FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR Hatası Çözümü

QUIC, Google tarafından gezinmeyi daha hızlı hale getirmek için tasarlanmış deneysel bir aktarım protokolüdür. ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR ise QUIC protokolünde bir sorun olduğuna dair gösterilen hata mesajıdır. Bu yazıda, err_quic_protocol_error nedir, bu hata neden olur ve çözümü nedir gibi soruları yanıtladık…

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR Hatası Nedir?

QUIC, Hızlı UDP İnternet Bağlantıları anlamına gelir ve bu protokol web sayfalarının daha hızlı yüklenmesinden sorumludur.  QUIC protokolü, gecikmeyi azaltarak ve bağlantı kurulum süresini en aza indirerek web sitesi yükleme hızını artırır. Yani QUIC protokolü, cihazınız ile sunucu arasında daha hızlı veri aktarımına olanak tanır.

QUIC protokolü bir hatayla karşılaştığında err_quic_protocol_error mesajının görünmesine neden olabilir ve kullanıcılar web sitelerine erişemeyebilir. Bu arada, err_quic_protocol_error yalnızca Google Chrome’da görüne bir hatadır.

Hata mesajı şu şekilde görünür:

This site can’t be reached, The webpage at [website URL] might be temporarily down or it may have moved permanently to a new web address, 
ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR
ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR hatasının olası nedenleri şunlardır:

  • Tarayıcı Uzantılarından Kaynaklanan Çakışmalar
  • VPN Sorunları
  • Güvenlik Duvarı ve Antivirüs Yazılım Sorunları

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR Hatası İçin Çözüm Yolları

err_quic_protocol_error mesajının nedenlerine bağlı olarak farklı çözümler vardır. İşte, err_quic_protocol_error hatası çözümü için 4 kolay yol:

#1. QUIC Protokolünü Devre Dışı Bırakın

err_quic_protocol_error hatasını çözmenin en hızlı yolu QUIC protokolünü devre dışı bırakmaktır. Bunu yapmak için;

  • Chrome arama çubuğuna “chrome://flags/#enable-quic” yazıp Enter’a tıklayın. 
  • Buradaki Ayarı “Disabled” olarak değiştirin.
  • Ayarları kaydetmek için alt kısımdaki “Relaunch” butonuna tıklayın.
err_quic_protocol_error hatası çüzümü; QUİC devre dışı bırakma

Hatanın devam edip etmediğini kontrol edin. Hata mesajı hala görünüyorsa bir sonraki çözüme geçin.

#2. Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Hatanın nedeni, uyumluluk sorunları yaratan bir Google Chrome uzantısı olabilir. Uzantıları kapatmanın çözüm sağlayıp sağlamadığını görmek için;

  • Chrome tarayıcı ekranınızın sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya tıklayın.
  • Ardından, “Diğer Araçlar” ve “Uzantılar”ı seçin. 
  • Yüklediğiniz tüm Chrome uzantılarını devre dışı bırakıp tarayıcıyı yeniden başlatın.

err_quic_protocol_error hata mesajı kaybolduysa, şu durumda uzantılardan biri sorun yaratıyor demektir. Uzantıları teker teker etkinleştirip hangi uzantının hataya neden olduğunu kontrol edebilirsiniz. Sorunlu uzantıyı bulduktan sonra silebilirsiniz.

#3. VPN’inizi Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

VPN yazılımı, Google Chrome ile sunucu arasındaki bağlantıya müdahale ederek err_quic_protocol_error hatasına neden olabilir. Bu hatayı düzeltmek için VPN’inizi geçici olarak devre dışı bırakın. VPN’yi devre dışı bıraktıktan sonra web sitesine yeniden erişmeyi deneyin.

VPN devre dışı bıraktıktan sonra sorun düzeliyorsa ya başka bir VPN kullanın ya da ilgili siteyi beyaz listeye ekleyin.

#4. Antivirüs Yazılımınızı Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Güvenlik duvarları ve antivirüs yazılımları, bilgisayarınızı tehditlerden korumak için tasarlanmıştır. Ancak bazen internet bağlantınıza müdahale edebilir ve err_quic_protocol_error gibi çeşitli hatalara neden olabilir. 

Hatayı düzeltmek için antivirüs yazılımınızı ve güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bırakın. Her ikisi de kapatıldıktan sonra web sitesine yeniden erişmeyi deneyin. Hata mesajının kaybolup kaybolmadığını kontrol edin. Kaybolmadıysa, Güvenlik duvarı ve Antivirüs programında QUIC protokolü veya Google Chrome için bazı istisnalar ayarlamanız gerekebilir.

📌 İşlemi tamamladıktan sonra güvenlik duvarı ve antivirüs yazılımınızı tekrar açmayı unutmayın!


Err_quic_protocol_error hatası karmaşık bir hata gibi görünebilir ancak basit çözümleri vardır. Yukarıdaki çözüm önerilerinin faydalı olacağını umuyoruz. Sorun devam ederse teknik destek almanız gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu