FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Envato Market’ten Alınan Tema ve Eklentiler Başka Hesaba Aktarılabilir mi?

Satın aldığınız ThemeForest temaları (ve CodeCanyon eklentileri) Envato Market kişisel hesabınıza tanımlanır. Bu hesap bir üyelik hesabıdır ve üyeliğin devrine yani ThemeForest tema ve eklentilerinizin bulunduğu hesabın başkasına devredilmesine, ayrıca hesaptaki ürünlerin başka hesaba fiziksel olarak aktarılmasına izin verilmez. Ancak, ilgili ürünün (tema veya eklenti) lisansını yani kullanım hakkını devredebilirsiniz.

Aşağıda hem lisans devrinin nasıl yapılacağını hem de yeni lisans sahibinin ürün güncellemelerinden ve destekten nasıl faydalanacağını detaylı bir şekilde açıkladık.


Bir web tasarımcısıysanız veya müşteriler için tema satın alan bir tasarım ajansıysanız, hatta bireysel olarak kendi hesabınızdaki ürünleri müşteri siteleri için kullanıyorsanız, müşteri sitelerini güncel tutmanız ve gerektiğinde desteğe erişmelerini sağlamanız gerekir.

Müşterinizin, Envato Market hesabınızdaki ürün/ürünlere ve güncellemelere erişmelerini sağlamak için birkaç seçeneğiniz var:

 1. Envato hesap giriş bilgilerinizi müşteriye vererek hesabınızı ortak kullanabilirsiniz. Şu durumda, sadece müşteri için kullandığınız ürüne değil, hesabınızdaki diğer ürünlere de erişim izni vermiş olursunuz.
 2. Envato hesabınızın e-posta hesabını müşteri e-postası ile değiştirerek hesabın ve hesaptaki ürünlerin kullanım hakkını tamamen müşteriye devredebilirsiniz.
 3. Hesabınızda çok sayıda ürün varsa ve hesabınızı kimseye devretmeyi düşünmüyorsanız, müşteri sitelerine yüklediğiniz tema ve eklenti güncellemeleriyle ve teknik gereksinimleriyle sürekli olarak siz ilgilenirsiniz.
 4. Müşteri güncellemeleri bağımsız olarak halletmek istiyorsa, ürünü kendisi için tekrar satın alması gerektiğini söyleyebilirsiniz ki bu durumda muhtemelen bir daha sizinle çalışmayacaktır.
 5. ⭐⭐⭐ Son seçenek ise, ürünün lisansını müşteriye devrederek kullanım izni verebilirsiniz. Böylece ürünü kullanırken hem yeni güncellemeleri indirebilecek hem de gerektiğinde destekten faydalanabilecek. Bu şekilde siz de fazladan iş yükünden kurtulmuş olacaksınız. Bu noktada, ücretsiz Envato Market WordPress Eklentisi devreye giriyor. Bizim önerdiğimiz yöntem de tam olarak bu!

Yeni kullanıcının indirmelere ve güncellemelere erişimini sürdürmesini sağlamanın tek yolu (şimdilik), işlemi otomatikleştirmek için Envato eklentisini kullanmaktır. Bu eklenti Envato Market’in resmi eklentisidir ve tamamen ücretsizdir. Ayrıca sadece Envato Market’ten aldığınız ürünler (ThemeForest ve CodeCanyon) için kullanılabilir.

Eklentinin kullanımı ve müşteriye lisans erişimi sağlamak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli:

 • Önce buradan Envato Market WordPress eklentisini indirin ve müşterinizin sitesine yükleyin. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra WordPress kontrol paneli sol menüye “Envato Market” öğesinin eklendiğini göreceksiniz. Öğeye tıkladığınızda yeni sayfada 2 seçenek göreceksiniz; Getting Started ve Single Item Tokens.
 • Şimdi, Envato Market eklentisini Envato hesabınızla senkronize etmek için Getting Started bölümünün altındaki bağlantıya tıklayarak bir Envato API jetonu oluşturmanız gerekecek.
Envato API Token
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra API jetonu oluşturma sayfasına yönlendirileceksiniz (veya öncesinde mevcut Envato hesap bilgilerinizle oturum açmanız gerekebilir). Bu sayfada Envato Market eklentisinin Envato hesabınız aracılığıyla neye erişmek için izin istediğini görebilirsiniz. İzinler olduğu gibi kalabilir. Token Name kısmına herhangi bir isim girin ve en alttaki “Create Token” butonuna tıklayın.
Envato Market API Jetonu Oluşturma
 • Jetonunuz oluşturulduktan sonra yeşil bir başarı ekranı göreceksiniz. Jeton kodunuzu kopyalayın (kopyalamadan sayfadan çıkarsanız başa dönüp tekrar jeton oluşturmanız gerekir). Kodu kopyaladıktan sonra alttaki beyaz düğmeye tıklayın.

Envato eklentinizde 2 seçenek var demiştik. Eğer müşterinizin, hesabınızdaki tüm ürünlere erişmesini istiyorsanız ilk seçeneğin altındaki Token alanına kopyaladığınız kodu yapıştırıp kaydetmeniz yeterli olur, ancak müşterinin sadece belli bir ürüne erişmesini istiyorsanız sağ taraftaki seçenek üzerinden devam etmelisiniz.

envato lisans devretme token
 • Müşterinize belli bir ürünün lisansını devretmek yani ürünü kullanma ve kendi panosu üzerinden güncellemeler almasına izin vermek için Single Item Tokens bölümündeki “Add item” düğmesine tıklayın.
 • Açılan penceredeki Token kutucuğuna daha önce kopyaladığınız kodu yapıştırın. Hemen altında Item ID (öğe kimliği) eklemeniz gereken bir kutucuk daha var. Item ID ürünün kimlik numarasıdır. Bu numarayı bulmak için Themeforest veya Codecanyon’daki öğe sayfasına gidin (kullandığınız tema veya eklentinin sayfası) ve ürün URL’sinin sonundaki sayısal kimliği kopyalayın.
ThemeForest lisans aktarmak için öğe kimliği al
 • Şimdi Envato WordPress eklentisine geri dönün ve Item ID kısmına kopyaladığınız kimlik numarasını yapıştırıp Save düğmesine tıklayın.
Envato ThemeForest Theme Item ID

Öğe kaydedildikten ve doğrulandıktan sonra, müşteriniz yalnızca eklediğiniz öğeleri görür ve yeni güncellemeleri kendi wp panosu üzerinden yönetebilir. Farklı öğeler eklemek isterseniz işlemi tekrarlayabilirsiniz.

📌 Müşterinizin mevcut tema/eklenti ile ilgili bir sorun yaşaması ve bunun için ürünün geliştiricisinden destek alabilmesi için ilgili ürünün satın alma kodunu da müşterinizle paylaşmanız gerekir. Satın alma kodunu ürün sayfasındaki “Destek” butonuna tıkladığınızda “Yazarla İletişime Geç” seçeneğinin hemen altında görebilirsiniz. (Satın alma kodu genellikle şuna benzer: 8c3ae427-324a-5c83-12ab-88022ee6093e)

4 Yorum

 1. Hocam ellerinize sağlık themeforest tema güncellemesi hakkında çok iyi ayrıntılar vermişsiniz. Hocam tüm ayarları yaptım ama tema güncelleme yaparken lisans kodu yanlış diyor, bu neden kaynaklanıyor acaba.

  1. Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Yaşadığınız soruna gelince, yazıda bahsedilen adımları dikkatle uyguladığınız takdirde işlem sorunsuz gerçekleşir. Lütfen adımları gözden geçirip işlemi tekrarlayın ve ardından hem site hem de tarayıcı önbelleğini temizlemeyi unutmayın.

   Ayrıca, Envato Market’ten aldığınız ürün tek lisans ise bu ürünü sadece tek sitede kullanabilirsiniz. Birden fazla sitede kullanmak istediğinizde lisans hatası alacağınızı hatırlatmış olalım.
   İyi çalışmalar dileriz.

   1. Üstadım teşekkür ederim geri dönüşünüz için, sanırım bir yoğunluk vardı o anda ertesi gün denediğimde sorunsuz güncelleme hizmeti oldu hocam. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için. İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu