FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir (Windows, Mac, Linux vb.)

DNS önbelleği temizleme işlemi bağlantı sorunlarını gidermek ve sıkça karşılaşılan DNS temelli siber saldırıların bazılarını önlemek için sunulan pratik bir çözümdür. Bu nedenle sadece ağ sorunlarını gidermek için değil, aynı zamanda temiz bir DNS önbelleği oluşturmak için zaman zaman DNS önbelleğini temizleme faydalı olacaktır.

Ağ sorunlarına dair karşılaşılan problemler genellikle zaman güncel olmayan DNS önbelleğine işaret eder. Bir tarayıcı, işlevsel bir web sitesine bağlanamıyorsa, bu durum DNS önbelleğinizde bir takım sorunlar olduğunu gösterir. Sorunu çözmek için tek yapmanız gereken DNS önbelleğini temizlemektir. Bağlantı sorunları yaşıyorsanız veya genel bir DNS temizliği yapmak istiyorsanız, aşağıda belirtilen yöntemlerle bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Peki Windows, Mac, Linux ve Chrome, Edge, Mozilla gibi tarayıcılarda ve telefonda DNS önbelleği nasıl temizlenir? İşte detaylar…

DNS Önbelleği (DNS Cache) Nedir?

DNS önbelleği, bilgisayarların son DNS sorgularını sakladığı bir depolama alanını ifade eder. Kullanıcılar, tam bir DNS sorgusu içeren A ve/veya MX kayıtları gibi yanıtlar gönderdiklerinde, bu yanıtlar işletim sistemleri veya tarayıcılar tarafından belirli bir süre boyunca saklanır.

Bu kayıtlar, alan adlarını IP adresleriyle ilişkilendirerek her seferinde ayrı ayrı sorgulama yapma gerekliliğini ortadan kaldırır. İlk kez bir web sitesini ziyaret etmek isteyen bir kullanıcı için bu işlem birkaç milisaniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Ancak kullanıcı sık sık aynı web sitesini ziyaret ederse, web sitesi kaydı tarayıcı veya sistemin DNS önbelleğinde tutulduğundan ve IP adresinin yeniden sorgulanmasına gerek olmadığından, bu işlem sadece milisaniyeler içinde gerçekleşebilir.

DNS önbelleğini temizlemek neden önemli ve faydası nedir?👇

 • Siber hijyen: Yerel DNS önbelleğinizi periyodik olarak temizlemek, hem ev hem de iş kullanıcıları için önemli bir siber güvenlik önlemidir. Peki, bu işlem neden bu kadar kritik? Çünkü DNS önbelleği temizleme işlemi, saklanan bilgilerin her zaman güncel ve güvenilir olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.
 • Bağlantı sorunlarını düzeltme: Bazen önbellek kayıtları geçerliliğini yitirir ve bu durum web sitelerinin düzgün yüklenmesini engelleyebilir. Basit bir DNS önbellek temizleme işlemi ile bu sorunu anında çözebilirsiniz.
 • DNS Yanıltma saldırıları: DNS önbelleğinin düzenli olarak temizlenmesi, basit bir DNS güvenlik tedbiri olup, DNS yanıltma saldırılarına karşı koruma sağlar.

Windows XP, 7, Vista, 8, 8.1, Windows 10 ve 11 DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

 1. Başlat butonuna tıklayın ve arama kısmına cmd yazıp enter’a tıklayın.
 2. CMD (Komut İstemi) arayüzüne geçtikten sonra aşağıdaki komutu girin ve enter’a tıklayın
  • ipconfig /flushdns
 3. İşlem başarılıysa aşağıdaki mesajı görürsünüz:
  • Windows IP configuration successfully flushed the DNS Resolver Cache.
 4. Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Böylece temiz bir DNS ile devam edebileceksiniz.
Windows DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Windows DNS önbelleği temizleme işlemi için alternatif olarak şunu da deneyebilirsiniz:

 1. Bilgisayarınızda WİN+R tuşlarına basın.
 2. Açılan pencerede Aç seçeneğinin karşısına ipconfig /flushdns komutunu girip enter’a tıklayın.
 3. Ardından cihazınızı yeniden başlatın.
Windows DNS Önbelleği Temizleme-2

MacOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Mac cihazınızın DNS önbelleğini temizlemek için, öncelikle cihazınızın çalıştığı macOS sürümünü belirlemeniz gerekir. Bu bilgiyi elde etmek için masaüstün sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın ve ardından “Bu Mac Hakkında” seçeneğini seçin. Açılan pencerede, bilgisayarınızın macOS sürümü ilk listelenen bilgi olacaktır.

Sürüm bilgisini öğrendikten sonra F4 tuşuna basın ve ardından Spotlight arama çubuğuna “terminal” yazarak komut terminalini açın. Şimdi, aşağıda listelediğimiz macOS sürümünüze uygun komutu girin ve Enter tuşuna basın. Eğer gerekirse, yönetici şifrenizi girin ve DNS önbelleğinizi temizlemek için Enter tuşuna tekrar basın.

MacOS’un farklı sürümleri için kullanmanız gereken komutlar şunlardır:

 • macOS 10.11 El Capitan, 10.12 Sierra, 10.13 High Sierra, 10.14 Mojave, or 10.15 Catalina:
  • sudo killall -HUP mDNSResponder
 • macOS 11 Big Sur veya 12 Monterey:
  • sudo dscacheutil -flushcache; sudo killall -HUP mDNSResponder
 • macOS 10.10 Yosemite:
  • sudo discoveryutil udnsflushcaches
 • macOS 10.7 Lion, 10.8 Mountain Lion, or 10.9 Mavericks:
  • sudo killall -HUP mDNSResponder
 • macOS 10.6 Snow Leopard:
  • sudo dscacheutil -flushcache
 • macOS 10.5 Leopar:
  • sudo arama -flushcache

Linux’ta DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Linux’ta DNS önbellek temizliği için öncelikle Ctrl + Alt + T tuşlarına birlikte basıp Terminal uygulamasını açın. Ardından cihazınızın hangi Linux dağıtımında çalıştığına bağlı olarak iki olası komuttan birini buraya yazmanız gerekecek.

 • Ubuntu için Terminale şu komutun girin: sudo systemd-resolve --flush-caches
  • Ardından, program sizden işlemi şifrenizle onaylamanızı isteyecektir. Bunu yapın ve yerel DNS önbelleğini temizlemeyi tamamlayın.
 • Diğer Linux Dağıtımlarındaki DNS Önbelleğini Temizlemek için şu komutu girin: sudo /etc/init.d/dns-clean start

Tarayıcı DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

DNS kayıtları işletim sisteminin yanı sıra tarayıcınız tarafından da saklanır. Bu nedenle bazen işletim sistemi yerine tarayıcınızın DNS önbelleğini temizlemeniz gerekebilir.

Google Chrome DNS önbelleğini temizlemek için;

 • Chrome tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna şu satırı girin: chrome://net-internals/#dns
 • Clear host cache düğmesine tıkladığınızda Google Chrome DNS önbelleği temizlenmiş olur.
Google Chrome DNS Önbelleği Temizleme

Microsoft Edge DNS önbelleği temizleme işlemi de Chrome ile aynı şekilde yapılır:

 • Edge dres çubuğuna şu satırı girin: edge://net-internals/#dns
 • Clear host cache düğmesine tıkladığınızda Edge DNS önbelleği temizlenmiş olur.

⭐ Mozilla Firefox DNS önbellek temizleme işlemi için;

 • Firefox tarayıcısı diğer tarayıcılardan biraz farklı çalışır çünkü çözümlenmiş DNS girişlerini sabit diskte değil yalnızca bellekte saklar. Bu durum, tarayıcıyı her kapattığınızda DNS girişlerinin kaybolacağı anlamına gelir. Yine de tarayıcıyı kapatmadan DNS girişlerini temizlemek istiyorsanız, adres çubuğuna şu satırı girin: about:networking#dns
 • Ardından Clear DNS Cache butonuna tıklayın.
Mozilla Firefox DNS Önbelleği Temizleme

Chrome, Edge ve Firefox için DNS değiştirme işlemleri aynı şekilde telefonunuzun DNS önbelleğini temizlemek için de uygulanabilir.


DNS önbelleğini düzenli olarak temizlemek, yalnızca ağ bağlantısı sorunlarını değil aynı zamanda siber saldırıları da önlemenin güvenli ve basit bir yoludur. Bu yazıda DNS önbelleği nasıl temizlenir sorusunu yanıtladık. Faydalı olacağını umuyoruz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu