Ücretsiz Kurumsal Mail Nasıl Alınır? Adım Adım Resimli Anlatım

Son Güncelleme: 4 Mayıs 2021

“İsme özel ya da domain uzantılı özel kurumsal mail nasıl alınır” sorusunun cevabını arayanlar için detaylı bir içerik hazırladık. Tüm aşamalar adım adım ve resimli olarak anlatıldığı için, özel mail alma işini hiç zorlanmadan halledebileceksiniz.

Alan adı uzantılı özel e mail almak, info@siteadı.com (ya da @isimsoyisim.com) tamamen kendinize özel bir mail adresiniz olacağı anlamına gelir. Bu işlemi ücretsiz bir mail servisi olan Yandex Mail ile Yandex Connect üzerinden yapacağız.

Yandex.Mail neleri içerir?

 • 1.000 posta hesabı oluşturma imkanı
 • Sınırsız gelen kutusu boyutu
 • 20 GB bulut depolama alanı
 • Mobil cihazlardan yönetim
 • Kullanışlı bir ara yüz
 • Yerleşik antivirüs
DİKKAT ! Alan adı uzantılı e posta adresi alma işlemi için mutlaka bir domain (alan adı) satın almanız gerekiyor. Sonrasında hem cPanel üzerinden hem de Domain Yönetim panelinden nasıl kurumsal mail kaydı yapacağınızı anlatacağız. cPanel erişimi olmayanlar (hosting kaydı olmayanlar) işlemlere 2. yöntemle devam edecekler. Hatasız bir yönlendirme için tüm yazıyı dikkatlice okumanızı öneririz.

Hadi başlayalım!

Yandex Kurumsal Mail Adresi Nasıl Alınır? (cPanel Üzerinden)

 • Öncelikle buraya tıklayıp Yandex Connect ana sayfasına geçin.
 • Sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Try Out” butonuna tıklayın.
 • Ekrandaki kayıt formunu doldurun ve “Register-Kayıt Ol” diyerek devam edin.
 • İşletme adınızı eklemeniz gereken başka bir form göreceksiniz. Buraya da işletme adınızı girip (örneğin WP Ekran) “Sign Up” butonuna tıklayın.

Yandex Connect Kayıt

 

 • Sonraki aşamada abonelikler gibi detaylar istenecek. Bu kısımları “Continue (Devam et)” ve “Subscribe Later (Daha sonra abone ol)” olarak işaretleyip ilerleyin.
 • İş arkadaşlarınızı davet etmenizi isteyen formu da “İnvite Later (Daha sonra davet et)” ve ardından “Continue” olarak işaretleyip sonraki aşamaya geçin.
 • Yandex Connect hesabına giriş yapmak için Sayfanın en altına inin ve “Admin Tools (Yönetici Araçları)” bölümüne tıklayın.

Yandex Connect Giriş

 

 • Açılan yönetim panelinin sol alt kısmında bulunan “Alan Adları (Domains)“‘i tıklayın.
 • Yeni sayfada, mail kurulumunu yapmak istediğiniz alan adını eklemek için “Alan ekle (Add Domain)” butonuna tıklayın ve alan adınızı girin.

Yandex Connect Yönetim Paneli- Alanadı Ekleme

Alan adınızı ekledikten sonra, doğrulama işlemi yapmanız istenecek. Sunulan 4 farklı doğrulama seçeneğinden en kolayı olan meta etiketi ile doğrulama yapacağız. Verilen meta etiketini kopyalayın ve sitenizin kaynak kodları içine <head> kodunun hemen altına yapıştırıp sayfayı kaydedin. Daha sonra Yandex Connect sayfasına geri dönüp “Kontrol et (Check)” butonuna tıklayın.

Yandex Connect Alanadı Doğrulama

Bu işlemin ardından, Yandex kurumsal mail açma aşamalarının en önemli adımına geçiyoruz. Bu aşamada MX ve TXT kayıtları yapılacak.

Yandex sayfasında, meta etiketi ekleyip kontrol et dedikten sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi güncellenecek DNS kayıtlarının olduğu sayfa açılacak.

Yandex Connect DNS kaydı

NOT- Görseldeki kayıtlar örnek amaçlıdır. Siz Yandex’in size verdiği kayıtları kullanacaksınız!

Şimdi alan adınızın bulunduğu hostingden cPanel’e geçin ve buradan Zone Editör kısmına tıklayıp açılan sayfadan güncelleme yapacağınız alan adının karşısındaki Yönet butonuna tıklayın.

cPanel Zone Editör/Yönetim

Buraya Yandex’in verdiği DNS kayıtlarını ekleyeceğiz. Yönet butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ tarafında bulunan Kayıt Ekle butonuna tıklayın ve aşağıdaki görselde olduğu gibi MX’i işaretleyin. Alan adınızı girin, öncelik kısmına “10” ve hedef yer kısmına da “mx.yandex.net” yazıp Kayıt Ekle‘ye tıklayın.

Screenshot 2 3

Şimdi aynı işlemi TXT kaydı oluşturmak için yapıyoruz. Tekrar Kayıt Ekle butonuna tıklayın ve bu kez TXT‘yi işaretleyin. Alan adınızı girin, TTL girin ve kayıt kısmına da “v=spf1 redirect=_spf.yandex.net”  girdikten sonra Kayıt Ekle butonuna tıklayın.

Screenshot 1 4

Not- Daha önceden eklenmiş olan MX ve TXT kayıtları varsa silin sadece yeni MX ve TXT kayıtlarınız kalsın. cPanel’den işlemler bu kadar.

Peki, “cPanel erişimim yok, nasıl özel mail adresi alabilirim” diye merak edenleriniz varsa, domain yönetim panelinden nasıl kayıt yapılabileceğini de aşağıya ekledim.

Domain Yönetim Panelinden Kurumsal Mail Kaydı Yapma

Yukarıda cPanel girişine kadar olan kısım aynı şekilde bu yöntem için de geçerli. Bu yöntemde cPanele giriş yapmadan direkt domain yönetim alanını kullanacağız.

 • Öncelikle alan adı kaydınızın olduğu sisteme giriş yapın.
 • Alanadlarım kısmından, işlem yapmak istediğiniz alan adının karşısında bulunan yönet butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfadan DNS Yönetimi (bazen kayıt yeri Gelişmiş DNS kısmında olur)’ne tıklayın.
 • Yandex’in verdiği DNS kayıtlarını buradan sırasıyla girin (MX, TXT)

Kurumsal mail dns kaydı

Bu işlemlerin ardından yeni kayıtların güncellenmesi biraz vakit alır (en fazla 72 saat). Yandex Connect kısmında alan adı doğrulandı uyarısını gördüğünüzde artık Yandex kurumsal mail ya da özel e-mail adresi kullanıma hazırdır. Tabii öncelikle kullanmak istediğiniz mail adresini tanımlamanız gerekiyor. Bunun için de yapmanız gereken şu:

 • Yandex Connect yönetim paneline geçin.
 • Yönetim panelinde en alttaki +Ekle butonuna ve ardından Kişi Ekle (bazı panellerde çalışan ekle olarak da görülebilir)’ye tıklayın.
 • Açılan formu doldurun ve Ekle‘ye tıklayın.

Yandex Özel E-Mail Ekleme

Böylece kurumsal e posta alma işlemini başarıyla tamamlamış olduk. DNS güncellemelerinin ardından  passport.yandex.com.tr adresinden, alan adı uzantılı e posta adresinizle giriş yapabilir ve e-postalarınızı artık buradan yönetebilirsiniz.

Bu yazıyla, ücretsiz özel kurumsal mail nasıl alınır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Konuyla ilgili aklınıza takılanları yorum kısmından iletebilirsiniz.