FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

FAQ Schema (SSS Şeması) Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu kılavuz ile herhangi bir kodlama bilgisine ve bir uzman desteğine ihtiyaç duymadan, “SSS şeması/FAQ schema nedir, web sayfalarına nasıl eklenir, nasıl test edilir ve nasıl doğrulanır” gibi sorularınızın yanıtını bulabilir ve işlemi kolayca halledebilirsiniz.

SSS (sıkça sorulan sorular) şeması ya da diğer bir deyişle FAQ Schema hem manuel hem de eklenti yardımıyla uygulanabilir. Siteye SSS yapılandırılmış veri şeması ekleme yöntemlerine geçmeden önce bazı temel bilgilere değinelim ve ardından adım adım FAQ schema ekleme sürecine geçelim…

FAQ Schema (SSS Şema) Nedir?

SSS Şema, Google’ın arama motoru sayfalarında, zengin snippetleri (arama sonuçlarında gösterilen ek bilgi) görüntülemek için kullandığı bir “yapısal veri” türüdür. FAQ Schema Data yani SSS Şema Verileri içeriğinizin arama motorları tarafından daha anlaşılır olmasına yardımcı olur.

Sık Sorulan Sorular (SSS) işaretlemesi, belirli bir konuyla ilgili soru ve yanıtların listesini içerir. Düzgün bir şekilde yapılandırılmış FAQ Schema sitenizin zengin sonuçlarda yer almasını ve böylece daha çok kullanıcıya ulaşmanızı sağlar.

SSS şema örneği

Bu görüntü için Google’ın yapısal veri işaretleme konusunda belirlediği bazı temel kurallara uymanız gerekir.

Bu kurallar genel olarak şunlardır:

 • SSS Şeması, sayfanızda “Soru-Cevap listesi” varsa kullanılmalıdır.
 • Tüm soru ve cevaplar yönetici tarafından yazılmış olmalı, kullanıcılar sorulara cevap vermemelidir.
 • Ürünle ilgili faydalı sorular içeriyorsa, bu şema işaretlemesini ürün sayfalarınıza da ekleyebilirsiniz.
 • FAQ Page öğesi reklam amaçlı kullanılmamalı.
 • Forum sayfalarında SSS işaretlemesi yapılmamalı
 • FAQ schema için sayfada 1’den fazla soru-cevap olmalı
 • Müstehcen, küfürlü, cinsellik ve şiddet içeren, yasa dışı faaliyetleri tanıtan, nefret söylemi veya taciz edici bir dil barındıran sayfalar zengin sonuçlarda gösterilmez. (Google’ın, SSS şema yapısal veri işaretlemesi ile ilgili yaptığı tanıma ve kuralların detaylarına buradan bakabilirsiniz.)

FAQ (SSS) Yapısal Veri İşaretleme kurallarına mutlaka uymaya özen gösterin. Aksi durumda, Zengin Snippet’lerde yer almak bir yana, ceza bile almanız muhtemeldir.

SSS Şema (FAQ Schema) İşaretlemesinin Faydaları

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım; Şema işaretlemesi (schema markup) doğrudan SEO’nuzu etkilemez. Fakat, yapısal veri işaretleme en önemli sıralama faktörlerinden olan “Tıklama Oranı”nı arttırmak için etkili olabilir. Ancak bunun garantisi yoktur!

 • Evet, SSS sayfası veya diğer şema işaretleme uygulamaları, arama sonuçlarında tıklama oranını artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak, kullanıcı sorusunun yanıtını arama sonuçlarından aldıysa site linkine tıklama ihtiyacı da hissetmeyebilir. Böyle durumlarda To’da düşüş olacaktır. Yine de bu yöntem marka bilinirliğini arttırmak için büyük öneme sahiptir ve uzun vadede tıklama oranına olumlu etki edecektir.
 • Sık sorulan sorular için iç linklemeler yaparak etkileşimi artırabilirsiniz.
 • FAQ Schema sayesinde Google Asistan sesli arama sonuçlarında çıkma şansınız artar.
 • Tüm ülke ve tüm dillerde desteklenir.
 • Uzun vadede, organik trafiğinizde artış olabilir.
 • Dolaylı olarak, SEO çalışmalarınızda başarı oranınızı artırabilir.
 • İlgili anahtar kelimelerde sıralamanız olumlu yönde etkilenir.
 • Rakiplerinize göre hep bir adım önde olabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular yapısal veri işaretleme ile ilgili genel detayları öğrendiğimize göre, şimdi siteye FAQ Schema ekleme işlemlerine geçebiliriz.

Web Site Yayınlarına FAQ Schema Nasıl Eklenir (Eklentisiz)

Herhangi bir eklenti kullanmadan blog sayfalarınıza basit bir JSON kodu ekleyerek Sıkça Sorulan Sorular/SSS şeması yapabilirsiniz. İşlemin uygulanışı hem WordPress hem de diğer sistemler için geçerli.

Hadi başlayalım!

 • 1. Adım Öncelikle konunuzla alakalı soruları ve bunların cevaplarını hazırlayın.
 • 2. Adım Daha sonra Schema Generator aracını açın. Kullanmak istediğiniz şema türünü seçin ve ilk sorunuzu girdikten sonra hemen altına sorunun cevabını girin. Daha fazla soru-cevap eklemek için “Add another FAQ” butonuna tıklayın.
 • 3. Adım Tüm Soru-Cevap bölümlerini ekledikten sonra araç tarafından sağlanan kodu “Copy FAQ Schema” düğmesine tıklayarak kopyalayın.
 • 4. Adım Şimdi, SSS şemasını göstermek istediğiniz blog gönderisine veya sayfaya gidin,
  kopyaladığınız kodu html kısmına yapıştırın (ya da özel sayfalarınız için kodu <body>…..</body> arasına ekleyin.)

Rank Math SEO Eklentisi ile WordPress’e FAQ Schema Nasıl Eklenir?

WordPress web sitelerine herhangi bir şema türü eklemek oldukça kolaydır. Sadece şema ekleme işlevi olan eklentiler kullanabileceğiniz gibi, herhangi bir SEO eklentisinden de faydalanabilirsiniz.

Rank Math SEO ve Yoast SEO gibi popüler SEO eklentileri artık birçok şema türünü destekliyor ve yazı panelinizden ayrılmanıza bile gerek kalmadan tüm işlemi birkaç dakikada halletmenize imkan sunuyor.

Bu bölümde, WordPress için en iyi ve ücretsiz SEO aracı olan RankMath SEO eklentisini kullanarak SSS şemasının nasıl ekleneceğini göstereceğiz.

İşleme başlamadan önce, WordPress sitenize RankMath SEO yüklemeniz gerekir (tüm kurulum ve yapılandırma detaylarına buradan bakabilirsiniz.)

 • Adım: 1 İlk olarak, sayfanızda kullanmak istediğiniz tüm soru ve cevapları hazırlayın.
 • Adım: 2 Ardından,SSS Şema eklemek istediğiniz blog gönderisine gidin (veya yeni bir yazı sayfası açın).
 • Adım: 3 Rank Math blog düzenleyiciye “FAQ by Rank Math” adında bir bölüm ekler. Bu bölüme tıkladığınızda yazı alanına soru-cevap bloğu eklenir.
FAQ by Rank Math ile siteye sss şeması ekleme
 • Adım: 4 Buradan gönderinize dilediğiniz kadar FAQ Schema ekleyebilirsiniz. Soru alanına soruyu; cevap alanına cevabı ekleyin. İsteğe bağlı olarak bir görsel ekleyin. Add New FAQ butonuna tıklayarak daha çok soru-cevap oluşturun. Silmek istediğiniz sorular için sağ taraftaki çöp kutusuna tıklayın. Herhangi bir soruyu geçici olarak devre dışı bırakmak için ise göz simgesine tıklayın.
 • Adım: 5 Rank Math SSS şeması için daha fazla özelleştirme imkanı da sunar. Bunun için sayfanın sağındaki kenar çubuğundan istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.
Rank Math SSS şeması (FAQ Schema) özelleştirme
 • List Style: SSS’ler için liste sitilini buradan ayarlayabilirsiniz. Sıralı ya da sırasız liste seçebilir veya listelemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Tittle Wrapper: SSS soruları için kullanılacak başlık etiketlerini buradan belirleyebilirsiniz. Örneğin, H3’ü seçerseniz, soru başlıkları yazılarınızda H3 olarak görünecektir.
 • Image size: Burada, FAQ Schema’da görünecek görüntü boyutunu belirleyebilirsiniz.
 • Styling Options: Buradan özel css ekleyebilirsiniz.

Tüm ayarları yaptıktan sonra yazınızı önizleyin, her şey istediğiniz gibiyse paylaşın.

WordPress’te SSS ve başka şema türleri için kullanabileceğiniz diğer eklentiler:

 • Structured Content Plugin
 • Schema Plugin
 • Schema JSON-LD Markup
 • Structured Content
 • Markup (JSON-LD) structured in schema.org

SSS Şemanızın Doğru Çalışıp Çalışmadığını Test Edin

FAQ schema yapısal veri işaretlemesinin doğru çalıştığından emin olmak için Google’ın sunduğu ücretsiz bir araç olan “Zengin Sonuçlar Test Aracı“nı kullanabilirsiniz.

SSS şema biçimlendirmesini test etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Öncelikle Google Zengin Sonuçlar Test Aracı‘nı açın ve SSS sayfanızın URL’sini ekleyip “Test Et” butonuna tıklayın.

Google zengin sonuçlar test aracı

Test aşağıdaki gibi bir sonuç verdiyse, FAQ schema ekleme işleminiz başarılı olmuştur.

sss semasi test sonucu

Google’dan SSS Sayfanızı Taramasını İsteyin

Google’ın JSON-LD kodunu bulup işlemesi (zengin snippet olarak göstermesi) birkaç gün sürebilir. Ancak bu süreyi en aza indirmek için Google’dan sayfa taraması talep edebilirsiniz.

Bunu yapmak için Search Consol hesabınıza gidin ve URL Denetimi‘ne tıklayıp SSS sayfanızın (FAQ Page) url’sini ekleyin. Ardından “Dizine Eklenmesini İste“ye tıklayın.

Hatalı yapısal veriler genellikle şunları içerir:

 1. Uygunsuz yapısal veriler kullanma
 2. Yapılandırılmış verilerin sayfa içeriğiyle eşleşmemesi
 3. Belirli bir veri türü için Google’ın Yönergelerini ihlal etmek
 4. Google’ın Yapılandırılmış Veri Genel Yönergelerini ihlal etmek
 5. Şirketin ürün olarak işaretlenmesi
 6. Gizli içerikte yapılandırılmış veri kullanmak
 7. Sayfa içeriğinin, yapılandırılmış veriden farklı olması
 8. Manipülatif işlemler
 9. Eksik iş açıklaması, Yanıltıcı iş konumu

Manuel cezaya neden olabilecek bu hatalar ve daha fazlası için detaylar burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu