinkleri göstermenin yanı sıra, sitenin sosyal medyada kaç takipçisi olduğunu, Alexa trafik sıralamasını ve sayfa sıralamasını da gösterir.

Bu araçtan ücretsiz olarak faydalanmak için bir hesap oluşturmanız yeterlidir.

Rank Signal aracını kullanmak için TIKLAYIN


6. Moz

Moz Backlink Kontrolü

Moz Bağlantı Gezgini size sitenizin ayrıntılı bir bağlantı profilini verebilir. Aynı anda 4 rakip siteyle kendi sitenizi karşılaştırabilirsiniz. İstediğiniz alan adının geri bağlantılarını inceleyebilir, sitelerin DA, PA ve spam skorlarını görebilirsiniz.

Yukarıdaki araçların sahip  olduğu tüm özelliklere, ayrıca kapsamlı SEO araçlarına sahiptir. Ücretsiz sürümü sınırlıdır ve tüm özelliklerine erişebilmek için aylık 99 dolar olan ücretli sürümü satın almanız gerekir. Bununla birlikte, tüm araçlara erişim sağlayan 30 günlük ücretsiz deneme imkanı sunar.

Moz ücretsiz deneme için TIKLAYIN


7. BuzzSumo

BuzzSumo SEO-Backlink Denetleme

BuzzSumo , kendi içeriğinizi ve rakiplerinizin içeriğini analiz etmenize izin veren araçlardan bir diğeridir. İçerik konusu bulmada etkili olan bu aracı, geri bağlantıları izlemek için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Buzz Sumo’nun tüm özelliklerinden faydalanmak ücretlidir ve rakiplerinizin bağlantıları, bu bağlantıların içerik performansına etkisi, en fazla paylaşılan sayfalar gibi konularda kapsamlı bilgiler sunar. Bunların yanı sıra, ne tür içeriklerin daha fazla backlink almanıza yardımcı olacağı konusunda da öneriler sağlar.

BuzzSumo’nun temel sürümü ücretsizdir. Derinlemesine backlink analizi için BuzzSumo Pro’ya yükseltmeniz gerekecek. Aylık ödeme 99 dolardır.

30 günlük ücretsiz deneme de mevcuttur. Bunun için herhangi bir kredi kartı bilgisi girmenize de gerek yok.

BuzzSumo 30 günlük deneme için TIKLAYIN


8. OpenLinkProfiler

OpenLinkProfiler geri bağlantı sorgulama-SEO analiz

OpenLinkProfiler, herhangi bir etki alanının geri bağlantılarını analiz etmenizi sağlayan tamamen ücretsiz bir araçtır. Birçok farklı analizle birlikte backlink analizi hakkında da kapsamlı bilgiler sunar.

Bu aracı, sayfa sıralamanızı iyileştirmek için hangi bağlantıların kaldırılması gerektiğini analiz etmek için de kullanabilirsiniz. Verileri istediğiniz şekilde sıralamanıza yardımcı olacak çok sayıda filtreye sahiptir.

Web sitesi başına 1000 bağlantı indirebilirsiniz, ancak bunun için bir hesap oluşturmanız gerekir. Ayrıca sonuçları filtreleyip sıralayabilir, hangi bağlantıların izlenmediğini görebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ücretsiz olduğu göz önüne alındığında, sunduğu veriler oldukça etkileyicidir. SEMRush, LinkMiner gibi ücretli araçlar kadar güçlü olmasa da, ücretli bir araç satın alacak bütçeye sahip olmayanlar için en ideal SEO ve backlink checker aracıdır.

OpenLinkProfiler aracı için Tıklayın


9. Google Search Consol

Search Consol Google’ın sunduğu bir araçtır ve sitenizle ilgili bazı verileri görmenize ve işlemler yapmanıza imkan sunar. Ayrıca, “Sitenize Bağlantılar” bölümünden sitenizin toplam bağlantı sayısını, en çok bağlantı verilen içeriğinizi, size en çok bağlantı veren siteleri ve kullanılan bağlantı metnini görebilirsiniz.

Search Consol ile yalnızca kendi sitenizdeki backlinkleri kontrol edebilir, rakip analizi yapamazsınız.


Umarız bu makale, en iyi backlink kontrol araçları hakkında fikir edinmenize yardımcı olmuştur. Önerebileceğiniz başka backlink sorgu araçları varsa, lütfen aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşın! 

Yararlı diğer kılavuzlarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu