FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

SEO Nedir? Sık Sorulan Sorular

SEO’ya başlıyorsanız veya web sitenizin performansını artırmak ve arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olmasını istiyorsanız, SEO hakkında bilgi edinmeli ve gelişmeleri sürekli takip etmelisiniz.

Özellikle sürekli değişen Google algoritmaları göz önünde bulundurulunca, internet üzerinde çoğu zaman birbiriyle çelişen yanıtlarla karşılaşabilirsiniz. Değişen algoritmaları anlamak ve bu yönde hareket etmek zaman alan bir süreçtir ve tam anlamaya başladığınızı düşündüğünüzde yeni bir algoritma güncellemesiyle en başa dönebilirsiniz. Daha önce işe yarayan taktikler bugün hiçbir fayda sağlamayabilir. Bununla birlikte, SEO’da bazı şeyler oldukça statiktir.

Burada, SEO nedir sorusunun yanı sıra, SEO temelleri, SEO ile direkt ya da dolaylı olarak alakalı olan kavramlar ve kullanıcıların merak ettiği detayları sık sorulan sorular biçiminde yanıtlamaya çalıştık.

İçerik Tablosu gizle
SEO Hakkında Sık Sorulan Sorular

SEO Hakkında Sık Sorulan Sorular

SEO, sürekli gelişen bir pazarlama alanıdır. Yeni trendler ortaya çıktıkça ve algoritmalar değiştikçe SEO ile ilgili sorular ve yanıtlar da değişecek. Bu konuda bilinmesi gereken çok fazla detay olsa da, aşağıda merak edilen ve sıkça sorulanlardan bazılarını bir araya getirdik.

1. SEO nedir?

SEO, “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu”nun kısaltmasıdır. Web sitenizi arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme işlemi, Google, Yahoo, Bing vb. arama motorları aracılığıyla web sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırma işlemini ifade eder.

Bir sitenin anahtar kelimelerinde sıralamasını yükselttiğinizde, organik trafikte bir artış görürsünüz. Organik trafik, ücretli reklamlardan ziyade Google’ın doğal olarak sıraladığı listeden gelen trafiktir. Bu şekilde bir sıralama elde etmek için SEO’ya ihtiyaç duyulur.

Doğru yapıldığında, yalnızca web sitenize gelen trafik miktarını artırmaz, aynı zamanda trafiğin kalitesini de artırır.

2. SEO nasıl çalışır?

Google ve diğer arama motorları, sitenizde bulunan sayfalar hakkında bilgi toplayan ve sitelerin kullanıcının aradığı bilgileri içerip içermediğini belirleyebilen akıllı tasarım teknolojilerine sahiptir.

Google, en güvenilir kaynaktan en alakalı içeriği, kullanıcısına en uygun biçimde önermeye çalışır. SEO’da başarılı olmak için içeriğinizin belirli bir arama sorgusu için en alakalı sonuç olduğundan ve web sitenizin güvenilir bir kaynak olarak görüldüğünden emin olmanız gerekir.

Aynı arama terimleri için rekabet eden milyonlarca web sitesi var ve bunların arasında fark edilmek için bir SEO stratejisi gereklidir.

Google ve diğer arama motorları, web sitelerde aşağıdakiler gibi belirli bilgileri arar:

 • İçerik kalitesi ve miktarı
 • Sayfa hızı
 • Başlık etiketleri ve meta açıklamaları
 • Sosyal paylaşımlar
 • Geri bağlantılar
 • Dahili bağlantılar
 • Ve çok daha fazlası…

Bununla birlikte, SEO bir kural değil, sürekli değişen ve gelişen bir algoritmadır. Bu nedenle SEO uzmanlığı diye bir kavram çok yanıltıcıdır, çünkü arama motorları tarafından algoritma sürekli değişir (yılda 500-600 büyüklü küçüklü değişimlerden bahsediyoruz) ve bu algoritmaların detayları genellikle gizli tutulur.

3. SEO türleri nelerdir?

Genel olarak 3 ana SEO türü vardır:

 • Beyaz şapka SEO (White Hat SEO): Beyaz şapka SEO, arama motorlarından ziyade kullanıcılara odaklanır ve çok zaman ve çaba gerektirir. Arama motorlarından daha fazlasını elde etmek istiyorsanız izlemeniz gereken SEO türüdür. İçerik pazarlaması, mobil optimizasyon, anahtar kelime araştırması, rakip analizi vb. taktikleri içerir. Uzun vadede sonuç verse de kalıcı bir başarı için en sağlıklı yoldur.
 • Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO): Google black hat SEO tekniklerini uygulayan siteleri cezalandırdığı için bu SEO türünden kesinlikle kaçınmalısınız. Bağlantıları gizleme, anahtar kelime doldurma, gizli metin işleme vb. gibi taktikleri içerir.
 • Gri Şapka SEO (Grey Hat SEO): Bu genellikle yukarıdaki iki tekniğin bir kombinasyonudur (yine de bundan kaçınmalısınız) ve genellikle bağlantı satın alma, metinden daha yüksek anahtar kelime yoğunluğuna sahip olma vb. taktikler içerir.

Daha fazla detay için White Hat Seo ve Black Hat Seo Nedir, Farkları Nelerdir? başlıklı içeriğimize bakabilirsiniz.

4. Sayfa İçi SEO / On-Page SEO nedir?

Sayfa İçi SEO, Site İçi SEO veya On-Page SEO web sitemizi ve bloğumuzu optimize edebileceğimiz ve organik trafik ile karımızı artırabileceğimiz yöntemdir. On-Page SEO, web sitenin sıralama, kullanıcı deneyimi ve dönüşüm açısından performansını artırmak için web sitesinde gerçekleştirilen faaliyetlerin tümüdür.

Sayfa içi SEO genel olarak şunları içerir:

 • Başlıklar
 • Başlık etiketleri
 • Meta açıklamalar
 • Meta etiketler
 • URL Yapısı
 • Anahtar kelime yoğunluğu
 • Görsel optimizasyonu
 • Dahili bağlantılar
 • İçerik güncelleme
 • Web Sitesi Hızı/Sayfa yükleme hızı

İpucu: WordPress kullanıyorsanız, özellikle sayfa içi SEO’nuza yardımcı olabilecek RankMath SEO eklentisi gibi optimizasyon eklentileri ve WP Rocket, W3Total Cache, WP Fastest Cache gibi eklentiler kullanabilirsiniz. Bunlar iş yükünüzü oldukça hafifletir.

5. Site Dışı SEO / Off-Page SEO nedir?

Bloğunuzda harici olarak yaptığınız tüm etkinliklere sayfa dışı SEO denir. Yani arama sonuçlarında daha iyi sıralamanıza yardımcı olmak için sitenizin dışında geliştirebileceğiniz her şeyi içerir:

 • İçerik pazarlama
 • Bağlantı kurma
 • Konuk yazarlık
 • Sosyal ağ paylaşımları
 • Basın bültenleri
 • Reklamlar
 • Forum etkileşimleri vb.

Sayfa dışı SEO uygulamaları, arama motorlarına diğer kişilerin ve işletmelerin hizmetleriniz, ürünleriniz veya siteniz hakkında ne düşündüğü hakkında bilgi verir.

6. Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, genel olarak sayfa içi SEO ile ilişkilidir ile ve site sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında sıralamasına yardımcı olacak teknik yönlerini ifade eder.

Teknik SEO’nuzu optimize etmek, arama motorlarında görünürlüğünüzü artıracaktır. Bunun için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • Site hızını mümkünse 1 saniyenin altına düşürün- Site hızı en önemli sıralama faktörlerinden biridir (ayrıca hemen çıkma oranı üzerinde ciddi etkisi vardır).
 • Kaliteli iç bağlantı yapısı oluşturun
 • 404 hatalarını ortadan kaldırın
 • Yinelenen içerikten kaçının
 • Web sitesi güvenliği için önlemler alın
 • Yapılandırılmış verilerden faydalanın
 • Optimize bir site haritasına sahip olun
 • Robots.txt dosyanıza dikkat edin
 • On-Page SEO kriterlerinin tamamına dikkat edin ve özen gösterin.

Teknik SEO, kaliteli bir site oluşturmanın temelidir, bu nedenle teknik SEO’nuzu optimize etmek, arama motorlarına görünürlüğünüzü artıracaktır.

7. Teknik SEO Hatalarını Nasıl Bulurum?

Teknik SEO hataları sitenizin başarısını ve elbette SERP pozisyonunu olumsuz etkiler. Sorunları hemen tespit edip düzeltmeniz gerekir. Teknik sorunları izlemek için, sorunları ve fırsatları belirlemek için SEMrush Site Denetim Aracını kullanabilirsiniz. 130’dan fazla noktada taranabilirlik, HTTPS, site performansı ve çok daha fazlasını SEMrush ile takip edebilir, yanı sıra hatalar, uyarılar ve bildirimleri kapsayan bir dizi tematik rapor elde edebilirsiniz.

Sitenizin genel sağlık puanını iyileştirmenize yardımcı olması için denetim raporunun kılavuzunu kullanarak en yüksek öncelikli hatalardan başlayarak bu sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz.

8. Lokal SEO Nedir?

Lokal SEO, bir işletmeyi konuma özgü arama sorguları için optimize etme sürecidir. Bir IP adresine (masaüstü) ve coğrafi konuma (mobil) dayanarak Google, hangi sonuçların en üst sıralarda yer alacağını belirlemek için kullanıcının konumunu kullanır.

Örneğin, nakliye firması araması yaptığınızda, arama motoru genellikle en üstlerde bulunduğunuz konuma en yakın işletmeleri gösterir.

9. SEM, SMM, SMO nedir?

Arama motoru pazarlaması (SEM), reklam yayınlayarak web sitenize büyük trafik çekme yöntemidir. Sosyal medya pazarlaması (SMM), yüksek profilli etkileyicilere ödeme yaparak veya sosyal medya uygulamalarında ya da web sitelerinde reklam yayınlayarak sosyal medya üzerinden trafik elde etme yöntemidir. Sosyal medya optimizasyonu (SMO), sosyal medya üzerinde marka bilinci yaratmak ve trafiği artırmak için sosyal medya profilini optimize etme yöntemidir.

10. PageRank Nedir?

PageRank, “Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in Stanford Üniversitesi’nde geliştirdiği bir sistemdir. Bir web sayfasının PageRank’ini bir yetki oyu olarak düşünebiliriz ve bu yetki daha sonra bağlantılar (hem dahili hem de harici) aracılığıyla diğer sayfalara veya web sitelerine aktarılabilir. Basit bir ifadeyle, bir web sayfasının, ona işaret eden bağlantıların miktarına ve kalitesine göre öneminin bir ölçüsüdür.

PageRank’iniz ne kadar yüksek olursa, siteniz arama sonuçlarında o kadar iyi performans gösterir.

Google, algoritmasının bir parçası olarak hâlâ PageRank’i kullanıyor olsa da, web yöneticilerinin kendi sayfalarına ait PageRank’i göremediklerini de belirtelim.

11. Google Algoritması Nedir?

Google algoritması, arama motorunun kullanıcı sorgularıyla alakalı arama sonuçlarını bulmasına yardımcı olan bir dizi kural, komut ve koddur. Google algoritmasının belirli anahtar kelimelerde bir web sayfasını sıralamak için kullandığı 200’den fazla sıralama faktörü olduğu belirtiliyor.

Hummingbird, Google algoritmasına verilen addır ve her yıl binlerce güncelleme algoritmayı çeşitli şekillerde geliştirmektedir.

12. Rankbrain nedir?

Rankbrain, Google’ın Hummingbird arama algoritmasının bir parçasıdır. Google, arama sorgularının amacını anlamak için Rankbrain’i kullanır. Belirli yeni sorgular için ilgili sonuçları anlamak ve karar vermek için sayfaları işleyen bir yapay zeka destekli sistemdir.

RankBrain, kaliteli sonuçlar bulmaya yardımcı olan yeni kalıpları öğrenebilir ve anlayabilir. Bir web sitesini RankBrain için optimize etmenin bir yolu yoktur. Tamamen kullanıcı niyetine odaklı, en alakalı ve kaliteli sonuçları göstermek üzere geliştirilmiş bir sistemdir.

13. Google Cezası Nedir?

Google’ın web yöneticisi yönergelerini ihlal eden web sitelerine ceza verdiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Genel olarak iki tür ceza söz konusudur:

 • Manuel eylem cezaları
 • Algoritmik cezalar

SEO danışmanı Olivier Andrieu, Google Cezalarını Düzeltmek ve Önlemek için durumu şu şekilde açıklıyor:

Google Cezaları manuel işlemlerdir, yani insan odaklı bir süreçtir. Bir site ceza aldığında, bu, Google için çalışan ve davayı inceleyen gerçek bir kişinin sonucudur.

Algoritmik filtreleme ise, Google’ın sıralama algoritmasının tam otomatik bir parçasıdır. Google’ın yazılım ve algoritma seti, bir web sitesinin herhangi bir yerinde ve “filtre” üzerinde belirli sayıda manipülasyonu veya manipülasyon olarak kabul ettikleri şeyleri algılayabilir. Algoritmik filtreleme sonucunda siteniz pozisyon kaybederse herhangi bir mesaj veya uyarı almazsınız.

14. Geri Bağlantı (Backlink) Nedir?

Backlink, diğer web sitelerinin sizinkine bağlantı vermesini ifade eder. Bağlantılar Google’ın en önemli sıralama faktörleri arasındadır ve bunlar bir web sitesinden diğerine güven oyu görevi görür.

Örneğin “birbirini tanımayan 10 kişi, bulunduğunuz şehirdeki belirli bir restoranı en iyi restoran olarak tavsiye ederse, muhtemelen orada iyi yemek yiyebileceğinize güvenirsiniz, çünkü birden fazla kişi buna kefil olmuş ve önermiştir. Buradan yola çıkarak, geri bağlantıların neden bu kadar önemli bir sıralama faktörü olduğunu anlayabiliriz.

Ancak tüm bağlantılar eşit değere sahip değildir. Bazı bağlantılar manipülatif ve doğal olmayan olarak kabul edilir. Bu nedenle, bağlantı oluşturma stratejinizi alakalı ve otoriter sitelerle kurgulayın.

Bağlantı kurma nicelikten çok nitelikle ilgilidir. Alakasız ve düşük kaliteli backlinkler hayal kırıklığına uğramanıza neden olur. İşte bir kılavuz: Backlink Nedir? Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

15. Backlink satın alabilir miyim?

Bağlantı satın almak, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerinin ihlalidir ve sitenizin cezalandırılmasına neden olabilir.

Google, aşırı derecede bağlantı takasları ve PageRank geçiren satın alınmış bağlantılar gibi, arama motoru sonuçlarını etkilemeyi amaçlayan bağlantıları dizinden bütünüyle çıkarmak için yoğun çaba harcamaktadır.

https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/paid-links

Linkler satın alınmamalı, sadece kazanılmalıdır.

16. PPC nedir?

PPC, tıklama başına ödeme anlamına gelen ve reklamlarınızdan biri her tıklandığında belli bir ücret ödemeyi içeren bir tür internet pazarlamacılığıdır. Diğer bir deyişle, reklamverenlerin organik ziyaretler, tanıtım ve daha fazla satış için SEO stratejileri kullanmak yerine ziyaret satın almasını sağlayan bir modeldir.

Reklamverenden tahsil edilen tutara Tıklama Başına Maliyet (TBM) denir. Çoğu PPC reklamı, bir BGBM bileşeni de içerecektir. BGBM, Bin Gösterim Başına Maliyet için bir kısaltmadır.

17. SEO mu PPC reklamları mı daha etkili?

Bir işletmenin SEO’ya mı, PPC’ye mi yoksa her ikisine birden mi yatırım yapması gerektiği konusu en çok merak edilen konulardandır. İdeal olanı, bir işletmenin, tek bir trafik kaynağına güvenmek yerine optimum verim için birden çok pazarlama kanalını dengeli bir şekilde kullanmasıdır

18. Web taraması nedir?

Web tarama, arama motoru botlarının indeksleme için web sitelerini taradığı süreçtir. Tarayıcılar, diğer sayfaları, belgeleri ziyaret etmek ve indeksleme için bilgileri web sunucularına geri getirmek için köprüler kullanır. Tarayıcı bir sayfayı ziyaret ettiğinde, bunun bir kopyasını oluşturur ve URL’lerini dizine ekler. Ne kadar taze içerik üretirseniz, web siteniz arama motorları tarafından o kadar sık taranır.

19. SERP nedir?

SERP, Arama Motoru Sonuç Sayfası anlamına gelir. Arama motorlarında herhangi bir arama yaptığınızda tüm sonuçların listelendiği sayfalardır. SERP, hem PPC hem de organik listeleri içerir. Listeler, anahtar kelimeye dayalı olarak birden çok biçimde sunulabilir.

20. Organik sonuç nedir?

SERP’lerde iki tür sonuç bulunur:

 • Organik sonuçlar
 • Ücretli sonuçlar

arama motorları tarafından alaka düzeyi, kalite ve diğer sıralama faktörlerine göre görüntülenir. Organik sonuçlar ücretsiz sonuçlardır ve ‘ücretsiz sonuçlar’, ‘doğal sonuçlar’ olarak da adlandırılır. Organik sonuçların sıralaması çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Organik sonuçlar ücretli sonuçların altında görülebilir. Google’a ödeme yaparak organik sonuçları değiştiremezsiniz, ancak yüksek kaliteli içeriğe sahip olarak ve kullanıcı deneyimini geliştirerek iyileştirilebilir.

21. Ücretli sonuç nedir?

Ücretli sonuçlar, reklamverenlerin reklamlarının SERP’deki organik sonuçların üzerinde görüntülenmesi için ödediği sonuçlardır. Ücretli sonuçlar hızlı işler ve reklamverenlerin içerikleri sıralamak için optimize etmelerine gerek yoktur. Konumunuz, Maksimum TBM’nize ve kalite puanınıza dayalıdır.

22. Domain (Etki Alanı veya Alan Adı) Nedir?

Domain, insanların bir siteye ulaşmak için tarayıcıya yazdıkları adrestir. Bir alan adı, bir veya daha fazla IP adresinin kimliğidir; Örneğin, microsoft.com alan adı yaklaşık bir düzine IP adresini temsil eder.

Alan adı (Domain), Web sayfalarını tanımlamak için URL’lerde kullanılır. Örneğin; “https://www.wpekran.com/” URL’sindeki alan adı “wpekran.com”dur.

23. TLD (Top Level Domain) nedir?

TLD ( Üst Düzey Etki Alanı), bir internet adresinin son kısmıdır. “.com, .net, .org, .co, .in, .tr” vb. gibi farklı TLD türleri mevcuttur.

24. DNS (Domain Name System) Nedir?

İnternet, alan adlarına değil IP adreslerine dayandığından, her Web sunucusu, alan adlarını IP adreslerine çevirmek için bir DNS yani Alan Adı Sistemi’ne ihtiyaç duyar. DNS sunucuları, alan adlarını IP adreslerine çevirerek DNS istemcilerinin kaynak sunucuya ulaşmasını mümkün kılar.

25. URL nedir?

URL, Tekdüzen Kaynak Bulucu (Uniform Resource Locator) anlamına gelir. Web sayfalarının veya belgelerin www üzerindeki adresidir. URL’nin birden çok bölümü vardır. Protokol (https, http, vb.) ile başlar. URL bileşenleri genel olarak şu şekildedir:

 • Protokol: URL’yi işlemek için kullanılan yöntem (https, http, vb.)
 • Etki alanı (Domain): Bir web sitesinin İnternet Protokolü (IP) adresinin kullanıcı dostu bir ifadesidir. Örneğin, wpekran.com
 • Üst düzey etki alanı (TLD): Web sitesinin kayıtlı olduğu organizasyon türünü belirtir (.com, .org, .net vb)
 • Bağlantı Noktası Numarası (Port Number): Sunucular genellikle birden fazla hizmet sunduğundan, istemci tarafından talep edilen hizmet türünü belirtir. Bazı varsayılan bağlantı noktası numaraları, HTTP için 80 ve HTTPS sunucuları için 443’ü içerir. Örneğin, https://www.website.com:443
 • Path (Yol): Web sitesinin klasörü ve sayfası. Bir URL içindeki alan adını izleyen yol, belirli bir dosyaya veya başka bir kaynak konumuna işaret eder. Ayrıca bir sorgu dizesi içerebilir. Örneğin, https://www.website.com/kategori/yazi.
 • Sorgu dizesi: Sorgu dizesi, bir web sitesinin veritabanından sorgulanan verilerin parametrelerini belirtir.

26. SEO Dostu URL’ler Nedir?

SEO Dostu URL’le, hem arama motorlarının hem de kullanıcıların anlaması kolay URL’lerdir. Dinamik yerine statik, parametresiz, anahtar kelime optimize edilmiş, okuyucu dostu, anlaşılır ve kısa URL’ler SEO dostudur.

27. Dahili Bağlantı Nedir?

Dahili bağlantılar, web sitedeki sayfayı yine aynı sitedeki başka bir sayfaya bağlayan köprülerdir (link). Dahili link yapısı hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları için çok önemlidir.

Dahili bağlantı, kullanıcıların web sitesinde herhangi bir karışıklık olmadan gezinebilmeleri için oldukça faydalıdır. Dahili bağlantılar, arama motorlarının sayfaları tarayıp dizine eklemesine ve bağlantı gücünün bir sayfadan diğerine geçmesine yardımcı olur. Doğru şekilde optimize edilirse hemen çıkma oranını da azaltır.

28. Dış bağlantı (giden bağlantı) nedir?

Giden bağlantılar, web sitenizi başka bir web sitesine bağlayan bağlantılardır. Alakalı ve otoriter sitelere bağlantı vermeniz faydalıdır, ancak çok fazla dış bağlantıya sahip olmak SEO’nuza zarar verebilir. Web sitenizin gücünü korumak için dış bağlantılara no-follow etiketi ekleyebilirsiniz.

29. Çapa Metin (Anchor text) nedir?

Anchor text, bir bağlantıdaki (linkteki) görünür ve tıklanabilir metindir. Bağlantı metinleri, kullanıcının sayfanın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Anahtar kelimeler uygulanmışsa SEO değerini de artırır. Ancak aşırı optimize edilmesi durumunda Google tarafından cezalandırılabilir.

Bağlantı metni doğal olmalı ve markalı, uzun kuyruk, resim bağlantıları, kısmi ve tam eşleşmeler gibi çeşitlilik göstermelidir.

30. Başlık Etiketleri Nedir?

Başlık etiketi, Google’ın ve kullanıcıların bir web sayfasının amacını anlamalarına yardımcı olur. Sayfa başlığını optimize etmek, birincil anahtar kelimenizi kullanmanızın önerildiği önemli bir sayfa içi görevdir. Ayrıca başlık etiketi, arama motoru ziyaretçilerinin tıklamasını ve web sayfanızı ziyaret etmesini sağlayacak biçimde optimize edilmelidir.

Başlık etiketleri, <h1> ile <h6> arasında değişir, H1 en büyük ve H6 en küçük başlık olarak kabul edilir. H1 ve H2, SEO için en önemli başlıklardır. Bu nedenle ana anahtar kelimelerinizi bu başlıklarda geçirmenizde fayda var. Alakalı anahtar kelimeleri de yine hem h2 hem de h3 gibi diğer başlıklarda kullanabilirsiniz. Ancak bu kullanımların doğal olmasına dikkat edilmelidir.

31. Meta açıklama nedir?

Meta açıklamaları, sayfanın ne hakkında olduğunu ileten HTML nitelikleridir. Sadece arama motorlarına değil, kullanıcılara da web sayfası hakkında açıklama sağlar. Kullanıcılar, arama motoru sonuç sayfasında web sayfasının başlığının altındaki meta açıklamaları okuyabilir.

Meta açıklamaları, anahtar kelimeler için optimize edilmesinin önerildiği önemli SEO etiketlerinden biridir. Bunun dışında, içeriğinize dikkat çekmek ve tıklamayı artırmak için de iyi tasarlanmalıdır.

Son yapılan Google algoritma güncellemeleriyle birlikte, hem başlıklar hem de meta açıklamalar içeriğinizden çekilerek Google tarafından da belirlenebiliyor. Yine de bu alanları en doğru biçimde optimize etmeye çalışın.

32. ALT Etiketi Nedir?

Alt etiketi, web sitenizde yayınladığınız her görsele açıklama eklemenize yardımcı olan bir HTML özelliğidir. Bu sayede, hem kullanıcılar hem de arama motorları resmin neyle ilgili olduğunu anlayabilir.

33. Google Disavow Tool (Reddetme Aracı) Nedir?

Reddetme Aracı, yayıncıların Google’a diğer alanlardan gelen belirli bağlantıların dikkate alınmaması gerektiğini iletmesine olanak tanıyan ücretsiz bir Google aracıdır. Web sitelerinin kötü bağlantılara dayalı herhangi bir işlemden kaçınmasına yardımcı olur. Ancak araç çok dikkatli kullanılmalıdır ve dikkatli kullanılmadığı takdirde arama motorlarında web sitesi performansına zarar verebilir.

34. Schema Markup Nedir?

Schema Markup, arama motorlarının web sitenizi daha iyi anlaması ve SERP üzerinde kullanıcılara ek bilgi sağlaması için web sitesinde uyguladığınız yapılandırılmış bir veridir. Web sitesinin arama sıralamasını direkt olarak etkilemez, ancak TO’sunu iyileştirir (böylece uzun vadede sıralamayı da iyileştirebilir). bkz- https://schema.org/

35. 301 yönlendirme nedir?

301 yönlendirme, kullanıcıları ve arama motorlarını eski URL’den yeni URL’ye yönlendirmek için uygulanan kalıcı bir yönlendirme işlemidir. 301, yetki ve değer aktarma açısından 302 ve diğer yönlendirmelere kıyasla SEO için çok daha iyi bir yönlendirme biçimidir.

36. Tarama Hatası Nedir?

Bir arama motoru sitenizdeki bir sayfaya ulaşamadığında tarama hataları oluşabilir. İyi yapılandırılmış URL’ler, sitenizdeki her bağlantının kullanıcıları etkin bir sayfaya yönlendirmesini sağlar.

37. PBN nedir?

Özel Blog Ağı (BPN), düşen veya açık artırmaya çıkarılan siteleri satın alıp ana siteye yönlendirerek bağlantı elde etme durumudur. Aynı şekilde paravan site ağları da bu kapsamdadır. Bazı siyah şapka SEO’cuları, bu tür girişimleri önemli web sitelerine bağlanmak ve yetki aktarmak için oluşturur. Google’ın onaylamadığı bir yöntemdir!

38. Do-follow bağlantısı nedir?

Do-follow, varsayılan köprüdür. Arama motorları bir dofollow bağlantısı bulduğunda, sayfayı tarar ve bir web sitesinden diğerine yetki iletir. Yüksek otorite sitelerinden do-follow bağlantıya sahip olmak, geri bağlantının yani backlinkin hala önemli bir sıralama faktörü olduğunu ve dolayısıyla SERP’de daha iyi sıralamaya sahip olma olasılığını artırdığı anlamına gelir.

Do-follow bağlantı örneği:

<a href="https://www.alanadi.com">Website</a>

39. No-follow bağlantı nedir?

Yine, önemli SEO görüşme sorularından biri. Takip etmemek, web yöneticilerinin arama motorlarına belirli bir bağlantıyı takip etmemesini söyleyebileceği başka bir geri bağlantı türüdür.

Google’ın bağlantıları takip etmeyeceğini garanti etmez. İşletmeler, sosyal medya sitelerine veya diğer üçüncü taraf sitelere bağlantı verirken nofollow bağlantısını kullanır ve bağlantı suyunu bu web sitelerine aktarmak istemez.

Nofollow bağlantı örneği:

<a href="http://alanadi.com" rel="nofollow"> Website </a>

Do-follow bağlantı yetki puanı bir alan adından diğerine geçirebilir, ancak nofollow bağlantı böyle bir yetki geçirmez. Bir Do-follow bağlantısı, SEO açısından No-follow’dan daha değerlidir.

40. Kanonik URL Nedir?

Bir sayfanın birden çok varyasyonu olduğunda, standart URL, arama motorlarına hangi URL’nin orijinal olduğunu ve hangisinin arama motorlarında listelenmesini istediğinizi söylemenin bir yoludur. Kurallı URL, web sitelerinin yinelenen sorunlardan kaçınmasına yardımcı olur. Aynı sayfanın farklı dinamik parametreleri, baskı sürümü ve daha fazlası gibi standart sorunlarla karşılaşabileceğiniz birden çok durum olabilir.

Etki alanları arası standart URL, içerik dağıtımını mümkün kılar. Bu süreçte, orijinal sürümü seçer ve standart özniteliği kullanırsınız, böylece diğer sürümler yinelenen sayfalar değil, varyasyonlar olarak değerlendirilir.

41. TO ya da CTR nedir?

İngilizcesi Click Through Rate (CTR) olan, Türkçesi ise Tıklama Oranı (TO)’dır. Gösterim sayısını tıklama sayısına bölerek bulunur. Örnek, 150 gösterimden 15 tıklama aldıysanız, TO’nuz %10 olacaktır. TO doğrudan bir sıralama faktörü değildir, ancak uzun vadede SERP’deki sıralamayı iyileştirebilir.

42. HTML Site Haritası nedir?

HTML site haritası, kullanıcıların sayfaların listesine uygun bir yapıda erişebilecekleri, anlayabilecekleri ve sitede sorunsuz gezinebilecekleri şekilde düzenlenmiş bir web sayfasıdır.

43. XML Site Haritası nedir?

XML, Genişletilebilir İşaretleme Dili anlamına gelir. XML site haritası, yalnızca arama motorları için tasarlanmıştır. Web sayfalarını ve bunların ne sıklıkta güncellendiğini listeler. XML site haritası, arama motorlarından tüm önemli sayfalarımızı sık sık taramasını ve dizine eklemesini istememizin bir yoludur.

44. Robots.txt nedir?

Robots.txt, arama motoru botlarına bir web sitesinin belirli sayfalarını veya bölümlerinin taranmasını, nasıl taranacağını, nelerin taranmayacağını bildiren bir talimat dosyadır. Çoğu büyük arama motoru Robots.txt isteklerini tanır ve buna göre hareket eder.

45. Zengin snippet nedir?

Zengin snippet’ler, web sitelerinin okuyuculara daha fazla bilgi vermesine ve daha fazla tıklama almasına yardımcı olan bir yapılandırılmış veri biçimidir. Zengin snippet’ler, bir web sayfasının sıralamasını doğrudan iyileştirmez, ancak iyi sunulursa, site TO’sunu artırabilir ve bu da uzun vadede sıralamayı iyileştirir.

46. Hemen çıkma oranı nedir?

Hemen çıkma oranı, web sitenizdeki bir sayfayı ziyaret eden ve başka sayfaları görüntülemeden veya başka bir etkileşimde bulunmadan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini ifade eder.

Google’a göre, Hemen Çıkma oranı, tek sayfalık oturumların tüm oturumlara bölünmesi veya sitenizdeki kullanıcıların yalnızca tek bir sayfayı görüntülediği ve Analytics sunucusuna yalnızca tek bir isteği tetiklediği tüm oturumların yüzdesidir.

Hemen çıkma oranını düşürmek için sayfanızdaki etkileşimi artırın (dahili bağlantılar, CTA vb. yardımıyla) ayrıca mutlaka sayfa hızını iyileştirin.

47. SEO Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur?

SEO dostu içerik, anahtar kelimeyle doldurulmuş içerik anlamına gelmez. İçeriğinizin organik olarak iyi performans göstermesini istiyorsanız, SEO’nun içerik oluşturma sürecinin önemli bir parçası olması gerekiyor. Peki, SEO dostu içeriği nasıl oluşturursunuz? İnsanların aradığı terimleri anlamanıza, arama amacını, doğru formatı belirlemenize ve sayfa SEO’nuzu doğru yapmanıza yardımcı olmak için anahtar kelime araştırması ile işe başlayabilirsiniz.

48. Anahtar Kelime Nedir?

Arama motorları aracılığıyla, arama çubuğuna girilen herhangi bir terim anahtar kelime olarak kabul edilir. Yani kullanıcı bir konuda bilgi edinmek istediğinde konuyla ilgili kelime veya kelime öbeklerini arama kutusuna girer ve arama yapar. Kutucuğa girilen kelimeler anahtar kelimedir. Örneğin, “SEO Nedir?”, “SEO Nasıl Yapılır?”, “SEO Ne Demek?”, “Anahtar Kelime Nedir, Nasıl Kullanılır?” vb.

Web site sahipleri de bu arama terimlerinden yola çıkarak içeriklerini optimize eder ve SERP’lerde alakalı içerikler arasında yer almaya çabalar. Doğru kullanıldığında, anahtar kelimeler web sitesi sahiplerinin SERP’lerde daha yüksek bir sıralama elde etmesine yardımcı olur.

49. Anahtar Kelime Zorluğu Nedir?

Anahtar kelime zorluğu, popülerliğe ve rekabete dayalı olarak belirli bir anahtar kelime için sıralamanın ne kadar zor olduğunu tanımlayan bir ölçümdür. Anahtar kelime zorluğu ne kadar yüksek olursa, o anahtar kelimede iyi bir sıralama elde etmek için o kadar fazla çaba ve emek harcamak gerekir.

50. Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

Anahtar Kelime Yoğunluğu, belirli bir web sayfasında bir anahtar kelimenin veya kelime öbeğinin görünme yüzdesidir. Anahtar kelime yoğunluğu önerilen düzeyden çok daha yüksek olduğunda, arama motorlarının anahtar kelime doldurma çalışması olduğunu düşünmesine neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir birincil veya ikincil arama ifadesi için anahtar kelime yoğunluğunun çok yüksek olmadığından emin olmamız gerekir.

Örneğin, bir anahtar kelime 200 kelimelik bir makalede 5 kez görünüyorsa, yoğunluk %2,5 olacaktır. İdeal bir anahtar kelime yoğunluğu yoktur ancak %3-4 SEO için en iyi uygulama olarak kabul edilir!

Tabii son yapılan güncellemelerle durum biraz değişti; aşırı bir şekilde anahtar kelimelere odaklanmak yerine kullanıcı deneyimine odaklanmak artık her zamankinden daha önemli. Yani kullanıcıyı memnun edersek arama motorlarını da memnun etmiş oluruz! Bu nedenle, okunurluğu olumsuz etkileyecek biçimde anahtar kelime doldurmaktan ziyade, daha doğal bir akışa sahip içerikler oluşturmak büyük avantaj sağlayacaktır!

51. Uzun kuyruklu anahtar kelime nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, 4’ten fazla kelimeye sahip ve doğası gereği çok spesifik olan kelime öbekleridir.

Çok geniş olan kısa anahtar kelimelerin aksine, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, aramanın amacını ve doğasını gösterir, dolayısıyla buna göre hedeflersek çok sayıda dönüşüm söz konusu olabilir.

Bloglar, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak için en iyi yerlerdir. Geniş anahtar kelimelerin aksine, uzun kuyruklu anahtar kelimelerde arama sayısı çok daha azdır, ancak birden fazla uzun kuyruklu anahtar kelimeyi birleştirirsek, çok yüksek bir dönüşüm oranıyla iyi miktarda trafik elde edebiliriz.

52. LSI Nedir?

LSI, Gizli Anlamsal İndeksleme (Latent Semantic Indexing) anlamına gelir. Anahtar kelimeler, ziyaretçilerin arama motorlarında kullandığı birincil anahtar kelime ile semantik olarak ilişkilendirilir.

Google’ın algoritması, belirli bir arama teriminin alaka düzeyini belirlemeye yardımcı olmak için LSI anahtar kelimelerini kullanır. Arama motorlarının anahtar kelimelerin anlamsal yapısını anlamasına ve SERP’de en iyi sonuçları getirmek için metnin anlamını sıkıştırmasına yardımcı olur. LSI, anahtar kelime doldurma sorunu yaratmadan web sayfasındaki anahtar kelimeleri optimize etmeyi mümkün kılar.

53. Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulurum?

Çoğu SEO aracı, görünürlüğü artırmaya yardımcı olmak için içeriğinizde kullanılabilecek ilgili anahtar kelimelerin yanı sıra belirli bir konu için en iyi anahtar kelimeyi bulmanızı sağlayan bir anahtar kelime araştırma işlevine sahiptir.

En popüler anahtar kelime araçları arasında şunlar bulunur:

 • SEMrush
 • Ahrefs
 • Google Keyword Planner
 • Ubersuggest
 • SpyFu
 • Serpstat

54. En popüler SEO araçları nelerdir?

Piyasada farklı özelliklere sahip birçok SEO aracı vardır, ancak en sık tercih edilenleri şunlardır:

 • Google Search Consol: SEO ile ilgileniyor ve web sitenizin sağlık durumunu düzenli kontrol etmek istiyorsanız Search Consol’dan mutlaka faydalanmalısınız. Google’ın sunduğu ücretsiz bir hizmet aracı olan Search Consol, Web sitenizin performansını analiz etmenize, hataları bulmanıza, anahtar kelimeleri görmenize, iç ve dış bağlantıları kontrol etmenize ve daha birçok faydalı işlevle web sitenizi optimize etmenize yardımcı olur.
 • Google Analytics: Web sitenizin performansını, ziyaretçilerin davranışlarını, dönüşümleri ve daha birçok detaylı raporu bulabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.
 • SEMRush- Ahrefs- Moz: Geri bağlantınızın sağlığını, anahtar kelimelerinizin konumunu, web sitenizdeki hataları, rakip analizi ve daha fazlasını kontrol etmenize, bununla birlikte çeşitli önerilerde bulunarak web sitenizi optimize etmenize yardımcı olan en iyi SEO araçlarıdır.
 • Screaming Frog: Tüm web sitenizi tarar ve dahili bağlantılar, harici bağlantılar, başlıklar, açıklamalar, HTTP durum kodu ve daha fazlası gibi tüm önemli öğeleri listeler.

55. Bir sayfada doğru sayıda anahtar kelime kullanıp kullanmadığımı nasıl anlarım?

Aslında tam olarak doğru sayı diye bir şey yok. İçerikteki anahtar kelimelerin doğal göründüğünden ve doğallığı bozacak biçimde anahtar kelime doldurulmadığından emin olmak gerekir. Öte yandan, içerik uzunluğu, anahtar kelime zorluğu, rekabet, sayfanın akışı ve daha birçok faktör belirleyici olabilir. Ayrıca web sitenizde kullanacağınız SEO eklentileri de bu konuda rehberlik edebilir.

56. Bir İçerik Sayfası Ne Kadar Uzun Olmalı?

Açıkçası bu sorunun doğru bir cevabı yok. İçeriğin, bir konuyu derinlemesine kapsayacak kadar uzun olması önemlidir.

İçerik oluştururken, içeriğinizin ne kadar uzun olması gerektiğine dair bir gösterge elde etmek için SERP’deki benzer sayfaları inceleyebilirsiniz (ilk iki sayfadaki sitelere bakmak faydalı olur). Sıralanan içerikler ne kadar uzun olduğuna, nasıl optimize edildiğine bakıp buna göre daha kapsamlı içerikler hazırlayabilirsiniz.

Ancak içeriğin uzunluğunu saplantı haline getirmeyin! Sorguları mümkün olan en iyi şekilde yanıtlayan içerik oluşturmaya odaklanın. (Bazı içeriklerin kısa olmasına rağmen ilk sıralarda yer aldığına tanık oluyoruz).

57. Rekabet Analizi Nedir?

Rekabet analizi, organik rakiplerinizi belirleme ve nasıl daha iyi performans gösterdiklerini, eksikliklerin nerede olduğunu analiz etme ve sitenizi daha iyi hale getirmek için bilgileri kullanma sürecidir.

Normalde sayfa analizi, kullandıkları anahtar kelimeler, içerik kalitesi ve kalıbı, dahili bağlantı ve gezinme, geri bağlantılar, yönlendiren alan adlarını vb. içerir.

58. SEO Denetimi Nedir?

SEO Denetimi, web sitesinin sağlığını değerlendirme faaliyetidir. Sayfa İçi, Sayfa Dışı ve Teknik SEO gibi SEO denetiminde yer alan birden fazla bölüm vardır.

SEO Denetimi, web sitesi sıralamasını, kullanıcı deneyimini ve dönüşümleri iyileştirmek için web sitesinde düzeltilmesi gereken sorunları bulmanıza yardımcı olur. Birincil yönlerden bazıları şunlardır: Endekslenebilirlik, içerik kalitesi, teknik SEO, gezinme, web sitesinin hızı, web sitesinin yapılandırılması, bağlantı metinleri, sayfa dışı, yönlendiren alan – geri bağlantı oranı, meta veriler, sitenin kalitesi, referans alan adları, rekabet analizi vb.

59. Arama motorlarının tarama sıklığını nasıl artırabiliriz?

Sayfayı düzenli olarak güncelleme, yeni içerikler ekleme, sunucunun kesinti yaşamadığı ve her zaman çalışır durumda olduğundan emin olma, site haritalarını güncelleme, gereksiz sayfaları kaldırma, kaliteli geri bağlantılar elde etme, site hızını iyileştirme vb. gibi faktörler tarama sıklığını artırabilir.

60. Kaçınılması gereken yaygın SEO Hataları nelerdir?

Kaçınılması gereken yaygın hatalardan bazıları şunlardır:

 • Web sayfasının güncelliğine önem vermemek
 • Benzersiz başlık ve açıklamalara sahip olmamak
 • Anahtar kelime analizi yapmamak
 • Anahtar kelime doldurma gibi yanlış bir yol izlemek
 • Çok fazla düşük kaliteli backlink almak
 • Alakasız ve kötü hazırlanmış içerikler oluşturma vb.

61. Web sayfasında bir blog bölümü olması SEO için faydalı mı?

Blog yazmak değerlidir, ancak yalnızca web sitenizin genel değerini artırmaya odaklanarak ve SEO sıralama faktörleri göz önünde bulundurularak manipüle edilirse zarar verebilir.

Web sitenize yüksek kaliteli ve alakalı bir blog eklemek;

 • İçeriğinizi alakalı ve güncel tutar.
 • Bloglar, dahili bağlantı için bir fırsat yaratır.
 • Bir blog, potansiyel müşterileri işletmenize bağlar.
 • Bloglar, web sitenizde geçirilen süreyi artırır.
 • Otorite olursunuz ve geri bağlantılarınızı artırırsınız.
 • Uzun kuyruklu ve düşük zorluktaki anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

62. SEO için en iyi web site ve blog platformu hangisidir?

Blogger, Tumblr, WordPress.com, Wix vb. gibi birçok ücretsiz blog platformu mevcut. Ancak bu tür ücretsiz platformlar üzerinde daha az kontrol sahibi olursunuz ve bu blog platformlarının hüküm ve koşullarından herhangi birini ihlal ederseniz siteniz dizinden silinebilir.

Bu nedenle, siteniz üzerinde tam kontrole sahip olabileceğiniz WordPress.org gibi daha iyi bir blog platformu seçmenizi öneririz. Alan adı ve hosting ödemeleri yapmanız gerekse de, çevrim içi varlığınızı, SEO’nuzu ve daha fazlasını geliştirme konusunda çok daha avantajlı olursunuz.

WordPress hem arama motoru hem de kullanıcı dostudur, bununla birlikte sitenizi çekici hale getirmek için kullanabileceğiniz bir dizi araca, eklentiye ve temaya erişmenizi sağlar.

63. İşletmemin SEO’ya ihtiyacı var mı?

İşletmenizin çevrimiçi dünyada başarılı olmasını istiyorsanız, iyi optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir. Bir web sitesini SERP’lerde sıralamak için becerilere ve kaynaklara yatırım yapılması gerekir.

Web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilirseniz, reklam tıklama maliyetleri olmadan sürekli bir organik trafik akışından yararlanırsınız. SEO’yu görmezden gelirseniz, bu trafik rakiplerinizin olur.

Ne tür bir şirket olursanız olun, ister yerel bir işletme olun mutlaka SEO stratejinize dikkat etmeniz gerekir. SEO, yüksek pazarlama maliyetleri olmadan daha fazla satış yapmak isteyen işletmeler için çok önemlidir.

64. Web Sitem Google’da Neden Sıralanmıyor?

Web siteniz Google’da sıralanmıyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir. Öncelikle arama motoruna gidip “site:siteniz.com” şeklinde arama yapın (“siteniz” kısmına kendi alan adınızı girin). Eğer arama sonucunda sitenize ait sayfaları görüyorsanız, siteniz dizine eklenmiştir.

Eğer arama sonucunda siteniz mevcut değilse;

 • Siteniz henüz çok yenidir ve sıralama yapmak için yeterli yetkiye sahip değildir.
 • İçeriğiniz, arama yapan kişinin amacına uymuyor veya baktığınız sorgular için sıralanan sayfalara kıyasla derinlemesine analiz veya kaliteden yoksun.
 • Sunduğunuz sayfalar, sıralamada olan sayfalar kadar ya da daha iyi olmalıdır. Değilse sıralamada olmamanız normaldir!
 • Arama motorlarının web sitenizi taramasını engellemiş olabilirsiniz (genellikle robots.txt dosyanız aracılığıyla)
 • Sayfalarınızda noindex etiketleri kullanıyor olabilirsiniz. Noindex etiketlerini kaldırın ve Search Consol’dan dizine ekleme isteğinde bulunun.
 • Siteniz, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal ettiği için site genelinde manuel ceza almış olabilir.
 • Mobil uyumlu olmayan ve ayrıca çok yavaş bir web siteniz vardır vb. gibi durumlar web sayfalarınızın sıralanmasına engel olabilir.

65. Organik Trafiğim Neden Düştü?

Web sitenizin organik trafiğinin aniden mi yoksa zamanla mı düştüğünü belirlemeniz gerekir. Bu aniden olduysa;

 • Web sitenize yanlışlıkla noindex etiketleri eklenip eklenmediğini kontrol edin. WordPress kullanıyorsanız: Ayarlar > Okuma > Arama Motoru Görünürlüğü kutusunun işaretini kaldırın.
 • Sitenizin kötü amaçlı yazılım veya manuel işlemler nedeniyle SERP’lerden kaldırılıp kaldırılmadığını görmek için Search Consol’a gidip Manuel işlemler ve Güvenlik sorunları bölümünü kontrol edin.
 • Yakın zamanda yeni bir Google algoritma güncellemesi yapılmış olabilir. Bu da sıralamanızın düşmesi ve dolayısıyla organik trafik kaybınızın nedeni olabilir.
 • Bir diğer neden de, rakiplerinizin sizden daha agresif bir SEO stratejisi benimsemeleri ve organik görünürlüğünüzü geride bırakmalarıdır. Kısacası, daha önce sahip olduğunuz sıralamalardan bazıları onların olmuş olabilir. Bu durumda, neler yapmanız gerektiğini anlamak için rakibinizin stratejilerinin tam bir analizini yapmanız faydalı olacaktır. Bunu SEMrush gibi SEO araçlarıyla yapabilirsiniz.

66. Google’da Sıralanmak Ne Kadar Sürer?

Duruma göre değişir. Bir web sitesi kurma, başlık etiketlerinizi optimize etme ve birkaç hafta içinde sıralama yapma günleri geride kaldı. Bir web sitesi başlatıp bir gecede rekabetçi arama sorgularında sıralamasını bekleyemezsiniz. Google, otorite oluşturmuş alakalı siteleri sıralar ve bir web sitesinin organik olarak performans göstermesi zaman alır.

Google’da zirveye çıkmanız ve orada olmayı hak etmeniz gerekiyor. Tüm çabalarınızı göz önünde bulundurarak, bu sürenin altı ay ile bir yıl arasında olabileceğini söyleyebiliriz, ancak bu büyük ölçüde stratejinize ayırdığınız kaynakların düzeyine, rekabet düzeyine ve aynı sorgular için rekabet eden rakiplerinizin ne yaptığına bağlıdır.

67. Sosyal Medya Sıralamaya Yardımcı Olur mu?

İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşmanın, arama motorlarındaki sıralamayı iyileştirebileceğine dair yanlış kanı vardır. Sosyal medya, SEO sıralamasına doğrudan katkı sağlamaz, ancak sosyal platformlarda paylaştığınız bağlantılar marka bilincini artırır.

Bununla birlikte, içeriğinizin sosyal medyada sıklıkla paylaşılması, hedef pazarınız için olumlu sosyal sinyaller üretir. Böylece, doğrudan etkilemese de dolaylı olarak markanızı etkiler ve gelişimin yolunu açar.

Edit: Son zamanlarda Pinterest ve Facebook gibi platformlarda paylaşılan web site içerikleri de sıklıkla indekslenmeye ve Google arama motorunda sıralanmaya başladı. Bu da site trafiğinize yine direkt yoldan olmasa da olumlu etki edeceği anlamına gelir.

68. Google’ın En Önemli Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Bu sorunun kesin ve somut bir cevabı yoktur. Bilinenler genellikle deneyimlere dayanmaktadır.

2016’da Google, bağlantılar, içerik ve RankBrain olarak ilk 3 sıralama faktörünü doğruladı. Ve gerçekte, bu faktörleri optimize etmek, diğer web sitelerinin bağlantı vermek istediği ve Google’ın herhangi bir arama sorgusu için en iyi sonuç olarak anlayabileceği harika içerik oluşturmak anlamına gelir.

Ancak çeşitli sıralama faktörü çalışmaları, organik performans üzerinde en önemli etkiye sahip alanlara ışık tutmak için Google’ın algoritmasını daha derinlemesine araştırdı. Örneğin, aşağıdakiler gibi ek faktörleri vurgulayan SEMrush Ranking Factors 2.0 çalışmasını ele alalım:

 • Sitede geçirilen süre
 • Toplam yönlendiren alan adları
 • İçerik Uzunluğu
 • Do-follow backlinkler, kaliteli ve ilgili backlinkler
 • Kaliteli ve Güncel İçerik
 • İçerik türü ve İçerik Derinliği
 • Mobil öncelikli optimizasyon
 • Sayfa Hızı
 • Marka Gücü
 • Alan Adı Gücü
 • Kullanıcı deneyimi
 • Teknik SEO
 • Sosyal Sinyaller
 • Ve daha fazlası…

69. Web sitemin güvenliğini nasıl sağlarım?

Her gün binlerce web sitesi, kaba kuvvet saldırıları, kötü amaçlı kod ekleme (boş eklentiler veya temalar aracılığıyla) ve diğer yollarla saldırıya uğrar. Bu nedenle, web site güvenliği en büyük önceliğiniz olmalıdır.

WordPress güvenlik önlemleri ile ilgili ayrıntılı bir rehber oluşturduk. Buradaki önerileri takip ederek web sitenizin güvenliği için bazı önlemler alabilirsiniz.

70. Web sitemdeki sorunları nasıl bulup düzeltebilirim?

Web sitenizin teknikle ilgili tüm SEO sorunlarını kolayca bulmak ve düzeltmek için SEMrush gibi araçları kullanabilirsiniz. Temel olarak bir web sitesi sağlık puanı verir (0 ila 100 arasında), hataları listeler ve neler yapılması gerektiği konusunda öneriler sunar. Böylece Google aramada daha iyi sıralamalar elde etmek için tüm web sitesi hatalarınızı kolayca düzeltebilirsiniz.

71. SEO stratejisi nedir ve nasıl oluşturulur?

Bir SEO stratejisi, Google gibi arama motorlarından sitelerinize daha fazla ziyaretçi çekmek için gerekli taktik ve teknikleri bulmayı ve kullanmayı içerir. Bir SEO stratejisi, yalnızca arama trafiğinizi artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda web sitesi satışlarınızı da artırmanıza yardımcı olur, bu nedenle her işletme ve web sitesinin çevrimiçi olarak gelişmesi çok önemlidir.

SEO stratejisi genellikle şunları içerir;

 • İçerik pazarlama
 • Organik trafik elde etme
 • Daha fazla geri bağlantı oluşturma
 • Rakip analizi
 • Anahtar kelime araştırması ve kullanımı
 • Teknik denetimler vb.

Arama trafiğinizi, sıralamalarınızı ve satışlarınızı artırmak için nasıl bir SEO stratejisi oluşturacağınızı merak ediyorsanız, işte birkaç ipucu:

 • Öncelikle hedef kitlenizi tanımlayın.
 • Kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapın
 • Rekabetinizi tanımlayın ve analiz edin
 • Değişimi takip edin ve ayak uydurun (SEO stratejiniz sabit kalmasın; değiştirin ve geliştirin?

72. Google Bilgi Paneli Nedir?

Google Bilgi Paneli, Google arama sonuçlarında ekranının sağ tarafında görünen bilgi grafiğidir. Aradığınız bir işletme, ürün veya kişinin tüm önemli bilgilerinin arama sonuç sayfalarının sağ tarafındaki kutular Bilgi Grafiği olarak tanımlanır ve şu şekilde görünür:

Google Bilgi Paneli

Daha fazla bilgi için >> Google Bilgi Paneli Nedir, Nasıl Oluşturulur?

73. Sesli arama nedir?

Sesli arama, terimleri arama kutusuna yazmak yerine sesli olarak söyleyerek arama yapılmasına olanak tanıyan bir ses tanıma teknolojisidir. Akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte oldukça popüler hale gelmeye başladı.

Sesli aramada, anahtar kelimelere odaklanmak yerine, hedef kitlenize odaklanın ve içeriğinizde tam olarak aynı kelimeleri kullanabilmeniz için nasıl konuştuklarını (sesli aramayı nasıl yaptıklarını) analiz edin. Bu şekilde, sesli arama yapsalar bile Google aramada sitenizi bulabilirler.

74. Google AdWords nedir?

Google AdWords, reklamverenlerin, işletme sahiplerinin veya pazarlamacıların ürün listelerini, web sitesi reklamlarını, hizmetlerini vb. göstermek için para ödediği bir çevrimiçi reklamcılık hizmetidir ve Google tarafından yürütülür.

Google Adwords’un reklam verenler için en büyük önemi;

 • Arama trafiğinde artış
 • Satışlarda artış
 • Marka bilinirliğinde artış vb. gibi konularda yardımcı olmasıdır.

75. Nasıl SEO Dostu İçerik Yazabilirim?

“İçerik kraldır” ifadesini duymuş olabilirsiniz ve SEO söz konusu olduğunda bu hala geçerli. SEO dostu içerik yazmak için:

 • Rakibinizin sayfalarını analiz edin ve daha iyisini yapmayı hedefleyin.
 • Hedef kitlenizin arama amacına uygun bir şekilde yazın.
 • İçeriğiniz kapsamlı olmalı ve arama motorları için değil, insanlar için yazılmış olmalı.
 • Başlık etiketleriniz ve meta açıklamanız kitlenizin dikkatini çekmeli.
 • Mümkün olduğunda daha kısa paragraflar, madde işaretleri ve numaralandırılmış listeler kullanarak içeriğinizin okunmasını kolaylaştırın.
 • İçeriğinizde yapılan herhangi bir istatistik veya iddiayı desteklemek için yüksek yetkili web sitelerine bağlantı verin.
 • Tüm içeriğinize ilgili dahili bağlantılar ekleyin.
 • Anahtar kelimeleri doğal olarak kullanın.
 • İlgi çekmek için resimler, videolar ve diğer medyaları dahil edin.

76. YouTube Videoları SEO’yu İyileştirir mi?

YouTube videoları:

 1. Daha fazla trafik üretir.
 2. İnsanların sitenizde daha uzun kalmasını sağlar
 3. Videolar daha fazla bağlantı alır ve geri bağlantılar SEO için önemlidir.
 4. Müşterilerin bir ürün videosunu izledikten sonra ürününüzü satın alma olasılığı daha yüksektir.
 5. Videolar, tek başına içerikten daha fazla sosyal paylaşım oluşturur.

Tüm bu faktörler birleşince de SEO’nuz olumlu etkilenir.

77. SEO Stratejime Nereden Başlamalıyım?

İşte SEO stratejinizi hayata geçirmenin birkaç adımı:

 • Bir SEO aracı kullanarak, web sitenize değer katabilecek anahtar kelimelerin bir listesini yapın.
 • Anahtar kelimelerinizin her birini Google’a girin ve bu kelimelerde ilk sayfada çıkan web sitelerini analiz edin.
 • Okuyucunuza değer katan daha kapsamlı içerik oluşturun.
 • Sayfa içi SEO’nuzu optimize edin.
 • İçeriğinizin anahtar kelimelerinizle alakalı olduğundan ve potansiyel okuyucularınızın arama amacı ile eşleştiğinden emin olun.
 • İçeriğinizi görselleştirmeler ve grafiklerle ilgi çekici gale getirin.
 • İçeriğinize bağlantılar oluşturun.
 • İçeriğinizi güncel turun.
 • SEO uygulamalarını ve yenilikleri yakından takip edin.

Bir Yorum

 1. Ηello to all, the contents existing at this web site are ɡenuinely
  rеmarкable for people knowledge, well, keep up the nice wⲟrk fellоws.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu