FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

CDN Nedir? En İyi CDN Servisleri (Ücretsiz/Ücretli)

CDN nedir, avantajları nelerdir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, hangi CDN servisleri tercih edilmeli gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz. Biz de bu yazıda, tüm bu sorularınızı yanıtlamaya çalışıp, ardından CDN servisi seçiminize yardımcı olabilecek önerilerde bulunacağız.

CDN Nedir?

En iyi CDN servisleri listesine geçmeden önce, CDN yani Content Delivery Network (İçerik Dağıtım Ağı) nedir, ne işe yarar sorusunu yanıtlayalım.

İçerik Dağıtım Ağı veya kısaca CDN, web sitenizin daha iyi ve daha optimize bir şekilde performans göstermesine yardımcı olan dünyanın her yerine konumlandırılmış sunucular kümesini ifade eder. Bu da iyi bir CDN’nin büyük hacimli trafiği etkili ve kolay bir şekilde idare edebileceği anlamına gelir.

Bildiğiniz gibi, çoğu WordPress sitesi resimler, videolar, CSS ve JS dosyaları gibi statik dosyalar kullanır. Bir kullanıcı web sitenizi her açtığında tüm bu statik dosyaların sunucunuzdan sunulması gerekir. Kullanıcı ve sunucu aynı coğrafi konumda olduğunda bu pek sorun olmayacaktır, ancak kullanıcı ve sunucu birbirine uzak bölgelerdeyse site açılış hızınız ciddi oranda olumsuz etkilenebilir.

Bir CDN hizmeti kullandığınızda, bu CDN servisi sitenizin statik dosyalarını önbelleğe alır ve kullanıcınızın en yakın konumundan hizmet verir. Diğer bir deyişle, CDN’in amacı ziyaretçileriniz ile web sitenizin kaynak sunucusu arasındaki mesafeyi en aza indirmektir.

CDN Kullanmanın Avantajları

CDN servisleri, web sitenizin verilerinin statik kopyalarını bağımsız sunucularında barındırır. Sitenizde her değişiklik yaptığınızda, bu değişiklikler CDN sunucusuna da yansır. İçerik Dağıtım Ağları coğrafi olarak her bölgeye dağıldığından, dünyanın farklı yerlerinden gelen ziyaretçileriniz web sitenize daha hızlı erişebilir.

Yani bir CDN servisi kullandığınızda, içerikler ziyaretçilerinize ana sunucunuz yerine en yakın lokasyonda bulunan CDN aracılığıyla sunulur.

Dolayısıyla, İçerik Dağıtım Ağı kullanmanın en büyük avantajı, WordPress siteniz için bir performans artışı sağlayabilmesidir (coğrafi mesafe azaldığı için siteniz daha hızlı yüklenecek ve ayrıca barındırma sunucunuzdaki yük de en aza indirilmiş olacak).

Özetle, bir CDN hizmeti size aşağıdaki şekillerde yardımcı olacaktır:

 • Statik dosyaları en yakın sunucudan sunarak sayfa yükleme hızında azalma sağlar
 • Genel site performansını artırır
 • SEO avantajı elde edersiniz
 • Barındırma sunucunuzun bant genişliğinden tasarruf edersiniz
 • Bazı CDN sağlayıcıları, güvenlik duvarı veya bot filtreleme gibi güvenlik önlemleri de sunar.

CDN servisleri siteniz için çok faydalı ve hayati amaçlara hizmet ediyor. Peki bu, her web site sahibinin CDN kullanması gerektiği anlamına mı geliyor? Kimler CDN kullanmalı ya da kimlerin CDN hizmetine ihtiyacı yok?

Evet, İçerik Dağıtım Ağı gerçekten büyük avantajlar sağlıyor fakat her web sitesinin bu hizmete ihtiyacı olduğu söylenemez.

Örneğin, hedef kitleniz belli bir bölgeyi kapsıyorsa, sitenizi bu bölgeye en yakın sunucuda barındırmanız site hızını olumsuz etkilemek bir yana, oldukça hızlı açılmasına yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda CDN hizmeti almak pek mantıklı olmayabilir.

Coğrafi konumlu bir barındırıcı tercih etmek, coğrafi konumlandırılmış bir CDN’e sahip olmaktan daha faydalı olur!

Öte yandan, hedef kitleniz genişse (birçok ülkeden site ziyaretçiniz varsa), şu durumda her bölgede yüksek performans sunmak için bir CDN servisi kullanmanız neredeyse zorunlu olabilir.

Bazı hosting firmaları şirket içi CDN hizmeti sunabiliyor. Kendi hosting firmanızın da böyle bir hizmet sunuyor olması muhtemeldir. Konuyla ilgili hosting firmanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kısaca özetlersek; aşağıdaki durumlarda sitenizin bir CDN’e ihtiyacı olmayabilir:

 • Hedeflediğiniz kullanıcılar dünya çapında değil sadece belirli bir bölgeyi kapsıyorsa;
 • Web siteniz hızlı büyümüyor ve büyüme potansiyeli yoksa (küçük işletme ve küçük bir blogsa);
 • Çok miktarda yüksek boyutlu görsel, video, css, js vb. sunmuyorsanız herhangi bir İçerik Dağıtım Ağı’na ihtiyacınız olmayabilir. Bunun yerine iyi bir önbellek eklentisi ve iyi bir optimizasyon yeterli olacaktır.

Hedef kitleniz genişse ya da tüm optimizasyon çalışmalarınıza rağmen siteniz hala yeterince hızlı değilse, şu durumda bir CDN servisi ile çalışmanız faydalı olacaktır.

WordPress için En İyi CDN Servisleri

Web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayacak, ücretli ve ücretsiz en iyi CDN servisleri listemizi inceleyerek ihtiyacınıza uygun seçimi yapabilirsiniz.

İşte WordPress için mevcut en iyi CDN sağlayıcıları:

1.  StackPath (MaxCDN)

StackPath (MaxCDN)

StackPath, WordPress siteniz için kullanabileceğiniz en iyi CDN servisidir. Neredeyse mevcut tüm WordPress önbellek eklentileri ile kolayca entegre olur. Güçlü kontrol paneli, web siteniz için farklı önbellek seçeneklerini kontrol etmenizi sağlar.

Kullanımı oldukça kolaydırr. Dünya çapındaki tüm kullanıcılar için daha hızlı web sitesi yükleme süresi sağlayan geniş bir sunucu ağına sahiptir. Site performansını artırmak için akıllı bir önbelleğe alma sistemi, anında temizleme mekanizması ve özel önbellek kuralları sunar.

StackPath CDN hizmetinin yanı sıra aşağıdakiler gibi güvenlik özellikleri de sunar:

 • Web uygulaması güvenlik duvarı
 • Ücretsiz özel SSL
 • Dünya çapında ağ izleme
 • Kaynak sunucunuzu aşırı talep yüklemesinden korumak için kaynak kalkanı
 • Ağ ve uygulama için DDoS koruması

StackPath’in CDN paketi ayda yalnızca 10 $ ‘dan başlar ve ilk ay ücretsizdir, böylece hizmeti satın almadan önce test edebilirsiniz.

 2. Cloudflare

CloudFlare CDN Servisi

Cloudflare, kullanmayanların bile muhtemelen duyduğu, büyük bir küresel ağa sahip en popüler ücretsiz CDN sağlayıcıdır. Cloudflare, CSS / JavaScript dosyaları, dosya ekleri ve daha fazlası gibi görsel olmayan içerik de dahil olmak üzere sitenizin tüm statik içeriğini ücretsiz CDN servisi aracılığıyla sunar.

CloudFlare aynı zamanda bir ters proxy ve güvenlik hizmetidir. Bu temelde alan adınızın ad sunucularını Cloudflare’ye yönlendirmenizin ardından, site trafiğinizi en iyi biçimde yönetebilir. Ayrıca, sitenizi korumak için spam botları ve kötü niyetli girişimleri filtreleyebilir. Bununla birlikte ücretsiz SSL sertifikası sunar.

Ücretsiz plan, küresel CDN ve DDoS saldırılarına karşı koruma içerir. Güvenlik duvarı, görüntü sıkıştırma, mobil optimizasyon ve önbellek analizi gibi ek özellikler almak için Pro planını satın alabilirsiniz.

 3. Site Accelerator (Jetpack Photon)

Jatpack- CDN

Jetpack, Automattic ekibinin ücretsiz ve popüler eklentisidir. Eklentiyi kurduktan sonra “Jetpack> Ayarlar> Performans” bölümünden Site Accelerator’ı (Site Hızlandırıcı) etkinleştirebilirsiniz.

Jetpack Site Accelerator, resimleri, CSS’yi ve Javascript’i boşaltarak sayfa yükleme sürelerini azaltmanın etkili bir yoludur. Kullanımı ücretsizdir ve ek olarak, Jetpack Site Accelerator’ı diğer içerik dağıtım ağlarıyla birlikte kullanabilirsiniz.

Site Hızlandırıcı etkinken, sitenizin tüm statik içeriğini WordPress.com’un küresel sunucu ağı aracılığıyla sunabilirsiniz. Site Accelerator ile WordPress siteniz için ücretsiz bir CDN servisine sahip olmak büyük avantaj fakat JetPack’in diğer özelliklerini kullanmayacaksanız gereksiz yük oluşabilir.

4. KeyCDN

KeyCDN

KeyCDN, dünya çapında 34 veri merkeziyle birlikte en iyi içerik dağıtım ağlarından bir diğeridir. KeyCDN’yi WordPress sitenize kolayca entegre etmek için  WP-Rocket, Wp Süper Cache, W3 Total Cache, CDN Enabler gibi eklentiler kullanabilirsiniz. En güzel yanı CDN Zone önbelleğinizi doğrudan WordPress yönetici panelinden temizleme seçeneğinizin olmasıdır.

Hesap alanı, trafiğinizi anlamanıza yardımcı olacak birçok ayrıntılı rapor sağlar. CDN’niz için özel bir etki alanı kurma, görüntülerinizi hızlı bağlantıdan koruma ve push bölgenize dosya yüklemek için alt kullanıcılar oluşturma seçenekleri de vardır.

Ücretli bir CDN servisi olan KeyCDN “kullandıkça öde” politikasıyla işler ve satın alma işleminden önce 14 günlük ücretsiz bir deneme süresi tanır. Böylece hizmeti test ettikten sonra satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

5. Amazon CloudFront

Amazon Cloudrfont

CloudFront, Amazon’un sunduğu dünya genelinde en çok kullanılan sınırlı ücretsiz bir CDN hizmetidir. 50 GB’a kadar veri aktarımıyla 12 ay ücretsiz içerik dağıtım hizmeti alabilirsiniz. Premium plan, ilk 10 TB için GB başına 0,085 ABD Doları ile başlar.

CloudFront, Amazon’un güçlü altyapısını kullanarak 200’den fazla uç sunucu sunar. Amazon CloudFront’u WordPress ile entegre etmek için WP Offload Media Lite gibi eklentiler kullanabilirsiniz.

6. BunnyCDN

BunnyCDN Servisi

BunnyCDN, Global Network sunan en iyi CDN servisleri arasındadır. Tüm sunucular SSD ile güçlendirilmiştir, bu da dosyalarınızı milisaniye gecikmelerle sunmasını sağlar.

Bunny CDN Özellikleri:

 • HTTP / 2 ve Brotli Hazır
 • Webp görüntü desteği dahil görüntü optimizasyonu
 • Gerçek zamanlı trafik izleme
 • IP veya tüm ülkeyi kısıtlama özelliği
 • SSL desteği
 • Statik dosyaları barındırmaya ek olarak, video içeriği sunmak

BunnyCDN, ortalama web sitesi yükleme süresini 2,5 saniyeden 0,7 saniyeye düşürebileceğini iddia ediyor ve yalnızca 0,01 ABD Doları / GB’den başlayan fiyatlarla.

Ödemeye başlamadan önce CDN hizmetlerini denemeniz için 14 günlük ücretsiz deneme sunuyorlar. 14 günlük ücretsiz deneme süreniz sona erdiğinde, kullandığınız bant genişliğine göre ücretlendirilirsiniz.

7. CDN.net

CDN.net

CDN.net, WordPress için bir diğer CDN servisidir. Sınırsız web sitesi için ayda 100 $ karşılığında 3 TB bant genişliği elde edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ve oyun web siteleri için optimize edilmiş hizmetler sunar. CDN.net’i WordPress ile entegre etmek için W3 Total Cache gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

8. CacheFly

CacheFly CDN Servisi

Yüksek trafiğe sahip Web siteleri için CacheFly iyi bir seçenektir. 2002’de piyasaya sürülen CacheFly, mevcut en eski içerik dağıtım ağlarından biridir ve şu anda dünya çapında 43 varlık noktasına (veri merkezleri) sahiptir.

Şirket, bir dizi içerik dağıtım ağı çözümü sunmaktadır. Buna ultra düşük gecikmeli video akışı, çoklu CDN, akıllı uç uygulamalar, podcast teslimi, güvenlik ve web sitesi hızlandırma dahildir. Medya hizmetleri özellikle etkileyici. Gelişmiş kod dönüştürme tekniklerini kullanarak 250.000’den fazla eşzamanlı kullanıcıya video sunabilir .

CacheFly ayrıca belirteç tabanlı kimlik doğrulama, gerçek zamanlı trafik raporlama ve birden çok kaynak için destek sunar. Aynı zamanda bir mobil CDN sağlar. Ücretli bir CDN servisidir, tüm veri merkezlerine erişmek ve tüm özelliklerinin kilidini açmak için pro hesabına sahip olmanız gerekir.


Gördüğünüz gibi, WordPress sitenize entegre edebileceğiniz birçok seçenek var. Web siteniz için bir CDN düşünüyorsanız, bu liste tüm bütçeler için en iyi WordPress uyumlu CDN servislerinden bazılarını içerir. Eğer kararsızsanız, ücretsiz seçeneklerden biriyle başlayıp, bir CDN servisinin web site performansını nasıl etkilediğini gözlemleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu