FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Weglot Çeviri Eklentisi ile Sitenizi Dakikalar İçinde Çevirin

Weglot çeviri eklentisi web sitenizi dakikalar içinde otomatik olarak çeviren en popüler çeviri eklentilerinden biridir. Üstelik Weglot sadece WordPress’i değil, aynı zamanda Shopify, Wix, Magento, Squarespace ve Webflow gibi diğer birçok web teknolojisini destekleyen bir çoklu dil eklentisidir.

Diğer çoklu dil eklentilerinden farklı olarak, Weglot çeviri eklentisi ile manuel çeviri yapmanız gerekmez; eklentiyi kurmanız ve sitenizi çevirmek istediğiniz dilleri seçmeniz yeterli. Bundan sonrasını Weglot halleder ve siteniz dakikalar içinde belirttiğiniz dillere çevrilir. Dahası, mevcut içeriklerin yanı sıra, yüklediğiniz her içerik otomatik olarak çevrilir. Böylece zamandan büyük tasarruf elde edersiniz.

Weglot çoklu dil eklentisi, Microsoft, DeepL, Google ve Yandex çeviri tekniklerini birleştirerek en doğru otomatik çeviriyi üretir. Bununla birlikte, otomatik çeviriler her zaman mükemmel olmayabilir. Bu durumda, Weglot çeviri eklentisi otomatik çeviriyi manuel olarak değiştirmenize olanak tanıyan kullanışlı bir düzenleyici de sağlar. Yaptığınız değişiklikler ise anında web sitenize uygulanır. Dilerseniz Weglot kontrol paneli üzerinden kelime başına ödeme alan profesyonel çevirmenler de kiralayabilirsiniz.

Weglot dil çeviri eklentisinin bir diğer harika işlevi de, çevrilmemesi gereken terimleri tanımlayabilmenize ve çeviriden hariç tutmanıza olanak sunmasıdır.

Ayrıca Weglot sadece web sitenizi çevirmekle kalmaz, aynı zamanda Google ve diğer arama motorları için çevrilmiş tüm içeriğin doğru şekilde dizine eklenmesini sağlar. Weglot, yeni diller için otomatik alt alanlar oluşturur, böylece her sayfa arama motorları tarafından dizine eklenebilir. Weglot ayrıca tüm meta verileri çevirir ve tüm sayfalara da Hreflang etiketleri ekler. Yani çok dilli SEO için de gerekli işlemleri otomatik olarak uygular.

📌 Weglot çeviri eklentisi hem ücretsiz hem de premium hizmet sunuyor. Ücretsiz sürüm zengin özelliklere sahiptir, ancak sadece 2 bin kelimeye kadar ücretsiz çeviriye izin verir. Premium Weglot planları ise profesyonel çeviri hizmetlerine, ekip işbirliği araçlarına, çevrilmiş sayfa görüntüleme istatistiklerine ve çok daha fazlasına erişim imkanı sunar.

Weglot’un size neler sunabileceğini artık biliyorsunuz. Şimdi Weglot WordPress eklentisi kurulumu ve kullanımına geçebiliriz.

WordPress Weglot Çeviri Eklentisi Kurulumu ve Kullanımı

Weglot eklentisinin kurulumunu yapıp çeviri dillerinizi seçtikten sonra araç sitenizin içeriğini ve sayfalarını otomatik olarak algılar ve ardından otomatik olarak çevirir. Sonrasında ise çevirileri dilediğiniz gibi yönetebilir, makine çevirilerini düzenleyip değiştirebilir hatta Weglot ekibinden profesyonel çeviriler sipariş edebilirsiniz.

Weglot ile WordPress sitenizi çevirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Weglot Çeviri Eklentisi Kurulumu

Weglot eklentisi WordPress eklenti dizininde mevcuttur. Eklentiyi yüklemek için WordPress kontrol paneli sol kenar çubuğundaki Eklentiler>Yeni Ekle yolunu izleyin. Ardından, arama kutusuna Weglot Translate yazıp eklentiyi aratın. “Şimdi kur” ve “Etkinleştir“e tıklayın. (Ayrıca, eklenti kurulumu ile ilgili daha fazla seçenek için WordPress eklenti kurulumu kılavuzumuza göz atabilirsiniz.)

Weglot Translate Kurulumu

Weglot çeviri eklentisini yükledikten sonra, WP yönetici panosu kenar çubuğuna Weglot adında yeni bir öğe eklendiğini göreceksiniz. Bu öğeye tıkladığınızda API Anahtarı girmeniz gereken bölümle karşılaşacaksınız. Bir API Anahtarı almak için Weglot bağlantısına tıklayıp hesap açmanız gerekecek.

Hesap ayrıntılarınızı girin ve Ücretsiz denemeyi başlat veya Üye Ol (Kaydol) butonuna tıklayın.

Hesap oluşturduktan sonra belirttiğiniz eposta adresine bir onay maili gelecek. Bu e-postadaki bağlantıya tıkladığınızda, API anahtarı alabileceğiniz Weglot hesabınıza yönlendirileceksiniz. API Anahtarınızı kopyalayın ve WordPress kontrol panelinize geri dönün. Kopyaladığınız anahtarı belirtilen alana yapıştırın. Hemen altından orijinal site dilinizi seçin ve altındaki alandan da sitenizi çevirmek istediğiniz dilleri ekleyin (örneğin, English, Français gibi). Son olarak değişiklikleri kaydedin.

Weglot Eklentisi Kurulumu

DİKKAT: Weglot’un ücretsiz sürümü çeviri için sadece 1 dil seçimine izin verir. Web sitenizi daha fazla dilde sunmak istiyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir Premium Plan satın almanız gerekir. Ayrıca, ücretsiz sürüm 2 bin kelime için süresiz olarak ücretsizdir ve aylık olarak 2 bin kelime çeviriyi geçmediğiniz sürece ücretsiz kalacaktır.


İşlemlerin ardından web siteniz anında çevrilmiş olacak. Web sitenizi ziyaret ettiğinizde sağ alt köşede dil değiştirici simgesini görebilirsiniz.

Adım 2: Dil Değiştirici Düğmesini Özelleştirme ve Diğer Kullanışlı Özellikler

Dil değiştirici ziyaretçilerin diller arasında geçiş yapmak için kullanabileceği düğmedir. Dil Düğmesi Tasarımı bölümünde çeşitli özelleştirme seçenekleri göreceksiniz. Buradaki seçenekleri inceleyip ihtiyacınıza göre özelleştirin.

Weglot Dil Değiştirici Düğmesini Özelleştirme

Weglot ayrıca çeşitli ayarlar üzerinde kontrol sahibi olmanıza imkan tanır. Örneğin, Çeviri Hariç Tutma bölümünden, belirli sayfaları veya bir sayfanın bölümlerini çeviriden hariç tutabilirsiniz. (Weglot, varsayılan olarak web sitenizin her alanını çevirir). İçeriği hariç tutmak için sayfanın URL’sini veya çevrilmesini istemediğiniz bölümlerin CSS seçicisini belirtmeniz yeterlidir.

Weglot çeviriden hariç tutma

Weglot’un diğer kullanışlı özelleştirme ayarları şunları içerir:

  • Otomatik Yönlendirme– Kullanıcıların, tarayıcı dillerine göre sitenizin uygun çevirisine yönlendirilmesini sağlamak için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.
  • AMP’yi Çevirme– Hızlandırılmış mobil sayfaları otomatik olarak çevirmeyi seçebilirsiniz.
  • Arama İşlevi– Kullanıcıların web sitenizi çevrilmiş dilde aramasını sağlamak için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Gerekli özelleştirme ve ayarları yaptıktan sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın!

Adım 3: Manuel Çeviri

Weglot çeviri teknolojisi üst düzey olma yolunda emin adımlarla ilerliyor, ancak bazen otomatik çevirinin yetersiz olduğu ya da çeviride farklı bilgiler kullanmak istediğiniz anlar olabilir. Böyle durumlar için Weglot çoklu dil eklentisi size manuel düzenleme seçeneği de sunar.

Manuel düzenleme için WordPress kontrol paneli sol kenar çubuğundan Weglot öğesine tıklayın. Sayfanın sağ tarafındaki “Edit my translations” bağlantısına tıklayın. Böylece çevirilerinizi düzenleyebileceğiniz Weglot kontrol panelinize yönlendirileceksiniz.

Weglot Çeviri Düzenleme

Manuel düzenleme için iki seçeneğiniz olacak. Biri canlı önizleme ile çeviri yapabileceğiniz Visual Editör (Görsel Düzenleyici). Diğeri de Çeviri Listesi üzerinden düzenleme seçeneği.

Visual Editor ile çevirilerinizi doğrudan web siteniz üzerinde yapabilirsiniz. Bunun için Weglot hesabınızda üst menüden Visual Editor’e tıklayın ve ardından “Starting Editing” bağlantısına tıklayın.

Weglot Visual Editor

Şimdi web sitenize yönlendirileceksiniz. Değişiklik yapmak istediğiniz kısımların üzerine gelin ve Düzenle seçeneğine tıklayın (kalem sembolü). Değişikliklerinizi yapıp kaydedin.

Web sitenizdeki çevirileri Visual Editör ile düzenlemek için şu kısa yolu da kullanabilirsiniz:

Web sitenize gidin ve düzenlemek istediğiniz sayfayı açın. Ardından üst araçlar bölümündeki Weglot>Visual Editor seçeneğine tıklayın.

Weglot Visual Editor 2

Şimdi düzenleyiciye yönlendirileceksiniz. İlk olarak üst kısımdan hedef dilinizi seçin ve ardından “highlight qualities” kısmından “All” seçeneğine tıklayın. Böylece içeriğinizde vurgulanmış kutucuklar göreceksiniz. Vurgulanan alanları manuel olarak düzenlemek isterseniz kurşun kalem simgesine tıklayın.

Açılır pencerede orijinal metninizi ve bunun otomatik çevirisini göreceksiniz. Değişiklik yapmak için otomatik çeviri kısmını düzenleyin ve kaydedin. Bu yöntemle sitenizin her alanını kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Kullanım kotanızı tükettiyseniz, planınızı yükseltmek için Weglot kontrol panelinize giriş yapabilir ve Plan Değişikliği kısmından yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

DİKKAT: SaaS faturalandırmasını kullandığından, Weglot çeviri eklentisini kullanmayı bırakırsanız sitenizin çevrilmiş sürümü devre dışı bırakılır. Hesabınızı tekrar kullanana kadar çevrilmiş sürüm ziyaretçilerinize gösterilmez. Ancak, çevirileriniz Weglot hesabınızda (bir nevi bulut sistemi) kayıtlı olacağından, tüm çevirilerinizi dilerseniz dışa aktarabilirsiniz.

Tek sayfalık web siteleri ya da birkaç sayfalık kurumsal siteler için Weglot translate eklentisi yeterli olacaktır, ancak büyük bir blog siteniz varsa ve ayrıca web sitenizi 1’den fazla dile çevirmek istiyorsanız premium sürümleri test etmenizi öneririz. Her plan, 10 günlük ücretsiz deneme imkanı sunduğu için bu fırsatı değerlendirmeniz karar verme sürecinde faydalı olacaktır.

Premium sürüm için işletmenizin büyüklüğüne göre bir plan seçebilirsiniz. Küçük ölçekli işletmeler başlangıç ​​veya iş planını tercih edebilir. Daha sonra işiniz büyüdükçe planınızı yükseltebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu