FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

En İyi 30 Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcı

Bu kılavuzda, ücretsiz anahtar kelime planlayıcı araçları için kapsamlı bir liste hazırladık. SEO ve dijital pazarlama kampanyaları için hayati bilgiler toplamanıza yardımcı olacak bu liste, ücretli seçeneklere alternatif arayanlar için en iyi ücretsiz anahtar kelime bulucu (anahtar kelime analiz) araçlarını içerir.

İçerik Tablosu göster

1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, “anahtar kelime nasıl bulunur” diye soranlar için oldukça kullanışlı ücretsiz bir araçtır diyebiliriz. Google Ads hesabınızda kullanabileceğiniz bu ücretsiz anahtar kelime optimizasyon aracı, hem organik SEO hem de ücretli arama kampanyaları için kullanılabilecek konu önerileri, arama hacimleri, tıklama başı maliyet (TBM) verileri, reklamveren rekabet düzeyi, trend verileri ve daha fazlasını sağlar. Yeni fikirler almak için anahtar kelimelerinizi veya bir rakibin URL’sini girebilirsiniz.

2. Google Search Console

Google Search Console, her web sitesi sahibinin kullanabileceği bir diğer ücretsiz anahtar kelime bulma aracıdır. Sitenizi Google Search Console’a bağladıktan sonra, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralandığı anahtar kelimeler hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Search Console, web sitenizin her anahtar kelimesi için toplam gösterim, tıklama, tıklama oranı (TO) ve ortalama arama konumunu görüntüler.

3. Google Otomatik Tamamlama

Google Otomatik Tamamlama, web siteniz için konu fikirleri bulmanıza yardımcı olan hızlı ve kolay ücretsiz bir anahtar kelime bulma aracıdır. Bunu yapmak için Google arama çubuğuna bir kelime yazmanız yeterlidir ve Google’dan gelen gerçek kullanıcı verilerine dayalı olarak birincil anahtar kelimenizin uzun kuyruklu versiyonlarının anında bir listesini görürsünüz.

4. Google Trendler- Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu

Google Trends, Google ve YouTube’da kullanılan belirli arama terimleriyle ilgili anahtar kelime verileri sağlayan ücretsiz bir araçtır. Trend olan konuları, yerel arama trendlerini keşfetmek ve popülaritesi artan ilgili anahtar kelimeleri bulmak için kullanabilirsiniz. 

Google Trendler ayrıca, hangi terimleri hedefleyeceğiniz konusunda daha iyi kararlar verebilmeniz için ivme kaybeden anahtar kelimelerden kaçınmanıza yardımcı olur.

5. Wordtracker – Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcı

Wordtracker, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın en iyi ücretsiz alternatifidir. Arama başına 10.000’e kadar sonuçla 1.000’lerce karlı uzun kuyruklu anahtar kelimeyi ortaya çıkarmak için oturum açmadan Wordtracker’ı kullanabilirsiniz. Ancak, ücretli bir hesaba yükseltme yapmadığınız sürece yalnızca ilk 50 arama sonucu ücretsizdir.

6. Getkeywords – Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcı

GetKeywords, SEO için en iyi ücretsiz anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. Gerçek zamanlı veri analizi, küresel anahtar kelime arama, şehir düzeyinde anahtar kelime verileri, 45’ten fazla dil, arama hacimleri, tıklama başı maliyet (TBM) verileri, trendler ve SEO zorluk puanları gibi detaylı analizler yapmanızı sağlayacak olan ücretsiz deneme sürümü için bir hesap oluşturabilirsiniz.

7. Keyword Chef – Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma Aracı

Keyword Chef, en iyi anahtar kelime araştırma araçlarından bir diğeridir. Düşük rekabetli anahtar kelimeleri sizin için otomatik olarak bulur ve filtreler. Gerçek zamanlı SERP analizi ile web siteniz için Google’da üst sıralarda yer alması neredeyse garanti olan en iyi SEO anahtar kelimelerini bulmanıza yardımcı olur. Keyword Chef’i test etmek için ücretsiz bir deneme hesabına kaydolarak 1.000 kredi kazanabilirsiniz.

8. Keyword Surfer – Ücretsiz Anahtar Kelime Bulma Aracı

Keyword Surfer, Surfer SEO tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir anahtar kelime bulma aracıdır. Google web tarayıcınıza yeni işlevler ekleyen ücretsiz bir Chrome uzantısı olarak mevcuttur. Keyword Surfer yüklendikten sonra ilgili anahtar kelimeler için arama hacmini, tıklama başına maliyet (TBM) verilerini, benzer anahtar kelimeleri, backlink korelasyon tablosunu ve daha fazlasını görmenize yardımcı olur.

9. Keyword Tool Dominator – Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Keyword Tool Dominator, anahtar kelime araştırması yapmak için 9 araç içeren bir yazılımdır. Bununla birlikte, Amazon, Bing, eBay, Etsy, Google, Google Shopping, Home Depot, Walmart ve YouTube gibi web sitelerini analiz ederek bu platformlarda aranan popüler anahtar kelimeleri ortaya çıkarabilir ve ürün listelemelerinden terimleri ayıklayarak içerik pazarlama ve SEO çalışmalarınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Aracın ücretsiz sürümü, günde 2 arama yapmanızı sağlar.

10. Keyworddit – Ücretsiz Anahtar Kelime Bulma Aracı

Keyworddit, Reddit’teki alt dizinlerden uzun kuyruklu ve genel anahtar kelimeler çıkarmak için en iyi ücretsiz anahtar kelime bulma araçlarından biridir. Keyworddit, başlıklardan ve konu yorumlarından anahtar kelime fikirleri alarak çalışır ve bu terimler için aylık arama hacmi verilerini raporlar.

11. Keysearch – Ücretsiz Anahtar Kelime Oluşturma Aracı

Keysearch, diğer SEO analiz yazılımlarını da içeren, güçlü ve ücretsiz bir anahtar kelime araştırma aracıdır. İlgili anahtar kelimeleri Google, Yahoo, Bing, Etsy, Pinterest, eBay vb. birden fazla platformda arayabilirsiniz. Ücretsiz deneme, günde 5 anahtar kelime araması ve analizinin yanı sıra sıralama izleyici, backlink denetleyicisi, web sitesi denetçisi, rekabet analizcisi, içerik asistanı gibi diğer araçlara sınırlı erişim sağlar.

12. KeywordTool.io – Anahtar Kelime Bulucu

KeywordTool.io, Google, Bing, YouTube, Amazon, eBay, Apple Store, Google Play Store, Instagram, Twitter, Pinterest ve Google Trends gibi platformlardaki gerçek kullanıcı sorgularından binlerce anahtar kelime önerisi sağlayan basit bir anahtar kelime araştırma aracıdır. KeywordTool.io’yu ücretsiz olarak deneyebilir ve örnek anahtar kelimeleriniz için arama hacimlerini, trendleri, tıklama başı maliyet (TBM) verilerini ve rekabet düzeyini analiz edebilirsiniz.

13. KWFinder – Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma Aracı

KWFinder, Mangools tarafından sunulan bir anahtar kelime araştırma aracıdır. KWFinder ile üç şekilde arama yapabilirsiniz: ilgili anahtar kelimeler, Google otomatik tamamlama ve sorular. Ardından, web sitenizde hedeflenecek en iyi anahtar kelimeleri bulmak için ortalama aylık arama hacmini, tıklama başına maliyet (TBM), tıklama başına ödeme (PPC) rekabetini ve anahtar kelime zorluk puanlarını analiz edebilirsiniz. 

KWFinder ayrıca bir sıralama izleyici, backlink denetleyici, SERP analizörü ve site profil oluşturucu dahil olmak üzere diğer SEO yazılımlarını içerir.

14. LowFruits – Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcı

LowFruits, SERP’lerde üst sıralarda yer alan zayıf noktaları olan anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olan bu anahtar kelime planlayıcı ücretsiz en iyi seçeneklerden biridir. Buna, Domain Authority puanları düşük olan forumların ve zayıf web sitelerinin Google’da ilk 1-10 arasında yer aldığı anahtar kelimeler dahildir. LowFruits’i, fazla çaba harcamadan hızlı bir şekilde sıralanabilecek, rekabeti düşük anahtar kelimeler bulmak için kullanabilirsiniz. 

LowFruits’i ücretsiz olarak denemek için bir hesap oluşturduğunuzda 10 ücretsiz kredi kullanımına sahip olursunuz. Anahtar kelime arama fonksiyonlarını ücretsiz olarak dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Kredi kullanmanız gereken tek zaman, arama hacmi, TBM vb. gibi SEO verilerini analiz etmek istediğiniz zamandır.

15. MerchantWords- Amazon Anahtar Kelime Araştırma Aracı

MerchantWords, bir Amazon mağazanız varsa, SEO için en iyi ücretsiz anahtar kelime bulucu araçlarından biridir. Bu e-ticaret anahtar kelime araştırma aracı, başarılı bir marka oluşturmak için mevcut en iyi bilgilere ve işletmeniz için en yüksek yatırım getirisini (ROI) sağlayabilecek en alakalı anahtar kelimelere sahip olmanız için milyarlarca küresel veri noktasını toplar ve analiz eder.

16. Moz Anahtar Kelime Gezgini

Moz Keyword Explorer, kârlı anahtar kelimeler bulmanıza ve anahtar kelimelerinizi listeler halinde düzenlemenize yardımcı olan, zaman kazandıran bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Moz Pro SEO analiz platformunun bir parçasıdır ve Moz hesabına kaydolarak ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak, ücretli bir plana yükseltmediğiniz sürece ayda 10 ücretsiz sorgu ile sınırlıdır.

17. Semrush Keyword Magic Tool

Semrush Keyword Magic Tool, SEO teknoloji devi Semrush tarafından sunulan güçlü ve ücretsiz bir araçtır. Test etmek için ücretsiz bir üye hesabına kaydolmanız gerekecek. Bunu yaptığınızda, 120’den fazla coğrafi veri tabanından 20 milyardan fazla anahtar kelimeye erişim elde edeceksiniz. Ücretsiz hesap sizi günde 10 arama ile sınırlar.

18. SEO Powersuite – Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu

SEO Powersuite, tek bir yazılım parçasında 20’den fazla anahtar kelime optimizasyon aracı içeren bir Rank Tracker aracına sahiptir. Ve hepsinden önemlisi, kullanımı %100 ücretsizdir. Google Reklamları Anahtar Kelime Planlayıcı, Rekabet Araştırması, Anahtar Kelime Boşluğu, İlgili Aramalar, Otomatik Tamamlama Araçları, İlgili Sorular ve çok daha fazlası dahil olmak üzere popüler anahtar kelime araştırma araçlarının tümü doğrudan araca entegre edilmiştir. 

SEO Powersuite, normalde internette bulunamayacak en iyi SEO anahtar kelime fikirlerini bulmanıza yardımcı olabilir.

19. SpyFu – Anahtar Kelime Planlayıcı Ücretsiz

SpyFu, Google Ads gibi organik arama ve ücretli reklamcılık kanallarında rekabet etmek isteyen dijital pazarlamacılar tarafından kullanılan bir anahtar kelime araştırma ve rekabet zekası aracıdır. Anahtar kelime araştırma fonksiyonu ile yeni anahtar kelime fırsatları bulmanın yanı sıra, rakiplerinizin üst sıralarda yer alan anahtar kelimelerini de bulup kullanabilirsiniz. 

Ayrıca, bir PPC analiz cihazına, geçmiş verilere, geri bağlantı analizine ve özel raporlamaya erişim elde edersiniz. SEO kampanyalarınızın tüm özelliklerini test etmek için SpyFu’yu ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

20. TagCrowd – Anahtar Kelime Analizi Aracı

TagCrowd, rakip sayfa içi SEO analizi yapmak için ücretsiz bir araçtır. Bu aracın konsepti basittir: bir web sitesinin URL’sini TagCrowd’a yapıştırın ve size sayfadaki ana konu fikirlerini ve içerikte her bir kelimenin toplam kullanım sayısını gösteren bir kelime bulutu elde edin. TagCrowd ile rakiplerinizin makalelerini kontrol ederek sayfa içi SEO için tam eşlemeli anahtar kelimelerin optimum kullanım sıklığını görebilirsiniz.

21. Ubersuggest – Anahtar Kelime Planlayıcı

Ubersuggest, Neil Patel tarafından SEO ve dijital pazarlama kampanyaları için iyi anahtar kelime fikirleri sağlayan ücretsiz bir araçtır. Giriş yapmadan günde en fazla 3 arama yapabilirsiniz. Bir arama terimi girdiğinizde, Ubersuggest arama hacmini, SEO zorluğunu, ödenen zorluğu ve TBM’yi görüntüler.

22. Ahrefs Anahtar Kelime Oluşturucu

Ahrefs ücretsiz anahtar kelime oluşturucu, bu tür bir yazılıma kaydolmak veya ödeme yapmak zorunda kalmadan çok sayıda anahtar kelime oluşturmak için piyasadaki en iyi araçtır. Google, Bing, YouTube ve Amazon gibi arama motorlarından gelen 8 milyardan fazla sorgudan oluşan veritabanında bir terim girebilir ve ilgili anahtar kelimeleri anında bulabilirsiniz. SEO için ücretsiz konu fikirlerini ve web siteniz için yeni içeriği daha fazla filtrelemek için Sıralı Eşleme veya Sorular arasında geçiş yapabilirsiniz.

23. AlsoAsked – Anahtar Kelime Araştırma Aracı

AlsoAsked, hedef kitlenizin belirli konularda sorduğu soruları keşfetmeye yönelik bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Esasen, AlsoAsked, Google arama motorundaki “Kullanıcılar bunları da sordu” kutusundaki soruları araştırır, böylece SEO için içeriğinizde yanıtlayabileceğiniz en alakalı soruların bir listesini hızlı bir şekilde alabilir ve güncel alaka düzeyini artırabilirsiniz.

24. AnswerThePublic – Anahtar Kelime Üretici

AnswerThePublic, İnternet’teki en popüler anahtar kelime üreticilerinden biridir. Çalışma şekli, araca bir arama terimi girmeniz ve ardından o konuyla ilgili olarak insanların sorduğu yaygın soruları görüntülemesidir. Sonuçları görsel bir sunum olarak veya şu kategorilere ayrılmış verilerle bir tablo olarak görüntüleyebilirsiniz: sorular, edatlar, karşılaştırmalar, alfabetik ve ilgili anahtar kelimeler. AnswerThePublic sizi günde 3 ücretsiz arama ile sınırlar.

25. QuestionDB – Anahtar Kelime Bulucu

QuestionDB, hızlı ve kullanımı kolay bir anahtar kelime üreticisidir. İnsanların SEO anahtar kelimelerinizle ilgili olarak sorduğu popüler soruların bir listesini vermek için Reddit ve Quora dahil olmak üzere birkaç Soru-Cevap web sitesinden faydalanır.

QuestionDB’yi her gün sınırsız sayıda %100 ücretsiz olarak kullanabilirsiniz; ancak, sonuçlarınız arama başına 50 anahtar kelime önerisiyle sınırlı olacaktır. Ücretli bir plana yükseltmek, her arama için size sınırsız anahtar kelime sağlar.

26. SEO Scout – Ücretsiz Anahtar Kelime Öneri Aracı

SEOScout, kaydolmadan kullanabileceğiniz ücretsiz bir anahtar kelime öneri aracına sahiptir. AnswerThePublic’e benzer veriler sağlar, ancak her gün anahtar kelime fikirleri oluşturmak için kullanabileceğiniz araç sayısında kısıtlama yoktur.

27. Keyword.io – Anahtar Kelime Optimizasyon Aracı

Keyword.io, SEO ve PPC kampanyalarınızda kullanılacak yeni anahtar kelimeler bulmak için bir otomatik tamamlama aracıdır. Bu anahtar kelime optimizasyon aracı, Google, Bing, Amazon, Yandex, Wikipedia ve daha fazlası gibi belirli arama motorlarından konu fikirleri alabilir.

28. Keyword Sheeter – Anahtar Kelime Bulucu

Keywordsheeter, Google’dan binlerce otomatik tamamlama önerisi alabilen bir diğer popüler araçtır. Işık hızındadır ve fikir üretmek için bir veya daha fazla ana anahtar kelime girmenize izin verir. Keyword Sheeter, kayıt gerektirmeden tamamen ücretsizdir.

29. SEOStack – Anahtar Kelime Bulucu Chrome Uzantısı

SEOStack, ücretsiz bir Chrome uzantısı olarak kullanılabilen bir anahtar kelime bulma aracıdır. Google, Bing, Yahoo, DuckDuckGo, YouTube, Amazon, Pinterest ve Ebay dahil olmak üzere birçok farklı kaynaktan anahtar kelime verilerini toplar.

SEOStack, tonlarca yeni konu fikrini hızlı bir şekilde sunabilen temel bir anahtar kelime oluşturucudur. Ancak, arama hacmi ve SEO rekabeti gibi metrikler hakkında özel bilgiler edinmek için bu anahtar kelimeleri başka bir SEO analiz aracında analiz etmeniz gerekir.

30. Soovle – Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcı

Soovle, ikili bir anahtar kelime araştırma aracı ve bir anahtar kelime oluşturucu olarak çalışır. Arama çubuğuna kelimeleri yazarken, Google, Yahoo, Bing, Amazon, Wikipedia, YouTube vb. dahil olmak üzere çeşitli arama motorlarındaki popüler anahtar kelimeleri listeler. Anahtar kelime fikirleri oluşturulduktan sonra, bir terimi tıkladığınızda otomatik olarak daha fazla SERP analizi için arama motoruna yönlendirir. Soovle ücretsiz olarak sınırsız arama içerir.


En iyi ücretsiz anahtar kelime araştırma araçlarını içeren listemizin sonuna geldik. Gördüğünüz gibi, web siteniz için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz anahtar kelime bulucu mevcut. Umarız bu liste ile SEO ve dijital pazarlama kampanyalarınızda size rehberlik edecek anahtar kelime planlayıcı aracını bulmanıza yardımcı olabilmişizdir 🙂

En İyi 9 Backlink Kontrol Aracı (Backlink Checker) listemize de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu