FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Resimden Font Bulma: En İyi 6 Font Bulucu Araç

Daha önceki yazımızda “web sitede kullanılan yazı fontunu bulma” konusuna değinmiştik; bu yazımızda ise resimden font bulma yani afiş, ürün ambalajı, logo, fotoğraf ya da herhangi bir görselden yazı tipi bulma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacağız.

Resimden font bulmak için kullanabileceğiniz ücretsiz font bulucu araçlar ve resimden font bulma siteleri mevcut. Aşağıda en popüler olanları listeledik. Görselden font bulma işlemi için kullanabileceğiniz bu araçların tümü ücretsiz ve kullanımı da oldukça kolay.

İşte en popüler “görselden yazı tipi bulma ve indirme araçları” listesi:

1. Resimden Font Bulma Sitesi: Myfonts / WhatTheFont

Resimden font bulma işlemi Myfonts /WhatThemFont aracıyla oldukça kolay. Bu font bulucu araç size iki seçenek sunar; URL ile fotoğraftan font bulma ve yükleme yoluyla fotoğraftaki yazı fontunu bulma. Her iki seçenekle de WhatTheFont, yüklediğiniz görseli anında analiz eder ve size net bir sonuç sunar.

Resmi WhatTheFont aracına yüklediğinizde, araç hemen devreye girer ve görselde bulunan tüm kelimeleri algılar. Resimdeki yazı tipini öğrenmek istediğiniz kelimeyi işaretledikten sonra “I dentfy font” düğmesine tıklayın. WhatTheFont’un resimde bulunan harflerin analizini işlemesi için birkaç saniye bekleyin. Ardından, araç size seçtiğiniz görüntüye benzeyen olası yazı tiplerinin bir listesini sunacak. Bu seçeneklere göz atarak, hangi yazı tipinin orijinalle en iyi uyum sağladığını belirleyebilirsiniz ve aradığınız yazı tipini kolayca bulabilirsiniz.

Resimden Font Bulma: Myfonts / WhatTheFont-1
Resimden Font Bulma: Myfonts / WhatTheFont-2

NOT : Daha kesin sonuçlara ulaşabilmek için görselin net bir çözünürlüğe sahip olması, harflerin açıkça ve kolayca okunabilir olması önemlidir. Aynı zamanda, özellikle kişiselleştirilmiş veya oldukça nadir olan yazı tiplerinin tam olarak tanımlanamayabileceğini de hatırlatmış olalım.

2. Görselden Font Bulma: WhatFontIs

Bir diğer görsel font bulucu olan WhatFontls, Creative Market, yazı tipleri dahil olmak üzere birçok görsel programın sunabildiğinden çok daha geniş bir yazı tipi koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca, sunulan ücretsiz kaynaklarla, istediğiniz yazı tipini veya benzer öğeleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

WhatFontIs’i kullanarak bir resimden yazı karakteri bulma işlemi için yapmanız gereken ise;

  • Öncelikle WhatFontls sitesine gidin ve belirtilen alana tıklayarak yazı tipini öğrenmek istediğiniz görseli yükleyin.
  • Ardından fontunu öğrenmek istediğiniz alanı işaretleyip sonraki adıma geçin.
  • Belirtilen alandan, maksimum görünürlük için metin kontrastı ve parlaklığını ayarlayıp bir sonraki adıma geçin.
  • Şimdi harflerin doğru tanımlanması için kutucuklara harfleri tek tek girip devam edin.
  • Son adımda bu resimden font bulma aracı size ilgili görsele ait fontlar için en doğru tahminleri listeler.

3. Fotoğraftan Font Bulma: Font Identify

Font Identifier, fotoğraftaki yazı fontunu bulmaya yardımcı bir diğer çevrimiçi araçtır. Font Identifier, yapay zeka ve desen tanıma tekniklerini ustalıkla bir araya getirerek, görseldeki harf karakterlerinin özgün özelliklerini derinlemesine analiz eder ve ardından bu verileri tanınmış yazı karakterlerinin geniş bir veritabanıyla kıyaslar. Bu sayede, görseldeki yazı tipini tespit etme görevini son derece etkili bir şekilde yerine getirir.

Font Identifier kullanmak için, aracın web sitesini ziyaret edin ve “Resim Yükle” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek, aradığınız yazı tipini bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan seçmek için size olanak sağlar.

Görüntüyü yüklendiğinizde, araç hemen mevcut tüm kelimeleri vurgulayacaktır. Ancak eğer sadece belirli bir kelimeyi tanımlamak istiyorsanız, seçim çerçevesini o kelimenin sadece ilgi alanını kaplayacak şekilde ayarlamayı unutmayın. Daha sonra yazı tiplerini analiz etmeye başlamak için “Eşleştir” düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Font bulucu bu araç, seçili görseli işleyerek, yapılan analize dayalı olarak muhtemel yazı karakteri eşleşmelerini içeren bir liste sunacaktır.

4. Resimden Yazı Tipi Bulma: Font Squirrel

Resimden font bulma araçlarından bir diğeri olan Font Squirrel, herhangi bir görselden font bulma işlemi için oldukça kullanışlı bir araçtır.

Bir resimdeki font bulmak için yapmanız gereken ise; https://www.fontsquirrel.com/matcherator sitesine gidip resim URL’si eklemek ya da resim yüklemek. Ardından ilgili metni vurgulayıp “Eşleştir” düğmesine tıklamak. Böylece eşleşen yazı tipleri listelenecektir.

5. Resimden Font Bulma: FontSpring

Bir görseldeki yazı fontlarını hızlı bir şekilde bulmak için tasarlanmış FontSpring’i kullanmak için;

  • FontSpring web sitesine gidin
  • Resim yükleyin ya da resim URL’si ekleyin
  • Metni görüntünün göründüğü alana kadar kırpın
  • Son olarak “Eşleştir” düğmesine tıklayın. Böylece olası yazı tipleri listelenecektir.

6. Adobe Photoshop ile Resimdeki Fontu Bulma

Adobe Photoshop’ta resimdeki yazı fontunu bulmak için kullanışlı bir işlev vardır. Bu yazı tipi tanıyıcı aracını kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Öncelikle görüntüyü Adobe Photoshop’ta açın. Dikdörtgen seçim çerçevesi aracını kullanarak yazı tipinin etrafına bir dikdörtgen çizin. Resimdeki yazı tipini bulmak istediğiniz metnin çevresinde bir dikdörtgen oluşturun. Araç çubuğundan Tür → Yazı Tipini Eşleştir (Type-Match Font) öğesini seçin.

Photoshop’un “Match Font” özelliğini seçtiğinizde, program seçtiğiniz bölgeyi tarayarak mevcut yazı fontları arasından resimdeki yazı tipini tespit etmeye çalışacak. Eğer tam olarak aynı fontu bulamazsa bile, size o yazı tipine benzeyen çeşitli font önerileri sunacaktır.


Resimden font bulma için kullanabileceğiniz çok sayıda font bulucu araç vardır. Bu yazıda ise en popüler ve en kullanışlı olan görselden font bulma araçlarını listeledik. Faydalı olacağını umuyoruz. Peki sizin tercih ettiğiniz araç hangisi? Yanıtlarınızı ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca okuyun: WordPress Yazı Tipi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu