FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? 12 Etkili Taktik

Bir web sitesi sahibi olarak, hemen çıkma oranlarının düşük olmasının ne kadar önemli olduğunu biliyor olmalısınız – peki hemen çıkma oranı nedir ve nasıl düşürülür? Bu makalede, hemen çıkma oranının ne olduğunu açıklayacak ve bunu düşürmek için kanıtlanmış birkaç stratejiyi paylaşacağız…

Hemen Çıkma Oranı/Bounce Rate nedir?

Hemen çıkma oranı, web sitenizdeki bir sayfayı ziyaret eden ve başka sayfaları görüntülemeden veya başka bir etkileşimde bulunmadan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini ifade eder.

Yüksek bir hemen çıkma oranı her zaman kötü sayılmaz; örneğin, birçok kullanıcı muhtemelen sadece bilgi arayan ve istediklerini hemen bulamayan ziyaretçilerdir. Bununla birlikte, hemen çıkma oranının çok yüksek olması, web sitenizde bir şeylerin düzgün çalışmadığının veya kullanıcı deneyimine daha fazla özen göstermeniz gerektiğinin bir göstergesi olabilir.

Neyse ki, daha çok organik kullanıcıya erişmek için denenmiş etkili yöntemler mevcut. Bunun için, istatistikleri doğru okumak ve hemen çıkma oranını düşürmek için proaktif adımlar atmak önemlidir.

Bounce Rate oranının artmasının birden fazla nedeni vardır. Bunlardan bazıları normal sayılırken, diğerleri ise ziyaretçi kaybına neden olan sorunların varlığına işaret ediyor olabilir.

Genel olarak hemen çıkma oranını yükselten bazı faktörler şunlardır:

 • Web sitesi yükleme hızı yeterince iyi değildir
 • Web sitesi içeriği, okuyucuyu meşgul edecek kadar dikkat çekici ve kaliteli değildir
 • Yanlış kitleyi çeken yanlış anahtar kelime kullanılmıştır
 • Diğer sayfaları gezmeye teşvik eden doğru iç bağlantılar eklenmemiştir
 • Sitenin kötü bir tasarımı vardır (renkler, yazı fontları, navigasyon vs.)
 • Kullanıcı, giriş yaptığı sayfada aradığını bulmuş ve başka sayfa veya siteye geçme ihtiyacı hissetmemiştir (bu olumsuz bir hemen çıkma oranı olarak sayılmaz. Aksine, arama motorlarına kaliteli içerik sinyali verir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Hemen çıkma oranını hesaplamak gayet kolay! İhtiyacınız olan tek şey toplam site ziyaretçi sayınız ve yalnızca bir sayfayı görüntüleyip ayrılan kişi sayısıdır.

Formül şu şekildedir:

Hemen Çıkma Oranı = (Tek sayfa ziyaret sayısı / Toplam Ziyaret Sayısı) x 100

Örneğin, toplam 20.000 web sitesi ziyaretiniz ve 5.000 tek sayfa ziyaretiniz varsa hemen çıkma oranınız %25 olacaktır. Çünkü 5.000’in 20.000’e bölümü 0,25’tir ve 100 ile çarpıldığında %25 olur.

Google Analytics ile hem site düzeyinde hem de sayfa düzeyinde hemen çıkma oranını kontrol edebiliriz.

(Eğer henüz sitenizi Google Analytics’e eklemediyseniz  WordPress Google Analytics Kodu Ekleme başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.)

Hemen çıkma oranını bulmak için Google Analytics hesabınıza gidin ve sol kenar çubuğunda Kitle>Genel Bakış‘ı tıklayın. Üst kısımdan görmek istediğiniz tarih aralığını belirleyerek site düzeyinde hemen çıkma oranınıza bakın.

Analytics-Kitle-Genel Bakış

Yukarıdaki ekran görüntüsünde, hemen çıkma oranının %44.29 olduğunu görebilirsiniz.

Aynı şekilde, sayfa düzeyi hemen çıkma oranı için de aşağıdaki yolu izleyin↓

Google Analytics>Edinme>Search Console>Açılış Sayfaları veya Davranış>site içeriği>Açılış Sayfaları‘na tıklayın. İki yol da istediğiniz sonuçları verecektir.


İdeal bir hemen çıkma oranı nedir diye sorarsanız, aslında bunun net bir cevabı yok. Bu durum sektöre, web site türüne, ülkeye, kullanılan cihaz türüne ve durumdan duruma farklılık gösterebilir. Sadece referans ölçütlere güvenmek yerine, kendi taban çizginizi belirlemek ve geliştirmek için çalışmak önemlidir.

Site türlerini esas alan çeşitli kaynaklara ve testlere göre hemen çıkma oranı, tartışmalı olsa da, genel olarak şu verileri içerir:

Site TürleriBeklenen Hemen Çıkma Oranı (%)
E-ticaret Siteleri:%20-45
İçerik/Haber Siteleri% 35-60
Açılış sayfaları%60-90
B2B Web Siteleri%25-55
Bloglar, Dizin siteleri vb.%65-98

Blog içerikleri genellikle daha yüksek hemen çıkma oranlarına sahip olma eğilimindedir, çünkü kullanıcılar aradıklarını bulduklarında siteden direkt ayrılabilirler. Bu kesinlikle kötü bir şey değil. Ancak, bir ürün tanıtım veya satış sayfasının bounce rate değeri %80’lerde ise yanlış bir şeyler olduğunu düşünebilirsiniz (yanlış bir hedef kitle gibi)

Aslında “Doğru Hemen Çıkma Oranı” yoktur; sonuç tamamen bağlamsaldır. Bu nedenle, siteden siteye büyük ölçüde değişen hemen çıkma oranları için doğru bir “karşılaştırma ölçütü” oluşturmak zor ve belki de imkansızdır.

Hemen çıkma oranınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız, istatistikleri inceleyip hangi sayfalarınızın optimize edilmeye ihtiyacı varsa önce o sayfalardan işe başlayarak hemen çıkma oranını düşürme stratejilerini uygulamaya geçebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

 1. ✅ Doğru hosting seçimi. Sizi yarı yolda bırakmayacak güvenilir bir hosting firmasıyla çalışın. Herhangi bir sorun yaşadığınızda hızlı çözüm üreten ve sitenin kesintisiz çalışmaya devam etmesini sağlayan bir hostinginizin olması çok önemli.
 2. ✅ Siteniz için en iyi temayı seçin ya da bir tema tasarımcısına site içeriğinizi ve işlerinizi en iyi yansıtacak özel bir tema yaptırın. Navigasyonu ve genel tasarımı üst düzey olan bir tema hemen çıkma oranını iyileştirmeye büyük katkı sağlar.
 3. ✅ Web sitenizin hızını arttırın. Hız konusu hemen çıkma oranını düşme yolları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Sayfanızın yüklenmesi 3 saniyeyi geçerse bu durum hemen çıkma oranının artmasına, dolayısıyla ciddi ziyaretçi trafiği kaybına neden olur.
 4. ✅ Mobil uyumlu siteniz olsun. Tüketici pazarının her ortamda olduğu gibi Web’de de tüm dünyayla temas halinde olma ihtiyacı vardır. Bugün mobil kullanımının her yerde en yüksek orana sahip olduğu düşünülünce, mobil uyumlu sitelerin önemi daha çok artmaktadır. Kötü bir mobil deneyim kullanıcıların siteden hemen çıkmasına neden olabilir. Ayrıca mobil uyumlu siteler SERP’lerde daha iyi sıralamaya sahiptir.
 5. ✅ Navigasyonu İyileştirin: Hemen çıkma oranınızı azaltmanın bir başka yolu da web sitenizin navigasyonunu iyileştirmektir. Navigasyon çubuğunu bulmanın ve kullanmanın kolay olduğundan emin olun; açılır menüler açıkça etiketlenmiş ve kafa karıştırıcı olmamalıdır. Ayrıca, tüm sayfalarda arama çubuklarının bulunması, kullanıcıların aradıklarını hızlı ve verimli bir şekilde bulmalarını kolaylaştırır.
 6. İçerik ve tasarımla etkileşimi artırma: Hemen çıkma oranını düşürmek söz konusu olduğunda, içerik ve tasarım göz önünde bulundurmanız gereken iki önemli faktördür. Hedef kitleniz için ilgi çekici ve alakalı olan kaliteli içerik, onları sayfada daha uzun süre tutacak ve hemen çıkma oranınızı düşürecektir.
  • İçerik: Ziyaretçilerinizin sorularını yanıtlayan veya ilgilendikleri konulara odaklanan içerikler oluşturun. Mümkün olduğunda görsellerle (örn. infografikler, resimler) içerik oluşturun, çünkü bunlar etkileşimi daha da artırabilir. Nicelikten ziyade niteliği hedefleyin; çok sayıda uzun biçimli blog gönderisine ihtiyacınız yok, sadece birkaç tane son derece ayrıntılı içerik işinizi görecektir.
  • Tasarım: Tasarım önemlidir çünkü ziyaretçilerin web sitesinin nasıl çalıştığını birkaç saniye içinde anlamalarına yardımcı olur. Buradaki temel çıkarım, web sitenizin iyi göründüğünden, kolayca gezilebilir olduğundan ve okunabilirlik için iyi yapılandırılmış ve biçimlendirilmiş kaliteli içeriğe sahip olduğundan emin olmaktır. Bu değişiklikleri uygulamak biraz zaman alabilir ancak sonuçta kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi ve hemen çıkma oranlarının düşürülmesi ile karşılığını alacaktır.
 7. ✅ Doğru anahtar kelimeler seçin. Seçeceğiniz anahtar kelimeler mutlaka konunuzla yakından alakalı olmalıdır.  Böylece, arama motorları sitenizin neler sunduğunu daha iyi anlar ve içeriklerinizi doğru hedef kitleye gösterir. Yanlış hedef ise sayfanızdan hemen çıkılmasına yol açar.
 8. ✅ Yazı başlıklarınız dikkat çekici olsun. Kullanıcıların ortalama %80’i sadece başlıkları tararken, yalnızca %20’si içeriği okur. Bu nedenle başlık ne kadar ilgi çekici ve merak uyandırıcı ise içeriğin okunma oranı da o kadar yüksek olur.
 9. ✅ İçerikleriniz okunur olsun. Okunması zor, kötü biçimlendirilmiş içerikler ziyaretçiyi sitenizden uzaklaştırır. Okunabilir içerik sağlayarak web sitenizin Hemen Çıkma Oranını azaltabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin:
  • Yazı fontlarını en ideal biçimde kullanın
  • Madde işaretleri/sıralı listeler kullanın
  • Aşırıya kaçmadan anahtar kelime ve bazı önemli yerleri vurgulayın.
  • İçerikte uygun görsel kullanmayı ihmal etmeyin
  • Yoğun paragraflardan kaçının ve içerikleri en fazla 3-4 cümlelik paragraflara ayırın.
  • Mutlaka alt başlıklar kullanın ve dilinizi mümkün olduğunca basitleştirin.
  • İçeriği harekete geçirici mesajla sonlandırın (yorumlara katılım, satış butonları, abonelik formu vs.)
 10. ✅ Pop-up kullanımı. Alakasız pop-up’lar kullanıcıyı rahatsız eder ve siteden hemen çıkmasına neden olur. Ayrıca, ziyaretçiyi rahatsız eden pop-up kullanımı Google tarafından cezalandırılma nedenlerinden biridir. Pop-up sunumunun en doğru yolu, ziyaretçi siteden ayrılmak üzereyken göstermektir. Yani imleci çıkışa doğru hareket ettirdiğinde. Bunu şöyle düşünün; bir müşteri mağazadan ayrılmak üzereyken ek bir indirim teklifi sunmak müşteriyi mağazada daha uzun tutmaya teşvik edebilir. Siz de e-ticaret siteniz için, ziyaretçi siteden çıkmaya hazırlanırken göstereceğiniz pop-up’la indirimlerden, hediyelerden ya da herhangi bir hizmetten bahsedebilirsiniz. E-ticaret sitesi değilseniz, site konseptinize uygun farklı şeyler deneyebilirsiniz; sosyal medya butonları ile takip etmelerini isteyebilir, bir abonelik formu göstererek aboneliğe davet edebilir ve karşılığında ücretsiz bir e-kitap hediye edebilirsiniz. Sadece yaratıcılığınızı kullanın!
 11. ✅ Sitenizi güncel tutun. Hemen Çıkma Oranını azaltmak için sürekli yeni fikirler, yeni bilgiler içeren yazılar ekleyerek web sitenizi sürekli güncellemeniz büyük fark yaratacaktır. Yeni içerik daha fazla anahtar kelime ve dolayısıyla daha fazla ziyaretçi anlamına gelir. Ayrıca sürekli güncellenen bir sitenin otoritesi artar. Güçlü sitelerin hemen çıkma oranı ise diğerlerine oranla daha düşüktür. Çünkü daha güvenilir bir imaj oluşmuştur.
 12. ✅ Doğru bir bağlantı stratejisi oluşturun. İçeriğinizde kullanacağınız dahili ve harici bağlantılar hemen çıkma oranını etkileyen en önemli faktörlerdendir. En alakalı içeriklerinize bağlantılar oluşturarak, ziyaretçinin bu bağlantıları tıklamasını sağlayabilir ve bu sayede hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz. Harici bağlantılarınızı ise mutlaka Domain Otoritesi (DA) yüksek sitelerden seçin.

Hemen Çıkma Oranı Başarısını Ölçme

Hemen çıkma oranının ne olduğunu ve bunu nasıl azaltabileceğinizi anladığınıza göre, şimdi başarınızı nasıl ölçeceğinizden bahsedelim.

Hemen çıkma oranını düşürmedeki başarınızı ölçmenin en iyi yolu sayılara, özellikle de web sitesi analizlerinize bakmaktır. Verilere baktığınızda, yaptığınız değişikliklerin zaman içinde hemen çıkma oranında bir düşüşe mi yoksa artışa mı neden olduğunu görebilmeniz gerekir. Bu, çabalarınızın ne kadar etkili olduğunu daha iyi anlamanızı ve gerektiğinde ayarlamalar yapmanızı sağlayacaktır.

İzlenecek bir diğer faydalı metrik de ortalama oturum süresidir; bu size insanların sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini gösterir. Kullanıcılar sayfalarınızda daha fazla zaman geçiriyorsa bu, içerikle etkileşime geçtiklerine ve içeriği ilginç bulduklarına dair iyi bir işarettir.

Son olarak, oturum başına sayfa görüntüleme sayısına dikkat edin; eğer insanlar siteye girdikten hemen sonra çıkmak yerine birden fazla sayfayı görüntülüyorlarsa, bu onların sitenizde eskisinden daha fazla araştırma yaptıklarını ve sitenizle daha uzun süre etkileşimde kaldıklarını gösterir.

Ayrıca, tıklama oranları, sosyal medya etkileşimi ve blog gönderileri ve ürün sayfalarındaki yorumlar veya incelemeler gibi diğer etkileşim biçimleri gibi kullanıcı etkileşimi metriklerinde herhangi bir iyileşme veya düşüş olup olmadığına da dikkat etmek isteyebilirsiniz. Tüm bunlar, insanların zaman içinde hemen çıkma oranını düşürmek için yapılan değişiklikleri değerli bulup bulmadıklarını size gösterecektir.


Hemen çıkma oranını düşürmek için neler yapılmalı, yukarıdaki maddelerin dışında başka hangi stratejiler uygulanmalı? Bu konu hakkında ek bir öneriniz varsa duymayı çok isteriz. Aşağıdaki yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz…

Bir Yorum

 1. Bir süredir hemen çıkma oranı düşürme çalışmaları deniyorum. Yüzde. 90lardan 70lere kadar dusurebildim. Buradaki onerileri de değerlendirelim. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu