FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

CloudFlare Error 522 – Connection timed out Hatası [Çözüm]

CloudFlare, piyasadaki en iyi CDN’lerden biri olsa da, zaman zaman can sıkıcı hatalardan biri olan 522 hatası ile karşılaşabilirsiniz. Error 522 : Connection timed out (bağlantı zaman aşımına uğradı) hatası, Cloudflare’in web barındırma sunucunuza erişemediğini gösteren bir hatadır. Bu yazıda, Cloudflare 522 hatasının ana nedenlerini ve WordPress kullanıcıları için kolay çözüm yollarını paylaşacağız…


Error 522 hem ücretli hem de ücretsiz CloudFlare sürümlerinde görülebilen bir problem olsa da, aslında direkt olarak CloudFlare’den kaynaklı bir hata değil; 5xx  durum kodları sunucu kaynaklı hatalardır. Bununla birlikte, Cloudflare ile kaynak sunucu arasındaki iletişim başarısız olduğunda, “Hata 522: bağlantı zaman aşımına uğradı” mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Cloudflare Error 522 Sorunu Nasıl Çözülür?

Öncelikle, 522 hatası bazen anlık yoğunluktan veya anlık bir kesintiden kaynaklı olabilir, bu nedenle, bir süre bekledikten sonra tekrar bağlantı kurmayı deneyin. Ayrıca, modem kapatıp açmak da bazen çözüm sağlayabilir. Bunlar sorunu çözmezse aşağıdaki önerileri gözden geçirin.

1. IP filtrelemeyi kontrol edin: Bağlantı zaman aşımına uğradı (Connection timed out) hatasının ana nedenlerinden biri, Cloudflare IP’sinin, güvenlik duvarı (Firewall) veya diğer filtreleme uygulamaları tarafından engellenmesidir.

IP adreslerine varsayılan olarak bu hizmet tarafından izin verilmelidir, ancak bazen adresler yanlışlıkla veya rastgele engellenebilir. .htaccess, iptables veya güvenlik duvarınızda Cloudflare IP’lerini engellemediğinizden emin olun. Ayrıca, barındırma destek ekibinizle iletişime geçip ve Cloudflare IP adreslerini beyaz listeye almalarını isteyin.

2. KeepAlive özelliğini etkinleştirin: Cloudflare, kurulan bağlantıları uzun süre koruyabilmek için ‘KeepAlive’ başlığını kullanır. Bu özellik performansı artırmak için önemlidir. Web sunucuda bu yapılandırma devre dışıysa, bağlantı kurulumu başarısız olur ve bir Error 522 -Connection timed out mesajı ile karşılaşırsınız.

KeepAlive, genellikle birçok sunucuda varsayılan olarak etkindir. Yine de emin olmak için hosting firmanızla görüşmeniz faydalı olur. Eğer keep alive etkin değilse, sizin için etkinleştirmelerini isteyebilirsiniz.

3. DNS ayarlarında uyuşmazlık: Doğru yapılandırılmamış DNS ayarları 522 hatası ile sonuçlanır. DNS ayarlarında IP yönlendirme işleminin doğru yapılıp yapılmadığını kontrol edin ve doğru yönlendirmeyi ayarladığınızdan emin olun.

4. Sunucu kaynaklarını kontrol edin: Aşırı istekler yüksek sunucu yüküne ve dolayısıyla sunucu çökmesine neden olabilir. Böylece, herhangi bir kullanıcı, kaynaklara erişmek istediğinde “Hata 522- Bağlantı zaman aşımına uğradı” sorunu ile karşılaşabilir.

Hostunuzla iletişime geçip konuyla ilgili destek talep edebilirsiniz. Bu konuda uygun çözümler sunulmuyorsa ve sık sık sunucu sorunuyla karşılaşıyorsanız, hesabınızı daha iyi bir sunucuya yükseltebilir veya hosting firmanızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz!

En iyi hosting firmalarının çoğu kendi sunucularında CDN veya Cloudflare entegrasyonları sunmaktadır. Bu tür bir barındırıcı seçerseniz, 522 hatası ile muhtemelen karşılaşmazsınız.

5. Önbellek Eklentisi Kullanın: WordPress önbellek eklentileri, sunucuya gönderilen istek ve sorguların sayısını en aza indirmeye yardımcı olur. Böylece, Cloudflare 522 HTTP hatası ile karşılaşma olasılığı da azalmış olur.

6. WordPress eklentilerini kontrol edin: Bazı WordPress eklentileri sunucu için bir tehdit olabilir ve gerekenden daha fazla sorgu oluşturarak sunucuda yüksek bir yük yaratır. Böyle bir durumda “Cloudflare Error 522” hatası ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Eklentileri tek tek devre dışı bırakıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin ve sorun bir eklentiden kaynaklıysa, o eklentiyi kaldırıp aynı özelliklerde farklı bir eklenti yükleyebilirsiniz.

Ek olarak;

  • Minimalist temalar kullanmaya çalışın.
  • Eklenti kullanımını en aza indirin.
  • Sayfa hızı optimizasyon önerilerine dikkat edin.
  • Grafikleri ve harici JavaScript’i azaltın.

Yukarıdaki olasılıkları değerlendirdikten sonra hala Error 522 sorunu devam ediyorsa, Cloudflare Desteği ile iletişime geçmeniz daha hızlı çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu