WordPress Google Analytics Ekleme (Manuel ve Eklenti ile)

WordPress Google Analytics Ekleme

Hedef kitlenizin web sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu bilmek, başarınız için çok önemlidir. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Analytics, tüm site istatistiklerini incelemenize ve bu sayede hedef kitlenizi tanımanıza yardımcı olur. Peki WordPress Google Analytics ekleme ve istatistikleri analiz etme süreci nasıl işler? 

Bu yazıda, yeni başlayanlar için Google Analytics hesabı açma, Analytics kodu alma ve WordPress Google Analytics ekleme işleminden bahsedeceğiz.


Her blogger, bloğunun bolca hit (ziyaretçi) almasını ve içeriklerinin mümkün olduğunca çok insana ulaşmasını ister. Blog açmak kolay olsa da, nişinize bağlı olarak istediğiniz kitleye ulaşmanız zaman alacaktır. Bu süreçte ve sonrasında Google Analytics gibi güçlü bir araç kullanmak, kitlenizle ilgili önemli istatistiklere ulaşmanızı ve bu verilere dayalı doğru kararlar vermenizi kolaylaştırır.

Neden Google Analytics kullanılmalı?

 • Hedef kitlenizin coğrafi konumu, kullanılan cihazlar ve kanallar gibi birçok önemli detaya Analytics ile ulaşabilirsiniz.
 • Siteye Google Analytics eklemek, kullanıcıların site içindeki hareketlerini görmenizi sağlar (hangi sayfalarda dolaştığı, hangi bağlantıları tıkladığı, sayfada ya da sitede ne kadar süre kaldığı vs.) Bu bilgilerle bloğunuzu optimize edip hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.
 • Bloğunuzun hangi saatlerde daha çok ziyaret edildiğini Google Analytics sayesinde görebilir ve yayınlarınızı buna göre planlayabilirsiniz.
 • En popüler makalelerinizi, yeterince ilgi görmeyen yazılarınızı, kullanıcıların ilgi alanlarını analiz edebilir ve buna göre düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin arama motorlarından mı, sosyal medyadan mı, herhangi bir site yönlendirmesinden mi geldiğini ve bunların yüzdelik oranını Google Analytics’le görebilirsiniz.

Bunlar Google Analytics’in sunduklarının sadece küçük bir bölümü. Somut verilerle derinlemesine analiz edip siteniz için en doğru yol haritasını çizebileceğiniz birçok detaya bu güçlü araç ile sahip olabilirsiniz.

Google Analytics Kaydı

WordPress Google Analytics ekleme işleminden önce Analytics kaydı yapmak gerekir. Ücretsiz olan bu hizmet için sadece Google hesabına ihtiyacınız olacak.

Google Analytics kaydı oldukça kolaydır. Aşağıdaki adım adım talimatları izleyerek kaydınızı yapabilirsiniz:

1. Adım- Öncelikle Google Analytics bağlantısına tıklayın. Burada Google hesabınızla giriş yapmanız istenecek. Eğer bir Gmail ve Google hesabınız varsa bilgilerinizi girerek oturum açın. Hesabınız yoksa “yeni hesap oluştur”a tıklayıp hızlı bir şekilde hesap oluşturabilirsiniz.

2. Adım- Google hesabınızla oturum açtığınızda, aşağıdaki gibi bir ekrana yönlendirileceksiniz. Burası Google analitik kaydı yapacağınız yerdir.

Google Analytics Kayıt

Ölçüme başla butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada bir hesap adı girmeniz istenecektir (işletme adı, web site adı vs. girebilirsiniz)Google Analytics Site Ekleme-Kayıt-2

Adım 3- Sayfanın aşağısına inin ve bir sonraki ekrana geçin. 3 seçenekten “Web Ölçümü”nü seçin ve bir sonraki sayfaya geçin.

Google Analytics Site Ekleme-Kayıt 3

4. Adım- Sonraki sayfada site adı, url’si, sektör, ülke ve saat dilimi alanlarını doldurup “Oluştur“a tıklayın. Daha sonra hizmet ve şartları kabul edip devam edin.

Google Analytics Kayıt-4

5. Adım- Yönlendirildiğiniz sayfada Google Analytics izleme kodu sunulacak. Bu izleme kodunu WordPress sitenize eklemek için kopyalayın ya da gerektiğinde kopyalamak için sekmeyi açık bırakın.

Google Analytics Kodu Alma

Sekmeyi kapattıysanız, kodu alacağınız sayfaya ulaşmak için Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra Yönetici> İzleme Bilgileri> İzleme Kodu yolunu izleyerek Google Analytics kodunuza ulaşabilirsiniz.

Şimdi siteye Google Analytics ekleme işlemine geçebiliriz.

WordPress Google Analytics Ekleme Süreci

Google Analytics’i WordPress’e eklemenin farklı yolları vardır. Bu yazıda hem eklentiyle hem de manuel olarak Analytics kodu eklemeyi göstereceğiz.

1. Eklenti ile WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

Web site Google Analytics ekleme işlemi için en kolay ve güvenli yöntemlerden biri eklenti kullanmaktır. Bunun için en iyi eklentilerden ikisinden bahsedeceğiz. Sizin için uygun olanı deneyebilirsiniz.

# Site Kit by Google Eklentisi

Google Analytics Site Ekleme/Site Kit by Google

Google’ın sunduğu güçlü ve kullanımı basit Site Kit by Google eklentisi ile Google Analytics site ekleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu ücretsiz eklenti, Google Analytics’i WordPress sitenize sadece birkaç tıklamayla bağlar. Analitiğin yanı sıra, bu eklenti Search Consol , AdSense ve PageSpeed ​​Insights gibi diğer hizmetlerden veri çekerek iyi bir gösterge tablosu oluşturmanıza olanak tanır.

 • Öncelikle Site Kit by Google eklentisini kurun ve etkinleştirin. Ardından “Start Setup- Kurulumu Başlat” düğmesine tıklayın.

Site Kit by Google Kurulumu-1

 • WordPress sitenizi Analytics hesabınıza bağlamanız için birkaç adımdan geçmeniz gerekecek (site doğrulama, verilere erişim izni ve eklemek istediğiniz hizmetler gibi.) Böylece kurulum tamamlanmış olacak. Bir süre sonra verileri doğrudan WordPress panonuzdan görmeye başlayacaksınız.

# MonsterInsights Eklentisi

MonsterInsights Eklentisi ile Google Analytics Ekleme

MonsterInsights , WordPress en popüler Google Analytics eklentilerinden biridir. Hem ücretli hem de ücretsiz sürümü mevcuttur. E-ticaret takibi, reklam takibi, yazar takibi, vb. gibi daha gelişmiş özelliklerden faydalanmak isterseniz Pro sürümünü kullanabilirsiniz.

 • Yapmanız gereken ilk şey, MonsterInsights eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir (WordPress Eklenti Yükleme (En Basit 3 Yöntem)
 • Etkinleştirmenin ardından eklenti, WordPress yönetim paneline ‘Insights‘ isimli yeni bir menü öğesi eklenecek. Buna tıkladığınızda kurulum sihirbazı sayfası açılacak.
 • Bu sayfadan web siteniz için bir kategori seçin ve “Save and Continue” butonuna, yeni sayfadan da “Connect MonsterInsights” butonuna tıklayın.

MonsterInsights Eklentisi Kurulumu-2

 • Daha sonra erişim izinleri istenecek. Gerekli onayları verdikten sonra izlemek istediğiniz profili seçin ve devam edin.
 • Böylece Google Analytics web sitenize kurulacak. Son olarak web siteniz için önerilen ayarları seçmeniz istenecek. Varsayılan ayarlarla devam edebilirsiniz. Sonraki sayfalarda eklenti önerileri olacak, bu sayfaları direkt atlayabilirsiniz.

Kısa süre sonra hem wp panelden hem de Analytics hesabınız üzerinden istatistikleri görmeye başlayacaksınız.

3. WordPress Google Analytics  Ekleme/ Manuel Yöntem

Bu yöntemi uygulamak biraz riskli olabilir, çünkü tema değiştirdiğinizde ya da güncelleme yaptığınızda kod siliniz ve her defasında tekrar eklemeniz gerekir.

Yine de bu yöntemi kullanmak isterseniz aşağıdaki adımları izleyin:

 • Öncelikle, Analytics hesabınıza gidin ve Google Analytics izleme kodunu kopyalayın.
 • WordPress yönetim paneli Görünüm>Tema Düzenleyici yolunu izleyin.
 • Buradan header.php dosyasını bulup tıklayın.
 • Google Analytics kodunu </head> etiketinin hemen üstüne ekleyin.

Siteye Google Analytics Kodu Ekleme

Ardından, Dosyayı Güncelle düğmesine tıkladığınızda Google Analytics izleme kodu WordPress sitenize eklenmiş olacak.