FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Pinterest SEO Nasıl Yapılır? 19 Etkili İpucu

Kanıtlanmış Pinterest SEO ipuçlarını kullanarak organik görünürlüğünüzü ve trafiğinizi artırmaya hazır mısınız?

Pinterest SEO, kullanıcıların ilgili içeriğe ulaşmasını sağlamak için içeriği arama motorları ve Pinterest’te daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme işlemidir. İyi bir Pinterest SEO stratejisi, pinlerinizin ve markanızın görünürlüğünü artırmakla beraber, web sitenize gelen kaliteli trafiğin ve backlinklerin sayısını da artıracaktır. Peki Pinterest SEO nasıl yapılır?

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Pinterest, çok sayıda web sitesi için önemli bir trafik kaynağıdır ve işletmelerin satışlarını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir.

Pinterest’te iyi bir sıralamaya sahip olmak kullanıcılar için son derece önemlidir. Kaliteli ve dikkat çekici Pinler diğer sosyal medya sitelerindeki gönderilere kıyasla uzun yıllar boyunca web sitenize ziyaretçi çekebilir. Çünkü Pinterest sadece bir sosyal medya platformu değil, aynı zamanda güçlü bir arama motorudur. Bu nedenle, her site sahibinin SEO stratejilerine Pinterest SEO yapma işlemini de dahil etmeleri faydalı olacaktır.

Pinterest SEO Nasıl Yapılır? Etkili Stratejiler ve İpuçları

Markanızın Pinterest’teki görünürlüğünü artırmak, alakalı tüketicileri hedeflemek, işletmeniz için tıklamaları ve satın almaları artırmak için Pinterest SEO’dan yararlanabilirsiniz.

İşte, Pinterest SEO için en önemli strateji ve ipuçları:

1. SEO dostu bir kullanıcı adı kullanın

Pinterest SEO nasıl yapılır kılavuzumuzdaki ilk adım, platformdaki kullanıcı adınızı akıllıca seçmektir. Seçtiğiniz kullanıcı adı, Pinterest hesabınızın URL’sine eklenir. Pinterest kullanıcı adı için işletmenizin adını ya da işinizle alakalı üst düzey bir anahtar kelime kullanmanız faydalı olacaktır.

Aşağıdaki adımları izleyerek dilediğiniz zaman Pinterest kullanıcı adını düzenleyebilirsiniz:

 • Pinterest hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın.
 • Profili Düzenle” düğmesini görene kadar aşağı kaydırın ve ardından tıklayın.
 • Genel Profil Ayarları sayfasında, “Kullanıcı adı” alanına gidin.
 • Yeni bir kullanıcı adı girin.
 • Değişikliklerin geçerli olması için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

2. Herkese açık profil adınızı Pinterest SEO için optimize edin

Pinterest’te SEO yapmanın bir sonraki adımı, görünen adınızı optimize etmektir. Bu, önceki ipucunda belirtildiği gibi kullanıcı adınızdan ayrı bir alandır.

Buradaki strateji, görünen adınıza anahtar kelimeler eklerken aynı zamanda markanızı doğru şekilde yansıtan kelimeler kullanmaktır. Bu yöntem, Pinterest hesabınızın ilgili arama sorgularında keşfedilmesine yardımcı olurken aynı zamanda marka adınızı da tanıtacaktır.

Aynı kelimeleri çok fazla tekrar etmeden mümkün olduğunca çok sayıda anahtar kelime eklemeye çalışın. Görünen ad alanının 65 karakterlik bir sınırı vardır, bu nedenle bunları SEO ve marka bilinci oluşturma amacınıza uygun biçimde düzenleyin.

Pinterest görünen adınızı düzenlemek için Genel Profil Ayarları sayfanıza gidin ve ekranın üst kısmındaki “Ad” alanını değiştirin.

3. Pinterest işletme hesabı oluşturun

Pinterest SEO için bir diğer iyi stratejisi de kişisel hesabınızı bir işletme hesabına çevirmek, yeni bir işletme hesabı açmak ya da kişisel hesabınıza bağlı bir işletme hesabı oluşturmaktır. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenmek için buradaki bağlantıyı ziyaret edin.

Bir işletme hesabına sahip olduğunuzda performansınızı izlemek için Pinterest Analytics’e ve Pinterest Reklam Yöneticisi’ne erişebilir, profilinizin kapak görselini dilediğiniz gibi özelleştirebilir, sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı doğrulayabilirsiniz. Pinterest işletme hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir.

4. Web sitenizi sahiplenerek onay alın

Web sitenizi sahiplenmek, uzun vadeli başarı için bir diğer önemli Pinterest SEO stratejisidir. Alan(lar)ınızı talep ettiğinizde, şu ek avantajlardan yararlanacaksınız:

 • Web sitenizin URL’sini profilinizde öne çıkarabileceksiniz.
 • Yayınladığınız Pinler için analizlere erişim elde edeceksiniz.
 • İşletmenizi Pinterest’te bir tüccar olarak da doğrulayabilirsiniz.
 • Profil resminizin Pinlerinize eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Web sitenizin sahipliğini doğrulama işlemi, sitenizin başlık dosyasına bir HTML kodu ekleyerek veya kök etki alanına bir HTML dosyası yükleyerek yapılabilir. Alan adı sahipliğini doğrulamak için buradaki adım adım kılavuzdan faydalanabilirsiniz.

5. Profilinizin biyografi bölümünü optimize edin

Pinterest SEO ile içeriğinizden en iyi şekilde yararlanmanın bir sonraki adımı, profilinizdeki biyografi bölümünü optimize etmektir. Bu ipucu hem kişisel hem de ticari hesaplarınız için geçerlidir.

Pinterest biyografiniz, kullanıcıların neden hesabınızı takip etmesi gerektiğini açıklamanın yanı sıra her zaman en önemli anahtar kelimelerinizi içermelidir. Bu yüzden burada yaratıcı olun ve 500 karakterlik sınırdan en iyi biçimde faydalandığınızdan emin olun. Doğal bir şekilde ne kadar çok anahtar kelime eklerseniz, Pinterest açıklamanız SEO için o kadar iyi optimize edilmiş olur ve platformdaki alakalı aramalarda üst sıralarda çıkma şansınız artar.

6. Pinterest’te anahtar kelime araştırması yapın

İçerik paylaşmaya başlamadan önce hangi anahtar kelimelerin Pinterest’te popüler olduğunu bilmeniz gerekir. Google için SEO yapmaya benzer şekilde, Pinlerinizi insanların aradıkları anahtar kelimeler için optimize etmeniz son derece önemlidir.

Neyse ki, Pinterest arama çubuğunun otomatik tamamlama özelliği aracılığıyla hedeflemeniz gereken anahtar kelimeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Pinterest arama çubuğuna çekirdek anahtar kelimenizi yazarken, Pinterest o kelimeyi içeren ilgili terimleri önerecektir. Bu öneriler, Pinterest kullanıcılarının platformda aktif olarak aradığı anahtar kelime öbekleridir. Örneğin, Pinterest’in arama çubuğuna “SEO ipuçları” ifadesini yazarsanız, Pinterest en çok aranan kelimeler için öneriler gösterir.

Not: Pinterest anahtar kelime araştırması için kullanabileceğiniz üçüncü taraf araçlar da vardır. Pinterest SEO için etkili anahtar kelime araştırması ve analizi yapmak için şu araçlardan faydalanabilirsiniz:

7. Pin başlıklarına anahtar kelimeler ekleyin

Pinleriniz için kullanılacak en iyi anahtar kelimeleri seçtikten sonra, Pinterest SEO yapmanın bir sonraki adımı bu anahtar kelimeleri Pin başlıklarınıza eklemektir.

Bir web sayfasının meta başlığının en üst sıralarda yer aldığı Google’ın arama motoru algoritmasında olduğu gibi, Pinlerinizin başlığı da arama motoru optimizasyonu için önemlidir. Bu, içeriğinizi hem Pinterest platformunda hem de alakalı arama sorguları için Google’da sıralamaya yardımcı olur.

Bu nedenle, Pin başlıklarınızı her zaman içeriğin sıralanmasını istediğiniz tam eşlemeli anahtar kelime öbeği için optimize etmelisiniz. Buradaki en iyi strateji, Pin başlıklarınıza anahtar kelime öbeğiyle başlamak ve insanları bağlantılı URL’yi tıklayıp Pini kaydetmeye teşvik etmek için cazip bir dille devam etmektir.

NOT: Pin başlığınız için en fazla 100 karakteriniz olduğunu, ancak arama akışlarında yalnızca ilk 30 karakterin görüneceğini unutmayın. Bu nedenle, hem SEO hem de artan tıklama oranları (TO) için bu ilk kelimeleri dikkatli bir şekilde seçin.

8. Anahtar kelime açısından zengin pin açıklamaları kullanın

Pinterest SEO için optimize etmeniz gereken bir diğer alan Pin açıklama alanıdır. Bu alandaki anahtar kelimeler, platformdaki içeriğiniz için önemli bir sıralama faktörüdür.

Bir Pin açıklaması için en fazla 500 karakter kullanabilirsiniz ancak ilk 50-60 karakter, Pinner’ların akışlarında göreceği karakterdir. Birincil anahtar kelimelerinizi Pin açıklamalarınızın ilk 1-2 cümlesine dahil etmeniz faydalı olacaktır.

9. ALT metne anahtar sözcükler ekleyin

Yeni bir Pin oluşturduğunuzda, ekran okuyucular için resmi açıklamak üzere ALT metni ekleme seçeneğiniz vardır. Pin görüntüsünün içeriğini görmeden anlamak için engelli kişiler tarafından bir ekran okuyucu kullanılır.

ALT metin alanı, içeriğinizin Pinterest arama motorunda daha üst sıralarda yer almasına da yardımcı olur. Bununla birlikte, asıl amacın, görselleri göremeyen ziyaretçilere açıklamak olduğunu unutmayın; bu nedenle, anahtar kelimelerinizi eklerken görseli doğru bir şekilde tanımladığınızdan emin olun.

Pinlerin ALT metin alanına erişmek için, Pin ayrıntılarını doldururken açıklama alanının altında görünen “ALT Metni Ekle” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

10. Video pinlerine daha fazla odaklanın

Pinterest algoritması şu anda hem masaüstü hem de mobil uygulamada resimlerden çok video Pinlerini tercih ediyor. Bu nedenle, rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, bu tür içerikler için optimizasyon yapmak iyi bir Pinterest SEO stratejisidir.

Tıpkı resim Pinlerinde olduğu gibi, başlık, açıklama, ALT metin alanı ve hashtag’lere hedef anahtar kelimelerinizi koyarak video Pininin her yönünü optimize etmeye odaklanın.

11. Markanızla alakalı panolar oluşturun ve optimize Edin

Panolar hem Pinterest’te hem de Google gibi arama motorlarında SEO performansınızı ve keşfedilebilirliğinizi artırmak için harika bir fırsattır. Panolar, Pinterest’te alakalı arama sorguları için görünebilir ve hedef anahtar kelimeleriniz için Google arama motorunda dizine eklenebilir. Bu nedenle, Pano adlarını ve açıklamalarını olabildiğince SEO dostu yapmanız son derece önemlidir.

Bu Pinterest SEO stratejisini uygulamak için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

 • Anahtar kelime açısından zengin bir başlık ekleyin.
 • Pano açıklamasına anahtar kelimeler ekleyin.
 • Panoya en az 20 yüksek kaliteli Pin ekleyin ve pinlemeye düzenli olarak devam edin.
 • Hedef anahtar kelimelerinizi eklemek için Pinlerin ALT metnini optimize edin.
 • Sayfa Otoritesini artırmak için web sitenizden ve diğer sosyal medya hesaplarından panoya bağlantı verin.

12. SEO için zengin pinler kullanın

Pinterest’e göre, “Zengin Pinler, web sitenizdeki bilgileri Pinlerinize otomatik olarak senkronize eden bir tür organik Pindir. Zengin Pinleri, yakın plandaki görselin üstündeki ve altındaki ekstra bilgilerden ve beslemenizdeki kalın başlıktan tanıyabilirsiniz. Orijinal web sitesinde bir değişiklik olursa, Zengin Pin bu değişikliği yansıtacak şekilde güncellenir.

SEO için Zengin Pinler kullanmanın yararı, keşfedilebilirliğe yardımcı olmak ve web sitenize daha fazla trafik çekmek için Pinlerinize daha fazla ayrıntı eklemenize izin vermesidir.

İçerik optimizasyonu için Pinterest’te kullanabileceğiniz üç tür Zengin Pin vardır:

 • Ürün Zengin Pinleri: Bunlar, Pininizdeki güncel fiyatlandırma, stok durumu ve ürün bilgilerini içerir.
 • Tarif Zengin Pinleri: Bunlar, sitenizden Pinlediğiniz tariflere bir başlık, porsiyon boyutu, pişirme süresi, derecelendirmeler, diyet tercihi ve içerik listesi ekler.
 • Makale Zengin Pinleri: Bunlar, sitenizdeki makalenin veya blog gönderisinin başlığını, açıklamasını ve yazarını ekler.

Zengin pinler için yapılması gerekenlere buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

13. Fotoğraflar ve videolar için tercih edilen formatı kullanın

Pin kalitenizi artırmak için yüksek çözünürlüklü, uygun boyutta içerik paylaştığınızdan emin olun. Önerilen görsel biçimleri şunlardır:

MedyaTercih Edilen Format
Görüntü Pinleri2:3 görüntü oranıPinterest, 1.000 x 1.500 piksel boyutunda görseller kullanılmasını önerir.
Video Pinleri1:2’den kısa (genişlik:yükseklik), 1,91:1’den uzunPinterest, videolarınızı kare (1:1) veya dikey (2:3 veya 9:16) yapmanızı önerir.
Pano kapağı1:1 görüntü oranıPinterest, 600 x 600 piksellik bir görsel boyutu önerir.

14. Dikkat çekici orijinal içerik oluşturun

Pinterest profilinizi SEO dostu yapmak için kullanıcıların bakmak, kaydetmek ve etkileşimde bulunmak isteyeceği içerikler oluşturun.

Pinner’ların dikkatini çekmek için ilgili, değerli ve görsel olarak çekici fikirler geliştirmelisiniz. Markalı grafikler tasarlamak, yüksek kaliteli görüntüler paylaşmak ve hedef kitlenize somut değer katan içerikler oluşturmak vb.

15. Grup panolarına katılın

Grup Panoları, içeriğinizin daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlamak ve konu alaka düzeyi etrafında bağlantılar oluşturmak için iyi bir pazarlama stratejisidir. Bir grup panosuna katıldığınızda, o panonun tüm üyeleri içeriğinizi görebilir ve yeniden paylaşabilir; bu da, kendi profilinize sabitlediğinizden çok daha geniş bir kitleye ulaşma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Nişinize uygun grup panoları bulduğunuzda, her Panoya katılmak için bir istek göndermeniz ve grup yönetimi tarafından isteğinizin onaylanması gerekir. Hesabınızın kaldırılmasını önlemek için her grubun kurallarına uyduğunuzdan mutlaka emin olun.

16. Tutarlı olun

Pinterest’te tutarlılık son derece önemlidir. Aşağıdaki noktalara dikkat ederek Pinterest SEO çalışmalarınızın başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz:

 • Her şeyi tek seferde yüklemek yerine tutarlı aralıklarla pinlerinizi sabitlemeyi hedefleyin.
 • Yeni ve alakalı içerikler yayınlayın.
 • Yinelenen gönderiler oluşturmaktan kaçının.
 • Performansı en üst düzeye çıkarmak için günün en iyi saatinde pinlerinizi sabitlediğinizden emin olun.
 • Pinterest Trendleri aracını kullanarak popüler içerikleri keşfedin ve bunları içerik stratejinize dahil edin.

17. Web sitenizi Pinterest İçin optimize edin

Web sitenizi Pinterest SEO için optimize ederek, Pinterest’teki varlığınızı artırabilir ve karşılığında sitenize daha fazla organik trafik çekebilirsiniz.

Neyse ki Pinterest, Kaydet düğmesinin yardımıyla bunu kolaylaştırıyor. Kurduktan sonra, doğrudan web sitenizin resimlerinin üzerinde bir Pinterest düğmesi görünecektir. Ziyaretçiler düğmeyi tıklayarak sitenizin resimlerini indirme veya yükleme gerektirmeden hemen Pin olarak kaydedebilir. İşte bunu nasıl yapacağınızı açıklayan Pinterest kılavuzu.

18. Diğer kullanıcıları takip edin

Diğer kullanıcıları takip ettiğinizde, sizi geri takip etme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bu, platformdaki erişiminizi ve görünürlüğünüzü artırırken sıralamanızı yükseltmeye de yardımcı olabilir. Ayrıca, diğer kullanıcıları takip ettiğinizde, içerikleri akışınızda görünecektir. Bu size pinlerini beğenerek, yorum yaparak veya tekrar pinleyerek onlarla etkileşime geçme fırsatı verir. Etkileşim, Pinterest SEO için oldukça önemli bir faktördür.

19. İnsanları pinlerinizi paylaşmaya teşvik edin

Birisi pininizi paylaştığında, o pinin daha fazla kişi tarafından görülme şansı artar. Bu, sizin için daha fazla potansiyel takipçi ve müşteri anlamına gelir!

Paylaşımı teşvik etmek için, pinlerinizin her birine bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun. Görüntüleyenlerden içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşmalarını veya kendi panolarında tekrar pinlemelerini istemekten çekinmeyin.


Milyonlarca kullanıcı, yeni fikirler bulmak ve kaliteli içerik keşfetmek için Pinterest’e yöneliyor. Pinterest SEO, pinlerinizin bulunmasını sağlamak ve Pinterest hesabınızı büyütmek için çok önemlidir. Umuyoruz bu Pinterest SEO ipuçları, Pinterest hesabınızı kolayca optimize etmenize ve katlanarak büyütmenize yardımcı olur!

Pinterest SEO: Sık Sorulan Sorular

 1. Pinterest SEO Neden Önemli?

  Pinterest profiliniz için bir SEO stratejisi uyguladığınızda, daha yüksek trafiğe ve daha iyi dönüşümlere sahip olabilirsiniz. Ürünleriniz için net görseller kullanın ve onlar için mümkün olduğunca fazla veri sunumu kullanın. İçeriğinizi Pin-It düğmesinin yardımıyla Pinterest’te paylaşın. Daha fazla kişinin web sitenizi ziyaret etmesi ve sayfanızı takip etmesi için görsel olarak çekici içeriğe sahip panolar oluşturun. Panolarınız optimize edilmemişse, ürünleriniz Pinner’ların arama sonuçlarında gözden kaçabilir. 

 2. Pinterest Backlinkleri Sayfa Sıralamalarını Yükseltir mi?

  Kaliteli Pinterest profillerinden geri bağlantılar almak sayfanızın SEO’sunu artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca takipçisi çok olan Pinterest profillerinden iyi backlinkler aldığınızda tek seferde daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

 3. Pinterest Arama Motoru Nasıl Çalışır?

  Tıpkı Google gibi, Pinterest de bir sıralama sayfası oluşturmak ve sürdürmek için bir algoritma kullanır. Pinterest için arama algoritması Smart Feed olarak bilinir. Smart Feed’in yardımıyla, belirli aramalar için en iyi pinleri görebilirsiniz. Algoritma, sayfadaki pinlerin kalitesini ve ilgi alanlarını belirlemede Pinterest’e yardımcı olur.

 4. Pinterest’te Instagram gibi Takipçi Sayısı Önemli mi?

  Evet, tıpkı Instagram gibi Pinterest’te de takipçiler önemlidir. Profilinize sabitlediğiniz içerikleri sadece sizi takip eden kişiler görebilir. Bu nedenle, takipçi sayınız ne kadar yüksek olursa, hedef kitleniz arasında erişiminiz o kadar iyi olur.

  Basit bir ifadeyle, içeriğiniz için ne kadar çok izleyici olursa, o kadar çok etkileşim gerçekleşir. Sonuç olarak, bir zincirleme reaksiyon olarak içeriğiniz daha fazla kişiye gösterilir ve takipçi sayınız artar. Takipçi sayınızın artmasıyla birlikte Pinterest sayfanızın otoritesi de artar. Sayfanızın otoritesinin artmasıyla birlikte Pinterest sayfasının arama motorlarındaki sıralaması yükselir.

 5. Pinterest SEO için Günde Kaç Pin Paylaşılmalıdır?

  Bir günde paylaşılması gereken pin sayısına ilişkin belirli bir sayı yoktur. Markanızın sergileyecek çok ürünü yoksa, günde ortalama 25 pin paylaşabilirsiniz. Bu sayıdan fazlası birçok kullanıcı tarafından spam olarak kabul edilebilir.

 6. Pinterest’te Sıralanmak Ne Kadar Sürer?

  Pinterest’in arama motoru sayfalarında bir fark görmeye başlamak yaklaşık bir ay sürer. Genel SEO gibi, sonuçlar bir gecede gelmez ve sabırlı olmanız gerekir. Yukarıdaki temel stratejileri uygulayarak süreci hızlandırabilir ve sıralamanızı hızla yükseltebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu