FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Warez Tema ve Eklentiler Neden Kullanılmamalı?

Warez tema ve warez eklenti ne demek?

Warez, nulled ya da crackli ürün, üreticinin tüm haklarını ihlal edip, ücretli tema ve eklenti kodlarında değişiklikler yaparak, bu ürünleri ücretsiz kullanma ve dağıtma durumunu ifade eden kavramlardır.

Premium özelliklere ücretsiz erişim için warez/nulled tema ve eklentiler kullanmak çoğu zaman cazip görünebilir, ancak bu yolla sahip olduğunuz ürünler genellikle kötü amaçlı yazılımlar içerir. Bu tür ürünleri sitenize yüklediğinizde, siteniz saldırıya açık hale gelir ve bu durum ciddi kayıplarla sonuçlanabilir.

Premium bir WordPress teması veya eklenti satın aldığınızda, ürünü kullanmak için bir lisansa sahip olursunuz. Bu lisans, tema veya eklentinin kullanımını yalnızca bir web sitesiyle sınırlar (ya da satın alma şartlarında kaç sitede kullanılabileceğine göre değişir). Belirtilen sayının dışında daha fazla sitede kullanamazsınız.

Ancak, yazılımı değiştirip lisansı atlayarak, premium ürünleri diledikleri kadar sitede kullanan, ürünlerin değiştirilmiş versiyonlarını ücretsiz ya da düşük ücretle dağıtanlar mevcut. Peki bunu neden yaparlar? Bunun cevabı, para kazanmak (haksız kazanç) ya da kötü niyetler için kullanmak diyebiliriz.

Warez WordPress Temaları ve Eklentileri Kullanmak Yasal mı?

Korsan yazılımlar, telif haklarını ihlal eder ve bu nedenle yasa dışıdır. Ancak WordPress söz konusu olduğunda durum biraz farklı. WordPress, GPL lisansı altında sunulan açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu durum, WordPress için oluşturulmuş herhangi bir eklenti veya temanın da GPL lisanslı olduğu anlamına gelir.

Bu lisans kapsamında, herkes WordPress ile ilişkili ürünlerin kodları üzerinde değişiklik yapıp yayınlayabilir. Yani warez/nulled eklenti veya tema kullanmak yasa dışı değil. Ancak yine de, geliştiricinin ülke yasalarına ve eklentinin lisans koşullarına bağlı olarak dava açma olasılığı vardır. Bu nedenle, Warez ürünler kullanacaksanız, orijinal temanın sözleşme kurallarına da göz atmanızda fayda var.

WordPress warez temaları kullanmak yasa dışı olmasa da, geliştiricinin harcadığı onca emeği yok saymak pek etik bir davranış değil. Bu işin en önemli kısmı da bu!

Ayrıca, warez WordPress temaları ve eklentilerini kullanmanın yasal olması güvenli oldukları anlamına gelmiyor! Bir şey olması gerekenden ucuzsa ya da bedavaysa burada durup düşünmek gerekir. Bilirsiniz “Bir ürün bedavaysa, asıl ürün sizsiniz demektir.”

Nulled/Warez Temaları ve Eklentileri Kullanmamanız İçin Nedenler

İşte web sitenizde warez temalar ya da warez eklentiler kullanmaktan kaçınmanız için en önemli nedenlerden bazıları:

 • Tema ve eklenti geliştiricisi (şahıs ya da firma) size karşı yasal işlem başlatabilir.
 • Web sitenizde güvenlik açıkları olabileceğinden, küçük bir saldırıyla siteniz ele geçirilebilir.
 • Web sitenize bilginiz dışında reklam kodları eklenebilir.
 • Warez temanıza çok sayıda zararlı link eklenebilir.
 • Bazı yazılımlarla kullanıcıların blogunuza erişimi engellenebilir.
 • Warez tema kullanmak, Google ve diğer arama motorlarının web sitenizi zararlı olarak işaretlemesiyle sonuçlanabilir.
 • Google ve diğer arama motorları, web sitenizi kalıcı olarak silebilir.
 • Herhangi bir yasal uyarı ya da zararlı durumlar hosting hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir.
 • Warez tema ve eklentilerde bulunan zararlı kodlar nedeniyle sunucunuzdaki diğer siteler de olumsuz etkilenebilir.
 • Kullanıcı adınız, e-posta adresiniz ve diğer kişisel bilgileriniz ele geçirilebilir. Böyle bir durumda sadece web siteniz zarar görmez, farklı birçok zararla karşılaşabilirsiniz.
 • Nulled tema veya eklenti kullandığınız bir e-ticaret siteniz varsa, müşterilerinizin kişisel bilgilerinin sızdırılma riski yüksek olur.
 • Warez temalar ve eklentiler kullanmak SEO çalışmalarınızı kötü etkileyebilir (spam ve +18 bağlantılar içerme riski yüksektir).
 • Bilgisayar korsanları, yasadışı ürünlerinin SERP’lerde sıralanmasını sağlamak için sitenizi spam anahtar kelimelerle doldurabilir.
 • Kötü amaçlı yazılımlar ve kodlar, site ziyaretçilerinizi uygunsuz sitelere yönlendirebilir.
 • Eğer warez ürünler kullanıyorsanız, hata gidermek, yeni özellikler eklemek ve güvenlik sorunlarını gidermek için yapılan güncellemelere hiçbir şekilde erişiminiz olmaz. Eski sürüm kullandığınız için ilerleyen zamanlarda, uyumsuzluk nedeniyle siteniz çalışmaz duruma gelebilir.
 • Rastgele web sitelerinden nulled temalar ve eklentiler indirdiğinizde, bunların kullanımının güvenli olduğuna dair bir garanti ve bu tür yazılımları yöneten herhangi bir yetkili yoktur.
 • Nulled tema kullanmak (ya da eklenti), hiçbir destek biriminden faydalanamayacağınız anlamına da gelir.

Yukarıdaki olumsuz durumlar, neden warez temalar ve eklentiler kullanılmamalı sorusu için yeterli olmalıdır. Üstelik bu tür yollara başvurmak için de hiçbir neden yok. Çünkü WordPress deposunda ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz binlerce tema ve eklenti mevcut. Hatta bunların bazıları premium temalardan bile çok daha iyi.

Ancak, istediğiniz özellikte premium temalar ve eklentileri WordPress  deposunda bulamadıysanız, ThemeForest gibi güvenilir sitelerden satın almanızı öneririz. Orijinal premium bir temaya ödeyeceğiniz ücret, warez ürünlerin size kaybettireceklerinin yanında çok cüzi kalır.

Ayrıca, eklenti ihtiyacınızı da yine WordPress ücretsiz eklenti deposundan karşılayabilirsiniz. Daha iyi alternatifler istiyorsanız, bunun için de CodeCanyon gibi geniş eklenti stoğuna sahip yerleri tercih edebilirsiniz. Böylece hem site güvenliğini tehlikeye atmamış olursunuz, hem de müşterilerinizin bilgilerini daha iyi korursunuz. Bu işin vicdani rahatlığı ise paha biçilemez!

Yine de böyle bir risk alacaksanız, mutlaka önce kötü amaçlı yazılımlara karşı bir tarama yapın. Kötü amaçlı yazılım taraması yapmanın en kolay ve en etkili yolu bir WordPress güvenlik eklentisi kullanmaktır.

Özetle;

Warez WordPress temalarını ve eklentilerini kullanmak sitenizi ve işinizi tehlikeye atabilir. Çoğu web sitesinin saldırıya uğrama nedenlerinin başında crackli yani warez temalar ve eklentiler kullanmaları geliyor. Web sitenizi tüm tehlikelere açık hale getirmenin ve arama motoru sıralamanızı riske atmanın bir anlamı yok. Web site güvenliği için orijinal ürünlere yatırım yapmak önemli fakat henüz buna bütçe ayıracak durumda değilseniz, WordPress ücretsiz tema ve eklentileri de işinizi fazlasıyla görecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu