FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Bloggerlar İçin En Kullanışlı Chrome Eklentileri

Google Chrome, çeşitli özellik ve avantajlar sunan en iyi tarayıcılardan biridir. Google Chrome eklentileri (veya uzantıları) ise bu tarayıcının gücüne güç katan en önemli unsurlardır. Chrome web mağazası, web’de gezinme deneyiminizi ve bloglama verimliliğinizi arttırabilecek binlerce uzantıya sahiptir. Bu yazıda da, özellikle blog yazarları ve site sahipleri için en kullanışlı Google Chrome eklentilerine değineceğiz…


Chrome uzantısı nedir?

Bazılarına aşağıda yer vereceğimiz eklentiler, Google Chrome tarayıcısının işlevselliğini değiştirebilen ve geliştirebilen küçük programlardır.  HTML, CSS, JavaScript, vb.  web teknolojileri kullanılarak oluşturulurlar.

Bu uzantıların odak noktası, daha az ek yük ile en iyi işlevselliği sağlamaktır.

Chrome Web Mağazası’nı açtığınızda, indirilebilecek binlerce uzantı ve uygulamaya ulaşırsınız. Ücretli olanlarıyla birlikte, bir çoğu tamamen ücretsiz! Yüklediğiniz her uzantının düğmesi, tarayıcı adres çubuğunun hemen sağında görüntülenir.


En İyi Google Chrome Eklentileri / Uzantıları

Chrome Web Mağazası’nda çok sayıda uygulama ve uzantı bulunur, bu nedenle blog yazarları için en yararlı Chrome eklentilerini aşağıdaki listeye dahil etmeye özen gösterdik. Bu Chrome eklentileri, birçok profesyonel blog yazarı tarafından da önerilmektedir.

Dikkat! Çok fazla Google Chrome uzantısı yüklemek tarayıcınızı yavaşlatabilir. Bu nedenle, yalnızca gerekli olan ve düzenli olarak güncellenen Chrome eklentilerini yüklemenizi öneririz.

1. LastPass: Free Password Manager

LastPass, şifrelenmiş çevrimiçi parolalarınızı kaydeden ve bunları çeşitli cihazlar arasında senkronize etmeniz için güvenli bir yer sağlayan ücretsiz ve oldukça kullanışlı bir parola yöneticisidir.

Bu uzantı, tüm parolalarınızı, adreslerinizi, site kontrol paneli giriş bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi vb. şifreli kasanıza kaydetmenize olanak tanır. Ayrıca, ihtiyacınız olduğunda bilgilerinizi otomatik olarak doldurur.

10 milyondan fazla kullanıcısı olan bu araçla, çevrimiçi güvenliğinizi artırmak için zayıf ve yeniden kullanılan parolalarınızı kontrol edebilirsiniz.

2. Grammarly for Chrome

Grammarly, bir Google Chrome uzantısı da sunan ücretsiz bir gramer ve yazım denetimi hizmetidir.

Bu araç, dil bilgisi, imla ve diğer genel sorunlar için yazınızı her yönünden otomatik olarak kontrol eder. Grammarly uzantısı ile, gerçek zamanlı olarak gramer hatalarını, önerileri ve düzeltilmesi gereken sorunları görebilirsiniz. Üstelik sadece makale yazarken değil, e-posta ve sosyal medya gönderileri oluştururken de oldukça kullanışlıdır ve etkili gönderiler oluşturmanıza yardımcı olur.

Milyonlarca aktif yüklemeyle Grammarly, blog yazarları, öğrenciler, freelance çalışanlar, profesyoneller ve daha iyi bir içerik üretmek isteyenler için faydalı olabilecek bir eklentidir.

3. Keywords Everywhere

Anahtar Kelime Araştırması, herhangi bir SEO uzmanı veya blog yazarı için en kritik görevlerden biridir.

Adından da anlaşıldığı üzere, Keyword Everywhere Chrome eklentisi hareket halindeyken bile anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olur. Arama sorgusu ve ilgili anahtar kelimeler için ortalama arama hacmini, TBM ve SEO rekabetini kolaylıkla görmenizi sağlar. Ayrıca, daha sonra kullanmak üzere verileri kaydetmeniz için seçenekler de sunar.

Bu uzantıyı yükledikten sonra, anahtar kelimeyle ilgili verileri tarayıcı ekranınıza işlemek için bir API anahtarı almak üzere ücretsiz olarak kaydolmanız yeterlidir. Yalnız en önemli veriler ücretli sürüme dahildir.

4. Whatsmyserp

Whatsmyserp, yine blog yazarları, dijital pazarlamacılar vs. için işe yarar Chrome eklentileri arasındadır. Ücretsiz bir anahtar kelime araştırma eklentisi arıyorsanız, Whatsmyserp Google uzantısı, arama verilerini ortaya çıkarmanın en hızlı yollarından biridir.

Hedef anahtar kelimenizi tarayıcıya yazıp, arama hacimlerini, anahtar kelime önerilerini, ilgili terimleri, görünürlük ölçümlerini ve sayfa üzerindeki verileri görebilirsiniz. Buna dayanarak en iyi anahtar kelimeleri bulabilir, zorluklarını belirleyebilir ve içeriğinizi planlayabilirsiniz.

5. MailTrack Chrome Uzantısı

E-postalar, günümüzde hala dijital pazarlamanın en önemli parçalarından biridir.

MailTrack, Gmail ve Inbox üzerinden gönderdiğiniz e-postaların okunup okunmadığını, ne zaman okunduğunu ve kaç defa okunduğunu öğrenmenizi sağlayan, aynı zamanda bağlantı tıklamalarını izlemenize yardımcı olan bir e-posta izleme eklentisidir. Yanı sıra, günlük izleme raporları, hatırlatıcılar ve diğer birçok mükemmel özellik sunar. Gmail kullanıyorsanız, kesinlikle MailTrack  eklentisini denemelisiniz.

6. Email Hunter

E-Mail Hunter, ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilgili tüm e-posta adreslerini bulmanıza yardımcı olan harika bir Google Chrome uzantısıdır.

Kurulumdan hemen sonra bir hesap oluşturmanız gerekir. Sonrasında ise, herhangi bir web sitedeyken tarayıcınızdaki simgeye tıklamanız yeterli olacak. Böylece, sitenin tüm e-posta adresleri listelenecektir.
Ücretsiz sürüm için ayda 50 arama yapabilirsiniz. Daha fazlası için ise hesabınızı yükseltmeniz gerekir.

7. Awesome Screenshot & Screen Recorder

Awesome Screenshot, kullanabileceğiniz en kullanışlı, en iyi Google Chrome uzantıları arasındadır.

Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan, ekran paylaşımı için güçlü bir araç olan Awesome Screenshot & Screen Recorder ile ekranınızı yakalayın. Ekran kayıtlarını ve ekran görüntülerini awesomescreenshot.com’a kaydedin ve videolarınızı, resimlerinizi paylaşılabilir bağlantılarla anında paylaşın.

Bu harika uzantı, bir sayfanın tamamının veya bir kısmının ekran görüntülerini almanıza, aynı zamanda ekranın videosunu oluşturmanıza olanak tanır. Kullanımı kolaydır, çeşitli seçenekler sunar ve tamamen ücretsizdir.

Ekran görüntüsü yakalandıktan sonra, resmi düzenleyebilir, vurgulayabilir, kırpabilir, şekiller çizebilir, gereksiz veya hassas bilgileri bulanıklaştırabilir ve ek açıklamalar ekleyebilirsiniz. Blogunuz için profesyonel görünümlü ekran görüntüleri ve videolar oluşturmak istiyorsanız, bu Chrome uzantısı kesinlikle tam size göre.

Benzer işlevlere sahip bir diğer işe yarar Google chrome eklentisi ise Nimbus Screenshot eklentisidir. Buna da bir şans tanımak isteyebilirsiniz. Gerçekten etkileyici özelliklere sahip.

8. Evernote Web Clipper

Evernote Web Clipper, oldukça popüler bir chrome web uzantısıdır. Web’de gördüğünüz ilginç şeyleri (makaleler, ekran görüntüleri, resimler, infografikler vs.) daha sonra görüntülemek üzere hesabınıza hızlıca kaydetmenize imkan tanır. Ayrıca, verileri birden çok cihazda (ücretsiz hesap için 2 cihaz) senkronize eder.

Referans web sayfalarını kaydetmek ve harika ekran görüntüleri yakalamak için tek noktadan bir çözüme ihtiyacınız varsa, Evernote bloggerlar için mükemmel bir seçenektir.

9. GoFullPage – Tam Sayfa Ekran Yakalama

GoFullPage, 4 milyonu aşkın kullanıcıyla en yüksek puan alan, tek bir tıklama ile tüm web sayfasının ekran görüntüsünü almaya yardımcı olan basit ve güvenilir bir Chrome uzantısıdır. Bu uzantı ile, yakaladığınız ekran görüntüsünü PNG, JPEG ve PDF olarak aktarabilir ve hatta masaüstüne sürükleyebilirsiniz.

“Şişirmek yok, reklam yok, gereksiz izin yok, tam bir web sayfasını bir resme dönüştürmenin basit bir yolu…”

10. SimilarWeb- Trafik Sıralaması ve Web Site Analizi

SimilarWeb , web sitenizin etkileşim oranı, trafik sıralaması, anahtar kelime sıralaması, trafik kaynağı, her ay ne kadar trafik ürettiği, hemen çıkma oranı gibi siteniz hakkında tüm ayrıntıları veren, aynı zamanda rakip site analizi için de kullanabileceğiniz en iyi chrome eklentilerinden biridir.

Bu uzantı ile rakiplerinizin stratejisini, trafik kaynaklarını anlayabilir ve dijital performansınızı optimize edebilirsiniz. Uzantıyı tarayıcınıza ekledikten sonra tek tıklamayla, göz attığınız herhangi bir web sitesi için ayrıntılı istatistikler alabilirsiniz.

11. SEOquake Chrome Uzantısı

SEOquake , anahtar kelime yoğunluğu raporu, dahili/harici bağlantı analizi, site otoritesi, Alexa sıralaması, backlink sayısı ve hatta sosyal ölçümler dahil olmak üzere birçok yararlı araca sahip en iyi Google Chrome SEO uzantılarından biridir.

Google’da arama yaparken web sitelerinin SEMrush verilerini ve ölçümlerini, arama sonuçlarının hemen altında görüntülemenizi sağlar. Ayrıca, sayfa düzeyinde kullanıldığında çeşitli bağlantı ve teşhis ölçümlerini görüntüler.

12. Open SEO Stats

Open SEO Stats Google Chrome uzantısını kullanarak herhangi bir web sayfasına göz atabilir; indekslenen sayfaları, sunucu konumunu, Alexa sıralaması ve sayfa hızı bilgilerini içeren trafik istatistiklerini, sitenin bir robot.txt, Site Haritası içerip içermediğini, meta açıklaması, H1, H2 ve stil öğeleri dahil olmak üzere kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca,  ” rel” özelliği ve bağlantı metni ile harici ve dahili bağlantıları da bu chrome SEO uzantısı ile görebilirsiniz.

13. Nightwatch Arama Simülatörü

Nightwatch arama simülatörü, SERP’deki sitelerin ve anahtar kelimelerin konumunu kontrol etmek için kullanılabilecek en yararlı chrome eklentileri arasındadır. Sıralama takibini basitleştiren bir araç arıyorsanız, bu uzantıya mutlaka göz atmalısınız.

14. Browsec VPN – Chrome için Ücretsiz VPN

Browsec VPN, IP’nizi İnternet tehditlerinden koruyan bir Chrome VPN uzantısıdır.

Blog yazarları Google ve diğer arama motorlarında bolca gezinme eğilimindedir. Bazen otomatik sorgu sorunları ve farklı nedenlerle arama motorunu kullanımı kesintiye uğrayabilir veya bazen içeriğinizin sıralamasını farklı bir konumdan kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bu noktada Browsec işinizi oldukça kolaylaştırır. Ayrıca, Browsec, trafiğinizi şifreler, böylece kimse çevrimiçi olarak ne yaptığınızı bilmez; coğrafi kısıtlamaları ve istediğiniz içeriğin engelini kaldırır. ve daha pek çok avantaj sağlar.

Eklentiyi indirip kurun, tarayıcınızdan uzantı simgesine dokunun. Ardından “Beni Koru” butonuna tıklayıp, listeden sanal bir konum seçtikten sonra web’de anonim olarak dolaşın.

15. Buffer

Buffer, ücretsiz bir sosyal medya yönetim aracıdır. Kullanıcıların Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest ve LinkedIn’de gönderi planlamasına, sonuçlarını analiz etmesine ve topluluklarıyla etkileşim kurmasına olanak tanır.

Buffer Chrome uzantısı ile tek tıkla web üzerinden bağlantıları, resimleri ve videoları paylaşabilir, sosyal medya yayınlarınızı planlayabilir ve en iyi performans gösteren gönderileri izleyip analiz edebilirsiniz.

16. Fair AdBlocker

Reklam engelleyiciler, web tarama deneyimini iyileştirmek için sahip olunması gereken araçlardır ve Fair Adblocker kullanabileceğiniz en iyi Google reklam engelleme uzantılarından biridir.

Fair AdBlocker ile, otomatik oynatılan video reklamlar, youtube reklamları, genişleyen reklamlar, geçiş sayfası reklamları, yer paylaşımlı reklamlar, açılır pencereler ve kötü amaçlı yazılımlar gibi can sıkıcı reklamları engelleyebilir, güvenlik tehditlerini uzak tutabilir ve çevrimiçi gizliliğinizi koruyabilirsiniz.

17. Check My Links

Check My Links Chrome uzantısı, web sayfanızdaki bozuk bağlantıları tespit eden bir bağlantı kontrol aracıdır. Bu uzantı, web geliştiriciler, bloggerlar, içerik editörleri ve bağlantı oluşturucular için geliştirilmiştir.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu chrome uzantısı, backlink ve içerik pazarlama stratejilerinizin aktif bir parçası olabilir. Bu araçla, her türden bozuk, yönlendirilmiş bağlantıyı tek bir tıklama ile bulabilirsiniz. Blogger’ların kesinlikle kullanması gereken bir Google Chrome eklentisi.

18. MozBar

MozBar uzantısı, herhangi bir sitenin veya sayfanın Sayfa Otoritesini (PA) ve Etki Alanı Otoritesini (DA) kontrol edebilir, bağlantı ölçümlerini karşılaştırabilir, bir sayfadaki anahtar kelimeleri vurgulayabilir, Sayfa öğelerini gösterme, biçimlendirme, HTTP durumu ve SERP analizinizi bir CSV dosyasına aktarabilir.

MozBar Premium ile Anahtar Kelime Zorluğu, sayfa optimizasyonu ipuçları, SERP analiz verileri gibi ihtiyacınız olan birçok veriye ulaşabilirsiniz. SEO, pazarlama stratejinizin bir parçasıysa, MozBar, backlink almaya değmeyen tüm düşük kaliteli siteleri ayıklamanıza yardımcı olarak size çok zaman kazandırabilir.

 19. WhatRuns

Bu Google chrome uzantısı rakiplerinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olan en kullanışlı uzantılardan biridir.

WhatRuns, herhangi bir web sitesi tarafından kullanılan teknolojileri çözmenize izin veren harika bir Google Chrome eklentisidir. Çerçevelerden CMS’ye, temalardan yazı tipine, eklentilerden programlama dillerine kadar her konuda size bilgi verir. Hatta, yeni teknolojileri kullandıklarında veya mevcut olanları kaldırdıklarında bilgilendirilmenizi de sağlar.

20. VidIQ Vision for Youtube

VidIQ Vision, video içeriğinizi neyin viral hale getirdiğini keşfetmenize ve daha fazla görüntüeme elde etmek için içeriği optimize etmenize yardımcı olan bir Youtube chrome eklentisidir. Birçok temel özellik ve ölçümle, YouTube videolarınızın görüntülenme ve katılımını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Ücretsiz sürüm birçok kullanıcı için yeterli olsa da, VidIQ Pro, popüler videoların geçmiş verilerine erişmenize, rekabeti izlemenize, YouTube aramasında sıralanacak en iyi anahtar kelimeleri bulmanıza, başlık, etiketler ve açıklama gibi detaylar için daha iyi optimizasyona imkan sunar.

Google Chrome’a ​​Uzantı Nasıl Eklenir?

Beğendiğiniz ya da ihtiyacınız olan eklentiyi bulduktan sonra kolaylıkla Chrome’a ekleyebilirsiniz. Google uzantı ekleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım: Önce Google Chrome’un web mağazasına gidin. Web mağazasında temalar ve uzantılar gibi seçenekler göreceksiniz. Uzantılar seçeneğini seçin. Ardından, belli bir uzantı arıyorsanız, uzantının adını üstteki arama çubuğuna yazabilir ya da kategori seçerek uzantıları inceleyebilirsiniz.

Google Chrome WEB Mağazası


2. Adım: Arama sorgunuza göre bir uzantı listesi açılacak. Kullanmak istediğiniz uzantıya tıklayarak, derecelendirmeler, yorumlar ve uzantı ile ilgili diğer detayları inceleyebilirsiniz.

3. Adım: Seçtiğiniz uzantının karşısında bulunan “Chrome'a Ekle” butonuna tıklayın. Açılır pencereden işlemi onayladığınızda Google uzantısı ekleme işlemi tamamlanmış olacak.

Google Uzantı Ekleme


4. Adım: Google eklenti ekleme işleminin ardından, yukarıdaki görselde olduğu gibi, tarayıcınızın sağ üst köşesinde yüklediğiniz eklentiye ait küçük bir simge göreceksiniz. Simgeye tıklayın ve eklentiyi kullanmaya başlayın.

Peki Chrome eklenti kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Bu işlem de gayet kolay!

Yapmanız geren tek şey, tarayıcınıza eklenen simgeye sağ tıklamak ve “Chrome'dan Kaldır” butonunu seçmek. Böylece artık kullanmadığınız uzantı Chrome’dan kalkmış olacak.


Umuyoruz Bloggerlar için en iyi Google Chrome eklentileri listemizi beğenmişsinizdir. Yukarıda sadece bazılarından bahsetmiş olsak da, Chrome için kullanılabilecek sayısız kullanışlı uzantı mevcut.

Peki, bu listeden (veya Chrome Web Mağazası’ndan) en sevdiğiniz araç hangisi ve onu kullanma deneyiminiz nasıl? Ayrıca, farklı önerileriniz varsa lütfen yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

En İyi 9 Backlink Kontrol Aracı (Backlink Checker) listemize de göz atmak isteyebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu