FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Backlink Nedir? Ücretsiz Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgileniyorsanız, backlink kavramına aşina olabilirsiniz. Backlink, herhangi bir etkili SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Organik trafiği, arama motoru sıralamalarını ve özellikle rekabetçi nişlerde güveni artırır.

Bu yazıda, backlink nedir, nasıl alınır, önemi nedir, backlink alırken nelere dikkat edilmelidir ve daha fazla trafik için ücretsiz kaliteli backlink alma stratejileri nelerdir gibi soruları yanıtladık.

Backlink Nedir?

Backlink nasıl bulunur ve backlink nasıl alınır gibi soruları yanıtlamaya geçmeden önce backlink nedir önce bunu anlamak gerekir.

Backlink (veya diğer isimleriyle geri bağlantı-gelen bağlantı-dış bağlantı ), başka sitelerden sizin sitenize bağlanan bir nevi referans/tavsiye linklerdir diyebiliriz. Bu bağlantılar web sitenizin popülerliğini ölçmek için Google ve Bing gibi arama motorları tarafından kullanılır. Ayrıca, backlink Google’ın en önemli sıralama faktörlerinden biridir.

Her backlink, siteniz için bir güven oyu gibidir, ancak, tüm backlinkler aynı kalitede değildir. Bazı backlinkler, web sitenizin SEO’suna muazzam fayda sağlarken, bazılarının çok az etkisi olur ve hatta bazıları da SEO’nuza zarar verebilir. Dolayısıyla, SEO’nuzu geliştirmek istiyorsanız, sitenize mümkün olduğunca  yüksek kaliteli doğal backlink almak için çalışmalısınız.

⭐ Kaliteli doğal backlink almak sitenizin genel sıralaması ve organik trafiği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle doğru backlink örnekleri ve doğru backlink stratejileriyle backlink inşaa sürecini sürdürmek gerekir.

Backlink almak ya da backlink vermek için farklı teknikler uygulanabilir. Backlink çalışmaları sürecinde anchor text backlink, url backlink, footer backlink, yazı içi backlink gibi kavramların yanı sıra, esasen iki temel backlink türü vardır; nofollow ve dofollow backlink:

 • Nofollow backlink: Arama motorlarının bağlantıyı görmezden gelmeleri konusunda bilgilendirme amaçlı Nofollow etiketi kullanır. Nofollow backlinkler, her iki siteye de pek fazla değer sağlamaz ve genellikle SEO çabalarınızı desteklemede yardımcı olarak kabul edilmez. Ancak, otoriter sitelerden gelen nofollow backlinkler markanızı güçlendirir ve ayrıca ziyaretçi trafiğinizi artırarak SEO çalışmalarınıza dolaylı olarak katkıda bulunur.
 • Dofollow backlink: Dofollow backlink yüksek değer taşır ve arama motorlarına bağlantının kullanıcıları yüksek kaliteli bir web sayfasına yönlendirdiğini söyler. Son derece saygın veya yetkili sitelerden gelen dofollow bağlantılar, web sitenize büyük değer sunar ve arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamanızı önemli ölçüde artırabilir.

Google, hem nofollow hem de dofollow backlinklerden oluşan sağlıklı bir bağlantı profili görmek istiyor. Bu nedenle backlink alımı yaparken bağlantı çeşitliliğine dikkat etmek gerekir.

Web siteniz için backlink almanın faydaları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Artan marka bilinirliği
 • Gelişmiş SEO optimizasyonu
 • Marka ve işletme tanıtımı
 • Yönlendirme trafiğinde artış
 • Yüksek otorite

Backlink Nasıl Alınır? Ücretsiz Backlink Alma Yöntemleri

Web sitelerinden nasıl backlink alınır, ücretsiz backlink alma yöntemleri nelerdir? Backlink nasıl yapılır? gibi sorular web’de sıklıkla dolaşır. Öncelikle şunu söyleyelim; Sayfa içi SEO ve kaliteli içerik gibi diğer zengin SEO stratejileri ile birleştirildiğinde, backlink alma taktikleri işinizi büyütmede son derece etkilidir.

Bu süreç “bağlantı kurma ve bağlantı kazanma” olarak adlandırılır ve aslında pek kolay bir süreç olduğu söylenemez. Backlink almak söz konusu olduğunda, nitelik her zaman nicelikten daha önemlidir. Yani kaç backlinkiniz olduğundan çok baklinklerinizin kalitesi dikkat edilmesi gereken temel noktadır.

Piyasada backlink paketleri satanlarla mutlaka karşılaşacaksınız. Bazıları daha düşük bazıları ise yüksek backlink fiyatları olan backlink çalışmaları yürütür.

Peki backlink satın almak doğru mu?

Aslında, işini doğru yapan ve doğal kaliteli backlink alma siteleri, ajanslar ve kişiler mevcut, ancak bu işlemler yine de büyük risk taşır. Yani yapay yöntemlerle backlink almak sıralamanızı düşürme veya Google tarafından yasaklanma riskiyle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Özellikle otomatik backlink alma programı ve uygulamalarından kesinlikle uzak durmanız gerekir. Her zaman dikkatli hareket etmek ve doğal yollardan şaşmamak çok daha faydalı olacaktır.

Öneri: White Hat Seo ve Black Hat Seo Nedir, Farkları Nelerdir?

Kaliteli backlink almak ve sonuç olarak arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz bazı etkili ücretsiz backlink alma (ya da en düşük maliyetle) yöntemleri şunlardır:

1. Kaliteli içerik oluşturun

Backlink nasıl kazanılır diyorsanız, bunun en temel adımlarından birinin birinci sınıf içerik oluşturmak olduğunu baştan belirtmiş olalım. Ziyaretçileriniz için kaliteli içerik oluşturduğunuzda, bu içeriklerin paylaşılma olasılığı çok daha yüksek olur. İçeriklerinizi sosyal medyada yayarak siz de süreci hızlandırabilirsiniz. İçeriğiniz fark edildiğinde ve paylaşıldığında bir çok backlink kazanabilirsiniz.

Backlink elde etmek için üretebileceğiniz etkili içerik türleri vardır; nasıl yapılır makaleleri, kapsamlı kılavuzlar, liste gönderiler ve hatta ziyaretçilerin aktif olarak katılabileceği testler gibi.

💥 Doğal backlinkler (aynı zamanda editoryal bağlantılar olarak da adlandırılır), Google’ın oluşturmanızı istediği bağlantı türleridir. Doğal backlink almanın en iyi yollarından biri de Evergreen İçerik oluşturmaktır. Evergreen İçerikler yani uzun süreler geçerli sayılan ve zamandan bağımsız içerikler oluşturarak backlink alma şansınızı artırabilirsiniz.

2. Sosyal Profillerle Marka Sinyalleri Oluşturun

En çok unutulan bağlantı kurma stratejilerinden biri marka sinyalleridir. Sosyal medya profillerinden backlink alma, herhangi bir site için harika bir bağlantı temeli oluşturabilir! En popüler sosyal medya sitelerinde hesap açarak ve bu hesaplara ait sayfalar oluşturup web site URL’nizi ekleyerek işe başlayın. Ardından web site içeriklerinizi buralarda paylaşın ve tanıtın.

Sosyal medya sitelerinde yeterince aktif olmak ve web sitenizdeki içerikleri düzenli olarak paylaşmak SEO stratejiniz için ek bir kazançtır. Ayrıca, ne kadar çok sosyal sinyal alırsanız (yani içeriğiniz ne kadar çok paylaşılırsa), sıralamalarınız o kadar hızlı iyileşebilir.

3. Online topluluklara aktif olarak katılın

Backlink alma yöntemlerinden bir diğeri de topluluk sitelerine katılmaktır. Sektörünüzle ilgili online topluluklara (örneğin forumlar) katkıda bulunursanız görünürlük kazanırsınız ve hatta backlink bile alabilirsiniz!

Bir çok farklı forum sitesi mevcut olduğundan, kendi sektörünüzle alakalı forumlara kaydolmanız daha sağlıklı olacaktır. Kayıt işlemi sırasında profilinizi doldururken web sitenizin linkini ekleyerek ilk Backlink’inizi alabilir ve ardından forumda ne kadar aktif olursanız web siteniz için o kadar fazla Backlink oluşturabilirsiniz.

4. İlgili bloglara yorum yapın

Nişinizdeki en iyi blogları takip etmek ve içeriklere alakalı yorumlar bırakmak da backlink oluşturma konusunda hala bir miktar etkili. Ancak, buradaki amaç yalnızca backlink almak için yorum yapmak değil, tartışmaya özgün bir şekilde katkıda bulunmaktır, bu da iyi bir izlenim bırakacak ve web sitenize daha fazla trafik kazandıracaktır.

Daha fazla backlink almak ve sitenize trafik çekmek için misafir blog yazarı da olabilirsiniz. Blog sitelerinden backlink almak için sektörünüzdeki ana bloglarla iletişime geçin ve onlara bir makale ile katkıda bulunup bulunamayacağınızı sorun. Onlara içerik sağlayarak, genellikle web sitenize bağlantı içeren yazar biyografisi bölümünden bir backlink sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca göz atın👉Yorum Backlink Almak İçin + 100 Değerli Site

5. Sitenizi güvenilir dizinlere ekleyin

İnternet kullanıcılarına gerçek bir değer sağlamayan birçok çevrimiçi dizin vardır ve Google bunları arama sonuçlarından çıkarmıştır. Web sitenizin bu tür sayfalarda listelenmesini kesinlikle istemezsiniz.

Yıllar önce, dizin listeleri SEO için roket yakıtıydı, ancak zamanla Google algoritma güncellemeleriyle daha az etkili hale geldi. Şimdi, birçok SEO uzmanı bunları görmezden gelse de, bu durum dizin sitelerinin tamamen etkisiz oldukları anlamına gelmez. Bu sadece web sitenizi göndermek için iyi, kaliteli, alakalı dizinler bulmanız gerektiği anlamına gelir. Kaliteli niş dizinlerden alacağınız backlinkler web siteniz için faydalı olacaktır.

6. İlgili etkinliklere sponsor olun

Kaliteli backlink alma yöntemleri arasında bulunan bir diğer adım da sponsorluktur. Sektörünüzle alakalı etkinliklere sponsor olarak, hem belli bir otorite kazanır hem de etkinlik sitesinden ve sosyal medya hesaplarından çok sayıda backlink kazanabilirsiniz. Çevrimiçi etkinlikler harika fırsatlardır çünkü katılımcılar genellikle yüksek düzeyde etkileşimde bulunur ve bu da işletmeniz için iyi bir tanıtım elde edebileceğiniz anlamına gelir.

7. En İyi X listelerini bulun

Hemen hemen her sektörde, “en iyi X <anahtar kelime>” için arama yaparsanız, bir dizi kaynağı veya şirketi listeleyen liste blog gönderileri bulursunuz. Şirketinizin, ürününüzün veya içeriğinizin olmadığı böyle bir listeyle karşılaşırsanız, yazara ulaşın ve sizi de bu listeye dahil edip edemeyeceğini sorun.

Örneğin, tıbbi cihaz endüstrisinde çalıştığınızı ve bir konferans düzenlediğinizi varsayalım. Konferans web sayfanızın üst sıralarda yer almasını istiyorsunuz ve bunu yapmanın en iyi yolunun da kaliteli backlink almak olduğunu biliyorsunuz.

Bu durumda, arama motorunda “en iyi tıbbi cihaz konferansları” gibi bir arama yapın ve konuyla ilgili liste içerikler olan site yöneticilerine ulaşıp bu listeye sizi de dahil edip edemeyeceklerini sorun. Çoğu web site sahibi bu talebi kabul edecektir. Bu işlemi sektörünüzdeki hemen hemen her konu için tekrarlayabilirsiniz.

8. Kırık Link Yöntemi

Kırık link yöntemi harika bir kazan kazan konseptidir. Çünkü kırık/bozuk bağlantıları bildirerek web site sahiplerine büyük bir iyilik yapmış olursunuz, aynı zamanda kendiniz için bir backlink kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

İlk adım, nişinize uygun alakalı web sitelerini bulmaktır. Ardından kırık linkleri kontrol edin. Bu işlem zaman alıcı olabilir, ancak uzun vadede kesinlikle buna değer. Kırık bağlantıları bulduktan sonra web site yöneticisiyle iletişime geçip durumu bildirebilir ve kırık bağlantılar yerine sizin sitenizde bulunan ilgili içeriğe ait linki eklemelerinin mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz.

Sayfalardaki bozuk bağlantıları bulmak için Google Chrome Check My Links uzantısını kullanabilirsiniz. Daha detaylı analiz için ise SEMrush gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

9. Bağlantısız Marka İfadelerini Bağlantılara Dönüştürün 

Web’de bağlantı vermeden markanızdan bahseden sitelerle karşılaşabilirsiniz. Bu, web sitenize kaliteli backlink almak için kaçırılmış bir fırsattır. Şu durumda yapmanız gereken şey, web sitelerinde işletmenizden (markanızdan) olumlu olarak bahseden yazarlara ulaşmak ve markanıza bağlantı eklemelerini rica etmek.

Markanızdan bahseden sayfaları bulmak için Google Alerts aracından faydalanabilir ya da SEMrush marka izleme aracı ile detaylı analiz yapabilirsiniz. Ayrıca, markanızdan bahsedildiğinde sizi bilgilendirecek şekilde de ayarlayabilirsiniz.

SEMrush marka izleme aracı

10. Rakiplerinizin Backlink Stratejilerine Bakın

Backlink alma yöntemleri söz konusu olunca rakip analizi son derece önemlidir. Bir girişimci olarak, rakipleriniz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamanın önemli olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Rakiplerinizin bağlantı kurma stratejilerini analiz etmek, web sitenize nasıl backlink alacağınız konusunda size fikir verebilir.

Rakip site analizini yine SEMrush, Ahrefs gibi araçlar ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

11. İnfografikler kullanın

İnfografikler, grafik, resim ve çizelgeler kullanılarak hazırlanan bilgi veya verilerin grafiksel bir temsilidir. Görsel verilerin anlaşılması ve paylaşılması kolaydır – bu da onları web sitenize trafik çekmek için en popüler yöntemlerden biri haline getirir ve backlink alma şansınızı artırır.

Web siteniz için paylaşılabilir bilgi grafikleri oluşturmaya yönelik bazı ipuçları:

 • Hedef kitleniz için iyi araştırılmış istatistiksel verilerle iyi tasarlanmış görüntüler oluşturun. 
 • Görsellerinizin trend olan konulara değindiğinden emin olun.
 • İnsanların önemsediği ve faydalı olduğunu düşündüğü konuları araştırın.
 • İnfografiklerinizi paylaşmayı kolaylaştırın.

12. Referanslarla ücretsiz backlink alma

Yüksek kaliteli backlinklerin nasıl oluşturulacağına ilişkin bir diğer önemli ipucu, işinizde veya kişisel yaşamınızda kullandığınız ürünler ve hizmetler hakkında incelemeler yapıp referans olmaktır.

Her şirket, markaları için olumlu yorumlar göstermek ister ve onlara ürünleri veya hizmetleri hakkında dürüst bir inceleme sağlarsanız, bunu ana sayfalarına veya web sitelerindeki yüksek trafikli başka bir sayfaya bir dofollow geri bağlantısıyla birlikte yerleştirebilirler.

13. Wikipedia’dan backlink alın

En otoriter sitelerden olan Wikipedia’dan backlink almak web sitenize büyük değer katar. Bunun için farklı yöntemler olsa da, daha önce yazılmamış ya da detaylandırılmamış bir konu bulup o konuyu en iyi biçimde ele aldığınız bir Wikipedia sayfası oluşturabilirsiniz. Wikipedia backlink alma işlemi ile bir nofollow backlinkiniz olur fakat bu nofollow backlink daha düşük sitelerden alacağınız dofollow backlinkten çok daha değerli olur!

14. Ücretsiz E-kitap, PDF veya Kurs Verin

Herkes bedava şeyleri sever! Ve yüksek kaliteli bir e-kitap, PDF veya kurs oluşturup ücretsiz olarak dağıtırsanız, İnternette paylaşılır paylaşılmaz hızla çok sayıda backlink oluşturabilirsiniz. Bunun için ilgi çekici, insanların sıklıkla aradığı bir konu seçin ve bunun üzerine kaliteli bir içerik oluşturup ücretsiz olarak paylaşın. (Ayrıca göz atın👉Ücretsiz PDF Backlink Alınabilecek En İyi Siteler)

15. Google’dan Backlink Alın

Google Dokümanlar, E-Tablolar, Haritalarım, Takvim ve daha fazlası gibi dizine eklenebilir kaynaklar aracılığıyla doğrudan Google’dan yüksek değere sahip geri bağlantılar alabileceğinizi biliyor muydunuz? Hepsinden iyisi, bu bağlantılardan bazıları SEO için en fazla PageRank değerini geçiren dofollow bağlantılardır. (bkz- Google’dan Backlink Nasıl Alınır? 14 Kolay Yöntem)

16. Trend Olan Konular Hakkında Yazın

Web sitenizde haber değeri olan ve trend olan konularla ilgili içerik yayınlamak, genellikle haber sitelerinden, blog yazarlarından ve diğer hızlı hareket eden medya kuruluşlarından ücretsiz kaliteli backlink almak için etkili bir stratejidir.

