FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Blogger Atıf (Attribution) Gizleme ve Tamamen Kaldırma

“Powered by Blogger” ya da “Blogger Tarafından Desteklenmektedir” gibi bir yazı ve link içeren Blogger atıf (Attribution) kısmı nasıl gizlenir veya tamamen nasıl kaldırılır sorusunun cevabını ve kendi alt bilgi metninizi nasıl ekleyeceğinizi bu yazıda detaylı olarak açıkladık.

Biliyorsunuz, Blogger hazır şablonlarının en altında “Blogger tarafından Desteklenmektedir” şeklinde atıf olarak adlandırılan bir telif alanı kısmı vardır. Aslında ücretli ve ücretsiz neredeyse her temanın bir telif alanı bulunur. Özel temalardan telif alanı linki kaldırıp kendi linkinizi eklemek için farklı bir yol, Blogger hazır şablonlarından telif alanı atıf kısmını kaldırmak için daha farkı bir yol izlenir. Bu yazıda Blogger varsayılan temadan bu kısmı gizlemek ve kaldırmak için ne yapmanız gerektiğine değineceğiz.

Blogger Atıf (Attribution) kaldırma ve gizleme işlemi birçok farklı şekilde yapılabilir, ancak biz, hiç zorlanmadan halledebileceğiniz en kolay yöntemleri ele aldık. Önce gizleme yöntemi ve ardından tamamen blogdan kaldırma yöntemini görelim. Sizin için hangisi uygunsa onu kullanabilirsiniz.

Uyarı: Herhangi bir işlem yapmadan önce mevcut şablonunuzu yedeklemenizi önemle tavsiye ederiz.

Blogger Tarafından Desteklenmektedir Yazısı Nasıl Gizlenir?

Powered by Blogger ya da Türkçe haliyle “Blogger tarafından Desteklenmektedir” yazısını gizlemek için basit bir CSS hilesi kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 1.  Blogger kontrol panelinize gidin
 2. Tema (Şablon) sekmesini tıklayın
 3. Buradan önce Yedekle seçeneğine ve ardından HTML’yi Düzenle kısmına tıklayın
 4. Ctrl+F yardımıyla /b:skin kodunu bulun
 5. Bulduğunuz kodun hemen öncesine #Attribution1 {display: none;} kodunu ekleyip Kaydet‘e tıklayın.
Blogger tarafından Desteklenmektedir yazısını CSS ile Gizleme

Bu işlemle birlikte bloğunuzun masaüstü görünümünden “Blogger tarafından Desteklenmektedir” yazısı gizlenmiş olacak. Bu yöntem genellikle hem masaüstü hem de mobil için geçerli olsa da, bazı durumlar da mobil için ayrı bir işlem daha yapmak gerekebilir. Eğer yukarıdaki işlem sadece masa üstünde atıf kısmını gizlediyse, aşağıdaki basit adımla “Blogger tarafından Desteklenmektedir” yazısını mobil sürümden de gizleyebilirsiniz.

Yine html kodları arasından Ctrl+F yardımıyla Attribution1 yazısını aratın. Aşağıdaki gibi kodlar göreceksiniz. 

<b:widget id='Attribution1' locked='true' title='' type='Attribution'>

Kod içerisindeki title etiketinin hemen önüne mobile='no' etiketini ekleyip kaydet dediğinizde Powered by Blogger ya da Blogger Tarafından Desteklenmektedir yazısını mobilden de gizlemiş olacaksınız. mobil=’no’ etiketini aşağıdaki görselde olduğu gibi ekleyeceksiniz:

"Blogger tarafından Desteklenmektedir" Yazısını Mobil Sürümde Gizleme

Blogger Atıf (Powered By Blogger) Kısmını Tamamen Kaldırma

Blogger alt bilgiden Powered By Blogger yanı Blogger Tarafından Desteklenmektedir yazısını temadan tamamen kaldırmak da mümkün.

Blogger panel düzen kısmına girip en altta bulunan Atıf gadgeti düzenleye tıkladığınızda, düzen panosunda Kaldır seçeneğinin olmadığını göreceksiniz. Şimdi yapacağımız işlemle gadget içine bir Kaldır seçeneği ekleyerek “Powered By Blogger” kaldırma işlemini gerçekleştireceğiz.

 • Blogger kontrol paneline giriş yapın.
 • Tema’yı (şablon) tıklayın
 • Html düzenle kısmına tıklayın.
 • Ctrl+F yardımıyla Attribution1 etiketini aratın (veya üst menüden “Widget’a Atla” aracına tıklayıp Attribution1 seçeneğine tıklayın). Aşağıdaki görselde olduğu gibi showaddelement=’false’ kısmını true olarak; locked='true' kısmını ise locked='false' olarak değiştirin.
Blogger Attribution Kaldırma
 • İşlemi tamamladıktan sonra Kaydet‘e tıklayın ve Blogger kontrol panelinden Düzen (Yerleşim) kısmına gelin.
 • Düzen bölümünün en altındaki Altbilgi / Atıf kısmına inin ve Düzenle‘ye tıklayın.
 • Yukarıda bahsi geçen true/false değişimi ile Atıf kısmına Kaldır seçeneği ekledik. Şimdi Kaldır‘a tıklayın ve kaydedin.

Yaptığımız “Blogger atıf kaldırma” işlemi ile atıf kısmını tamamen kaldırmış olduk. Hatta “Powered by Blogger” ile birlikte  “Theme Image by” metni ve linki de alt bilgi bölümünden kaldırılmış oldu.

Atıf Kısmına Kendi Altbilgi Metninizi Ekleyin

Blogger atıf kısmındaki Blogger tarafından desteklenmektedir yazısını kaldırdıktan sonra, bu alana kendi özel bilgilerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için 2 yöntemden bahsedeceğiz. Sizin için uygun olanı deneyebilirsiniz.

1. Yöntem: Footer Düzenleme

Blogger html düzenle bölümünde Ctrl+F yardımı ile </footer> kodunu aratın. Bulduğunuz kodun hemen üzerine aşağıdaki gibi bir kod ekleyebilir ve kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Renkli kısımlara kendi bilgilerinizi ekleyin.

<div class='ty_footer_copyright'>
Copyright © 2022 <script type='text/javascript'/> <a href='https://sizinsiteniz.com' title='blogname'>Blog Adı</a> | Tüm hakları saklıdır.</div>

2. Yöntem: Tema seçeneğini kullanma

 • Blogger kontrol paneli sol menüden Düzen öğesine tıklayın.
 • Sayfayı aşağı kaydırarak Altbilgi bölümüne gidin.
 • Gadget Ekle‘ye tıklayın ve ardından HTML/JavaScript gadget’ını ekleyin.
Blogger Alt Bilgi Ekleme
 • İçerik bölümüne Copyright WP Ekran © 2022 gibi bir özel metin ekleyin ve Kaydet’e tıklayın. Blog adınıza ya da farklı bir kelimeye link vermek için ise şu örneği kendinize göre düzenleyebilirsiniz:
Copyright <a href="https://wpekran.com">WP Ekran</a> © 2022
Blogger Atıf Ekleme

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak, Blogger Atıf (Attribution) Gizleme ve Tamamen Kaldırma işlemini kolaylıkla halledebilir ve ayrıca kendi özel altbilgi metninizi ekleyebilirsiniz. Kılavuzumuzun faydalı olacağını umuyoruz!

İşte Blogger kullanıcıları için daha fazla kılavuz:

2 Yorum

 1. Tam aradığım yazı. Yeni blog açtım ve yavaş yavaş düzenliyorum. Atıf kısmını nasıl araştırıyordum. Bu yazı gerçekten çok yardımcı oldu. Teşekkürler.

 2. Çiğli Viessmann Servisi Olarak blogunuzu beğenerek takip ediyoruz : Başarılar Diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu