Blogger Ücretsiz temadan Copyright Alanını Gizleme-Silme

Genelde her temanın footer kısmında o temanın tasarımcısının imzasını taşıyan bir telif alanı linki bulunur. Ücretli temalar bu alanı kaldırmanıza ve kendi imzanızı atmanıza izin verir. Fakat bu durum ücretsiz temalar için geçerli değildir. Ücretsiz bir temadan credit ya da copyright denilen alanı kaldırmak istediğinizde veya üzerinde değişiklik yapmaya çalıştığınızda bloğunuz otomatik olarak tema sağlayıcının bloğuna yönlenir. Ben de bu yazıda blogger copyrigt alanını gizleme/silme yöntemlerinden bahsedeceğim.

Dikkat! Bu yöntemlerden bahsediyor olmam bunu onayladığım anlamına gelmiyor. Sadece teknik bir eğitim olarak değerlendirmenizi isterim. Uygulayıp uygulamamak tamamen sizin kararınızdır.

Blogger Footer’dan Copyright/Telif Alanı Nasıl Kaldırılır?

Blogger ücretsiz temadan footer link ya da copyriht alanını kaldırmak/gizlemek için 2 yöntem göstereceğim. İkisi de işinizi fazlasıyla görecektir.

Yöntem 1- CSS Üzerinde Değişiklik Yapma

Bu yöntemle küçük bir CSS değişikliği yaparak blogger copyright kısmındaki imzayı gizleyeceğiz. Yapmanız gereken çok basit:

  • Blogger kontrol paneli>Tema>Html’yi Düzenle yolunu izleyin
  • Ctrl+F yardımıyla Html kodları arasından telif hakkıyla korunan alanı bulun (copyriht-credit-mycontent gibi kelimeleri aratın)
  • Bulduğunuz kodlar içerisinde önce tasarımcı linkini dofolow ise nofollow olarak değiştirin.
  • Daha sonra class etiketini kopyalayın (benim deneme yaptığım temada bu etiket “copyriht-area” olarak belirlenmiş. Sizin temanızda attribution, footer-copyriht ya da başka bir class etiketi olabilir. Aramanızı ona göre yapın.
  •  Kopyaladığınız class etiketini yine Ctrl+f yardımıyla aratın ve class’ın css kodlarını bulun.
  • CSS’in font-size değerini o (sıfır) olarak değiştirin ve kaydet’e tıklayın. Blogunuzu açıp durumu kontrol edin. Bu işlem copyriht kısmındaki imzayı gizlemiş olmalı. Eğer bloğunuz tema tasarımcınızın bloğuna yönleniyorsa, o (sıfır) olarak belirttiğiniz değeri 0.1 olarak değiştirmeyi deneyin.

css 1

Yöntem 2- Div Etiketine Style Ekleme

  • Blogger kontrol paneli>Tema>Html’yi düzenle
  • Ctrl+f komutuyla copyright-credit-mycontent kelimelerinden birini aratın
  • Bulduğunuz kodda div içine aşağıdaki style kodunu ekleyerek blogger copyriht kısmını gizleyebilirsiniz.

style='position: absolute; top:-99px; left:-99px; width:-99px; height:-99px'

Copyriht Gizleme Kodu Ekleme

Yukarıda verdiğim kod genelde iyi çalışır ama olur da sizin temanızda çalışmazsa, onun yerine şu kodu ekleyip deneyebilirsiniz:  style='visibility: hidden'

Gizlediğiniz kodun yerine kendi imzanızı eklemek isterseniz, gizlediğiniz imzanın bir satır altına ya da üstüne kendi imza kodunuzu ekleyebilirsiniz. Ben örnek görsel oluştururken üst kısma ekledim. Aşağıdaki örnek kodu kendi bilgilerinizi girerek kullanabilirsiniz.

<div class='copyright-area' role='contentinfo'>
Copyright © 2020 <script type='text/javascript'/> <a href='https://sizinsiteniz.com/' title='blogtitle'>Site Adı</a> | Tüm hakları saklıdır.</div>

Blogger Copyright Ekleme
İşlemler bu kadar. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

“Blogger Tarafından Desteklenmektedir” yazısını nasıl kaldıracağınızı merak ediyorsanız, “Blogger Atıf (Attribution) Kısmını Gizleme ve Tamamen Kaldırma Yöntemleri” başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Yukarıda bir uyarı girmiştim; “bu yöntemden bahsediyor olmam onay verdiğim anlamına gelmiyor” diye. Bu nedenle hatırlatma ihtiyacı hissettim. Emeğe saygı sebebiyle, ücretsiz olarak sunulan temanın tasarımcısına ait linki kaldırmanızı önermem…