İşin sırrı, daha fazla görünürlük elde etmek için güncel bir haber veya trend hakkında bir görüş vb. yayınlayan ilk sitelerden biri olmaktır.

17. Her şeyden önemlisi- Doğal backlink almaya odaklanın

Web sitenize backlink almanın en iyi yollarından biri, elbette, doğal bir şekilde backlink almaktır. SEO ve backlink stratejileri söz konusu olduğunda içerik en önemli silahtır, bu nedenle harika içerik, yüksek kaliteli görüntüler, alakalı istatistikler, infografikler, belirli bir konunun daha derinlerine inen videolar ve daha fazlasını oluşturmaya devam edin. Elinizde iyi şeyler olduğunda, bunların paylaşılması çok daha olasıdır ve diğer sitelerin sizin sitenize backlink verme ihtimali daha yüksektir.

Backlink Kontrolü Nasıl Yapılır? Backlink Nasıl Bulunur?

Sitenizi yönetmek için Google Search Console kullanıyorsanız, backlinklerinizi görmek için bağlantılar raporunu kontrol edebilirsiniz. Backlink hakkında ayrıntılı bir rapor oluşturmak için diğer backlink kontrol araçlarını da kullanabilir ve daha detaylı bir analiz yapabilirsiniz.

Düşük kaliteli (veya spam içerikli) backlinkler bulursanız, sitenizin sıralamasını olumsuz etkileyebileceğinden bunları kaldırmanız faydalı olabilir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

💥 Peki bir backlinkin web siteniz için uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız? Backlinkin değerini belirlerken aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızda fayda var:

 • Alaka düzeyi: Alaka düzeyi bir web sitesinin sahip olduğu backlink sayısından daha önemlidir (John Mueller). En iyi fırsatlar, sektörünüzle ilgili niş web sitelerinden gelir. Örneğin, programlama kursları sunuyorsanız, benzer web sitelerinden gelen backlinkler, güvenilirliğinizi artıracak ve SEO’nuz için çok faydalı olacaktır.
 • Organik trafik: Genel olarak, organik aramada popüler olan siteler, değerli bağlantı kurma fırsatlarıdır.
 • Otorite düzeyi: Size bağlanan web sitesinin otoritesi ne kadar yüksekse, o kadar faydalı olur. Hem Mozbar hem de Ahrefs, web sitelerinin otorite puanlarını kontrol etmenizi sağlayan ücretsiz bir araç sağlar.
 • Web site indeks durumu: Backlink sağlayan web sitesinin arama motorlarında doğru şekilde dizine eklenip eklenmediğini kontrol edin. Bunu yapmak için, tarayıcı çubuğuna “site:alanadi.com” yazın (alan adı kısmına kendi alan adınızı girin) ve enter’a tıklayın. Site dizine ekli değilse arama sonuçlarında görünmez ve bu nedenle sağlanan backlink işe yaramaz.

Sonuç Olarak

Kaliteli ücretsiz backlink almak zaman alsa da, bu stratejiler daha iyi sıralama almanıza ve web sitenize gelen trafiği artırmanıza yardımcı olacaktır. Ne kadar kaliteli backlink sahibi olursanız, üst sıralarda yer alma şansınız o kadar artar.

Sıralama iyileştirmenin ve markanızı güçlendirmenin tek ve kesin yolu backlink almak değil, aynı zamanda SEO uyumlu kaliteli içerikler oluşturmak, sayfa içi SEO çalışmalarına özen göstermek, doğru anahtar kelimelerle doğru kitleyi hedeflemek ve daha birçok şey arama motoru sıralamanızı etkiler. Tek bir noktaya odaklanmak yerine bütün olarak değerlendirmeniz uzun vadede çok daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Kaçırdığımızı düşündüğünüz önemli stratejiler varsa veya paylaşacak bazı deneyimleriniz varsa, lütfen aşağıya bir yorum bırakın.

Ücretsiz kaliteli backlink alabileceğiniz siteleri içeren diğer listelerimize de göz atabilirsiniz👇

4 Yorum

 1. You actually make it appear really easy with your presentation but I
  in finding this topic to be actually one thing which I believe I might never understand.
  It sort of feels too complex and very wide for me.
  I’m taking a look forward on your next post, I will attempt to get the
  cling of it!

 2. Great post. I was checking continuously this blog and I’m inspired!
  Very helpful information specially the ultimate phase 🙂 I handle
  such information a lot. I used to be seeking
  this particular info for a long time. Thank you and best of luck.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu