FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Facebook ve Instagram oEmbed Sorunu ve Çözümü

24 Ekim 2020’de yapılan Facebook API güncellemesi, sitenize gömdüğünüz Facebook ve Instagram bağlantılarının bozulmasına neden oldu. Daha anlaşılır tabirle, kimliği doğrulanmamış hesaplar Facebook ve Instagram’dan gömülü içerik ekleme (oEmbed) desteği alamayacak. oEmbed desteği sadece Facebook geliştirici hesabı ve kayıtlı bir Facebook uygulaması olan yayıncılar için olacak.

WordPress dahili olarak blok düzenleyici, yayın / fotoğraf / video / vb. içeriği getirmek ve HTML’yi gönderiye yerleştirmek için oEmbed protokolünü ve eski bir Facebook API’sini kullanır. Facebook, eski oEmbed API’sini 24 Ekim 2020’de kullanımdan kaldırdı.

WordPress ekibi, bu yeni özelliğin WordPress projesine eklenecek şekilde genişletilemeyeceğini, bu nedenle Instagram ve Facebook gömme özelliklerini WordPress çekirdeğinden kaldırmaya karar verdiklerini açıkladı. Bununla birlikte, kullanıcıların işini kolaylaştırmak ve sorunu çözmek için WordPress eklentileri kullanılabilecek.

WordPress oEmbed blogları veya oEmbed özelliği yardımıyla sitenize Instagram ve Facebook içeriği eklediyseniz, Facebook ve Instagram oEmbed sorunundan etkilenmemek için yazımızdaki çözüm önerilerini uygulamanızı öneririz.


oEmbed Nedir?

oEmbed, bir web sitesinden başka bir sayfaya içerik yerleştirmeye izin vermek için tasarlanmış açık bir formattır. (Üçüncü taraf sitelerde bir URL’nin gömülü temsili). Facebook güvenlik güncellemeleri artık kullanıcıların içeriklerini yerleştirmeden önce geliştirici uygulama kimlik bilgilerini almalarını gerektirecek.


Facebook ve Instagram oEmbed Sorunu Nasıl Çözülür

Facebook ve Instagram oEmbed sorununu çözmenin şu an için en basit yolu, ücretsiz WordPress eklentilerini kullanmaktır.

oEmbed Plus Eklentisi

API değişikliğinden sonra gömülü içeriğinizde bozulma olmaması için kullanabileceğiniz eklentilerden biri oEmbed Plus eklentisidir. Geliştirici Ayesh Karunaratne tarafından hazırlanan bu eklenti, Facebook ve Instagram oEmbet desteğini geri yükler.

Bu eklentiyi kullanmak için bir Facebook geliştirici hesabına ve API kimlik bilgilerini almak için bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Öncelikle Facebook hesabınızda oturum açın.
 • Yeni bir uygulama oluşturmak için buraya tıklayın.
 • İlk kez giriş yapıyorsanız hesap doğrulaması gerekebilir. Bunun için ekrandaki yönergeleri takip edin.
 • Daha sonra Create App (uygulama oluşturun) butonuna tıklayın.
 • Açılır formdan “For Everything Else (Diğer Her Şey İçin)”i seçin.
Facebook Instagram oEmbet Uygulama Olusturma
Facebook Instagram oEmbet Uygulama Olusturma-2

Uygulama için bir ad ve bir e-posta girmeniz gerekecek. Uygulama adı herhangi bir ad olabilir (Ad ve e-posta, WordPress ön ucunda gösterilmeyecektir).

Uygulama oluşturulduktan sonra, uygulama için oEmbed özelliğini etkinleştirmeniz gerekecek.

 • “Ürünler” listesinden, oEmbed’i bulun ve “Set Up“a tıklayın.
Facebook Instagram oEmbet Uygulama Olusturma-3

API anahtarlarını almak için uygulamanın canlı ve eksiksiz olması gerekir.  Sayfanın üst kısmında bulunan “Geliştirilmekte” simgesine tıkladığınızda bazı bilgiler eklemeniz istenecek. Buradan gerekli bilgileri doldurun ve kaydedin. Ardından “Geliştirilmekte” simgesine tekrar tıkladığınızda “Canlı” moda geçeceksiniz.

 • Uygulama Kimliği ve Gizli anahtarı almak için Facebook uygulamasında Ayarlar → Temel seçeneğine gidin. Uygulama Kimliğini ve Sırrını göreceksiniz. Bunları oEmbet Plus eklentisindeki ilgili bölüme eklemeniz gerekecek.
Facebook Instagram oEmbet Uygulama Olusturma-5
 • oEmbed Plus eklentisini WordPress Eklentiler→Yeni Ekle kısmına gidip yükleyin ve etkinleştirin (WordPress Eklenti Yükleme İşlemi)
 • Daha sonra Kontrol Paneli→Ayarlar→Yazma bölümüne gidin. Uygulama kimliği ve uygulama sırrı ekleyeceğiniz bölümü göreceksiniz.
 • Facebook uygulama sayfanıza gidin ve buradaki API anahtarı ve sırrını kopyalayıp ilgili bölümlere yapıştırın. Son olarak sayfayı kaydedin.
oEmbed Plus Eklentisi API Anahtarı Ekleme

Smash Balloon Eklentileri

Smash Balloon adlı geliştirme şirketi Facebook ve Instagram oEmbed sorununun çözümü için çok daha kolay bir çözüm sunuyor. Smash Balloon eklentileri ile bir Facebook geliştirici hesabına ve bir uygulama oluşturmaya gerek kalmadan sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bunun nedeni, Smash Balloon’un hem Facebook hem de Instagram için özel feedler oluşturmak için gereken API anahtarına zaten sahip olmasıdır. Gömülü içeriği geri yüklemek için ek kimlik doğrulaması gerektirmez.

Aşağıdaki Smash Balloon eklentilerini yükledikten sonra oEmbed gezinme menüsüne gidin ve ardından Bağlan düğmesine tıklayın.


Smash Balloon eklentisini daha önce eklediyseniz, en son sürüme yükseltmeniz yeterlidir. Böylece varsayılan oEmbed özellikleri sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edecektir.


Smash Balloon Eklentileri ve Özellikleri

Instagram Feed eklentisi

oEmbed Çözümü İçin Smash Balloon İnstagram Eklentisi

Instagram Feed eklentisini, Smash Balloon Social Photo Feed olarak WordPress eklenti dizininden indirip etkinleştirin.

 • Instagram fotoğraflarınız kronolojik olarak görüntülenecektir.
 • Daha fazla özelleştirme için kendi Javascript ve özel CSS kodunuzu ekleyebilirsiniz.
 • Blok düzenleyici ile sayfalara ve yazılara gömülü bağlantılar ekleyebilirsiniz.
 • Mobil kullanıma hazır ve duyarlıdır.
 • Instagram takip et butonu eklenebilir.
 • Tamamen özelleştirilebilir ve kısa kod seçenekleri mevcuttur.
 • Çoklu Instagram feedlerini ve sonsuz kaydırmayı destekler.

Facebook Feed eklentisi

oEmbed Çözümü İçin Smash Balloon Facebook Eklentisi

Facebook ve Instagram yerleştirme sorununu düzeltmek için kullanabileceğiniz diğer Smash Balloon eklentisi Smash Balloon Social Post Feed eklentisidir. Bu eklenti, Facebook gönderilerini web sitenize gömmenize yardımcı olur.

 • Çok sayıda özelleştirme seçeneği vardır.
 • WordPress sürüm 3.0 ve üstünü destekler.
 • Görsel başlık ve box widget’lar sağlar.
 • SEO dostudur ve site hızına olumsuz etkisi yoktur.
 • Duyarlı ve mobil uyumludur.
 • Görsel başlık ve Beğen kutusu widget’ı mevcuttur.
 • Pro sürüm seçeneği vardır.

***Bu yazıda bahsi geçen tüm eklentiler ücretsizdir ve WordPress eklenti deposundan yüklenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu