FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Instagram Fotoğraf ve Video İndirme Yöntemleri

Instagram fotoğraf indirme ve video indirme gibi işlemler, kötüye kullanım ve telif hakkı sorunları nedeniyle uygulama üzerinden doğrudan yapılamıyor. Hal böyleyken, “Instagram’dan fotoğraf, görsel, resim, video nasıl indirilir” gibi sorular karşımıza çıkıyor.

PC ve mobilden Instagram fotoğraf indirme işlemi için online programlar, üçüncü taraf uygulamalar ve aşağıda açıkladığımız kolay yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

İşte, Android, iPhone, PC üzerinden programsız ve uygulama tabanlı seçeneklerle Instagram fotoğraf indirme, fotoğraf kaydetme ve Instagram video indirme yöntemleri:

1. Ekran Görüntüsü ile Instagram Fotoğraf İndirme

Instagram’dan fotoğraf nasıl indirilir? Instagram fotoğraf indirme yöntemlerinden ilki ve en hızlısı ekran görüntüsü almaktır. Ancak bu yöntem her zaman tercih edilebilecek bir yöntem değildir. Çünkü genellikle kaliteli bir çözünürlük elde edilmez ve ayrıca ekran görüntüsünde istenmeyen başka alanlar da görünebilir.

Bununla birlikte, bir ekran görüntüsü almak isterseniz, bunu Android veya iPhone cihazınızın güç ve ses kısma düğmelerine aynı anda basarak veya PC‘nizdeki yerleşik ekran görüntüsü özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

Ekran görüntüsü almak için ekran görüntüsü hareketlerini de (cihazınızda bu özellik varsa) kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra, istenmeyen öğeleri kaldırmak için görüntüyü kırpabilir ve cihazınızın fotoğraf kitaplığına kaydedebilirsiniz.

2. Ekran Kaydedici ile Instagram Video İndirme

Müzikli ve hareketli bir Instagram görüntüsü indirmek için bir ekran kaydedici kullanabilirsiniz. Android, iOS ve Windows dahil olmak üzere çoğu cihaz ve platform için ekran kayıt seçenekleri mevcuttur; yerleşik ekran kaydetme özelliği veya üçüncü taraf yazılımlardan faydalanabilirsiniz. Bu yöntemle fotoğraf, hikaye, reels ve IGTV videolarını da çevrimdışı akış ve paylaşım için kullanarak indirebilirsiniz.

3. URL Düzenleyerek Instagram Fotoğraf İndirme (PC)

Bilgisayardan Instagram resim indirme işleminin en kolay yollarından biri görsel URL’sine küçük bir dokunuşta bulunmaktır. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • İndirmek istediğiniz Instagram fotoğrafını açın.
 • Şimdi, URL’nin sonuna şunu ekleyin: “media/?size=l” (tırnak işaretleri olmadan).

Örneğin, resmin URL’si şuysa: https://www.instagram.com/p/CryAbxjMFNi/, şu şekilde düzenleyin: https://www.instagram.com/p/CryAbxjMFNi/media/?size=l

Instagram Fotoğraf İndirme İşlemi
Büyük resim indirmek için: media/?size=l
Orta boy resim indirmek için: media/?size=m
Küçük resim indirmek için: media/?size=t
 • Yukarıda gösterilen düzenlemeyi yaptıktan sonra Enter tuşuna basın, aynı sekmede indirmek istediğiniz görüntü açılacak.
 • Şimdi, resme sağ tıklayıp kaydet seçeneğine tıklayın. Böylece görsel cihazınıza inmiş olacak.

4. PC’den Geliştirici Modu ile Instagram Fotoğraf İndirme

Bilgisayardan, kaynak kodu aracılığıyla, programsız Instagram’dan fotoğraf indirme işlemini aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz:

 • Instagram propilinize gidin ve indirmek istediğiniz görsele tıklayın.
 • Şimdi sayfanın sağ üst kısmında bulunan üç (⋯) menü simgesine tıklayın. Buradan “Gönderiye git” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından görselin üzerine sağ tıklayın ve açıklan menüden “İncele“yi seçin. (Bazı tarayıcılarda “İncele yerine” “Öğeyi denetle” vb. gibi bir ifade göre bilirsiniz).
PC'den Kaynak Kodu ile Instagram Fotoğraf İndirme
 • Şimdi Geliştirici arayüzündeki üst menüden “Sources (Kaynaklar)” öğesine tıklayın.
 • scontent.cdninstagram.com” seçeneğinin yanındaki küçük “ok“a tıklayıp menüyü genişletin.
 • Hemen altında bulunan klasöre tıklayıp içeriği genişletin. Farklı klasörler de olacaktır. Bunlara da tek tek tıklayıp indirmek istediğiniz görseli bulun. (Dosyaların üzerine tıkladığınızda yan taraftaki ekrandan dosya içeriğini de görebileceksiniz).
 • Görseli bulduğunuzda sağ tıklayıp “Yeni sekmede aç” seçeneğine tıklayın.
PC'den Geliştirici Modu ile Instagram Fotoğraf İndirme 2
 • Son olarak yeni sekmede açılan görsele sağ tıklayıp “Resmi Kaydet” seçeneği ile görseli cihazınıza indirin.

5. Instagram Video/Fotoğraf İndirme Uygulamaları

İnternet bağlantınız olmadığında bile bazı uygulamalarla Instagram’dan fotoğraf ve video indirmeniz mümkün. Hem iPhone (App store) hem de Android (Google Play Store) cihazlar için çeşitli ücretsiz Instagram resim indirme uygulamaları mevcuttur. Kurulduktan sonra kullanmak son derece basittir; URL’yi kopyalayıp bu uygulamalarda belirtilen alana yapıştırıp tek tıkla indirebilirsiniz.

🟠 Aşağıda, Android ve iOS telefonlar için en iyi Instagram fotoğraf ve video indirme uygulamalarından bazılarını listeledik.

Android:

iOS Cihazları:

6. Online Instagram Fotoğraf İndirme Siteleri

Instagram’dan fotoğraf nasıl indirilir sorusuna cevap için farklı seçenekler arıyorsanız, Instagram’dan online olarak fotoğraf ve video indirmenize izin veren web siteleri de var. Yapmanız gereken tek şey indirmek istediğiniz görüntünün bağlantısını indirme kutusuna yapıştırmak ve tek tıklamayla indirmek.

🔵 Birçok uygulama olsa da, aşağıda, Instagram fotoğraf indirme işlemini programsız ve uygulama olmadan online olarak yapmanıza yardımcı olacak DownloadGram sitesi üzerinden açıkladık:

 • Öncelikle Instagram’ı açın ve indirmek istediğiniz gönderiyi bulun.
 • Şimdi, gönderinin sağ üst tarafındaki 3 Noktaya tıklayın.
 • Açılan menüden “Bağlantıyı Kopyala” seçeneğine tıklayın. Böyle bir seçenek görmüyorsanız, “Bazı şeylerin yerini değiştiriyoruz” bildirimine tıklayın ve açılan sayfanın alt kısmındaki “Bağlantıyı Kopyala” seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi https://downloadgram.org/ adresine gidin.
 • Kopyaladığınız bağlantıyı belirtilen kutuya yapıştırın ve Şimdi İndir düğmesine tıklayın.
 • Instagram görselini cihazınıza kaydetmek için İndir seçeneğine tıklayın.

Aynı web sitesinde Instagram hikayeleri, DP, Reels, IGTV videoları ve daha fazlasını indirebilirsiniz. Bunun için menüden ilgili hizmeti seçebilirsiniz. Bu ve benzeri araçların/web sitelerinin yalnızca Herkese Açık Instagram profilleri ile çalışacağını unutmayın.

🟡 Online Instagram video indirme işlemi için kullanabileceğiniz bir diğer popüler site de savefromweb.com‘dur. Web sitesine gidin, Instagram bağlantısını yapıştırın ve indirme seçeneğini kullanarak görüntüyü kaydedin.

7. Instagram Toplu Fotoğraf İndirme Programları

Instagram toplu fotoğraf indirme programları ve tarayıcı eklentileri, Instagram profillerinden veya arama terimlerinden çok sayıda fotoğrafı ve kısa videoyu tek bir tıklamayla kaydetmek için tasarlanmış özel yazılımlardır. Kullanıcılar birden fazla gönderiyi seçip ücretsiz olarak indirebiliyor. Bu programlardan bazıları, belirli Instagram profillerinden veya “hashtag”lerde arama yaparak içerik indirmeye bile izin verir.

Yukarıda belirtilen araçları kullanarak Instagram fotoğraflarını tek seferde toplu olarak indirebilirsiniz. Profil fotoğrafı, Reels, kapak fotoğrafları ve hikaye görüntülerine kadar her şey bu programlarla indirilebilir.

İpuçları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Telif Hakkı: İndirdiğiniz fotoğraf ve videoların telif haklarına saygı göstermeyi unutmayın. İçeriği paylaşmadan önce mutlaka izin alın.
 • Kişisel Veriler: İndirilen içeriklerde başkalarının kişisel bilgileri veya özel içerikleri yer alabilir. Bu tür bilgilere izinsiz erişmemeye ve paylaşmamaya dikkat edin.
 • Güvenlik: Uygulama veya çevrimiçi araçları indirirken güvenilir kaynaklardan temin edin ve bilinmeyen kaynaklardan uzak durun. Bilgisayarınıza veya cihazınıza zararlı yazılımlar bulaşmaması için güvenlik önlemleri alın.

Bu makalede, Instagram fotoğraf ve video indirme yöntemlerini ayrıntılı olarak ele aldık. Faydalı olacağını umuyoruz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu