[Çözüldü] Blogger Alan Adı www Olmadan Çalışmıyor Sorunu

Blogger için yeni bir alan adı aldınız ve yönlendirme işlemini tamamladıktan sonra alan adınızın başına www eklemeden giremediğinizi gördünüz. Hemen telaşa kapılmayın. Yönlendirme işleminde sorun yok; muhtemelen sadece bir detayı atladınız. Aşağıda,” blogger bloğa www olmadan girilmiyor, www olmadan url çalışmıyor” sorunu için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Blogger bloğunuzu özel alan adına yönlendirmek için hesap düzenleme ve domain DNS güncellemeleri yapmanız gerekir; Blogger tarafından sağlanan CNAME kaydını alan adı sağlayıcınıza eklemeniz gerektiği, işlemler sırasında Blogger tarafından hatırlatılır (bkz- Blogger (Blogspot) Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?)

Blogger yalnızca www alt alan adlarını destekler. Ancak www’suz seçenek de sunar. Fakat eksik DNS ayarları nedeniyle bazen www’suz siteye girme sorunu yaşayabilirsiniz. Bu seçeneği aktif hale getirip Domain kayıt yerinden A kayıtları oluşturarak blogger www sorunu için çözüm sağlayabilirsiniz.

A kayıtlarından önce Blogger yönetim paneline gidin ve “Ayarlar“ı tıklayın. “Yayıncılık” bölümü altında bulunan “Alanı Yönlendir” kutucuğunun açık konumda olduğundan emin olun.

Alan adı www olmadan açılmıyor sorunu

Blogger Özel Alan adı WWW Olmadan Açılmıyor Sorunu Çözümü

Blogger bloğa girerken alan adının başına www eklemeden yani alanadi.com şeklinde girebilmek için A kayıtları oluşturmanız kesin çözüm sağlayacaktır. Bu işlemi Google IP’leri ile A kaydı oluşturarak tamamlayın.

Google IP’leri
216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

Listelenen IP’lerin her biri için ayrı A kaydı oluşturmanız gerekir. Alan adınızı sizinsiteniz.com biçiminde girin (başına www eklemeden) ve yukarıdaki IP adreslerini “A” bölümünde listeleyin.


Aşağıdaki görselli anlatım A kaydı oluşturma konusunda size yardımcı olacaktır. Ancak, A kayıtlarını yapılandırma işlemi için Domain kayıt firmanız tarafından sağlanan talimatlara da göz atabilirsiniz.


  • Öncelikle Hostunuza giriş yapın ve “Domain Yönetimi” kısmından, işlem yapacağınız alan adının karşısındaki “yönet” butonuna veya dişli çarka tıklayın.

A kaydı 1

  • Açılan sayfanın sol tarafında bulunan “Gelişmiş DNS” sekmesine tıklayın.

A kaydı-2

  • DNS ayarları için sayfanın altına inin ve işlem yapacağınız “A kaydı oluştur“u seçin. IP’leri görseldeki gibi tek tek ekleyin ve “kaydet” butonuna tıklayın.

A Kaydı Oluşturma

Unutmayın, 4 IP için ayrı ayrı A kaydı ekleyeceksiniz. İşlemin ardından yönlendirmelerin gerçekleşmesi en fazla 24 saat sürer, ancak genellikle birkaç saat içinde bloğa başında www olmadan da  giriş yapmaya başlarsınız.

Blogger bloğa www’suz girilmiyor sorunu çözümü yukarıda gördüğünüz gibi gayet kolay. Peki sizin Blogger www sorunu eklemek istediğiniz başka bir çözüm önerisi var mı? Aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!