FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

En İyi Stok Fotoğraf Siteleri: Ücretsiz/Telifsiz Görseller

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri, çağımızın dijital dünyasında görsel içerik talebini karşılayan en önemli kaynaklar arasındadır. Profesyonel kalitede fotoğraflara erişmek çoğu zaman bütçeleri zorlasa da, telifsiz görseller bulabileceğiniz ve karşılığında ücret ödemeniz gerekmeyen çok sayıda stok fotoğraf sitesi mevcut. Bu yazımızda, görsel ihtiyaçlarınızı karşılamak için tercih edebileceğiniz en iyi ücretsiz stok fotoğraf siteleri listesini paylaştık…

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri genellikle Creative Commons (CC) lisansına sahip içerikler sunar. Bunun anlamı ise, eser sahibinin tüm haklarından feragat etmesi ve eseri kamuya sunmasıdır. Diğer bir deyişle Creative Commons lisansına sahip eserleri dilediğiniz gibi özgürce kullanabilirsiniz!

CC lisanslı görselleri kullanırken dikkate alınması gereken iki  şey vardır.

  • Bazı telifsiz görseller atıf gerektirebilir. Yani eser sahibi veya görseli indirdiğiniz siteyi belirtmeniz gerekebilir. Bu ücretsiz görsel siteleri için gerekli açıklamalar o sitenin kullanım koşulları sayfasında bulunur. Bu koşulları dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.
  • Bu web sitelerinde genellikle bir  Bağış sayfası bulunur. Ücretsiz-telifsiz görsel siteleri sıklıkla kullandığınız platformlarsa, fotoğrafçılara ve ürünlerini ücretsiz sunan sanatçılara küçük bir bağış yapmak isteyebilirsiniz.

Peki, blog yayınlarınız veya sosyal medya içeriğiniz için yüksek kaliteli ücretsiz ve telifsiz görseller bulabileceğiniz en iyi stok fotoğraf siteleri hangileridir? İşte, kullanabileceğiniz yüksek görüntü kalitesine sahip ücretsiz/telifsiz stok fotoğraf siteleri…

Premium İçerik: Envato Elements

Envato Elements, ajanslar, pazarlamacılar ve diğer profesyoneller için dijital ihtiyaçlarını karşılayan kapsamlı bir abonelik hizmetidir. Sürekli olarak farklı kaynaklara ihtiyaç duyan kullanıcılar için son derece ideal bir çözümdür. Oldukça uygun aylık abonelik planlarıyla sadece fotoğraf değil, aynı zamanda temalar, eklentiler, videolar, müzikler, grafikler, yazı tipleri ve daha fazlasını sınırsızca indirebilirsiniz.

ŞİMDİ ABONE OL ↗

————————————-

Telifsiz Görseller İçin En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

1. Free Images

Free İmages/Telifsiz Görseller

freeimages.com, özenle sınıflandırılmış ve etiketlenmiş geniş fotoğraf koleksiyonu ile en iyi ücretsiz stok görseller bulabileceğiniz sitelerden biridir. Bu sitede istediğiniz fotoğrafı bulmak gayet kolay; Görselleri kategorilere göre tarayabilir veya arama özelliğini kullanabilirsiniz.

Buradaki fotoğrafların çoğu yüksek kalitededir, bu nedenle bunları web sitenizde ve sunumlarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Üstelik Türkçe dilini de destekliyor. Aslında listemizde bulunan sitelerin çoğu Türkçe dahil birçok dili destekliyor. Bu da gerçekten büyük kolaylık sağlıyor.

2. Burst | Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

burst.shopify.com, Shopify’ın girişimciler için hazırladığı ücretsiz bir stok fotoğraf sitesidir. Görseller hem ücretsiz hem de telifsizdir. Burst, şık bir arayüz ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli görüntüler ve kategoriler sunar.

Bir web sitesine resim eklemenize veya grafik tasarım için resimler kullanmanıza bağlı olarak telif hakkı olmaksızın hem düşük hem de yüksek kaliteli resimler sağlar. Ücretsiz yüksek kaliteli görüntülerin bulunduğu geniş bir havuza ihtiyacınız varsa, Burst’ı hemen yer imlerine eklemenizi öneririz.

3. Pixabay | Stok Fotoğraf Sitesi

Pixabay-Ücretsiz Stok Görseller

pixabay.com, telifsiz CC-0 lisanslı görselleri bulmak için popüler bir destinasyondur. Kategori ve etiketlere ayrılmış geniş bir resim koleksiyonu sunar.

Bu site, yüksek kaliteli görüntülerden oluşan çok büyük bir veritabanına sahiptir. Genellikle içerik pazarlamacıları ve blog yazarlarının sıklıkla faydalandığı bedava görsel siteleri arasında bulunan Pixabay, aramanızı daraltmanıza izin veren gelişmiş bir arama özelliğine sahiptir. Ayrıca, görselleri renge göre de arayabilirsiniz.

4. Picspree | Stok Görsel Sitesi

Getty Images tarafından desteklenen picspree.com, tamamen telifsiz yüksek kaliteli stok fotoğraflarından oluşan geniş bir seçim yelpazesi sunar.

Kolay arama ve sorunsuz indirme ile Picspree, lisans endişesi olmadan yüksek kaliteli fotoğraflar arayan küçük işletmeler ve profesyoneller için mükemmel bir kaynaktır.

 5. Vintage Stok Photos

 5. Vintage Stok Photos/Telifsiz Görseller

Daha önce ücretliyken, artık ücretsiz bir stok görsel sitesi olan Vintage, son derece kaliteli ve telif hakkı içermeyen görüntü yelpazesine sahiptir. Özellikle eski fotoğraflar arıyorsanız, bu stok fotoğraf sitesi tam size göre!

6. FoodiesFeed | Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

FoodiesFeed, yüksek çözünürlükte binlerce güzel gerçekçi ücretsiz gıda-yemek vb. görsel sunar. Yemek blogcuları için mükemmel bir ücretsiz fotoğraf sitesi diyebiliriz.

7. Pexels | Telifsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Pexels, Creative Commons lisansı altında yüksek kaliteli ücretsiz fotoğraf indirme siteleri arasındadır ve oldukça popülerdir. Görselleri atıfta bulunmadan hem ticari hem de kişisel kullanım için değerlendirebilirsiniz.

Ek olarak, ücretsiz stok videoları da var! Pexels, birçok blog yazarı için başvurulan en iyi görüntü kaynaklarındandır.

8. Styled Stok

StyleStock, kadın girişimciler için ücretsiz kadınsı stok fotoğraflar sunar. Koleksiyon, ticari ve kişisel çalışmalarınız için tamamen ücretsizdir.

Styled Stock, zarif, narin, ilgi çekici ve çoğunlukla pastel, siyah beyaz ve yumuşak renklerden oluşan kadınsı stok fotoğraflara sahiptir. Bir moda, güzellik veya yaşam tarzı blogcusuysanız bu site tam size göre. Kullanışlı bir arama aracı ve renk, kategori, tarihe göre filtreleme özelliğiyle son derece etkileyici bir sitedir.

9. Unsplash | Ücretsiz Resim Sitesi

Unsplash, tasarım hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye adanmış bir çevrimiçi pazarlama ajansı olan Crew tarafından başlatılan bir yan projedir. Unsplash bir yan proje olarak başlamış olsa da, şu anda en iyi telifsiz görseller sunan siteler arasındadır.

Unsplash, doğa, ofis, iş vb. temalarla eşleşen görselleri bulmak için kullanılabilecek iyi bir arama özelliğine sahiptir. Tüm fotoğraflar Unsplash lisansı altında ücretsiz olarak yayınlanır. Unsplash, ücretsiz stok fotoğrafçılığının yanı sıra, MadeWith bölümü ile kullanıcılar tarafından yapılan grafik tasarım çalışmalarını da sergiliyor.

10. PhotoPin | Telifsiz Fotoğraflar

PhotoPin, blog yazarlarının makalelerinde kullanabilecekleri fotoğrafları bulmalarına yardımcı olur. Geniş bir görsel kütüphaneye sahiptir. Creative Commons lisanslı fotoğrafları aramak için Flickr API kullanır. Buradan seçip kullanacağınız görsellerin çoğu atıf gerektirir.

11. StockVault | Ücretsiz stok görseller

StockVault/Bedava fotoğraf sitesi

Stockvault , ücretsiz stok görseller, duvar kağıtları ve hatta dokular sunan harika bir kaynaktır. Koleksiyon, Unsplash’in sadece yarısı kadar büyüklüğünde, ancak iyi seçilmiş ve günlük yeni eklemeler içeriyor. Bu site aynı zamanda iyi bir arama motoruna sahiptir ve kategoriye göre gezinmek için iyi organize edilmiştir.

12. PikWizard | Bedava Görseller

PikWizard, geniş bir konu yelpazesinde binlerce ücretsiz stok fotoğraf sunan en iyi telifsiz görsel siteleri arasındadır. Aklınıza gelebilecek her türden görsel bulabilirsiniz.

Aynı zamanda, tarayıcınızdan ayrılmadan çevrimiçi bir fotoğraf düzenleyiciye bağlantı sağlar. Buradaki araçların ve şablonların çoğu birinci sınıf tasarımlardır. Temel özellikleri ücretsiz olsa da, tam özellikli bir çevrimiçi resim düzenleme aracı olan ücretli sürümleri de vardır.

13. Depositphotos

Depositphotos, her hafta güncellenen ücretsiz görseller, vektörler, editoryal içerik ve videolardan oluşan bir stoğa sahiptir. Ayrıca, haftalık ücretsiz stok dosyalarını almak için bir hesap açabilirsiniz.

14. Gratisography

Gratisography/Telifsiz Fotoğraflar

Modern, yenilikçi ve ilginç fotoğraflar arıyorsanız bu ücretsiz resim sitesine mutlaka bakmalısınız. Herhangi bir telif hakkı kısıtlaması bulunmayan görselleri dilediğinizce kullanabilirsiniz. Belli bir kategoride görsellere ihtiyacınız varsa filtreleme özelliğini kullanabilirsiniz. Ücretsiz, yüksek çözünürlüklü ilginç bir fotoğrafa mı ihtiyacınız var? O zaman Gratisography tam size göre.

Gratisography, kişisel ve ticari projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz yüksek çözünürlüklü resimler sunar. Haftalık olarak yeni harika resimler eklenir ve telif hakkı kısıtlamaları yoktur. Tüm resimler Bells Design’dan Ryan McGuire tarafından çekilmiştir.

15. Public Domain Pictures

Public Domain Pictures, telifsiz görsellerden ve fotoğraflardan oluşan geniş bir koleksiyona sahip bir diğer ücretsiz fotoğraf indirme sitesidir. Görselleri arama özelliğini kullanarak bulabilir veya kategorilere göz atabilirsiniz.

16. Reshot | Stok Fotoğraf Sitesi

Reshot, telifsiz stok görseller için mükemmel bir seçenektir. Gerçekten benzersiz görüntüler istiyorsanız, Reshot en iyiler arasındadır.

Geliştiriciler, siteye yüklenen her çekimi inceleyerek,  en iyilerini sunar. Dolayısıyla Reshot’ta sergilenen fotoğrafların yüksek standartta olduğundan emin olabilirsiniz.

17. Public Domain Archive

Hem modern hem de eski fotoğrafların bir karışımını sunan bu telifsiz görsel sitesi ile, kategorileri kullanarak resimlere göz atabilir veya arama özelliğini kullanarak ihtiyacınız olan görselleri bulabilirsiniz..

18. Skitterphoto | Stok Fotoğraf Sitesi

Skitterphoto, yüksek çözünürlüklü telifsiz fotoğraflar sunar. Web sitesindeki tüm görseller CC-0 ile lisanslanmıştır. Site, kendi fotoğrafçılarının çalışmalarını içeriyor, böylece daha az kullanılmış ve benzersiz fotoğraflar bulabilirsiniz.

19. WikiMedia Commons

Wikimedia, yemyeşil manzaralardan tarihi olaylara kadar her şeyi kapsayan gerçekten çarpıcı bir görsel deposu sağlar.

Videolar ve sesler dahil olmak üzere 34 milyondan fazla özgürce kullanılabilen medyayı dağıtan Wikimedia, ücretsiz, yüksek kaliteli görüntüler arayan grafik tasarımcıları, fotoğrafçılar ve sanatçılar için adeta bir nimettir.

Wikimedia Commons’daki çok sayıda görsel kamu malıdır, bu da herhangi bir atıfta bulunmaksızın kullanmakta özgür olduğunuz anlamına gelir. Bazı görseller, atıf gerektiren bir Creative Commons lisansına sahip olabilir. Her görüntünün altındaki lisans bilgilerini kontrol etmenizde fayda var.

20. Stocksnap.io

StockSnap.io/Telifsiz-Ücretsiz Görseller

StockSnap.io’da çok sayıda güzel ücretsiz stok fotoğraf ve yüksek çözünürlüklü resim bulunur. Kullanımı kolay bir telifsiz görsel sitesi olan Stocksnap.io, resimlere kategoriler ve etiketler halinde göz atmanızı sağlar. Ayrıca, binlerce görsel arasında gezinmeyi kolaylaştıran çok kullanışlı bir arama özelliğine sahiptir. Mevcut en popüler fotoğrafları bulabilmeniz için görüntülemeleri ve indirmeleri izler.

StockSnap, günlük olarak yüzlerce görüntü ekler ve tüm fotoğraflar, Creative Commons lisansıyla yayınlanır – herhangi bir atıf gerekmez.

21. KaboomPics

Kaboom Pics, soyut, şehir, mimari, moda, yemek, manzara ve daha fazlasını içeren çok çeşitli yüksek kaliteli telifsiz görsel arama imkanı sunar. Fotoğraflar ticari amaçla kullanılabilir ancak satılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

22. Picjumbo | Ücretsiz stok fotoğraflar

Picjumbo, ticari ve kişisel çalışmalarınız için tamamen ücretsiz fotoğraflardan oluşan bir koleksiyondur. Soyut, moda, doğa, teknoloji ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli kategorilerde günlük olarak yeni fotoğraflar eklenir.

23. PDPics | Ücretsiz stok fotoğraf siteleri

PDPics, binlerce kamuya açık görüntüden oluşan geniş bir koleksiyon sunar. İlk bakışta site çok basit görünebilir, ancak kategorilere ve etiketlere göre özenle seçilmiş görseller bulabilirsiniz.

24. Canva ve Crello

Canva, ücretsiz stok fotoğrafları da sunan ve aynı zamanda pro sürümü de olan çevrimiçi bir grafik tasarım aracıdır. Canva’yı kullanmanın en büyük avantajı, sosyal medyada veya blogunuzda kullanmak üzere bir görseli hızlı bir şekilde özel bir grafiğe dönüştürebilmenizdir. Canva’ya benzer şekilde Crello da ücretsiz-telifsiz görseller sunan bir grafik tasarım aracıdır.

25. Negative Space

Negatif Space, özellikle mevcut görüntülerin çokluğu göz önüne alındığında, kullanımı son derece kolaylaştırmak için kategorilerin, etiketlerin ve arama işlevlerinin mükemmel bir şekilde kullanılmasını sağlar. Hatta renk belirlediğinizde, o rengi ana renk olarak gösteren görsel sonuçlar bile sergiler. Kişisel ve ticari kullanım için görseller arıyorsanız bu sitedeki telifsiz görsellere göz atabilirsiniz.

26. Realistic Shot

Realistic Shot, bu listedeki diğer sitelerin bazıları kadar geniş bir koleksiyona sahip olmasa da sunduğu telifsiz resimler oldukça kalitelidir. Mimari, doğa, insan, seyahat veya teknoloji gibi filtrelerle görsel arama özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca her hafta e-postanıza 7 yeni resim, vektör ve grafikler almak için kaydolma olanağı da vardır.

27. Public Domain Archive

Bu siteyi bu kadar ilginç kılan şey, yalnızca fotoğrafçılar tarafından üretilen yeni görüntüleri sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda telif hakkı süresinin dolması sonucu kamuya açık hale gelen görüntüleri de arşivliyor. Bu, geçmişe ilginç bir bakış açısı kazandıran otantik, gerçekten eski fotoğraflar elde edebileceğiniz anlamına gelir.

28. Life of Pix

Life of Pix Stok Fotoğraf Sitesi

Life of Pix, en iyi fotoğrafların uygun bir sahnede gösterilmesini sağlayan harika bir görünüme sahip en iyi ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasındadır. Çoğu sitenin döşemeli düzeni yerine, ana sayfa daha çok fantastik fotoğraflardan oluşan bir besleme gibidir. Ayrıca, mükemmel işler çıkaran kişilerin düzenli olarak takdir edilmesini sağlamak için bir ‘Haftanın Fotoğrafçısı ödülü’ var. Ücretsiz videolar dağıtan Life of Vids adlı bir ortak site de vardır.

29. Freestocks.org

Freestocks sitesinde moda, yemek ve şehirler gibi çok çeşitli nişleri kapsayan kullanım için gerçekten iyi resimler mevcut. Tüm resimler, kategori filtrelerinden biri kullanılarak aranabilir veya görüntülenebilir. Bu ücretsiz fotoğraf sitesindeki görselleri hem kişisel hem de ticari projelerinizde kullanabilirsiniz.

30. ISO Republic

ISOrepublic, çok sayıda ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videonun yanı sıra, “Premium Fotoğraf Paketleri” de sunuyor. Paket başına genellikle 20-40 resim bulunur ve paketler yaklaşık 15 dolardır. Ayrıca, diğer sitelerin çoğunun gözden kaçırdığı şık bir “Dokular” kategorisine sahiptirler.

31. RawPixel | Stok Fotoğraf Sitesi

Bol çeşitlilik içeren RawPixel, ücretsiz stok fotoğraflar, vektörler ve hatta PSD’ler sunar. Ücretsiz koleksiyonları, aralarından seçim yapabileceğiniz yaklaşık 200.000 stok fotoğrafı içerir. Ancak bu sizin için yeterli değilse, ek 30.000’den fazla stok için premium üyelikler de sunar.

32. Vecteezy

Vecteezy milyonlarca stok fotoğraf sunuyor. Sitedeki fotoğrafların çoğu kişisel ve ticari kullanım için ücretsizdir, ancak diğerleri ücretli bir abonelikle kullanılabilir. Vecteezy, giriş yapmadan fotoğrafları indirme seçeneği sunar veya ücretsiz bir hesap oluşturabilirsiniz. Oturum açmak, indirme geçmişinizi görüntülemenize, koleksiyonlar oluşturmanıza ve resimleri favori olarak işaretlemenize olanak tanır.

33. Icons8 | Stok Görsel Siteleri

 Icons8, tümü uygun şekilde kategoriler halinde düzenlenmiş binlerce küratörlü fotoğraf içerir.  Ücretsiz simgeler, illüstrasyonlar, müzikler, resimler ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Resimler standart jpeg formatında ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ayrıca, ücretsiz bir kaynak kullandığınızda bir geri dönüş bağlantısı sağlamanız gerekir. Aksi takdirde, bağlantı gereksinimleri olmayan ve ayrıca görüntüler için yüksek çözünürlüklü png ve psd dosyalarına erişmenize izin veren bir premium plana abone olabilirsiniz.

34. EveryPixel

EveryPixel, AI destekli ücretsiz ve ücretli hazır fotoğraf sitelerini tarayabilen bir stok fotoğraf arama motorudur. Arama sonuçlarını EveryPixel ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden filtreleyebilirsiniz!

35. FreePhotos | Telifsiz Fotoğraflar

FreePhotos, toplam 100 kategoride gruplandırılmış harika bir ücretsiz stok fotoğraf koleksiyonu sunar. Çevrimiçi bir fotoğraf düzenleyicisi bile var.

36. Jay Mantri

Jay Mantri , CC0 lisansı altında Tumblr blogu aracılığıyla güzel bir ücretsiz yüksek çözünürlüklü stok fotoğraf koleksiyonunu paylaşıyor.

37. Little Visuals

Little Visuals , gelen kutunuza teslim edilen ve arşivlerde indirilebilen ücretsiz, yüksek çözünürlüklü stok fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon sunar. Arama işlevine sahip değiller. Ayrı bir notta, site sahibinin talihsiz ölümünden sonra site artık yeni stok fotoğrafları eklemiyor. Fotoğraflar hala çevrimiçi durumda ve çabalarına bir övgü olarak paylaşılıyor.

38. MMT Stock

MMT, ticari kullanım için ücretsiz stok fotoğraflar sağlar. Fotoğraflar CC0 lisanslıdır, bu nedenle hem kişisel hem de ticari amaçlarla ücretsiz olarak indirilebilir, kullanılabilir ve yeniden dağıtılabilir. MMT’nin içeriği makro fotoğrafçılık, şehir manzaraları, doğa, çalışma alanları ve daha fazlasını içeren birçok kategoriyi kapsar. Her hafta yeni resimler eklenir ve galerilerde bir dizi ilginç kategori sergilenir. Sitede aktif bir blog da paylaşılır.

39. NegativeSpace

NegativeSpace, CC0 lisansı altında harika bir ücretsiz yüksek çözünürlüklü stok fotoğraf koleksiyonuna erişmenizi sağlar – fotoğrafları her yerde kullanmanıza olanak tanır!


Gördüğünüz gibi, stok fotoğrafçılık için her geçen gün artan çok sayıda kaynak var. Bu stok fotoğraf siteleri tasarımcılar, pazarlamacılar ve blog yazarları için bir nimet haline geldi. Telifsiz görseller bulmak için seçeneklerin böylesine geniş olması işleri oldukça kolaylaştırıyor. Peki siz hangi ücretsiz ve telifsiz görsel sitelerini kullanıyorsunuz? “Listede mutlaka olması gerekiyor” dediğiniz ücretsiz stok fotoğraf siteleri varsa yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

11 Yorum

  1. Harika bir liste olmuş. Telifsiz kaliteli gorseller bulmak hep çok vaktini aliyor. Buradaki bol seçenekler işimi fazlasiyla görecek. Teşekkür ederim.

  2. Türkiye ile ilgili daha fazla görsel için gelişmekte olan bir ücretsiz stok fotoğraf sitesi var. Gorseller.com bir göz atmanızı öneririm.

  3. Liste için teşekkürler. Ben de bir öneride bulunayım; Designer Daily Report Chrome uzantısından ulaşabileceğiniz geniş bir stok fotoğraf listesi ve günlük olarak derlenmiş yayınlar var. Göz atmak isteyebilirsiniz.

  4. Bana sorarsanız, telif hakkı olmayan görseller için en iyi seçim Pexels ve Pixabay. Her gün bu sitelerden birçok görsel indiriyorum.

  5. Rawpixel stok fotoğraf sitesi de bu listede olmalı bence. Binlerce ücretsiz ve süper yüksek kaliteli görseller sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu