FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

PhpMyAdmin ile WordPress Veritabanı Yönetimi

phpMyAdmin, MySQL veritabanlarını yönetmek için kullanılan ücretsiz ve açık kaynak kodlu araçlardan biridir. İki nedenden dolayı WordPress kullanıcıları arasında popüler bir araçtır. Birincisi, çoğu WordPress sitesinin MySQL veritabanını kullanması ve ikincisi, neredeyse tüm popüler barındırma şirketlerinin barındırma hesabının bir parçası olarak phpMyAdmin’i sunmasıdır.

Bu kılavuz, phpMyAdmin ile WordPress veritabanı yönetimi üzerine olacak ve WordPress veritabanını yönetmek için phpMyAdmin kullanımına detaylı olarak değineceğiz.


PHP ve MYSQL, sırasıyla WordPress için komut dosyası dili ve veritabanı yönetim sistemleri olarak kullanılır. Her ikisinin de temel bir şekilde anlaşılması, sorunların giderilmesinde size yardımcı olacaktır.

WordPress MySQL Veritabanı nedir?

Verileri organize bir şekilde kullanma ve depolama sistemi, veritabanı olarak adlandırılır. Veriler, veritabanı üzerinden programlanabilir bir şekilde yönetilebilir. Sayfalar, gönderiler, yorumlar, özel alanlar, kategoriler, etiketler ve diğer önemli bilgiler veritabanında saklanır. Bu veritabanı, WordPress’in kalbinde yer alan açık kaynaklı bir yazılım olan MySQL kullanılarak oluşturulmuştur.

MySQL, “yapılandırılmış sorgu dili” anlamına gelir. Yani sorguları kullanarak çalıştırabileceğiniz açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemini tanımlar.

Ancak WordPress, MySQL ile doğrudan etkileşime girmez. Daha ziyade arabirim, açık kaynak kodlu bir betik dili olan PHP tarafından sağlanır. PHP ve MySQL arasındaki bu etkileşim, WordPress siteniz için dinamik içerik oluşturmanıza olanak tanır.

WordPress+PHP+MySQL

WordPress kurulumu ile birlikte MySQL veritabanı otomatik olarak hazır olur. Gönderiler, yorumlar, sayfalar, resimler ve diğer tüm önemli bilgiler burada depolanır ve gerektiğinde buradan yönetilebilir.

Her kurulumda, WordPress veritabanınız için yeni standart tablolar oluşturulur. Kullandığınız tema ve eklentiler daha fazla tablo ekleyecektir. Ancak, varsayılan kurulum dosyaları aşağıdaki gibi temel WordPress tablolarıyla birlikte gelir:

 • wp_comments: Bu tablo, WordPress yorumlarını içerir. Yorum URL’si, e-posta, yazar adı, yorumlar ve diğerleri dahildir.
 • wp_commentmeta: WordPress’te yorumlarla ilgili yayınlanan meta bilgiler bu tabloya dahildir.
 • wp_options: Varsayılan kategori, sayfa başına gönderi, site URL’si, yönetici e-postası ve çok daha fazlası gibi bir WordPress platformunun site genelindeki ayarı bu tabloya dahildir. Eklenti ayarlarını saklamak için de kullanılır.
 • wp_links: WordPress’in önceki bir sürümü tarafından oluşturulan bağlantı yöneticisi eklentileri ve blog listeleri bu tablo tarafından yönetilir.
 • wp_termmeta: Mağazalar için özel meta veriler, belirli eklentiler için ürün özelliklerinin ve kategorilerin depolanması gibi özel sınıflandırmalarla bu tablonun altında saklanır.
 • wp_postmeta: WordPress özel gönderi türleri, sayfaları ve gönderileriyle ilgili meta bilgiler bu tabloda depolanır.
 • wp_posts: Tüm içerik türleri veya gönderi türleri bu tabloya dahildir. Tüm özel gönderi türleri, gönderiler, sayfalar ve revizyonlar bu tablodadır.
 • wp_terms: WordPress’in içerik organizasyonu, güçlü taksonomi sistemi sayesinde mümkündür. Bireysel sınıflandırma maddeleri olan terimler bu tablonun altında saklanır.
 • wp_term_taxonomy: wp_terms tablosunda tanımlanan terimler için sınıflandırmalar bu tabloda tanımlanmıştır.
 • wp_term_relationships: wp_terms tablosundaki terimlerin WordPress gönderi türleriyle ilişkisi bu tabloda yönetilir.
 • wp_users: Kullanıcı e-postası, şifre, kullanıcı adı gibi tüm kullanıcı bilgileri bu tabloda saklanır.
 • wp_usermeta: Web sitenizin kayıtlı kullanıcısının meta bilgileri bu tabloda depolanır.

Bu tablolar, WordPress kurulum dosyalarını yüklediğinizde otomatik olarak oluşturulur.

Not: Tabloların öneki varsayılan olarak wp_ şeklindedir. Ancak WordPress kurulumu esnasında ya da daha sonrasında bu eki güvenlik sebebiyle değiştirmiş olabilirsiniz. Örneğin; wp_comments yerine veritabanı tablolarınızın öneki wp123_comments şeklinde olabilir.

MySQL veritabanına ulaşmak ve yönetmek için phpMyAdmin aracını kullanabilirsiniz. Aşağıda buna detaylıca değineceğiz.

PhpMyAdmin Nedir ve WordPress Veritabanı Yönetimi Üzerindeki Etkisi Nedir?

phpMyAdmin, İnternet üzerinden MySQL veritabanı yönetimine yardımcı olan PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu bir araçtır. PhpMyAdmin, MySQL komutlarını ve veritabanı işlemlerini çalıştırmak için kullanımı kolay bir arayüz sunar ve bu araç sayesinde çoğu zaman MySQL sorguları yazmak zorunda bile kalmazsınız.

WordPress, tüm verileri arka uç veritabanında depolar ve phpMyAdmin, herhangi bir eylemi doğrudan veritabanınızda gerçekleştirmek için işleri kolaylaştıran bir araçtır.

phpMyAdmin’in sunduğu bazı kolaylıklar şunlardır:

 • Veritabanlarını birkaç  tıklamasıyla yedekleme, dışa ve içe aktarma.
 • Yeni bir veritabanı oluşturma veya mevcut olanları kaldırma.
 • Veritabanı, tablo veya tablo girişlerini oluşturma, düzenleme, kopyalama ve silme.
 • Birden çok tabloyu aynı anda değiştirmek için SQL sorguları çalıştırma (özellikle, yerel web sitenizi canlı ortama taşımak veya bunun tersi gibi durumlarda oldukça kullanışlı bir özelliktir).
 • Aynı şekilde, veritabanlarınızı daha etkin kontrol eden ve güvence altına alan SQL sorguları gerçekleştirmek için işlemleri sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
 • phpMyAdmin ile web sitenizin tüm trafiği, bağlantıları, başarısız girişimleri ve diğer durum istatistiklerini görebilirsiniz.
 • Siteniz için içerik, gönderi ve güvenlik bilgilerini doğrudan aracın ana sayfasından düzenleyebilirsiniz.
 • Veri tabanı optimizasyon işlemlerini buradan yürütebilirsiniz.
 • Hem Windows hem de Linux tabanlı sistemlerde birden çok sunucuyla uyumludur.

Bunlar phpMyAdmin’in sunduğu yalnızca birkaç önemli özelliktir, resmi web sitesinden aracın tüm özelliklerine göz atabilirsiniz (bkz- https://www.phpmyadmin.net/).

Dikkat! phpMyAdmin aracıyla veritabanında yaptığınız herhangi bir değişikliğin geri alınamaz olduğunu unutmayın. Örneğin, yanlışlıkla bir tabloyu veya tablodaki bir girişi silerseniz web siteniz kullanılamaz hale gelebilir. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce WP site yedeği almanız büyük öneme sahip.

PhpMyAdmin’e Nasıl Erişilir?

phpMyAdmin, resmi web sitelerinden indirip kurabileceğiniz bağımsız bir araçtır. Neyse ki, tüm popüler barındırma şirketleri bu aracı barındırma hesaplarının bir parçası olarak sunduğu için bunu yapmanız gerekmez.

Ayrıca Plesk, cPanel ve özel barındırma araçlarının çoğunda phpMyAdmin yerleşik bir özellik olarak sunulur. Böylece, hosting hesabınız üzerinden veya direkt cPanel üzerinden giriş yaparak araca erişebilirsiniz.

cPanel yaygın olarak kullanılan çok yönlü bir araçtır. cPanel kullanımının pek çok avantajı vardır ve phpMyAdmin aracı da bu avantajlardan biridir.

Adım 1: phpMyAdmin’e ulaşmak için cPanel kontrol paneline giriş yapın ve Veritabanları bölümünün altındaki phpMyAdmin‘e tıklayın. Böylece phpMyAdmin’e yönlendirileceksiniz.

cPanel+Veritabanları+phpMyAdmin

Adım 2: Giriş yaptıktan sonra sol tarafta tüm veritabanlarınızı göreceksiniz. Erişmek istediğiniz WordPress sitenize ait veritabanı adına tıklayarak sitenize ait tüm veri tablolarını görebilirsiniz.

phpMyAdmin Veritabanı Tabloları

Birden fazla veritabanınız varsa ve belirli bir WordPress  sitesi için hangi veritabanını kullandığınızı bilmiyorsanız, bunu wp-config.php dosyanıza erişerek bulabilirsiniz. Detaylara WordPress Veritabanı Adı Nasıl Bulunur? başlıklı kılavuzumuzdan ulaşabilirsiniz.

Düzenlemek istediğiniz veritabanını bulduğunuzda, tabloların bir listesini görmek için üzerine tıklamanız yeterlidir. Ardından, sağ bölmede bulunan seçenekleri kullanarak eylemler gerçekleştirebilirsiniz.

phpMyAdmin ile WordPress Veritabanı Yönetimi

Bu bölümde phpMyAdmin ile neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Bazı tekrarlayan ve kritik görevleri gerçekleştirmek için, web sitenizle alakalı istatistikleri incelemek için ve daha birçok şey için phpMyAdmin’i kullanabilirsiniz. Peki phpMyAdmin ile WordPress veritabanı yönetimi nasıl sağlanır, phpMyAdmin nasıl ve ne için kullanılır?

Tüm blog sayfalarınız, gönderileriniz, yorumlarınız ve diğer önemli WordPress ayarlarınız WordPress veritabanınıza dahildir. PhpMyAdmin’i kullanırken dikkatli olmazsanız, bazı önemli verileri yanlışlıkla silmeniz mümkündür.

Önlem olarak tam bir veritabanı yedeklemesi oluşturmanız önemlidir. Veritabanı yedeklemesi oluşturmak phpMyAdmin ile basit ve kolaydır. İşte, yedekleme oluşturmak dahil, WordPress veritabanı yönetimi için phpMyAdmin kullanımına dair detaylar…

# phpMyAdmin ile Veritabanı Yedekleme

Veritabanı yedeklemesi oluşturmak için phpMyAdmin arayüzünü kullanabilirsiniz.

 • PhpMyAdmin’deki WordPress veritabanınıza tıklayın. Ardından üst menüden “Dışa Aktar“sekmesine tıklayın.
 • Dışa aktarma yöntemi olarak “Hızlı” yı seçin (“Hızlı” seçeneği veritabanınızın tüm tablolarını içerir. Bu, tüm WP veritabanını aynı anda yedeklemek için en hızlı seçenektir. Ancak, sadece belirli öğeleri yedeklemek istiyorsanız “Özel”i seçebilirsiniz).
 • Biçim olarak “SQL” seçin ve ardından “Git” i tıklayın. Böylece veritabanınızın yedeği bilgisayarınıza inmeye başlayacak.

Veritabanı üzerinde yaptığınız düzenlemeler sitenizde herhangi bir soruna neden olursa, bilgisayarınıza indirdiğiniz bu yedeği phpMyAdmin üst menüde bulunan “içe Aktar” sekmesine giderek geri yükleyebilirsiniz.

DİKKAT! WordPress güvenlik önlemleri arasında bulunan düzenli site yedekleme işlemi son derece önemlidir. phpMyAdmin ile WordPress veritabanı yönetimi birçok seçenek ve avantaj sunsa da, tüm sitenizi yedekleme buna dahil değildir. Çünkü sitenize ait tüm öğeler veritabanında bulunmaz. Bu nedenle elinizde her zaman WP sitenize ait tam bir yedek bulundurmanızda fayda var. Bunun için cPanel Yedekleme Sihirbazı’nı kullanabilir ya da otomatik yedekleme eklentilerinden faydalanabilirsiniz.

# phpMyAdmin ile Veritabanı Oluşturma ve Silme

phpMyAdmin’e giriş yaptıktan sonra yeni bir veritabanı oluşturmak için;

 • Öncelikle sol paneldeki “Yeni” öğesine tıklayın.
 • Ardından, “Veritabanı oluştur” seçeneğinin altındaki kutucuğa yeni Veritabanı adını girin ve diğer kutucuğa tıklayıp karakter setini seçin (Turkish_ci)
 • Son olarak “Oluştur” düğmesine tıklayın.
phpMyAdmin ile Veritabanı Oluşturma
 • Oluştur’a tıkladıktan sonra “YetkilerKullanıcı hesabı ekle” yi tıklayın, ardından yeni bir WordPress yöneticisi için bir kullanıcı adı ve şifre girin. Ana bilgisayar adı alanında, “Metin alanını kullan” ı seçin ve ad olarak localhost yazın. Ardından güçlü bir şifre belirleyin.
 • Kullanıcı hesabı veritabanı altında bulunan “__ veritabanı üzerindeki tüm yetkileri verir” seçeneğini işaretleyin ve “Git”i tıklayın.
 • Yönlendirildiğiniz WordPress yükleyiciye veritabanı adı, MySQL kullanıcı adı, MySQL şifre ve hesap bilgileriniz dahil olmak üzere istenen detayları ekleyin.
 • Bu noktada WordPress ihtiyacınız olan dosyaları otomatik olarak oluşturacak ve yeni sitenizi sizin için kuracaktır.

Veritabanınızla ilgili düzenlemeler yapmak isterseniz, yeni oluşturduğunuz veritabanı adına tıklayıp üst menüdeki “İşlemler” öğesini seçin. Bu alanda şunları yapabilirsiniz:

 • Tablo oluştur – veritabanınıza yeni bir tablo ekleyebilirsiniz.
 • Veritabanını yeniden adlandırabilirsiniz (adı değiştirirseniz, wp-config.php dosyasında da  güncellediğinizden emin olun).
 • Veritabanını Kaldır bölümüne tıklayarak veritabanını silebilirsiniz (ne yaptığınızı bilmiyorsanız buna müdahale etmeyin).
 • Veritabanını kopyalayabilirsiniz.
 • Karşılaştırmaları değiştirebilirsiniz (önerilmez).

# Tablo Girişlerini Değiştirme

Bazen, tablo girişlerini doğrudan veritabanında değiştirmeniz gerekir. Veritabanını seçtikten sonra, düzenlemek istediğiniz tabloyu seçin. “Gözat” sekmesi altında tüm girişleri göreceksiniz. Girişler arasında gezinebilir ve ihtiyacınıza göre düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

phpMyAdmin WordPress Veritabanı Yönetimi

# phpMyAdmin Ara ve Değiştir Özelliğini Kullanma

Çoğu durumda, veritabanınızdaki bir metnin veya bağlantının birden çok oluşumunu değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için SQL kullanmak, sorgu yazmak için teknik bilgi gerektirir. Neyse ki, karmaşık arama yapmak ve sorgu yazmadan işlevleri değiştirmek için phpMyAdmin’de bulunan “Ara” işlevini kullanabilirsiniz . Örneğin, tüm satış ortaklığı bağlantılarını bir URL’den diğerine kolayca güncelleyebilirsiniz.

# phpMyAdmin’de Yayınlara Erişim ve Düzenleme

Tüm gönderileri görmek için wp_posts tablosuna tıklayıp gönderinin her bölümü bu arayüzden düzenleyebilirsiniz. İçeriği hızlı bir şekilde değiştirmek, düzenlemek, kopyalamak veya silmek için ilgili gönderinin ilgili alanlarına tıklayın.

phpMyAdmin Gönderi Düzenleme

# phpMyAdmin’de SQL Sorgusu Çalıştırma

“SQL” sekmesine gidin ve veritabanınızda çalıştırmak istediğiniz sorguyu yapıştırın. Bu, tüm veritabanındaki bir bağlantıyı veya kelimeyi değiştirmek gibi durumlarda kullanışlıdır. Örneğin, sitenizi farklı bir alan adına geçirirken, her durumda eski adı yeni bir adla değiştirmek için basit SQL sorgusu kullanabilirsiniz.

İşte sizin için bir kılavuz: WordPress İçin 18 Faydalı SQL Sorgusu

# phpMyAdmin ile Veritabanı Optimize Etme

Veritabanı bir süre sonra aşırı yüklemeden dolayı hantallaşabilir. Bu da web sitenizin daha yavaş açılmasına, bellek israfına ve diğer performans sorunlarına neden olabilir.

MySQL, WP veritabanınızı saniyeler içinde optimize etmenize yardımcı olur. Yapmanız gereken ise şu:

 • phpMyAdmin’e gidin ve optimize etmek istediğiniz veritabanını seçin.
 • Tüm tabloların bulunduğu sayfanın en altına inin ve “Tümünü İşaretle (Check All)” kutucuğunu işaretleyin.
 •  Hemen yan tarafta bulunan açılır menüden “Tabloyu Uyarla (Optimize Table)” seçeneğine tıklayın.
phpMyAdmin ile Veritabanı Optimize Etme

Bu seçenek, seçilen tabloları birleştirecek ve sonunda WordPress performansını optimize edecek; WordPress sorgularının öncekinden daha sorunsuz çalışmasını sağlayacak ve ayrıca veritabanının boyutunu azaltacaktır.

# phpMyAdmin Aracı ile Kullanıcı Adı/Şifre Değiştirme ve Yeni Kullanıcı Ekleme

Herhangi bir sebeple (wp panele erişemiyorsanız, siteniz saldırıya uğradıysa ya da güvenlik sebebiyle) kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi phpMyAdmin aracılığıyla yapmak oldukça kolaydır.

 • phpMyAdmin’e giriş yaptıktan sonra değişiklik yapmak istediğiniz veritabanınızı seçin.
 • Wp_users tablosuna tıklayın.
 • Değiştirmek istediğiniz kullanıcının yanındaki “Düzenle” seçeneğini tıklayın ve gerekli düzenlemeleri yapın.

İşte sizin için detaylı bir kılavuz: WordPress Kullanıcı Adı ve Parola Nasıl Değiştirilir?

 • Yeni kullanıcı eklemek için ise wp_users tablosuna tıkladıktan sonra üst menüden “Ekle” seçeneğini tıklayın ve yeni kullanıcı için gerekli bilgileri doldurun.
phpMyAdmin ile Yeni Kullanıcı Ekleme
 • ID: Bu otomatik olarak oluşturulur, bu nedenle boş bırakın.
 • user_login: Kullanıcı adı girin.
 • user_pass: Parola girin.
 • user_nicename: Daha fazla URL dostu bir kullanıcı adı istiyorsanız, buraya ekleyebilirsiniz.
 • user_email: Geçerli bir e-posta adresi girin.
 • user_url: Bunu boş bırakabilir veya WordPress sitenizin URL adresini girebilirsiniz.
 • user_registered: İşlev sütununda CURRENT_TIME öğesini seçin, böylece saati otomatik olarak ekler.
 • user_activation_key: Boş bırakın.
 • user_status: Boş bırakın.
 • display_name: Yazar alanındaki yazılarda ve makalelerde görüntülenmesini istediğiniz kullanıcının adını veya takma adını girebilirsiniz.

Son olarak, kullanıcıyı eklemek için “Git” e tıklayın.

# phpMyAdmin ile Veritabanı Öneki değiştirme

Bu işleme wp_config.php kısmında değişiklik yaparak başlamanız gerekiyor. Bunun için wp-config.php dosyasını açın ve şu satırı bulun: $table_prefix = 'wp_';

Buradaki wp_ kısmını dilediğiniz bir şeyle değiştirin (örneğin, btc35_ veya qnd12emdwp_ gibi karmaşık bir şeyler olabilir). Değişimi yaptıktan sonra kaydedin.

Ardından, phpMyAdmin’e giriş yapın ve üst kısımdan “SQL”i seçin. Aşağıdaki komutu yapıştırın (“yeniönek” yerine kendi yeni önekinizi ekleyin):

RENAME table `wp_commentmeta` TO `yeniönek_commentmeta`;
RENAME table `wp_comments` TO `yeniönek_comments`;
RENAME table `wp_links` TO `yeniönek_links`;
RENAME table `wp_options` TO `yeniönek_options`;
RENAME table `wp_postmeta` TO `yeniönek_postmeta`;
RENAME table `wp_posts` TO `yeniönek_posts`;
RENAME table `wp_terms` TO `yeniönek_terms`;
RENAME table `wp_termmeta` TO `yeniönek_termmeta`;
RENAME table `wp_term_relationships` TO `yeniönek_term_relationships`;
RENAME table `wp_term_taxonomy` TO `yeniönek_term_taxonomy`;
RENAME table `wp_usermeta` TO `yeniönek_usermeta`;
RENAME table `wp_users` TO `yeniönek_users`;

# phpMyAdmin ile Eklentilere Doğrudan Erişim

Sitenize erişmenizi engelleyen bir eklentiniz varsa, phpMyAdmin aracılığıyla eklenti tablolarına doğrudan erişebilir ve buradan gerekli düzenlemeyi sağlayabilirsiniz (devredışı bırakma ya da tamamen silme gibi).

# Veritabanınızın Durumunu Kontrol Etme

phpMyAdmin’e giriş yaptıktan sonra üst kısımdaki menüden “Durum” a tıklayın. Buradan web siteniz için tüm trafik ve bağlantı bilgilerini görebilirsiniz. Diğer işlemler, sorgular, izleme ve daha fazlası hakkındaki bilgilere erişmek için alt menüyü de kullanabilirsiniz. Web sitenizin çevrimdışı olduğunda herhangi bir kesinti olup olmadığını ve daha fazla bant genişliğine ihtiyacınız olup olmadığını görmek için bu verileri kullanabilirsiniz.

Veritabanınızın Durumunu Kontrol Etme

Yukarıdakiler phpMyAdmin ile yapabileceklerinizden sadece bazılarıdır. phpMyAdmin ile veritabanı yönetimi oldukça kapsamlı ve bol seçeneklidir. Bu aracı kullanmak optimizasyonlardan sorun çözmeye kadar birçok kolaylık sağlar.

phpMyAdmin, veritabanınızda hızlı eylemler gerçekleştirmek için son derece kullanışlı bir araç olsa da, son işleminizi geri almak için herhangi bir geri alma düğmesi yoktur. Bu nedenle, sitenizi kalıcı olarak kaybetmekten kaçınmak için veritabanı girişlerini güncellerken, düzenlerken veya silerken çok dikkatli olun. Bununla birlikte, her şeyden önce mutlaka veritabanı yedeğinizi alın.

Ayrıca, resmi phpMyAdmin sitesi, kendinizi geliştirip sisteme aşina olmanız için bir de demo hesap sunar. Web sitenize ait phpMyAdmin üzerinde değişiklik yapmadan önce sistemi tanımak için bu demodan faydalanabilirsiniz.

2 Yorum

 1. WordPress veritabanı yönetimi için phpMyAdmin kullanımını bilmek önemli. Teşekkür ederim detaylı yazı için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu