FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress: ‘Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı’ Çözümü

Gutenberg editöründe bir gönderi, sayfa, WooCommerce öğesi, form, SSS, duyuru, etkinlik veya özel gönderi türlerini düzenlemeye çalışırken aşağıdaki hata oluşabilir:

"Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı"

Bu hata ile birlikte 3 seçenek sunulur: Kurtarma girişimi, Yazı metnini kopyala ve Kopyalama hatası. Ancak, bu seçeneklerin hiçbiri sorunu çözmez ve sorunun neden kaynaklandığı hakkında bilgi vermez.

Wordpress: 'Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı

Bu sorun eklenti ve tema kodlarında çakışmalar gibi pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Ancak, hata oluştuğunda yeni eklenti ve tema yüklemediyseniz ya da herhangi bir güncelleme yapmadıysanız, süresi dolmuş eski önbellek nedeniyle “Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” hatasını görmüş olabilirsiniz.

Bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz farklı adımları aşağıda listeledik. Bunları sırayla deneyerek çok yüksek ihtimalle sorunu çözebilirsiniz.

“Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” Sorununun Çözümü

Aşağıdaki adımlara geçmeden önce WordPress’in, eklentilerin, temaların, kullandığınız editörün ve web sitenizdeki her şeyin güncel olduğundan emin olun, değilse güncelleyin. Gerekirse WordPress son sürümünü tekrar yükleyin.

Ardından, her ihtimale karşı sitenizin bir yedeğini alın ve aşağıdaki adımlara geçin.

1. WordPress Cache Eklentinizden Önbelleği Temizleyin

“Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” hatası, WordPress, eklentiler, temalar ve hatta bazı algoritmalar yeni sürüme güncellendiğinde sitenizin sunduğu eski önbellek dosyalarından kaynaklanabilir. Bu hatayı düzeltmek için tüm yüklü eklentilerden, CDN’den, hostingden ve tarayıcıdan tüm önbelleği temizlemeniz faydalı olabilir.

Öncelikle, WordPress kontrol panelinize giriş yapın ve kullandığınız önbellek eklentisine bağlı olarak, sitenizin tüm önbelleğini temizleyin.

Genellikle WP panelin üst kısmında cache eklentinize ait “Tüm Önbelleği Sil” gibi bir kısa yol olur. Web sitenizin önbelleğini temizlemek için buna tıklamanız yeterlidir.

2. Tarayıcı Önbelleğini Temizleyin

Şimdi tarayıcınızın önbelleğini zorla yenilemeyi deneyin (Windows’ta Ctrl + F5; macOS’ta Apple + R veya Command + R; Linux’ta F5 tuşlarına basarak önbelleği kısa yoldan temizleyin).

Yukarıdaki adım yeterli gelmediyse, tarama geçmişini veya tarama verilerini temizleyerek web tarayıcısındaki tüm Önbellek ve tüm Uygulama Verilerini (olası tüm Çerezler ve diğer site verilerini) de temizleyin.

2. Cloudflare’den veya Kullandığınız Diğer CDN’lerden Önbelleği Temizleyin

Cloudflare veya başka bir CDN kullanıyorsanız, buralardan da önbelleği temizlemelisiniz.

Aşağıda, Cloudflare’den önbelleğin nasıl silineceğini kısaca anlatacağız, ancak başka bir CDN kullanıyorsanız, Google’da kendi CDN’niniz için bu işlemin nasıl yapılacağını aratıp gerekli adımları izleyin. Herhangi bir CDN kullanmıyorsanız bu adımı atlayın.

Öncelikle Cloudflare hesabınıza giriş yapın ve web sitenizi seçin.

Şimdi Önbelleğe Alma seçeneğine (Caching) gidin ve Her Şeyi Temizle’ye tıklayın.

Cloudflare Önbelleği Temizleme

4. Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Bazen, WordPress’e yüklediğiniz veya güncellediğiniz eklentiler “Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” hatası dahil diğer sorunlarla karşılaşmanıza neden olur. Özellikle üçüncü taraf geliştiriciler tarafından yapılan eklentiler bazen WordPress’in yeni sürümleriyle iyi test edilmez ve bu da web sitenizde sorunlara neden olur.

Bu hatanın herhangi bir eklentiden kaynaklı olup olmadığını anlamak için, Eklentiler>Yüklü Eklentiler‘e gidin ve eklentilerin tümünü devre dışı bırakın.

Ardından, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için düzenleyiciye gidin. Eğer sorun çözülmüşse, buna sebep olan eklentiyi bulmak için eklentileri tek etek etkinleştirin ve her defasında editörü kontrol edin (bunu yaparken cache eklentiniz devre dışı osun, aksi durumda her defasında cache temizlemeniz gerekecek. Önbellek eklentinizi işiniz bitince aktif hale getirin).

Düzenleyici Beklenmeyen Bir Hata İle Karşılaştı” sorununa neden olan eklentiyi bulunca silin ve diğer tüm eklentileri etkinleştirin.

Soruna neden olan eklenti sizin için önemliyse ve temel bir işleve hizmet ediyorsa eklenti geliştiricisiyle iletişime geçerek durumu anlatın ve düzeltme talebinde bulunun. Aksi halde alternatif bir eklenti kullanın.

5. Komut dosyası birleştirmeyi devre dışı bırakmak için wp-config’i düzenleyin

WordPress sitenizin kök dizininde (genellikle public_html) ‘wp-config.php dosyasını bulun ve en alta aşağıdaki kod satırını ekleyin:

define('CONCATENATE_SCRIPTS', false);

Bu küçük kod parçası, WordPress’teki komut dosyalarının birleştirilmesini devre dışı bırakacaktır. Varsayılan olarak, HTTP çağrılarının sayısını azaltmak için farklı komut dosyaları tek bir dosyada birleştirilir. Bu birleştirme işlemi “Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” sorunu ile karşılaşmanıza neden olmuş olabilir. Bu kodu eklemek de sorunu çözmediyse, eklediğiniz kodu silin ve aşağıdaki adıma geçin.

6. Klasik Düzenleyiciyi yükleyin

Yukarıdaki tüm adımları uygulamanıza rağmen “Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” sorunu hala devam ediyorsa, izlemeniz gereken son bir adım daha var.

WordPress düzenleyicisi için beklenmeyen hata yalnızca Gutenberg blok düzenleyicisini etkiliyor gibi görünüyor. Şu durumda mevcut editör yerine Klasik Editörü yüklemek sorunu tamamen ortadan kaldırabilir.

Bunu yapmak için direkt Classic Editor’ü yüklemenize gerek yok, bunun yerine Gutenberg Editor’u küçük bir kod parçası ile devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece otomatik olarak Klasik Editör’e geçiş yaparsınız. İşte bunu nasıl yapacağınıza dair bir kılavuz Gutenberg Editör Nasıl Devre Dışı Bırakılır-Eklentisiz. Gutenberg’i tekrar kullanmak istediğinizde, eklediğiniz kodu kaldırmanız yeterli olur.

Umuyoruz bu kılavuz ile “Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu