Blogger Atıf (Attribution) Gizleme ve Tamamen Kaldırma

“Powered by Blogger” ya da “Blogger Tarafından Desteklenmektedir” gibi bir yazı ve link içeren Blogger atıf (Attribution) kısmı nasıl gizlenir veya tamamen nasıl kaldırılır sorusunun cevabını bu yazıda sizin için detaylıca açıkladık.

Biliyorsunuz, Blogger hazır şablonlarının en altında “Blogger tarafından Desteklenmektedir” şeklinde atıf olarak adlandırılan bir telif alanı kısmı vardır. Aslında ücretli ve ücretsiz neredeyse her temanın bir telif alanı bulunur. Özel temalardan telif alanı linki kaldırıp kendi linkinizi eklemek için farklı bir yol, Blogger hazır şablonlarından telif alanı atıf kısmını kaldırmak için daha farkı bir yol izlenebilir. Bu yazıda Blogger varsayılan temadan bu kısmı gizlemek ve kaldırmak için ne yapmanız gerektiğine değineceğim.

Blogger Atıf (Attribution) kaldırma ve gizleme işlemi birçok farklı şekilde yapılabilir, ancak ben, hiç zorlanmadan halledebileceğiniz en kolay yöntemleri göstereceğim. Önce gizleme yöntemi ve ardından tamamen blogdan kaldırma yöntemini görelim. Sizin için hangisi uygunsa onu kullanabilirsiniz.

Blogger Tarafından Desteklenmektedir (Atıf) Yazısı Nasıl Gizlenir?

Powered by Blogger ya da Türkçe haliyle “Blogger tarafından Desteklenmektedir” yazısını gizlemek için basit bir CSS hilesi kullanacağız.

 1.  Blogger kontrol panelinize gidin,
 2. Tema (Şablon) sekmesini tıklayın
 3. HTML’yi Düzenle kısmına tıklayın
 4. Ctrl+F yardımıyla ]]</b:skin> kodunu bulun
 5. Bulduğunuz kodun hemen öncesine #Attribution1 {display: none;} kodunu ekleyinKaydet’e tıklayın.

Blogger tema-html

Blogger css ile web sürümden atıf kaldırma
Bu işlemle birlikte bloğunuzun masaüstü görünümünden “Blogger tarafından Desteklenmektedir” yazısı gizlenmiş olacak. Şimdi yapacağımız basit bir işlemle mobil sürümden de gizleyeceğiz.

Yine html kodları arasından Ctrl+F yardımıyla Attribution1 yazısını aratın. Aşağıdaki gibi kodlar göreceksiniz. 

<b:widget id='Attribution1' locked='true' title='' type='Attribution'>

Kod içerisindeki title etiketinin hemen önüne mobile='no' etiketini ekleyip kaydet dediğinizde Powered by Blogger ya da Blogger Tarafından Desteklenmektedir yazısını mobilden de gizlemiş olacaksınız. mobil=’no’ etiketini aşağıdaki görselde olduğu gibi ekleyeceksiniz.
Screenshot 2

Blogger Atıf Kısmını Tamamen Kaldırma

Blogger panel düzen kısmına girip en altta bulunan Atıf gadgeti düzenleye tıkladığınızda, düzen panosunda Kaldır seçeneğinin olmadığını göreceksiniz. Şimdi yapacağımız işlemle gadget içine bir Kaldır seçeneği ekleyeceğiz.

Blogger Atıf Gadgeti

 • Blogger kontrol paneline giriş yapın.
 • Tema’yı (şablon) tıklayın
 • Html düzenle kısmına tıklayın.
 • Ctrl+F yardımıyla Attribution1 etiketini aratın. Aşağıdaki görselde olduğu gibi locked='true' kısmını locked='false' olarak değiştirin. Yani true yerine false ekleyeceksiniz.

Screenshot 1

 • İşlemi tamamladıktan sonra Kaydet‘e tıklayın ve blogger kontrol panelinden Düzen (Yerleşim) kısmına gelin.
 • Düzen bölümünün en altındaki Atıf kısmına inin ve Düzenle‘ye tıklayın.
 • Yukarıda bahsi geçen true/false değişimi ile Atıf gadgetina Kaldır seçeneği ekledik. Şimdi Kaldır‘a tıklayın ve kaydedin.

Blogger Atıf Gadgeti Kaldırma

Yaptığımız “Blogger atıf kaldırma” işlemi ile atıf kısmını web sürümden tamamen kaldırmış olduk. Fakat mobil sürümde hala mevcut. Bunun için de basit bir işlem gerekiyor.
Tekrar Tema (Şablon) seçeneğine tıklayın ve Mobil Ayarlar kısmına gelin. Mobil Tema Seç alanından Mobil>Özel seçeneklerini işaretleyip kaydedin.

Blogger Mobil Ayarı
Blogger Mobil Tema Seçimi
Peki “Blogger atıf kısmındaki Blogger tarafından desteklenmektedir yazısını kaldırdıktan sonra kendi atıf linkimi nasıl eklerim” diye merak edebilirsiniz. Bunu da en basit olarak şu şekilde yapabilirsiniz;

Blogger html düzenle bölümünde Ctrl+F yardımı ile </footer> kodunu aratın. Bulduğunuz kodun hemen üzerine aşağıdaki gibi bir kod ekleyebilir ve kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Renkli kısımlara kendi bilgilerinizi ekleyin.

<div class='ty_footer_copyright'>
Copyright © 2020 <script type='text/javascript'/> <a href='https://sizinsiteniz.com' title='blogname'>Blog Adı</a> | Tüm hakları saklıdır.</div>

Tüm işlemler bu kadar. Takıldığınız herhangi bir yer olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Blogger’da Tüm Yazıları-Linkleri Yeni Sekmede Açma nasıl olur merak ediyorsanız linke tıklayın!