FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Favicon Nedir? WordPress Favicon Ekleme

Favicon (favori simge / site simgesi), tarayıcıda web sitenizin markasını ya da online kimliğini temsil eden genellikle 16×16 piksel boyutundaki küçük simgelerdir. Tarayıcı sekmelerinde, arama sonuçlarında, yer imlerinde, geçmiş arşivlerinde vb. görülen bir Favicon’a sahip olmak özellikle marka bilinirliğine büyük katkı sağlar. Peki WordPress’e Favicon nasıl eklenir?

Bu yazıda, Favicon kullanmanın önemine ve WordPress Favicon ekleme yöntemlerine değineceğiniz.

Favicon Kullanmak Neden Önemlidir? Avantajları Nelerdir?

Yukarıda favicon nedir sorusunu kısaca açıkladık. Bununla birlikte, favicon boyut olarak çok küçük olabilir, ancak bir web sitesi için önemi kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Dönüşüm oranını %400’e kadar artırma potansiyeline sahip olan favicon, marka tanıma ve kullanıcı deneyimini geliştirmenin yanı sıra, bir ziyaretçiye doğru web sitesinde gezindiklerini ve doğru sayfada olduklarını garanti eder.

Örneğin; bir İnternet kullanıcısı birkaç sekme açık olduğunda, web sitenize karşılık gelen sekmeyi favicon sayesinde daha kolay bulabilecektir.

Favicon nedir? Avantajları Nelerdir?

Ayrıca, favicon sitenize profesyonel bir görünüm kazandırarak, hedefiniz konusunda daha güvenilir olmanızı ve favicon kullanmayan web sitelerine göre daha avantajlı olmanızı sağlar.

Peki Favicon nasıl oluşturulur ve WordPress siteye Favicon nasıl eklenir?

Favicon Nasıl Oluşturulur?

Artık Favicon’un ne demek olduğunu ve web siteleri için önemini anladığımıza göre, şimdi Favicon nasıl yapılır, nasıl oluşturulur sorusunu yanıtlayalım!

Favicon oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey kullanacağınız Favicon’un boyutuna ve hangi cihazları desteklemesi gerektiğine karar vermektir. Ancak bu yazıda, Favicon oluşturmanızı kolaylaştırmak için en çok önerilen ve yaygın olarak kabul edilen çözünürlüğü kullanacağız.

Favicon oluştururken göz önünde bulundurulması gerekenler:

 • Favicon için en çok önerilen çözünürlük 512×512 pikseldir.
 • Favicon tasarımınızı basit tutun. 16×16 piksel çözünürlükte görüntüleneceği için ayrıntılarla dolu karmaşık bir tasarım simgenizin okunmasını ve hatırlanmasını zorlaştıracaktır.
 • Favicon tasarımınız, web sitenizin ana logosu ile aynı Renk, grafik veya yazı tipinde olmalı veya markanızı temsil etmelidir. Örneğin, Google’ın favicon’u, markanın ürün ve hizmetlerinin çoğunda bulunan 4 karakteristik rengiyle bir “G” harfi şeklindedir.
 • Favicon’unuzu önce daha büyük çözünürlükte tasarlayın, ardından gereksinimlerinize göre yeniden boyutlandırın.
 •  Arama sonuçlarında favicon gösterimine uygun olmak için her zaman Google tarafından sağlanan Yönergelere uyun.

Favicon oluşturmanın farklı yolları vardır. Markanızı iyi tanımlayan profesyonel görünümlü bir favicon tasarlayabilecek tasarımcılarla çalışabilirsiniz. Favicon’unuzu kendiniz tasarlamak isterseniz Adobe photoshop ya da Canva gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca, Favicon oluşturmak için WordPress Favicon Eklentisini kullanabilir ya da Favicon-Generator gibi online araçları kullanabilirsiniz.

Favicon Generator ile favicon oluşturmak için önce Favicon-Generator bağlantısın ziyaret edin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi favicon’na dönüştürmek istediğiniz resmi yükleyin. Gerekli işaretlemeleri yapın ve “Create Favicon” butonuna tıklayın.

Favicon Oluşturma

Şimdi karşınıza indirilebilir bir zip dosyası ve bir kod dizisi çıkacak. Zip dosyasını bilgisayarınıza indirip ardından sitenizin kök dizinine yükleyebilir ya da indirme dosyasının altındaki kodları kopyalayıp header.php dosyanızda <head> etiketlerinin arası yapıştırabilirsiniz.

📌 Favicon’unuzu tasarlamak için herhangi bir araç kullanmak yerine kendiniz tasarlamayı seçtiyseniz, Favicon’u tasarladıktan sonra, dosyayı desteklenen dosya formatında kaydetmeniz gerekir. Daha önce, yaygın olarak kullanılan dosya türü “Favicon.ico” idi. Ancak günümüzde tüm modern web tarayıcıları artık PNG, GIF ve ICO dosya formatlarını destekliyor.

Özelleştirici ile WordPress Favicon Ekleme

WordPress 4.3 sürümü ile birlikte WordPress yönetim arayüzünden siteye kolaylıkla favicon eklenebilmektedir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • WordPress Yönetim paneline giriş yapın.
 • Sol menüden Görünüm » Özelleştir‘i tıklayın ve ardından sol kenar çubuğundan Site Kimliği sekmesine tıklayın.
 • Site Kimliği sekmesine tıkladıktan sonra “Site simgesini seçin” düğmesine tıklayın.
 • Şimdi medya kitaplığından bir görüntü seçebilir ya da bilgisayarınızdan bir görüntü yükleyebilirsiniz. Görüntüyü yükledikten sonra “Seç” butonuna tıklayın.
 • Yeni sayfada görüntüyü kırparak yeniden boyutlandırabilir ya da kırpmadan devam edebilirsiniz.
 • Son olarak, değişiklikleri uygulamak için üstteki mavi Yayınla düğmesine tıklayın.
WordPress Favicon Ekleme

Görüntüden memnun değilseniz ya da herhangi bir nedenle değişiklik yapmanız gerekiyorsa, yine aynı yolu kullanarak WordPress favicon değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eklenti Kullanarak WordPress Favicon Ekleme

Varsayılan WordPress site simgesi özelliği dışında daha fazla seçenek arıyorsanız, WordPress Favicon eklentilerinden yardım alabilirsiniz. Aynı kolay işlevselliğe sahip olan ancak size çok daha fazla uyumluluk seçeneği ve daha özelleştirilmiş bir deneyim sunan çeşitli Ücretsiz ve popüler Favicon Eklentileri mevcuttur.

Kullanabileceğiniz en popüler ve yaygın olarak kullanılan WordPress Favicon eklentilerinden biri Favicon by RealFaviconGenerator eklentisidir.

 • Öncelikle, WordPress panosu > Eklentiler > Yeni ekle aracılığıyla ReavFaviconGenerator eklentisini yükleyin (Bknz- WordPress Eklenti Yükleme-En Basit 3 Yöntem)
 • Şimdi Görünüm > Favicon’a gidin ve medya kitaplığından en az 70×70 olması gereken bir resim seçin ve aşağıda gösterildiği gibi Favicon Oluştur düğmesine tıklayın.
Eklenti ile WordPress Favicon Ekleme
 • Favicon oluştur’a tıkladığınızda, eklenti sitesine yönlendirileceksiniz. Sayfayı aşağı kaydırarak “Generate your Favicon and HTML code” düğmesini bulup tıklayın. Böylece web sitenize tekrar yönlendirileceksiniz. Ardından Favicon ekleme işleminin başarılı olduğuna dair bir bildirim göreceksiniz. Ardından favicon’unuzun tarayıcıdaki görüntüsünü kontrol edebilirsiniz.

Artık her web sitesinin neden kendi favicon’una sahip olması gerektiğini ve bunu sitenize nasıl ekleyebileceğinizi biliyorsunuz. Hala bir favicon’a sahip değilseniz, şimdi sitenize favicon eklemenin tam zamanı! Umuyoruz “Favicon nedir, Nasıl oluşturulur? WordPress siteye favicon nasıl eklenir” başlıklı kılavuzumuz faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu