FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Blogger’da Tüm Yazıları-Linkleri Yeni Sekmede Açma

Varsayılan olarak, Blogger’da tüm bağlantılar geçerli pencerede açılır. Blogger’da linkleri yeni sekmede açmak genel sayfa görüntülemenizi arttırır ve hemen çıkma oranını düşürür. Bildiğiniz gibi hemen çıkma oranı blog ve site kalitesinde önemli kriterlerden biridir. Bu durumu önlemenin yollarından biri de bağlantıları yeni sekmede açmak diyebiliriz. Özellikle dış bağlantılar söz konusuysa durumun önemi iki kat artmaktadır!

Blogger Linkler Yeni Sekmede Nasıl Açılır?

Blogger’da yeni sekmede açmak istediğiniz her linkin içine target="_blank" kodunu ekleyerek veya blogger yazı panelinde “Bağlantıyı Yeni Sekmede Aç” kutusuna onay işareti koyarak linkleri yeni pencerede açabilirsiniz.

Öncelikle Blogger yazı panelinden bunun nasıl yapıldığına bakalım. Çoğu kullanıcı bunu biliyordur fakat yeni Blogger kullanıcıları için faydalı olacaktır.

Blogger Linkler Yeni Sekmede Nasıl Açılır?

Görselde de görüldüğü gibi, önce “bağlantı ekle” butonuna tıklayın, ardından url ekleyin ve son olarak “Bu Bağlantıyı Yeni Pencerede Aç” kutusunu işaretleyip “tamam” deyin. Bu şekilde eklediğiniz url yeni sekmede açılacak.

Bu işlem özellikle belli bağlantıları yeni sekmede açmak istediğinizde oldukça kullanışlıdır. Fakat, “ben tek tek uğraşmak istemiyorum, tüm dahili ve harici linkler yeni sekmede açılsın istiyorum” diyorsanız, tek bir kodla bu işlemi kolayca halledebilirsiniz.

Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları uygulayın.

 • Blogger hesabınıza giriş yapın
 • Tema> Html’yi Düzenle yolunu izleyin
   
Screenshot 3
 • Ctrl+F tuşlarına tıklayarak </head> etiketini bulun.
 • Aşağıdaki kodu kopyalayın ve </head> etiketinin hemen üzerine yapıştırıp kaydet’e tıklayın.

<base target='_blank'/>

Kodu görseldeki gibi ekleyin⇓

Screenshot 2 2

Bu yöntemle Blogger bloğunuzdaki tüm harici ve dahili bağlantılar (dış ve iç linkler) yeni sayfada açılacak.

Diyelim ki, tüm linkleri yeni sekmede açacak şekilde kod eklediniz, ancak bazı linklerinizin mevcut sekmede açılmasını istiyorsunuz. O zaman da yapmanız gereken şu;

Blogger yazı düzenleme panelindeyken “html görünümü“ne geçin ve yeni sekmede açılmasını istemediğiniz linki bulup target=_self"> kodunu ekleyin. Şu şekilde;

<a href="LinkUrl" target="_self"> bağlantı metni</a>

Blogger’da Sadece Dış Bağlantıları (Linkleri) Yeni Sekmede Açma

Site içi linkleriniz mevcut sekmede açılsın ama tüm dış linkleriniz yeni sekmede açılsın istiyorsanız şu yolu takip edin;

(Öncesinde blog yedeği almayı unutmayın)

 • Blogger kontrol paneline gidin
 • Düzenlenecek bloğu seçin
 • Sol tarafta Tema’yı seçin
 • HTML’yi Düzenle’yi seçin
 • HTML kodları arasında ctrl+f yardımıyla </head> etiketini bulun
 • Aşağıdaki kodu kopyalayıp </head> etiketinin üstüne yapıştırın
 • Şablonu kaydedin
<script src='http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js' type='text/javascript'></script>
<script type='text/javascript'>
$(document).ready(function() {
$("a[href^='http://']").each(
function(){
if(this.href.indexOf(location.hostname) == -1) {
$(this).attr('target', '_blank');
}
}
);
$("a[href^='https://']").each(
function(){
if(this.href.indexOf(location.hostname) == -1) {
$(this).attr('target', '_blank');
}
}
);
});
</script>

Not: Bloğunuzda jQuery kütüphanesi mevcutsa ilk satırdaki kodu (<script src=’http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js‘ type=’text/javascript’></script>) eklemeyin.

Blogger’da yazıları, bağlantıları veya diğer adıyla linkleri yeni sekmede açma işlemi gördüğünüz gibi gayet kolay.

Tüm dış bağlantıları mutlaka yeni sekmede açmanızı öneririz. Ancak iç bağlantıların yeni sekmede açılması bazen kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratabilir ve bu durum hemen çıkma oranını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle iç linkleri yeni pencerede açma işlemini dikkatli uygulamanızı öneririz. Ne yapmanız gerektiği konusunda emin değilseniz, denemeler yapıp Analytics raporlarınızı detaylı bir şekilde inceleyebilir, testler yapabilir ve hatta konu hakkında kullanıcılarınızın fikrini almak için anketler düzenleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu