FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

En İyi 10 Web Site Hız Testi Aracı

Web site hız testi araçları ile elde edilen veriler sayesinde web sayfa hızınızı iyileştirebilir ve kullanıcı etkileşimini arttırırken hemen çıkma oranını da düşürebilirsiniz. Google artık bir sıralama metriği olarak sayfa yükleme hızını da hesaba katıyor ve buna göre optimize edilmeyen sayfaları hızla sıralamadan düşürüyor.

Biliyoruz ki, internet kullanıcıları web sayfalarının yüklenmesini beklemek konusunda pek sabırlı değil. Kullanıcı deneyimini üst düzeyde tutmayı amaçlayan Google’ın sıralama algoritması gereği, sitelerin 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesi gerekir.

Hız, çevrimiçi başarıyı belirleyen kritik bir bileşendir ve yalnızca kullanıcı deneyimi üzerinde değil, buna bağlı olarak SEO üzerinde de doğrudan bir etkiye sahiptir.

Web sitesi hız testi araçlarının, sayfa yükleme sürelerini ölçme ve izlemede büyük katkısı vardır. Optimum performans elde etmek için Google site hız testi araçları dahil, aşağıda da listelediğimiz birçok ücretsiz site hızı ölçme aracından faydalanabilirsiniz.

Web Site Hız Testi Araçları Listesi

Kullanıcı katılımı, dönüşüm oranı ve arama motoru sıralamasını iyileştirmek için web sayfalarınızın hızını artırmanız gerekir. Bunun için de web sitesi hız testi araçları ile yüklenme hızındaki yavaşlığın nedenlerini teşhis etmeli, teşhisten sonra da gerekli müdahalelerde bulunarak jet hızında açılan bir siteye sahip olmalısınız.

İşte, hız sorunlarını bulup çözmenize yardımcı olacak en iyi site hızı ölçme araçları:

1. Google Site Hız Testi Aracı: PageSpeed ​​Insights

Google PageSpeed ​​Insights

PageSpeed ​​Insights, en popüler Google web site hız testi araçlarından biridir. Masaüstü ve mobil tarayıcılar üzerinden web sayfanızın hızını ölçer ve size ayrı ayrı raporlar sunar.

Google PageSpeed ​​Insights, web sitenizi 1 – 100 arasında derecelendiren bir performans ölçüm aracıdır. Puan ne kadar yüksekse siteniz o kadar iyi optimize edilmiş demektir. Genel olarak 85’in üzerindeki puanlar iyi performans anlamına gelir. Bununla birlikte, PageSpeed site hızınızı olumsuz etkileyen durumları teşhis eder ve iyileştirmeler için de önerilerde bulunur.

Yapmanız gereken ise, PageSpeed ekranındaki kutucuğa site URL’nizi girmek. Test sorasında, dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir rapor ve öneriler listelenecek.

2. Google Site Hızı Ölçme Aracı: Test My Site

Google Test My Site 

PageSpeed ​​Insights ekibinin bir diğer hız ve performans aracı olan Test My Site, içinde veri raporları, kılavuzlar, bilgi grafikleri, dijital trendler, makaleler ve çeşitli pazarlama ve test araçları barındıran Think with Google‘ın bir parçasıdır.

Test My Site aracı, işletmelerin mobilden masaüstüne kadar çeşitli cihazlar üzerinden performanslarını değerlendirmelerine yardımcı olur. Web sitelerin çok yönlü hızını ölçer, rakiplerle karşılaştırma yapar ve sayfalarınızın genel durumunu iyileştirmek için en yetkin yöntemlerle ilgili öneriler içeren özel bir rapor sunar.

3. Gtmetrix

Gtmetrix hız testi aracı

GTmetrix, temiz kullanıcı arayüzü ile kullanımı kolay en iyi ve en çok kullanılan web site hız kontrol araçlarından biridir. Bu test aracı, sayfa yükleme hızının tam geçmişini gösteren kullanıcı dostu bir rapor sunar.

Video oynatma özelliği, yığınlama hızı darboğazlarının nerede olduğunu görmenize, sitenizin farklı bağlantı hızlarında ne kadar iyi performans gösterdiğine dair bir fikir edinmek için hız azaltma testi yapmanıza imkan sunar. Bununla birlikte, sitenin performansını nasıl artıracağınız konusunda da önerilerde bulunur.

4. Web Page Test

Web Page Test

WebPageTest, web sayfanızın gerçek tarayıcılarda (Chrome, Firefox) oluşturma hızını test eder ve size dünyanın çeşitli yerlerinden test yapma seçeneği sunar. Ayrıca, sitenizde reklam yayınlamanın performans maliyetini görebilmeniz için yaygın İnternet bağlantı hızlarını ve reklam engellemeyi simüle etme seçeneklerine sahip gelişmiş ayarlara sahiptir.

5. SEO Site Checkup

SEO Site Checkup, diğer arama motoru optimizasyon faktörlerini incelerken aynı zamanda sayfa hızına da değinmenizi sağlayan harika bir araçtır.

Bu araç, web sitenizin sağlığına bütünsel bir yaklaşım sunar ve performansı, kullanıcı deneyimini ve arama sıralamalarını etkileyebilecek faktörlere odaklanır. Test sonrası sunulan rapor gayet anlaşılır ve yol göstericidir. Araç, gözden kaçırmış olabileceğiniz, düzeltilmesi gereken sorunları gösterir ve neler yapılacağı konusunda da önerilerde bulunur.

Yanı sıra, SEO Site Checkup sitesinde ihtiyaç duyabileceğiniz birçok farklı araca da ulaşabilirsiniz.

6. Pingdom Hız Testi Aracı

Pingdom Hız Testi Aracı

Pingdom, yükleme süresi, sayfa boyutu ve web sitesindeki her sayfanın kapsamlı analizi dahil olmak üzere tam web sayfası yürütme verilerini sağlayan site hız testi araçlarındandır. En iyi yanı, bunun performans geçmişinizi ayırmasıdır, böylece yükleme süresini iyileştirme sürecinizi takip edebilirsiniz.

Bu hız testi aracı hem acemi hem de ileri düzey kullanıcılar için yararlı bilgiler sunar. Arayüzü basit ve kullanımı kolaydır. Üretilen veriler iyi organize edilmiştir ve kolayca gözden geçirilebilir veya ayrıntılara derinlemesine dalınabilir.

Test sonuçları basit ve anlaşılması kolay bir şekilde sunulur, test edilen kısa bir metrik seti ile birlikte net bir grafik seti kullanarak içerik ve dosya istekleri hakkında bilgi sağlar. Bu, CSS, resimler, JavaScript ve hatta bunların yüklendiği alan adları gibi hangi dosya türlerinin sitenizi özellikle yavaşlattığını belirlemenize yardımcı olur.

7. Dareboost

Dareboost, basit ve son derece kullanıcı dostu bir arayüz kullanarak kalite ve performans raporu sağlayan ücretsiz bir sayfa hızı testi sunar.

Önemli bilgiler, web sitesi performansına ve sayfa yükleme hızına hızlı bir görsel genel bakış sağlayan bir dizi grafikte sunulur. Ek olarak, hem iyileştirmeniz gereken alanları hem de net olduğunuz alanları kapsayan bir ipuçları ve en iyi uygulamalar listesi ve bunların web siteniz için nasıl geçerli olduğu gösterilir. Bunlara genel bir liste olarak veya erişilebilirlik, güvenlik, SEO üzerindeki etkisi gibi kategorilere göre göz atabilirsiniz. Bilgiler iyi sunulmuş ve net açıklamalarla en iyi biçimde detaylandırılmıştır.

Dareboost ayrıca daha kapsamlı izleme için ücretli planlar sunarak sayfa sayısını ve izleme kontrolleri arasındaki aralıkları artırmanıza olanak tanır.

8. Keycdn Site Hızı Test Aracı

keycdn site hiz test araci

Keycdn ücretsiz test aracı, site hızınızın dünyanın farklı yerlerinde nasıl performans gösterdiğini görmenize olanak tanır. Bununla birlikte, Keycdn’in, web siteniz için farklı testler yapmanıza imkan sunan diğer araçlarından da faydalanabilirsiniz.

9. Dotcom-tools

Dotcom-tools, son derece sağlam ve kapsamlı bir web sayfası hız testi aracıdır. Diğer sayfa hızı test araçlarının çoğu, aynı anda yalnızca bir konumdan test yaparken, Dotcom-tools’un Web Sitesi Hız Testi aracı, aynı anda 24 konumdan sayfa hızını kontrol eder.

Raporları, özet, yürütme, şelale dökümü, ana bilgisayar ve hatalar dahil olmak üzere beş benzersiz bölümden oluşur. 30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcut.

10. Geek Flare: Web site hız ve performans testleri

Geek Flare: Web site hız ve performans testleri

GeekFlare çok amaçlı bir araçtır ve hız ölçüm testi dahil 35’ten fazla test aracı sunar. Bu araç ile dünyanın çeşitli bölgelerinden masaüstü veya cep telefonlarında site yükleme hızınızı ve genel site performansınız değerlendirebilirsiniz.

Web Site Hız ve Performans Test Aracı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesi test aracı seçmeden önce aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

  • Kullanımı kolay ve anlaşılır bir arayüz
  • Birden fazla cihaz, konum ve tarayıcı desteği
  • Gerçek zamanlı doğru raporlar
  • Çözüm ve önerilerle performans sorunlarını vurgulama
  • Önemli performans göstergeleri
  • Çeşitli protokoller ve teknolojiler için destek
  • Sunulan gelişmiş özellikler
  • Kaliteli müşteri desteği

Sonuç olarak;

Yukarıdaki en iyi web site hız testi araçlarından herhangi birini kullanarak, ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilir; hız performansı dahil birçok yönden site performansını geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Hız ve performans için faydalı olabilecek diğer kılavuzlarımıza da göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu