FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Dedicated Sunucu Nedir, Avantajları Nelerdir?

Özel kaynak, tam kontrol, sağlam güvenlik ve yüksek performansı ile Dedicated sunucu (adanmış sunucu), başarılı çevrimiçi girişimler için gereken güvenilirliği ve kaliteyi sağlar.

Dedicated Server hosting nedir? İnternet sitelerinin web ortamında 7/24 kesintisiz görüntülenmeleri ve sürekli olarak aktif kalmalarını sağlayan platformlar hosting platformlarıdır. Her bir site belli bir domain adı ile hosting şirketlerine başvurarak alan kiralar. Dedicated Server Hosting kavramı ise, hosting alanının bir kısmının değil tamamının kiralanması anlamına gelir. Böylece sunucuyu kiralayan kişi belli bir süreliğine Dedicated Sunucu sahibi olarak sitesinin karşılaşabileceği tüm teknik sorunları minimize etmiş olur.

Özel bir sunucu, tek bir web sitesine, uygulamaya veya kuruluşa ayrılmış fiziksel bir sunucudur . Özel kaynak erişimi sağlar ve paylaşımlı barındırma veya VPS seçeneklerine kıyasla gelişmiş kontrol ve performans sunar.

Dedicated Server Avantajları

Paylaşımsız sunucu, fiziksel sunucu, özel sunucu ve adanmış sunucu olarak da adlandırılan Dedicated Server, verilerin kolay ve hızlı yedeklenmesini sağladığı gibi alınacak profesyonel bir teknik yardım desteği ile hizmet aksama sorunu ortadan kaldırılabilir.

Bu yolla tüm donanımsal ve yazılımsal kaynakların sadece bir tek siteye tahsis edilmesi ile beraber, sitedeki ziyaretçi yoğunluğu ne kadar artarsa artsın, kesintisiz hizmet verme imkanı doğar. Sitenizi bu yöntemle web ortamına açtığınızda, fiziksel sunucu belli bir süreliğine sizin olmuş olur. Sistemdeki disk, ram, işlemci ve bant genişliği kaynakları tamamen sizin siteye hizmet eder.

Paylaşımsız sunucu avantajları, paylaşımlı sunucu avantajlarına göre çok daha üst düzeydedir. İşi profesyonel olarak ele alan kurumlar için iyi bir alt yapı hizmeti verir. Kapasite zorlama sorunu olmadan sınırsız trafik kabul etme kolaylığı siteyi çok hızlı yükseltir.

Arama motorları, hızlı açılan siteleri severler. Sitesine ileriye dönük yatırım yapmak isteyen tüm girişimcilerin, fiziksel sunucu- paylaşımsız sunucu gibi bir sistemle devam etmesi ekstra fayda sağlayacaktır.

Paylaşımsız sunucu kullananlar, network maliyetlerini ve storage maliyetlerini en aza çekmiş olurlar. Bu sistemler proje geliştirme özgürlüğü ve kaynak erişimi sağlar. Sınırsız trafik ve yüksek kaliteli performans sunan paylaşımsız sunucu türleri yüksek oranda veri güvenliği de sağlar.

Sonuç olarak, işini daha profesyonel yapmak isteyen ve geleceğe yönelik web alanında yatırım yapmak isteyen, dinamik ve yüksek ziyaretçi trafiğini karşılamak isteyen her web girişimcisi fiziksel sunucuları tercih etmelidir. Dedicated Server Hosting avantajları, proje üretip projelerini geliştirme konusunda alt yapı sorunu yaşamak istemeyenler için oldukça fazladır.

Dedicated Server Hosting kiralayan kişi ya da kurum, kendi sitesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu karmaşasından rahat bir şekilde kurtulabilir.

Böyle bir site SEO konusunda da güçlü bir alt yapıya sahip olacaktır. Ayrıca sabit IP adresi tanımlanacağından, Google’ın gözünde çok daha değerli bir konumda olacaktır.  Rakip sitelere göre daha ciddi bir alt yapı hizmeti söz konusu olduğundan, SEO çalışmalarında önemli bir kriter olan hız problemini kökünden çözmüş olur.

Dedicated Sunucu hizmeti alırken ödenecek ciddi paralar söz konusu olduğundan, bu hizmeti almadan önce sunucu firmanın yedek alma, veri tabanı yedeği alma, anlık canlı teknik yardım desteği sunma, sunucu bakım çalışmalarını aksatmama ve işletim sistemini güncel tutma gibi çalışmalarının olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Dedicated Server Hosting Dezavantajları

Bu sistemin muhtemelen tek dezavantajı yüksek maliyetli olmasıdır. Böyle bir hizmeti almak sıradan bir sunucu kiralama maliyetinden çok daha fazlasına mal olacaktır.

Bir server ortalama 200 adet domaini barındırmaktadır ve komple kiralama söz konusu olduğunda alıcının yüksek bir maliyeti karşılaması gerekecektir.

Dedicated Server-Fiziksel Sunucu Türleri

Dedicated Server hizmetleri başlangıç seviyesi, yüksek performanslı sistemler, geniş bant sistemler ve e-mail Dedicated Server Hosting sistemleri vs. olarak çeşitlenir. Bu gün piyasada Dedicated Server kiralama işlemi yapmak isteyenler için yüzlerce farklı firma farklı seçenekler sunmaktadır.

  • Başlangıç seviyesi: Bu tip sistemlerde tek bir CPU kullanılır, başlangıç seviyesi olduğundan fiyatı da daha uygundur. Ancak yine de yoğun trafiği karşılamak isteyen site sahiplerinin bu beklentisi paylaşımlı sunucu sistemlerine göre daha iyi; yüksek performanslı fiziksel sunucu sistemlerine göre ise daha zayıftır.
  • Yüksek Performanslı Fiziksel sunucu: Başlangıç seviyesinde paylaşımsız sunucu yeterli gelmediğinde ya da trafik yoğunluğu arttığında çift CPU kullanılan yüksek performanslı fiziksel sunucu tercih etmek gerekir.
  • Geniş Bant Fiziksel Sunucu: Sitenizde film, video, müzik yayını gibi alan işgal eden büyük boyutlu dosyalarla çalışıyorsanız yüksek bant genişliği sizin için önemli olacaktır. Video –müzik dosya formatlarının eş zamanlı olarak değiştirildiği sistemleri karşılayan ve daha yüksek işlemci performansı sunan Bantwidth fiziksel sunucu tercih etmeniz gerekecektir.
  • E-Mail Fiziksel sunucu: E mail paylaşımsız sunucu, hem ücretli hem de ücretsiz toplu e-posta gönderiminin sunucudan sunucuya yapıldığı sistemlerdir. Bu tür sunucular IMAP ya da POP3 temelli elektronik posta fiziksel sunucularıdır.
  • Aplication Uygulama Geliştirmeye Hizmet Eden Fiziksel Sunucular: Bu tür sunucular, geliştirilmekte olan web uygulamaları için mükemmel bir temel oluşturur. CRM, ERP ve kaynak düzenleme işlemlerinin kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine zemin hazırlar. Bu tür sunuculara verilecek en yaygın örnekler, .net ve php uygulama fiziksel sunucularıdır.
  • Veri Tabanı Çalışmaları için Fiziksel Sunucular: Veri tabanı geliştirenler için (MySQL veya MS SQL veri tabanları) verilen bir hizmettir. Uygulama sunucuları, veri tabanı fiziksel sunucu sistemlerine bağlı olarak çalışırlar.
  • Server Aynalama ( Mirroring) Fiziksel Sunucular: Bu tür sunucular, bir sunucuya aktarılan verileri, eş zamanlı olarak başka bir sunucuya aynalar yani kopyalar. Böylece sunucular arasında çok seri bir haberleşmeye ihtiyaç duyulduğunda, ihtiyacı karşılamak için server mirroring sistemleri ideal olur.

Dedicated Sunucu Kiralaması Gereken Siteler

Dedicated Server Hosting kiralama ihtiyacı olan siteler çok yoğun trafik alan sitelerdir. Geleneksel sunucular paylaşımlı olup, belli bir trafikte ağırlaşırlar. Kullanıcılar arttıkça ağırlık da artmaya devam eder. Ziyaretçiler için ve arama motorları için bu durum hoş karşılanmaz.  Kurumsal veya kurumsallaşmak isteyen sitelerin Dedicated Sunucu kiralaması bu yüzden oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu