FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Sitem Google Aramalarında Neden Çıkmıyor? [Çözüldü]

Sitem Google aramalarında neden çıkmıyor? Aradığınız sayfa veya site Google aramalarında çıkmıyorsa önce bunun nedenlerini anlamalı ve ardından gerekli önlemleri almalısınız.

Eğer web siteniz SERP’lerde (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) görünmüyorsa, genellikle aşağıdaki nedenlerden biri bu durumdan sorumludur:

 1. Web siteniz veya bloğunuz çok yeni
 2. Arama motoru engeli (sayfalarınızda noindex etiketi var)
 3. Google cezaları
 4. Kalitesiz içerik
 5. Anahtar kelime kullanmama
 6. Teknik SEO sorunları
 7. Hız sorunları
 8. Erişilebilirlik sorunları
 9. Alakasız backlinkler (ya da hiç backlink yok)

Aşağıda, web sitenizin Google’da görünmemesinin en yaygın nedenlerini ve bunu düzeltmek için neler yapılabileceğini detaylı olarak açıkladık. Siz de “Sitem Google’da görünmüyor“, “Bloğum Google’da çıkmıyor” vb. diyenlerdenseniz, aşağıdaki çözüm önerilerini uygulayarak bu sorunu aşabilirsiniz.

💥 Her şeyden önce, Google’ın web sitenizi dizine ekleyip eklemediğinden emin olmak için anahtar kelimenizle veya alan adınızla Google’da arama yapın veya bir url yazın. Web sitenizle alakalı herhangi bir sayfa görmüyorsanız siteniz dizine eklenmemiş demektir.

Ancak bundan tamamen emin olmak için Google’da şu aramayı yapın: site:siteniz.com (örneğin, site:wpekran.com) ya da herhangi bir içerik URL’si için de arama sonuçlarına bakabilirsiniz (örneğin, site:wpekran.com/sitem-google-aramalarinda-neden-cikmiyor/)

Sitem Google Aramalarında

Arama sonuçlarında web sitenizi görüyorsanız siteniz dizine eklenmiş yani Google arama motorunda listeleniyor demektir. Sitenizi göremiyorsanız, sayfalarınız henüz Google tarafından keşfedilmemiş anlamına gelir.

Peki, sitemi Google arama motoruna nasıl eklerim? İşte gözden geçirilmesi gereken nedenler ve çözüm yolları.

1. Siteniz henüz çok yeniyse…

Siteniz çok yeniyse “sitem Google’da çıkmıyor” diye hemen paniklemeyin. Google’ın yeni web sitelerini (ve sayfalarını) keşfetmesi genellikle birkaç hafta ve hatta daha uzun sürebilir. Ancak bu süreci hızlandırmak için atabileceğiniz adımlar da var.

Sitenin Google aramalarında çıkması için ilk atmanız gereken adım, bir site haritası oluşturmak ve Search Console ile Google’a göndermektir. Bunu yaparak, Google’ı sitenizin varlığından haberdar edecek ve sayfalarınızın dizine eklenmesini istediğinizi belirtmiş olacaksınız.

WordPress siteniz için RankMath SEO, Yoast SEO vb. gibi bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, site haritanız otomatik olarak oluşturulmuştur. Ayrıca WordPress eklenti deposunda bu iş için geliştirilmiş farklı eklentiler de mevcut.

⭐ Bir site haritanızın mevcut olup olmadığını kontrol etmek için tarayıcınızda siteniz.com/sitemap_index.xml bağlantısını kontrol edebilirsiniz.

Ardından, sitenizi Google’a göndermek için Search Console hesabı oluşturmalı ve sitenizi eklemelisiniz (İşte bunu nasıl yapacağınızı açıklayan kılavuzumuz: Google Search Console Site Ekleme ve Doğrulama)

Hesabı oluşturup sitenizi doğruladıktan sonra, soldaki menüden “Dizin” seçeneğinin altındaki “Site haritaları” sekmesine tıklayın. Ardından “Yeni bir site haritası ekleyin” ifadesinin altına site haritası bağlantınızı girin (https://www.siteniz.com/sitemap_index.xml) ve “Gönder” butonuna tıklayın.

Search Console Sitemap Gönderme

Site haritanızı gönderdikten sonra, Google’ın siteyi hızlıca taraması için sol kenar çubuğundaki URL denetimi aracına tıklayın. Ekranın üst kısmında açılan çubuğa sitenizin URL’sini girip Enter’a tıklayın.

Sitem Google'da Görünmüyor- Çözüm

Sayfanız Google arama motoru tarafından dizine eklenmişse, aşağıdaki gibi bir sonuç göreceksiniz:

Sitem Google'da Çıkmıyor- Çözüm: URL Denetleme

Eğer “URL Google’da Mevcut” yerine “URL Google’da yok” uyarısı görüyorsanız, “Dizine Eklenmesini İste” düğmesine tıklayın. Böylece, Google sayfanızı hızlı tarama sırasına ekleyecek. Aşağıda da bahsedeceğimiz türden sorunlar yoksa, siteniz kısa süre sonra indekslenecek ve Google SERP’lerde sıralanacaktır.

2. Sayfalarınızda “NOİNDEX” etiketi olup olmadığını kontrol edin

“Web sitem Google’da neden çıkmıyor” diye merak edenlerin kontrol etmesi gereken en önemli noktalardan biri “noindex” etiketidir. Noindex komutuyla, Google’a web sitenizi ya da belirli sayfalarınızı dizine eklememesini söylersiniz. Böylece, belirtilen sayfalar indekslenmez ve Google’da sıralanmaz.

Sayfalarınızdan herhangi birinde “noindex” etiketinin olup olmadığını görmek için Search Console “Kapsam” bölümünü kontrol edebilirsiniz.

Gönderilen URL noindex” gibi bir hata mesajı ile karşılaşırsanız, bu durumu hızlıca düzeltmelisiniz. Kullandığınız SEO eklentileri ya da diğer eklentiler aracılığıyla ana sayfanızı, yazı sayfalarınızı vb. noindex olarak işaretlemediğinizden emin olmak için tüm ayarları kontrol ederek işe başlayabilir ya da belirtilen URL’nin html koduna girip noindex etiketini manuel olarak kaldırabilirsiniz.

Web sitenizde noindex etiketi olup olmadığını kontrol etmek için şunları da inceleyin:

 • Robots.txt dosyası: Robots.txt, Googlebot’un hangi web sayfalarının nofollow, no-index vb. olduğunu öğrenmek için bir sitede ziyaret ettiği ilk yerdir. Bu dosyayı kontrol etmek için siteniz.com/robots.txt adresine gidin. Robots.txt dosyanızda aşağıdaki komutu görüyorsanız, siteniz tüm arama motoru botlarını engelliyor demektir:
User-agent: * 
Disallow: /

Sitenizin tüm arama motorları tarafından erişilebilir olması için ” / ” sembolünü kaldırmanız gerekir. Yani şu şekilde:

User-agent: * 
Disallow:
 • HTML kodunda noindex kontrolü: Web sitenize gidin ve boş bir alana sağ tıklayıp “Sayfa kaynağını görüntüle”yi seçin. CTRL+F tuşlarına birlikte basın ve çıkan kutucuğa noindex yazın. Sayfanızda noindex etiketi varsa vurgulanacaktır. Aşağıdaki gibi:
<meta name="robots"content="follow, noindex"/>

⭐ NOİNDEX etiketi yerine İNDEX etiketi ekleyerek durumu düzeltebilirsiniz. Ayrıca, WordPress kullanıcısıysanız ve WordPress sitem Google’da çıkmıyor (görünmüyor) diyorsanız, WordPress’in otomatik noindex özelliğini açık bırakmış olabilirsiniz.

WordPress, arama motorlarının sitenizi dizine eklemesini önleyen yerleşik bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, yeni bir site kurduğunuzda varsayılan olarak etkin olduğundan, manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekir. Tek yapmanız gereken Ayarlar » Okuma bölümüne gitmek ve Arama Motoru Görünürlüğü seçeneğinin yanındaki kutu işaretliyse, işareti kaldırıp değişiklikleri kaydet butonuna tıklamak.

WordPress Site Google'da Gözükmüyor- Çözüm

3. Google cezanız olup olmadığını kontrol edin

Web sitelerinin arama sonuçlarında sıralanması için uyulması gereken yönergeler vardır. Bu yönergeleri ihlal ederseniz siteniz ceza alır ve bu da sayfalarınızın daha düşük sıralanmasına veya dizinden tamamen çıkarılmasına neden olur.

Google’dan alabileceğiniz iki tür ceza vardır. Algoritmik ve manuel.

Google’ın algoritması sitenizde kalite sorunları olduğunu tespit edip sizi buna göre cezalandırmışsa, buna “Algoritmik Cezalar” denir.

Manuel cezalar ise, bir Google çalışanı web sitenizi manuel olarak incelediğinde ve sitenizin Web Yöneticisi Yönergelerine uymadığını tespit ettiğinde gerçekleşir. Neyse ki, manuel cezalar son derece nadirdir. Büyük bir yanlış yapmadığınız sürece bu cezayı almanız pek olası değildir.

Web sitenizin Google tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığını anlamanın en hızlı yolu Search Console’da “Güvenlik ve Manuel Eylemler” bölümüne gidip “Manuel İşlemler“e bakmaktır. Eğer manuel cezalarınız varsa tümü bu kısımda listelenir. Ayrıca, Google size sorunları düzeltip cezanın kaldırılması için bir talep gönderme fırsatı da sunar. Sorunları giderdikten sonra, manuel işlemler sayfasından “İnceleme İste“yi tıklamanız gerekir.

Sitem Google'da Neden Çıkmıyor? Manuel İşlemler

Algoritmik cezalarda ise durum daha farklı işler. Maalesef, Google sitenizin algoritmik olarak filtrelenip filtrelenmediği konusunda bildirimde bulunmaz ve bunu tespit etmek çoğu zaman oldukça zordur.

Eğer siteniz Google’da hiç görünmüyorsa, bu muhtemelen bir algoritmik ceza değildir. Ancak siteniz daha önce iyi bir sıralamaya sahipse ve sonra sıralamanızda ani bir düşüş yaşandıysa bunun nedeni algoritmik bir ceza olabilir. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken şey bu düşüşün bir Google algoritma güncellemesiyle çakışıp çakışmadığını kontrol etmek olmalıdır.

Bu noktada sitenizin filtrelendiğinden veya cezalandırıldığından hala şüpheleniyorsanız, gelen kötü bağlantıları reddetme gibi eylemlerde bulunmadan önce bir uzmanla görüşmeniz faydalı olacaktır.

4. Site Google aramalarında çıkmıyor ise içerik kalitesini kontrol edin

Web sitenizin Google’da görünmemesinin bir diğer olası nedeni sitenizde kaliteli içerik olmamasıdır. Google arama motorunun amacı, kullanıcılara arama sorgularıyla en alakalı sonuçları sağlamaktır. Bunu yapmak için, en iyi gördüğü içeriği, sonuçlarının en üstünde sıralayacaktır.

İşte kaçınılması gereken bazı içerik hataları:

 • Sayfalarınızda çok az metin varsa veya hiç metin yoksa sayfanızın SERP’lerde sıralanması zorlaşır.
 • İçeriğinizin çoğu başka sitelerden kopyalanmışsa, Google muhtemelen bu sayfayı SERP’te göstermez.
 • Web sitenizde yinelenen içerik varsa ve canonical kullanılmamışsa, içeriğinizin sıralanması zorlaşır!
 • Google, arama sonuçlarında spam sitelerin veya spam içerikli içeriğin gösterilmesini istemez. Spam içeriğiniz ve bağlantılarınız varsa SERP’lerde olmanız zorlaşır!

Kaliteli ve benzersiz içeriğe sahip olmak sadece Google’da görünmek için değil, aynı zamanda Google ilk sayfada ve hatta ilk sırada olmak için en önemli kriterdir!

5. İçeriğinize anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun

Yüksek kaliteli içeriğe sahip olmak çok önemlidir, ancak Google içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamıyorsa bu sizi çok ileriye götürmez.

İnsanların içeriğinizi Google arama yoluyla keşfetmesi için, arama yaparken Google’a yazdıkları anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanmanız gerekir. Hedef anahtar kelimelerinizi doğru kullanarak bir konuya farklı bir açıdan yaklaşmaya çalışın ve web’deki benzer içeriklerde bulunmayan değerli bilgiler sağlayın.

Anahtar kelimelerinizi başlıklarda, içerikte, meta açıklamalarda mutlaka kullanın. İçeriğinizin ne hakkında olduğunu doğru bir şekilde açıklayan net başlıklar ve meta açıklamalara sahip olun.

Ayrıca, sayfalarınız, hedeflediğiniz arama terimleri için Google’da görünmüyorsa, bunun nedeni çok rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflemeniz olabilir. Örneğin, “köpek maması” çok rekabetçi bir anahtar kelimeyken, “labrador yavrusu için en iyi mama” gibi bir uzun kuyruklu anahtar kelimenin rekabeti azdır ve Google’da sıralanması daha kolaydır.

📌 İnsanların aradığı popüler anahtar kelimeleri (uzun kuyruklular dahil) bulmak için SEMrush gibi araçları kullanabilirsiniz.

6. Web sitenizdeki teknik sorunlar Google’da görünmenizi engelleyebilir

Web sitenizde sık sık teknik sorunlar yaşanıyorsa web sitenizin ve sayfalarınızın Google’da görünmesi zor olabilir. Sunucu çökmeleri, DNS sorunları ve HTTP hataları gibi sorunlar yalnızca kullanıcı deneyimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda Google’ın sitenizi taramasını ve dizine eklemesini de engeller. Bu nedenle kapsamlı bir teknik SEO denetimi yapmanız çok önemli.

Her şeyden önce, yüksek kaliteli bir barındırıcı (hosting) ve sunucu kullanarak yaşadığınız teknik sorunların sayısını en aza indirebilirsiniz. Ardından, Search Consol’daki hata kayıtlarına göz atabilir, Screaming Frog ve SEMrush gibi araçlarla kapsamlı bir web site denetimi yapabilirsiniz.

Bu denetimde incelenmesi gerekenler genel olarak şunlardır:

 • HTTPS durum kodları
 • Site yükleme süreleri
 • Site haritası durumu
 • Yinelenen içerik
 • Meta verilerle ilgili sorunlar
 • Bozuk bağlantılar
 • Tarama hataları

İlgilenebilirsin: En Yaygın WordPress Hataları ve Çözümleri

7. Web sitenizi daha hızlı hale getirin

Hız önemli bir sıralama faktörüdür ve Google, web sitelerinin son derece hızlı olmasını istiyor.

Site hızınızı ve hızı etkileyen faktörleri size detaylı olarak listeleyen web site hız testi araçları mevcut. Sayfa yükleme süreleriyle ilgili sorun yaşayıp yaşamadığınızı görmek için ana sayfanızı ve dahili sayfalarınızı bu araçlarla test edebilir ve duruma göre gerekli önlemleri alabilirsiniz.

8. Sitenizin her yerden erişilebilir olup olmadığını kontrol edin

Web sitenizin erişilebilirlik sorunu varsa, bu durum Google aramalarında çıkmamak anlamına gelir. Ziyaretçileri ve arama motorlarının sitenize her bölgeden ve her cihazdan erişebildiğine emin olmanız gerekir. Erişim sorunları bir sitenin Google’da görünmemesi ya da çok gerilerde sıralanmasına neden olur.

Yapmanız gereken ilk şey, bir akıllı telefondan sitenize girmek ve tamamen işlevsel olduğundan emin olmaktır. Bu son derecede önemlidir çünkü Google’ın dizini mobil önceliklidir.

Web sitenizde mobil uyumsuzluk gibi bir sorun olup olmadığını Search Console “Mobil Kullanılabilirlik” bölümüne giderek görebilir ve hatta buradan bir mobil testi de yapabilirsiniz. Ayrıca, sitenizin dünyanın her yerinden erişilebilir olup olmadığını kontrol etmek için bu ücretsiz aracı kullanabilirsiniz.

9. Sitenin Google aramalarında çıkması için kaliteli Backlink!

Siteniz Google’da görünmüyorsa, bunun nedeni sitenizi işaret eden herhangi bir backlinkinizin olmaması olabilir. Backlinkler bir kalite işaretidir ve arama motoru sıralamalarında en önemli faktörlerden biridir. Özellikle rekabeti yüksek anahtar kelimeleri hedefliyorsanız, backlink kritik öneme sahiptir.

Web sitenizde yeterli backlink yoksa, bu bir otorite eksikliği anlamına gelir. Özellikle siteniz yeniyse, yüksek kaliteli backlinkler almak zor alabilir. Backlink kazanmak için atmanız gereken ilk adım, referans olarak gösterilebilecek ve paylaşılma olasılığı yüksek son derece kaliteli içerikler oluşturmaktır.

Ayrıca, kaliteli backlink alma yöntemleri kılavuzumuza göz atarak bu konuda daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

10. Düzenli ve sürekli “SEO”

“Sayfam neden Google Arama’da bulunmuyor”, “Sitem arama sonuçlarından kayboldu”, “Yazılarım sıralama kaybetti” vb. gibi durumlar sadece yukarıdaki nedenlerle değil, aynı zamanda SEO çalışmalarınızdaki düzensizlikten de kaynaklanır.

Web sitenizin Google’da görünür olmasını sağladıktan ve iyi sıralamalar elde ettikten sonra durmamalısınız; SEO’nun her zaman yönetilmesi gerekir. Sıralamalarınızı korumak için Google güncellemeleri ile birlikte SEO gelişmelerini her zaman takip etmeli, farklı denemelerle farklı SEO stratejileri geliştirmeli, rakiplerinizi gözlemlemelisiniz. Birinci sayfaya tırmanır tırmanmaz rakipleriniz kendi SEO stratejileri ile sizi üst sıralardan düşürmeye çalışacaktır.

Ayrıca, zaman içerisinde kullanıcılar farklı anahtar kelimelerle aramalar yapmaya başlayabilir. Bu nedenle analizlerinizi düzenli olarak yapmalı ve içeriklerinizi mutlaka yeni anahtar kelimelere göre güncellemelisiniz. Bununla birlikte, web site güvenliği için önlemler almalı, olası saldırılara karşı her daim tetikte olmalısınız. Çünkü bazı saldırılar sıralamanızı alaşağı edebilir ve hatta web sitenizin tamamen arama motorlarından silinmesine neden olabilir.


Umuyoruz bu kılavuz ile “Sitem Google aramalarında neden çıkmıyor? Sitemin Google’da çıkması için ne yapmalıyım?” gibi sorularınızı yanıtlayabilmişizdir. Farklı görüşleriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak bizimle paylaşın. Düşünceleriniz bizim için önemli!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu