FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

En Yaygın FileZilla Bağlantı Hataları ve Çözümleri

FileZilla, kullanıcıların yerel bir bilgisayar ile uzak bir sunucu arasında dosya aktarmasına olanak tanıyan ücretsiz ve açık kaynaklı, platformlar arası bir FTP istemcisidir. FileZilla web sitesi dosyalarını yönetmek, yedeklemek ve çeşitli işlemler için en fazla tercih edilen istemci olsa da bazen bağlantı hatalarıyla karşılaşılabiliyor. Neyse ki karşılaşılabilecek sorunlar için kolay çözüm yolları mevcut. Bu yazıda en yaygın FileZilla bağlantı hataları ve çözüm yollarına değindik…

FileZilla Bağlantı Hataları Nasıl Çözülür?

FileZilla istemcisi, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir ve FTP, FTPS ve SFTP dahil olmak üzere çeşitli dosya aktarım protokollerini destekler. Genel olarak FileZilla, acemi ve ileri düzey kullanıcılar için uygun, güvenilir ve çok yönlü bir FTP istemcisidir. Ancak, bu aracı kullanırken bazen farklı bağlantı sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. İşte bunlardan en yaygın olanları ve çözüm yolları.

1. “EAI_NONAME – Neither nodename nor servname provided, or not known” hatası

Bu hata, FileZilla, FTP sunucusunun ana bilgisayar adını çözemediğinde ortaya çıkar. “EAI_NONAME – Ne düğüm adı ne de sunucu adı sağlanmadı veya bilinmiyor” hatası nedeniyle başarısız olan Bağlantı girişimini düzeltmenin yolu, sunucu ana bilgisayar adının doğru olduğundan emin olmaktır. 

Ayarladığınız ana bilgisayar adını kullanmanız veya hosting sağlayıcınızın FTP için ayrı bir ana bilgisayar adı oluşturup oluşturmadığını belirlemeniz gerekebilir. Ayrıca, DNS’nizin uygun şekilde yayıldığından ve yaptığınız değişikliklerin geçerli olduğundan emin olun. Hala sorun yaşıyorsanız DNS önbelleğini temizlemeyi deneyin.

2. “530 Login authentication failed” hatası

530 Login authentication failed (Oturum açma kimlik doğrulaması başarısız oldu) hatası, girdiğiniz kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunun yanlış olması durumunda ortaya çıkar. Bu hatayı düzeltmek için kullanıcı adı ve şifre gibi oturum açma kimlik bilgilerinizi bir kez daha kontrol edin ve tekrar işlem yapmayı deneyin. Hala sorun yaşıyorsanız daha fazla yardım için hosting sağlayıcınızla iletişime geçin.

3. “Connection timed out – Failed to retrieve directory listing” hatası

Connection timed out – Failed to retrieve directory listing (Bağlantı zaman aşımına uğradı – Dizin listesi alınamadı) hatası, FileZilla sunucuyla bağlantı kuramadığında veya dizin listesini alamadığında ortaya çıkar. Bu hatayı düzeltmek için birkaç seçenek mevcut.

Öncelikle FileZilla’da zaman aşımı ayarlarını artırmayı deneyin.

  • Menü çubuğundan Düzenle‘ye tıklayın ve ardından açılır menüden Ayarlar‘a tıklayın.
  • Henüz varsayılan ayarlanmamışsa Bağlantılar‘a tıklayın.
  • Buradan zaman aşımı ayarını artırabilir veya zaman aşımına uğramamak için 0 olarak ekleme yapabilirsiniz.

Bir sonraki seçenek, güvenlik duvarınızın bağlantıyı engelleyip engellemediğini kontrol etmektir. Bunun için güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bırakın. İstemci veri bağlantısı için sunucunun bağlantı noktasını kontrol etmese de FileZilla’yı Pasif Modda da çalıştırabilirsiniz. Aktif modu çalıştırmanız gerekiyorsa, FileZilla’yı kurarken istemci ağını yapılandırmanız gerekir.

4. “331 User OK. Password required” hatası

331 User OK. Password required (Kullanıcı Tamam. Şifre gerekli) hatası, sunucu kimlik doğrulamasını tamamlamak için bir parola gerektirdiğinde ortaya çıkar. Şifre ya girilmemiş ya da yanlış girilmiş olabilir. Bu hatayı düzeltmek için doğru şifreyi girdiğinizden emin olun.

5. “421 Sorry, cleartext sessions are not accepted on this server” hatası

421 Sorry, cleartext sessions are not accepted on this server (Üzgünüz, bu sunucuda açık metin oturumları kabul edilmiyor) hatası, sunucu şifrelenmemiş FTP bağlantılarını desteklemediğinde ortaya çıkar. Bu hatayı düzeltmek için FileZilla’daki FTP ayarlarını FTPS veya SFTP kullanacak şekilde değiştirin. Bunu yapmak için;

  • Menüden Dosya‘ya tıklayın.
  • Açılır menüden Site Yöneticisi‘ne tıklayın.
  • Yapılandırmak istediğiniz sunucunun ana bilgisayar adını bulun ve seçin.
  • Protokol’ün yanındaki Genel sekmesinde, açılır menüye tıklayın ve yalnızca FTP olmayan, kullanmak istediğiniz protokolü seçin.

6. FileZilla timeout after 20 seconds of inactivity hatası

Bu hata, bağlantının etkinlik olmaması nedeniyle zaman aşımına uğraması durumunda ortaya çıkar. Bunu düzeltmek için FileZilla zaman aşımı ayarlarını artırmayı deneyin.

  • Menü çubuğundan Düzenle‘ye tıklayın.
  • Açılır menüden Ayarlar‘a ve ardından Bağlantılar‘a tıklayın.
  • Zaman aşımı ayarını artırabilir veya zaman aşımına uğramamak için 0 koyabilirsiniz.

7. “500 unrecognized command” hatası

 500 unrecognized command (Tanınmayan Komut) hatası, sunucu FileZilla tarafından gönderilen FTP komutunu tanımadığında ortaya çıkar. Çoğu durumda FTP bağlantısı için kullanılan bağlantı noktası yanlıştır. Kullandığınız protokol için uygun bağlantı noktasını kullandığınızı doğrulayın ve gerekirse Site Yöneticisi aracılığıyla güncelleyin.


Yukarıdaki sorun giderme adımlarını izleyerek genellikle yaygın FileZilla bağlantı hatalarını çözmeniz mümkündür. Hala sorun yaşıyorsanız daha fazla yardım için sistem yöneticinize veya hosting sağlayıcınıza başvurun. Herhangi bir ek sorun giderme adımını denemeden önce oturum açma kimlik bilgilerinizi, IP adresinizi ve DNS’nizi iki kez kontrol etmenizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu