En Popüler 10 İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

Son Güncelleme: 11 Ekim 2020

İçerik Yönetim Sistemi (CMS), web site tasarımı ve geliştirme alanında adeta bir devrim yarattı. Bu sistem, çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymadan web site oluşturmak, içerik düzenlemek ve kolayca yayınlamak gibi daha birçok yönden avantaj sağlamıştır.

Bugün farklı özelliklerde yüzlerce CMS mevcut. Ancak, her birinin artıları ve eksileri olduğundan, herhangi birini en iyi olarak tanımlamak zor. Buna rağmen bazı içerik yönetim sistemleri diğerlerinden daha popüler olmayı başarmıştır. Bu yazıda 10 en popüler içerik yönetim sisteminden bahsedeceğiz.

Öncesinde CMS hakkında kısa bir bilgi verelim.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?

CMS, Content Management System’in (İçerik Yönetim Sistemi) kısaltılmış halidir. CMS, web içeriğini yönetmek için Html, Php, CSS ve Javascript gibi programlama dilleriyle hazırlanmış olan; doğrudan kodla çalışmak yerine kullanıcı dostu bir arayüz kullanarak web siteniz için içerik oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olan ve bazıları kullanıcıya tam kontrol sunan, oldukça kullanışlı bir yazılım uygulamasıdır.

Daha basit anlatmak gerekirse, içerik yönetim sistemi herkesin kendi web sitesini veya blogunu oluşturmasını kolaylaştırır. CMS sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için gerekli tüm altyapıyı sizin yerinize halleder.

En Popüler CMS/İçerik Yönetim Sistemi Platformları

CMS’in temel amacı, bir web sitesi geliştirmenin tüm teknik detaylarından kurtulmanızı sağlamaktır. CMS yazılımı, çok fazla HTML bilgisi ve diğer teknik beceriler gerektirmeyen kullanışlı bir arayüz sunar. Bu sayede kullanıcılar kodlarla boğuşmak yerine kaliteli işler ve içerikler oluşturmaya odaklanabilirler. İşte yaygın kullanıma sahip en popüler İçerik Yönetim Sistemleri…

1. WordPress

En popüler içerik yönetim sistemi-wordpress-CMS WordPress, blogcular arasında popüler olan açık kaynaklı bir yayıncılık platformudur. 2003 yılından beri internetin önemli bir parçası haline gelen WordPress, pazar payının % 60,4’üyle en popüler CMS patformudur.

WordPress, dünya çapında bilinen markalar tarafından da küçük işletmeler ve bloglar tarafından da tercih edilen en iyi ve kullanımı en pratik içerik yönetim sistemidir. WordPress ile kullanıcılar kendi blog oluşturma topluluklarını barındırabilir, içeriği tek bir kontrol panelinden kontrol edebilirler. Binlerce tema ve eklenti desteği sayesinde, hemen hemen her tür web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Kullanımı kolaydır ve sonsuz seçeneklerle sitenizi özelleştirme imkanı sunar.

Blog Nasıl Açılır? Adım Adım WordPress Blog Açma Rehberi
WordPress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 12 Detay

 

2. Joomla

joomla-cms-İçerik yönetim sistemi En popüler ikinci CMS platformudur. Bu açık kaynaklı CMS, esnekliği ve kullanım kolaylığı sayesinde özellikle yeni başlayanlar arasında belli bir popülerliğe sahiptir.

Bu çok dilli platformla, 64 farklı dilde milyonlarca web sitesi oluşturulmuştur. Joomla da WordPress gibi ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Kurulumu kolaydır ve birçok hosting tek tıkla kurulum imkanı sunar.

3. Drupal

İçerik Yönetim Sistemi-drupal Bir diğer ücretsiz, PHP tabanlı İçerik Yönetim Sistemi olan Drupal, WordPress ve Joomla’ya benzer şekilde, ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Drupal, kullanıcıların bir site tasarlamasına yardımcı olacak temalar ve modüller sunsa da, uygun olanları bulmak ve yüklemek nispeten uğraştırıcıdır.

Drupal ile içerik eklemek ve yayınlamak kolaydır fakat site tasarımını ve görünümünü değiştirmek diğer içerik yönetim sistemlerine göre daha karmaşıktır.

4. OpenCart

İçerik Yönetim Sistemi- opencart-cms OpenCart, e-ticaret siteleri için geliştirilen PHP tabanlı, ücretsiz ve açık kaynak kod CMS’lerden biridir. Kullanıcı dostu arayüz ve geliştirilebilir altyapısı nedeniyle en fazla tercih edilen hazır İçerik Yönetim Sistemleri arasındadır. Opencart yönetim panelinin kullanımı için hiç bir uzmanlık ve kod bilgisi gerekmez. İlk kez site açanlar için bile son derece kolay bir yapısı vardır.

5. Magento

magento-cms Magento, yalnızca e-ticaret işletmelerine odaklanan açık kaynaklı bir e-ticaret platformudur. Bu platform, daha büyük markaları ve kurumsal düzeydeki işletmeleri yönetir ve işletmenin boyutuna bağlı olarak birçok çözüm sunar. Alış-verişlerde nakit, PayPal ve banka havaleleri gibi yerleşik ödeme seçeneklerine sahiptir. Tanıtım ve pazarlama amaçları için kullanılan çok çeşitli araçlar sunar.

Magento ücretsiz bir topluluk sürümüne sahiptir ve kullanıcılar bulut barındırma, destek ve benzeri ekstra özellikler için bir plan satın alabilir. Magento kurulumu ve kullanımı zor olduğundan geliştirici desteği gerekebilir.

6. Blogger

blogger-cms-İçerik Yönetim Sistemleri Blog yazmak için en popüler CMS’lerden biri olan Blogger bir Google ürünüdür ve tamamen ücretsizdir.

Blogger, yeni başlayanlar veya kişisel blogcular için harika ve ücretsiz bir bloglama platformu olsa da, bir işletme web sitesi istiyorsanız, Blogger bunun için uygun bir platform değildir.  Ayrıca, Blogger ile kurduğunuz bloğun tam yetkili sahibi olamazsınız; genellikle kontrol Google’dadır ve istediği zaman bloğunuzu silme yetkisine sahiptir. Bu konuda herhangi bir hak talep edemezsiniz.

7. PrestaShop

İçerik Yönetim Sistemleri-PrestaShop-cms PrestaShop, çevrimiçi mağazalar geliştirmek, ürünleri yönetmek, mağazaları özelleştirmek, istatistikleri izlemek ve daha fazlası için kullanılan ücretsiz açık kaynak CMS’lerdendir. Kurulumu oldukça kolay ve maliyeti düşüktür. Birden fazla dil ve para birimini destekleyen bu sistem yeni başlayanlar için ideal bir seçimdir.

8. Shopify

İçerik Yönetim Sistemleri-shopify-cms

Shopify , özellikle e-Ticaret düşünülerek oluşturulmuş önde gelen e-ticaret CMS platformlarından biridir. Bu içerik yönetim sistemi, web güvenliği, web barındırma, SSL sertifikası ve daha fazlası için diğer çevrimiçi mağaza özelliklerini yönetir. Shopify ile bir çevrimiçi mağaza oluşturmak , ödeme almak, ürünleri yönetmek ve bir pazar oluşturmak oldukça kolaydır. Ayrıca, Shopify’ı WordPress ile entegre edebilirsiniz. Böylece ek kullanım kolaylığı ve daha fazla özelleştirme için en popüler e-ticaret CMS ile en popüler genel içerik yönetim sistemini birlikte kullanarak daha avantajlı olabilirsiniz. Shopify’ın temel sürümü, gelişmiş e-ticaret analizi ile birlikte mükemmel SEO özellikleri sunar.

9. Squarespace

squarespace-cms Squarespace, bir web sitesi oluşturmak için kullanımı en kolay İçerik Yönetim Sistemleri arasındadır. Squarespace, profesyonel bir siteyi kodlamadan çevrimiçi olarak geliştirmenizi sağlayan modern şablonlar, stil editörü, ücretsiz Typekit ve Google yazı tipleri, özelleştirilebilir içerik düzenleri ve daha fazlasıyla kullanıcı dostu bir platform sunar.

10. Wix

wix-cms

Wix , HTML5 ve mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitelerini kolayca oluşturmanızı sağlayan bulut tabanlı bir web geliştirme platformudur.

Platform sürükle bırak sistemi ile oldukça kolay kullanıma sahiptir. Çeşitli eklentilerle işlevselliği arttırma imkanı sunar. Ücretsiz sürümü çok fazla özelleştirme seçeneği sunmasa da, yeni başlayan blogcular için kullanışlı olabilir. Bununla birlikte, premium bir plan da tercih edebilirsiniz. Premium planda reklamları kaldırma, kendi alan adınızı kullanma ve daha fazla bant genişliği ve daha fazla özelleştirme seçenekleri bulunur.

Yukarıda belirtilen CMS/İçerik Yönetim Sistemleri birçok açıdan birbirinden farklı özelliklere ve avantajlara sahiptir. Bununla birlikte, her birinin dezavantajları da vardır. Bu nedenle, işletme veya bloggerlık hedeflerinize en uygun CMS’yi seçmek için her birini ayrı ayrı inceleyip deneyerek seçim yapmanızı öneririz.