FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Görsel SEO: 9 Adımda Görsel Optimizasyonu

Görseller içeriği daha ilgi çekici ve alakalı hale getirirken aynı zamanda web sitenizin SEO performansını da olumlu etkiler. Görsel SEO için web sitedeki görsel varlıkları doğru optimize etmek gerekir. İyi optimize edilmiş, doğru etiketlenmiş, adlandırılmış ve açıklanmış, ayrıca uygun boyutlarda düzenlenmiş resimler, web sitenize değerli bağlam sağlar. Bu da arama motorlarının sitenizi daha kolay bulmasına ve rekabette daha üst sıralara taşımasına yardımcı olur.

Görsel SEO Neden Önemlidir?

İçeriğinizde resimler, videolar ve infografikler gibi ilgi çekici görseller olduğunda kullanıcılar bunları paylaşmak ister. Bu durum Google gibi arama motorlarının sevdiği doğal, kaliteli backlink kazanmanızı sağlayabilir. Hatta Pinterest gibi sosyal medya platformlarında viral hale gelen ve büyük bir trafik artışı sağlayan bir grafiğiniz bile olabilir. İnsanlar görsel içerik paylaşmayı severler. (Ayrıca okuyun: Pinterest SEO Nasıl Yapılır?)

Arama motorlarının sevdiği bir diğer şey de ziyaretçilerin web sitenizde uzun süre kalmasıdır. Bu durum tanıtımı ve arama motorlarında üst sıralara yerleşmeyi hak eden ilgi çekici içeriğe sahip olduğunuzu gösterir.

📌Görsellerle desteklenen içeriklerin salt metinden oluşan içeriklere göre %90’ın üzerinde görüntülendiği tahmin edilmektedir.

Arama motorları için görsel içerik son derece önemlidir. Ancak unutmamanız gereken şey şu; Google gibi arama motorları görselleri yazılı içerik gibi okuyamaz. Bu yüzden sağlam bir resim optimizasyonu ile görselin ne hakkında olduğu belirtilmeli ve ilgili diğer optimizasyon adımları mutlaka uygulamalıdır.

Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Görsel SEO için web sitedeki görsel varlıkları doğru optimize etmek gerekir. Görsel içeriği arama motorları için optimize etmek, içeriğinizin daha üst sıralarda yer almasına ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasına yardımcı olur. İşte görsel SEO için takip edilmesi gereken en önemli görsel optimizasyonu adımları:

1. Görselleri Adlandırın

Web sitelerine görsel yüklerken yapılacak en önemli şeylerden biri resimleri olabildiğince açıklayıcı ve anahtar kelime bakımından zengin bir şekilde adlandırmaktır. Bunu yapmanın faydası, görselin içeriği hakkında google, bing ve diğer arama motorlarını bilgilendirmektir. Temel kural, hedef anahtar kelimeleri başlangıçta eklemek ve bunları tirelerle ayırmak olmalıdır. Örneğin orijinal adı “f123456.jpg” olan bir pasta görselini “Çikolatalı-Cevizli-Pasta.jpg” şeklinde daha net ve açıklayıcı bir isimle yeniden adlandırmalısınız.

2. Alternatif Metin/Alt Etiket Kullanın

Alt etiketleri, tarayıcının görselleri düzgün şekilde oluşturamadığı durumlarda görsellere alternatif olabilecek bir metindir. Başlığa benzer şekilde, alternatif metin özelliği de bir resim dosyasının içeriğini tanımlamak için kullanılır. Alternatif metin olmadan, arama motorlarının resim içeriğinizi doğru bir şekilde dizine eklemesi zordur. İyi bir alt etiketi bağlam sağlar ve görme engelli kullanıcılara da yardımcı olur. Resimler bir aksaklık nedeniyle yüklenmediğinde bile, arama motorları bir sayfanın sıralamasına yardımcı olmak için alternatif metni okumaya devam edebilir.

Google’ın Alt etiketleri yazmaya ilişkin genel tavsiyesi şöyle :

“Google, görselin konusunu anlamak için bilgisayar görüşü algoritmaları ve sayfanın içeriğinin yanı sıra alternatif metni de kullanıyor. […] Alternatif metni seçerken, anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanın ve sayfanın içeriğine uygun, yararlı, bilgi açısından zengin içerik oluşturmaya odaklanın. Olumsuz bir kullanıcı deneyimine yol açabileceği ve sitenizin spam olarak görülmesine neden olabileceği için alt özelliklerini anahtar kelimelerle (anahtar kelime doldurma) doldurmaktan kaçının.

3. Doğru Boyutlu Görseller Sunun

Resimler genellikle yavaş yükleme sürelerinin ana nedenidir. Kaliteden ödün vermeden görsellerin boyutunu küçültürseniz sayfa yükleme süreleri artar. Yükleme süresindeki bir saniyelik gecikmenin dönüşümlerde %7’lik bir düşüşe neden olduğu ve insanların yaklaşık %40’ının, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir web sitesini terk ettiği belirtiliyor. Bu özellikle bant genişliği ve CPU gücü sınırlı olan mobil cihazlarda büyük bir sorundur.

4. Optimize edilmiş resim formatlarını kullanın

Sayfa yükleme süresi SEO için çok önemlidir. Google bunun hem masaüstü hem de mobil cihazlarda bir sıralama faktörü olduğunu doğruladı (bkz- https://developer.chrome.com/blog/search-ads-speed). Görüntü kodlama için birçok format mevcuttur ancak WebP, diğer formatlarla karşılaştırıldığında görüntü dosyası boyutunu önemli ölçüde azaltırken en iyi görüntü kalitesini koruyan formattır.

Optimize edilmiş resim formatları

5. Benzersiz görseller kullanın

Birçok web sitesi hazır görseller kullanır ancak diğer web siteleri de aynı görselleri kullandığından bunun arama sıralamasını engellediğinin farkında değildir. Arama motorlarının bunları ayrı ayrı ve daha üst sıralarda sıralaması için benzersiz ve orijinal görsellerin kullanılması her zaman tavsiye edilir. Günümüzde bunu yapmak artık çok kolay. Özellikle yapay zeka görüntü oluştrucular bu anlamda işinize fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

6. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar seçin

Görsel arama yoluyla web sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız harika fotoğraflara yatırım yapmanız gerekir. Yüksek kaliteli fotoğraflar, Google’ın fotoğrafınızı bir kişinin arama sorgusuyla eşleşecek şekilde işleyebilmesini sağlar. Hedef kitlenizin ilgisini çekmediğinden ve sitenizin profesyonellikten uzak görünmesine neden olacağından sitenizde bulanık veya düşük çözünürlüklü resimler kullanmaktan kaçının.

7. Bir Resim Site Haritası Oluşturun

Site haritaları SEO’nun önemli bir parçasıdır çünkü arama motorlarının web sitenizin tüm sayfaları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlarlar. Bir “image-sitemap.xml” aracılığıyla, JavaScript yoluyla yüklenen ve tarayıcıların bulamamış olabileceği resimler konusunda Google’ı uyarabilir veya özellikle hangi resimlerin taranmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. Google’a göre, yalnızca görseller için yepyeni bir site haritası oluşturabilir, mevcut bir XML site haritasına görsel bilgileri ekleyebilir, hatta AI görselleri bile oluşturabilirsiniz.

Resim Site Haritası

8. CDN kullanın

Çoğu web sitesi, resimler dahil tüm dosyalarını tek bir konumdaki tek bir sunucudan sunar. Bu durum web sitenizin yüklenme hızını azaltır ve bildiğiniz gibi yavaş yükleme, SEO’yu olumsuz etkiler. CDN hizmeti kullanmak, içeriği yerel olarak sunmanıza olanak tanır; yani ABD’deki bir kişi web sitenizi açtığında, içerik (resimlerle birlikte) ABD’de bulunan yerel sunucudan teslim edilecek ve sitenin yüklenmesi daha hızlı olacaktır.

9. Görsel içeriğinizi sosyal medya için optimize edin

Bir adım daha ileri gitmek için, ana sosyal medya platformlarının her biri için optimize edilmiş görsel içerik de eklemelisiniz. Pinterest, Facebook ve Twitter gibi sitelerin tümü, grafiklerinizi platforma göre optimize etmek için farklı boyut önerilerine sahiptir.

Pinterest, görsel içerik için bir arama motoru görevi gördüğüden özellikle dikkat edilmesi gereken bir platformdur. Pinlerinizi, yazılı içeriğiniz için kullandığınız anahtar kelime araştırmasıyla ve ayrıca Pinterest’in arama çubuğuyla optimize edin. Tıpkı web sitenizdeki içerik için yaptığınız gibi, anahtar kelimenizle birlikte tüm pinleriniz için başlıklarınızı ve açıklamalarınızı optimize edin.

Bir dahaki sefere yazılı içerik oluşturduğunuzda, çeşitli görsel öğeler eklediğinizden ve bunları SEO için optimize ettiğinizden emin olun. İnfografikler gibi görsel içerikler daha fazla trafik, paylaşım ve geri bağlantı almanıza yardımcı olabilir.

📌WordPress görsel SEO optimizasyonu için yukarıdaki işlemlerin çoğunu otomatikleştiren SEO eklentileri‘nden de faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu