FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Blogger Mobil URL Uzantısını (?m=1) Kaldırma

Blogger mobil URL’lerinden ?m=1uzantısını kaldırmak ve temiz bir URL yapısına sahip olmak istiyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Bu yazıda, blogger mobil URL’sinden ?m=1 uzantısının nasıl kaldırılacağı ve profesyonel bir URL yapısına nasıl sahip olunacağını açıklayacağız.

Bildiğiniz gibi, bloggerlar tarafından en çok tercih edilen CMS (İçerik Yönetim Sistemi)‘lerden biri Blogger’dır ve bu platform tamamen ücretsizdir. Google size alt alan adını ve barındırma hizmetini tamamen ücretsiz olarak sağlar, bu nedenle Blogger’da blog açmak için tek kuruş ödemeniz gerekmez.

Maalesef, Blogger’ın bu avantajlarının yanında bazı dezavantajları da var. Örneğin, hala herhangi bir harici eklentiyi desteklemiyor, sınırlı temaları var ve mevcut temalar henüz yeterince kullanıcı dostu değil. Ayrıca, Blogger kullanıcısıysanız tüm özelleştirme işlemlerini manuel olarak yapmanız gerekir.

Dezavantajlarından bir diğeri de, URL yapısının PC ve Mobil için farklı olmasıdır. Cep telefonunuzdan herhangi bir Blogger blogunu ziyaret ettiğinizde dikkat ederseniz, sayfa adresinde (URL) “?m=1” ya da “?m=0” gibi uzantılar görürsünüz. Bu uzantı bir mobil görünüm parametresidir.

Blogger mobil URL’nin m=1 gibi parametreler içermesi kesinlikle SEO’nuza zarar vermez, ancak bu görünüm profesyonellikten ve kullanıcı dostu olmaktan çok uzak bir görünümdür.

Takipçilerimiz tarafından, “Blogger’da ?m=1 Nasıl Kaldırılır” sorusunu sıkça alır olduk. Bu soruyu biraz daha genişleterek “Blogger’dan ?m=1 parametresini tamamen kaldırmak mümkün mü” şeklinde soralım ve cevabımızı da bu yönde verelim.

Muhtemelen beklediğiniz cevap bu olmayacak; Blogger’ın köküne erişimimiz olmadığı için m=1’i Blogger URL’lerinden tamamen kaldırmak şu an için mümkün değil. Bu sorun için kesin çözüm olarak verilen kodlar Blogger mobil sürümden m=1 parametresini kaldırmaz, uygulanacak kod ile m=1 uzantısı sadece görsel olarak gizlenir. Bu sayede, kullanıcıların daha temiz bir url görmesi sağlanır. Aşağıdaki kod uygulaması da tam olarak bunu yapacak.

Şimdi, Blogger mobil URL’den m=1 uzantısını nasıl kaldıracağımıza (gizleyeceğimize) bakalım.

Blogger Mobil URL Uzantısı Nasıl Kaldırılır (Gizlenir)?

  • Öncelikle Blogger hesabınızda oturum açın ve ardından kontrol panelinize gidin.
  • Sol menüden “Tema” seçeneğine tıklayın.
  • Özelleştir seçeneğinin yanındaki ok simgesine tıklayın.
  • Açılır menüden önce “Yedekle“ye tıklayıp her ihtimale karşı bloğunuzun bir yedeğini alın.
  • Daha sonra yine açılır menüden “Html’yi Düzenle” seçeneğine tıkladığınızda kod penceresi açılacak.
  • Şimdi pencerede herhangi bir noktaya tıklayın ve klavyenizden “CTRL+F” tuşlarına basın. Bir arama çubuğu açılacak.
  • Arama çubuğuna “</body>” yazın.
Blogger m=1 kaldırma-Kod Ekleme
Blogger uzantısını kaldırmak için kod ekleme
  • Şimdi, görselde olduğu gibi, aşağıdaki kodu kopyalayıp </body> etiketinin üzerine yapıştırın ve ardından sağ üstteki “Kaydet” düğmesine tıklayın.
<script type='text/javascript'>
//<![CDATA[
var uri = window.location.toString();
if (uri.indexOf("%3D","%3D") > 0) {
var clean_uri = uri.substring(0, uri.indexOf("%3D"));
window.history.replaceState({}, document.title, clean_uri);
}
var uri = window.location.toString();
if (uri.indexOf("%3D%3D","%3D%3D") > 0) {
var clean_uri = uri.substring(0, uri.indexOf("%3D%3D"));
window.history.replaceState({}, document.title, clean_uri);
}
var uri = window.location.toString();
if (uri.indexOf("&m=1","&m=1") > 0) {
var clean_uri = uri.substring(0, uri.indexOf("&m=1"));
window.history.replaceState({}, document.title, clean_uri);
}
var uri = window.location.toString();
if (uri.indexOf("?m=1","?m=1") > 0) {
var clean_uri = uri.substring(0, uri.indexOf("?m=1"));
window.history.replaceState({}, document.title, clean_uri);
}
//]]>
</script>

Değişiklikleri kaydettikten sonra, blogunuzu herhangi bir mobil cihazda açıp URL’de ?m=1 sembolü olup olmadığını kontrol edin. İşlemi doğru yaptıysanız Blogger ?m=1 uzantısı artık görünmeyecektir.

***Yaptığınız değişiklikten sonra bloğunuzda herhangi bir hata ile karşılaşırsanız eklediğiniz kodu kaldırın ya da aldığınız yedeği geri yükleyin.

ilgilenebilirsin: Blogger (Blogspot) Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Blogspot URL’leri neden /?m=1 ile bitiyor?

Varsayılan olarak, Blogger tüm mobil kullanıcıları otomatik olarak ?m=1 ile biten URL’ye yönlendirir. Burada m, web sitesini bir mobil cihazda görüntülediğimizi temsil eder. Yani ?m=1’in amacı, gönderiyi akıllı telefon kullanıcılarına mobil uyumlu bir şekilde iletmektir.

2. Blogger URL’deki “?m=1” SEO’yu etkiler mi?

Hayır, SEO’nuzu hiçbir şekilde etkilemez, ancak URL’nin sonunda ?m=1 sembolünün olması profesyonel görünmez ve pek kullanıcı dostu da sayılmaz.

3. Blogger’dan ?m=1 öğesini kaldırmak gerekli midir?

Kesinlikle gerekli değil. Bu sadece bir tercih. Yalnızca temiz URL’leri ziyaretçilerinize göstermek istiyorsanız bu parametreyi kaldırabilirsiniz (gizleyebilirsiniz).

4. Peki ?m=1 parametresini kaldırmayı önerir misiniz?

Bize göre, Blogger URL yapısı üzerinde değişiklik yapmaya hiç gerek yok. Google gerek duyarsa, ilerleyen zamanlarda bu konuda bazı güncellemeler yapabilir (öyle umuyoruz). Böylece URL otomatik olarak değişir ve sizin bir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Ayrıca, Blogger ?m=1 uzantısını kaldırmak ya da gizlemek şu an için sorun olmasa da, daha sonra sorun olmayacağının kimse garantisini veremez. Bununla birlikte, eğer mobil URL’lerinizi kopyala yapıştır şeklinde bir yerlerde paylaşmak isterseniz, URL kısaltma servislerinden yararlanıp daha kısa ve daha temiz bağlantılar elde etme imkanından da faydalanabilirsiniz.

İlgilenebilirsin: Blogger İletişim Sayfası Oluşturma (2 Farklı Yöntem)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu