WordPress “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” Çözümü

Wordpress "Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu" Çözümü

WordPress sitenizde “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu (Error establishing a database connection)” bildirimini görüyorsanız, web sitenizi erişilemez hale getiren bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Bu hata, WordPress veri tabanı ile bağlantı kuramadığı durumlarda ortaya çıkar.

Bu makalede, WordPress veritabanı bağlantı hatasını kolayca düzeltmenize yardımcı olacak çözüm yollarından bahsedeceğiz.

“Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” Sorunu Neden Olur?

En sık görülen WordPress hatalarından biri olan Error establishing a database connection (Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu) sorunu genellikle veritabanındaki yanlış bilgiler, veritabanı sunucusunun çalışmaması veya veritabanı dosyalarında oluşan bir hatadan kaynaklanabilir.

En popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress,  site verilerini depolamak için bir veritabanı kullanır.

Veritabanına bağlanmak için WordPress, wp-config.php dosyasında bulunan verilere ihtiyaç duyar ( aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyar (Veri tabanı ismi, Veritabanı kullanıcı adı, Veritabanı şifresi, Veritabanı sunucusu).

Yukarıdaki bilgilerin herhangi birinde sorun varsa, WordPress veritabanına bağlanamaz ve “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” sorunuyla karşılaşırsınız.

Yanı sıra veritabanı dosyalarında oluşan bozulmalar, sunucu problemleri, anlık yüksek trafik, bozuk wp dosyaları ve yanlış oturum açma bilgileri de site erişilebilirliğini olumsuz etkileyerek veritabanı bağlantı hatasına neden olabilir.

Şimdi, “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” sorununun çözümü için neler yapılabileceğine göz atalım.

# Hosting Firmanızla İletişime Geçin

Kendi başınıza herhangi bir işlem yapmadan önce, “Error establishing a database connection” sorunu dahil, web sitenizle ilgili yaşadığınız herhangi bir sorun için ilk olarak hosting firmanızla görüşmenizi öneririz. Bu size zaman kazandıracaktır.

“Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” sorunuyla karşılaştığınızı hostunuza bildirin ve bu konuda nasıl bir yol izleyebileceğinizi sorun. Çoğu durumda, ya hatanın tam olarak nereden kaynaklandığını bildirirler ya da sizin yerinize bu hataya neden olan sorunu düzeltirler.

Ani trafik veya sunucu taraflı bir sorun yoksa ve işlemleri sizin yerinize yapma hizmeti sunmuyorlarsa aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

# Veritabanı Kimlik Bilgilerinizi Kontrol Edin

WordPress’teki veritabanı bağlantı hataları nedenlerinden biri, yanlış veritabanı kimlik bilgileridir. Normalde bu tür bilgiler kendiliğinden değişmez, ancak barındırma ortamında ya da site dosyalarında yaptığınız herhangi bir değişiklik “veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” sorunuyla karşılaşmanıza neden olabilir.

***Önemli- Herhangi bir değişiklik yapmadan önce sitenizi yedeklemeyi unutmayın!

WordPress veritabanı kimlik bilgileriniz wp-config.php dosyasında bulunur. Yapmanız gereken ise, cPanel veya herhangi bir FTP programı ile sitenize bağlanmak ve public_html içinde wp-config.php dosyasını bulup sağ tıklayarak “Düzenle“yi seçmek.

wp-config.php dosyanızı açtıktan sonra aşağıdaki satırları bulun.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'veritabanı adı' );
/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'veritabanı kullanıcı adı' );
/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'veritabanı şifresi' );
/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Buradaki bilgileri inceleyin ve doğruluğundan emin olmak için aşağıdaki yolu izleyin:

  • cPanel’e bağlanın
  • Veritabanları bölümünün altındaki “MySQL Veritabanları“nı tıklayın.
  • Buradan veritabanı adı ve kullanıcı adınızı görebilirsiniz. Bilgiler config.php dosyanızdaki bilgilerle uyumluysa bu adımı atlayın. Değilse, wp-config.php’deki bilgileri düzenleyin ve sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Hala sorun yaşıyorsanız veritabanı bağlantısını test etmek için kök dizinde (public_html) yeni bir dosya oluşturup aşağıdaki kodları girerek bir test başlatın (Dosyanızı db_test.php gibi istediğiniz şekilde adlandırabilirsiniz).

<?php
$link = mysql_connect('localhost', 'db_user', 'db_password');
if (!$link) {
die('Could not connect: ' . mysql_error());
}
echo 'Connected successfully';
mysql_close($link);
?>

***Db_user ve db_password değerlerini wp-config.php dosyanızdaki kendi bilgilerinizle değiştirmeyi unutmayın!

Kontrol için tarayıcınıza şunu girin:  websiteniz.com/db_test.php

Bağlantı başarısız olduysa kullanıcı adı ve şifreniz hatalı demektir. Bilgilerinizi tekrar gözden geçirebilir ve gerekirse yeni bir veritabanı oluşturup yeni şifre atayabilirsiniz. Daha sonra bilgileri wp-config.php dosyanızdan güncelleyebilirsiniz.

Veritabanı adı, kullanıcı adı ve parola bilgileri doğruysa, veritabanı ana bilgisayar bilgilerini de kontrol etmenizde fayda var.

Çoğu barındırma şirketi, localhost kullansa da bazıları ayrı sunucular kullanabilir. Böyle bir durumda, veritabanı ana bilgisayar bilgileriniz localhost olmayacaktır. Hosting şirketinizle iletişime geçerek bunun cevabını net olarak alabilirsiniz.

Error establishing a database connection” ya da “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” sorunu devam ediyorsa sunucu limitlerini ve kullanıcı izinlerini düzenleyerek de sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra hala sorun devam ediyorsa, diğer sorun giderme adımına geçin.

# Veritabanını Onarın

WordPress kullanışlı bir veritabanı onarım moduna sahiptir. Veri tabanı onarımı için öncelikle aşağıdakileri satırı wp-config.php dosyanızın altına ekleyin:

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Daha sonra tarayıcıya şunu girin: https://alanadi.com/wp-admin/maint/repair.php (alanadi.com yerine kendi alan adınızı girin).

Wordpress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu Çözümü

Görseldeki gibi bir sayfa açılacak. Bu iki seçenekten sizin için uygun olana tıklayın. Veritabanı onarımı 1-2 dakika kadar sürebilir. İşlem tamamlanınca, güvenlik sebebiyle  wp-config.php dosyanıza eklediğiniz satırı kaldırmayı unutmayın.

Bu işlemi, wp-config.php dosyasına komut satırı eklemeden cPanel MySQL veritabanları bölümünden de gerçekleştirebilirsiniz.

Wordpress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu Çözümü-3

Bir diğer veritabanı onarım yöntemi ise şu;

  • cPanel Veritabanları altında bulunan phpMyAdmin‘de oturum açın
  • Veritabanı adına tıklayın
  • Tüm tabloları seçin
  • Açılır menüden “Onarım tablosu (Repair Table)”nu tıklayın.

Sitenizde hala sorun yaşıyorsanız, bir sonraki sorun giderme adımına geçin.

# Eklenti ve Temanızı Kontrol Edin

Yeni bir eklenti ya da tema yükledikten sonra veya mevcut olanları güncelledikten sonra “Error establishing a database connection (Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu)” gibi bir sorunla karşılaşmış olabilirsiniz.

Böyle bir durum söz konusuysa, tüm eklentilerinizi devre dışı bırakıp ve mevcut temanızı varsayılan bir temayla değiştirip sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Eğer sorun ortadan kalkmışsa, buna neden olan eklenti ve temayı değiştirmeyi veya geliştiriciden destek talep etmeyi düşünebilirsiniz.


Diğer WordPress hatalarına buradan göz atabilirsiniz.