FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT Hatası Çözümü

ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT cihazınızda bir sorun olduğunu gösteren istemci tarafı bir hatadır. Bu hata Android ve iOS cihazlarda görülebileceği gibi dizüstü ve masaüstü bilgisayarınızda da görülebilir. Bununla birlikte, ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT hatası oldukça nadir görülen bir Chrome hatasıdır. Birkaç basit adımla bu hatanın çözümü mümkün!

ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT hatasının nedenlerine bağlı olarak düzeltme sağlanabilir. Bu hatanın genel nedenleri arasında şunlar bulunur:

 1. Google Chrome eski sürüm
 2. İşletim Sistemi eski sürüm
 3. SSL trafiğini engelleyen sorunlu antivirüs veya güvenlik duvarı programı
 4. Sorunlu bir ağ bağdaştırıcısı veya Killer Ağ Kartı
 5. MTU (maksimum iletim birimi) boyutu gibi doğru ayarlanmamış bir yönlendirici yapılandırması.

ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT Hatası Nasıl Çözülür?

# Google Chrome’u En Son Sürüme Güncelleyin

ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT hatasının nedenlerinden biri Google Chrome’un eski bir sürümünü kullanmaktır. Tarayıcınızı güncellemek hataları çözmenize yardımcı olabilir. Bekleyen herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için;

 • Tarayıcının sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya tıklayın.
 • Ardından “Yardım”ı seçin ve “Google Chrome Hakkında” öğesine tıklayın.
 • Tarayıcınızı güncelledikten sonra Google Chrome’u yeniden başlatın ve hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.

# Chrome Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT hatası çözümü için tarayıcı uzantılarını devre dışı bırakmanız işe yarayabilir. Çünkü bazı uzantılar zaman zaman hatalara neden olur.

Bunu yapmak için chrome://extensions adresine gidin ve buradan tüm uzantıları devre dışı bırakın. Tüm uzantıları kapattıktan sonra hatanın devam edip etmediğini kontrol edin. Hata artık görünmüyorsa, bu hataya hangi uzantının neden olduğunu bulmak için uzantıları teker teker etkinleştirin. Sorun yaratan uzantıyı bulduğunuzda bunu tarayıcınızdan kaldırabilirsiniz.

# İşletim Sisteminizi Güncelleyin

İşletim sisteminiz güncel değilse tarayıcı uyumluluk sorunları yaşanabilir ve bu da ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT hatasına yol açıyor olabilir.

Windows kullanıyorsanız Ayarlar > Windows Güncelleme yolunu izleyin ve Güncellemeleri kontrol et seçeneğine tıklayın. Yeni bir yazılım sürümü mevcutsa İndir ve yükle‘ye tıklayın.

MacOS kullanıyorsanız öncelikle Apple simgesine tıklayın ve Sistem Tercihleri ​​> Yazılım Güncelleme bölümüne gidin. Güncelleme mevcutsa Şimdi Yükselt‘e tıklayıp kurulumu tamamlamak için talimatları izleyin.

# Cihazınızın sistem saatini ve tarihini güncelleyin

Yanlış sistem saati HTTPS trafiğinin başarısız olmasına ve err_ssl_bad_record_mac_alert hatasının tetiklemesine neden olabileceğinden, cihazınızdaki tarih ve saatin doğru olduğundan emin olun.

Tarih ve saati güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ara simgesini tıklayın, Tarih ve saat ayarları yazın ve Enter tuşuna basın.
 • “Otomatik Tarih ve Saat” seçeneğini işaretleyin.

# Windows Zaman Hizmeti (W32Time) Başlangıç ​​Türünü Değiştirin

Windows Zaman Hizmeti, cihazınızın sistem saatini ve tarihini doğru ve zaman damgası sunucularıyla senkronize tutar.

W32Time başlatma türünü değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Klavyenizde Win + R tuşlarına aynı anda basın.
 • Çalıştır penceresindeki Aç metin kutusuna service.msc yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Hizmetler penceresinde Windows Saati seçeneğine sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin.
 • Özellikler penceresindeki Genel sekmesinde Başlangıç ​​türü listesinden El İle (Tetiklendi) öğesini seçin.
 • Uygula ve ardından Tamam‘a tıklayın.

# Antivirüs HTTPS Denetimini Devre Dışı Bırakın

Antivirüs yazılımı, cihazınızdaki kötü niyetli yazılımları engellemek ve çevrimiçi etkinliklerinizi güvence altına almak için son derece kritik bir role sahiptir. Ancak, bazı virüs koruma ayarları, hatalı konfigürasyonlar sonucunda istenmeyen sorunlara yol açabilir. Örneğin, “HTTPS denetimi” veya benzeri özellikler, ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT hatasını tetikleyebilir.

Bu tür bir hatayla karşılaştığınızda, sorunun çözümü genellikle bu özelliği devre dışı bırakmaktır. Ancak, bu adımın nasıl atılacağı, kullandığınız antivirüs yazılımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Örneğin, Avast antivirüs yazılımı kullanıyorsanız, çözüm için programı başlatmalı ve ardından Menü>Ayarlar>Koruma>Çekirdek Kalkanları bölümüne gidin. Ardından, Kalkan ayarlarını yapılandır seçeneğine ilerleyin ve Web Kalkanı sekmesini açın. Son olarak, HTTPS taramasını etkinleştir seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın ve değişiklikleri kaydedin.

# Gelişmiş Yayın Teknolojilerini Kullanmayı Durdurun

İnternetten hızını optimize eden bir uygulama veya Killer Network kartı gibi daha gelişmiş bir teknoloji yüklüyse, ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT sorununun temel nedeni bu olabilir. Uygulama veya Killer Network, internet hızını artırmak için veri paketlerine yüksek öncelik atar ve bu da bazen bu SSL hatasına neden olabilir.

Killer Kontrol Merkezinizdeki ‘Yayın Algılama‘ işlevini kapatarak veya hız artırıcı uygulamayı kaldırarak bunu kolayca düzeltebilirsiniz.

# Yönlendiricinizin Maksimum İletim Birimini (MTU) Artırın

MTU, sistem üzerinden iletilen veri miktarını (paket biçiminde) belirleyen bir parametredir. Eğer bu ayar düşük bir seviyede ise, bilgisayarınız “ağır” bir web sayfasını yüklerken zorlanabilir, bu da hata mesajlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Optimal MTU ayarı, internet bağlantınızın daha verimli çalışmasını sağlayarak web sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesine imkan tanır.

Yönlendiricinin MTU boyutu bazen ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT hatasına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için yönlendirici MTU boyutunu 1400 olarak değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Çoğu yönlendiricinin varsayılan IP adresleri  “192.168.1.1” veya “192.168.0.1.” şeklindedir (ancak sizin yönlendirici IP’niz farklı olabilir). Bu IP’lerden birini tarayıcınıza girin ve Enter’a tıklayın. Çalışırlarsa, internet sağlayıcınız için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenecektir. Oturum açtıktan sonra WAN ayarlarınızı bulun. Ardından MTU‘yu arayın ve değerini “1400” olarak değiştirip değişiklikleri kaydedin. Bu ayarlara erişim için gerekli bilgiye sahip değilseniz internet sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz.


Yukarıdaki adımların ERR_SSL_BAD_RECORD_MAC_ALERT hatası çözümü için faydalı olacağını umuyoruz. Eğer bu hatayla sürekli olarak kendi web sitenizde karşılaşıyorsanız hosting sağlayıcınızı değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Bu konuda fikir edinmenize yardımcı olabilecek şu kılavuzlarımıza göz atmak isteyebilirsiniz:

Ayrıca karşılaşabileceğiniz diğer hatalar için çözüm yolları içeren şu içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu