FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

White Hat Seo ve Black Hat Seo Nedir, Farkları Nelerdir?

Bu yazıda, White Hat Seo (Beyaz Şapka Seo) ve Black Hat Seo (Siyah Şapka Seo) hakkında aklınıza takılanları ve neden daha çok “White Hat SEO’ya odaklanmanız gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu), kısaca, sitenizin organik aramalarda iyi bir sıralamaya sahip olması ve kaliteli trafik çekmek için uygulanan işlemlere denir. SEO için uymanız gereken bazı temel kurallar vardır. Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri başlığı altında belirttiği bu kurallar, genel kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralamanız için güvenli bir ortam oluşturmaya yardımcı olmak için belirlenmiştir.

SEO ile web sitenize kaliteli trafik çekmek zamana yayılması gereken bir süreçtir. Bu süreçte uygulanan White Hat Seo tekniklerinin yanı sıra Black Hat Seo teknikleri de sitelerin arama motoru sıralamasını geliştirmek için kullanılan özel tekniklerdir.

White Hat SEO (Beyaz Şapka Seo) Nedir?

Beyaz şapka SEO, en iyi arama motoru sıralamalarına ulaşmak için kurallara uygun doğru stratejilerin uygulandığı bir SEO tekniğidir. Diğer bir deyişle, siteleri optimize etmenin etik yöntemlerini ifade eder.

Google, Web Yönetici Yönergelerinde özellikle şu ilkelere vurgu yapar:

İçerikleri arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için oluşturun. Kullanıcılarınızı aldatmayın, hilelerden kaçının, web sitenizi benzersiz, değerli ve çekici kılacak özelliklerle inşa edin.

Google, bu temel ilkelere uyan ve destekleyen sitelerin, en nihayetinde, aldatıcı tekniklere baş vuranlardan daha iyi sıralamalar göreceğini de sıklıkla dile getirir.

White Hat Seo genel olarak aşağıdaki stratejiler üzerine kuruludur:

 • Arama motoru yönergelerini takip etmek
 • Manipülatif ve etik dışı stratejilerden uzak durmak
 • Kullanıcı odaklı yüksek kaliteli içerikler üretmek
 • Doğru anahtar kelimeler kullanarak doğru kitleye ulaşmak
 • Stratejik iç bağlantılar oluşturmak
 • Web sitenizi işaret eden alakalı backlinkler elde etmek (En İyi 9 Backlink Kontrol Aracı (Backlink Checker)
 • En iyi içerik yönetim sistemi ile çalışmak
 • Webmaster araçlarını kullanmak
 • Sosyal medya platformlarını etkili kullanmak
 • White hat seo uzun vadeli bir yaklaşım gerektirir. Dolayısıyla istediğiniz sonuçları görmeniz zaman alsa da çok daha kalıcı etkiye sahiptir.

Sitenizi inşa ederken ve içerikler hazırlarken her zaman ziyaretçilerinize en iyi deneyimi sunmaya odaklanın. Yüksek kaliteli içerik sunma, sayfa hızını artırma, rahat navigasyon ve mobil kullanım kolaylığı için gerekli düzenlemeleri yapma gibi taktikler beyaz şapka seo teknikleri olarak kabul edilir ve sıralamanız üzerinde kalıcı olumlu bir etkisi vardır.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO White Hat SEO’nun tam tersidir. Yani arama motorları tarafından onaylanmayan ve aldatmaya dayalı sıralama geliştirme girişimleridir.

Black Hat SEO, etik dışı olarak tanımlanan dürüst olmayan stratejilerden oluşur. Bunlar, normal arama motoru yönergelerinden sapan stratejilerdir. Spamdexing olarak da adlandırılan Black Hat SEO arama motorlarına yönelik manipülatif çalışmalarla anahtar kelimelerde en üst sıraları hedefler. Hedefe ulaşmak için tüm kuralları ihlal eder. Bu yöntemin uygulandığı sitelerde başlarda hızlı bir yükseliş görülse de algoritma güncellemeleri sırasında yakalanıp sert bir düşüş yaşayabilir ve hatta arama motorlarından tamamen silinebilirler.

Siyah Şapka Seo stratejileri genel olarak şunları içerir:

 • Hızlı yükseliş ve kazanç odaklı olarak arama motoru yönergelerini ihlal etme
 • Sıralamaları iyileştirmek için Google algoritmasını manipüle etmeye çalışma
 • Anahtar kelime doldurma
 • Görünmez metin ve sayfalar oluşturma (arama motoru örümceklerini çekmek için kullanılan ama kullanıcılara görünmeyen, anahtar kelimelerle dolu görünmez metin ve sayfalar.)
 • Otomatik olarak içerik oluşturma, içerik çoğaltma
 • Gizli yönlendirmeler (alakasız sonuçlar sağlayan farklı bir içeriğe yönlendirme)
 • Zengin snippet işaretlemesi üzerinde yanıltıcı oynamalar
 • Spam yorumlar
 • Ücretli linkler ve daha birçok yanıltıcı yöntem denemeleri siyah şapka seo stratejilerine örnek olarak verilebilir.

Siyah şapka SEO, bazı site sahiplerinin hızlı kazanç elde etmesini sağlarken, Google kurallarını ihlal eden manipülatif taktikleri nedeniyle er-geç sert cezalarla karşılaşmalarına neden olur. Bu cezalardan biri de aramalardan tamamen silinmektir. SEO sürecini hızlandırsa da kesinlikle bu riske değmez.

White Hat vs Black Hat

White Hat vs Black Hat

>> Siyah Şapka SEO teknikleri genellikle arama motoru kurallarını ihlal eden, kötü kullanıcı deneyimi yaşatan, etik olmayan bir şekilde arama motoru örümceklerine ve kullanıcılara ayrı içerikler sunan özellikler içerir. Siyah şapka SEO uygulamaları hızlı sonuçlarından dolayı cazip görünse de yapılan manipülatif işlemler fark edildiğinde sitenizin ağır cezalar almasıyla sonuçlanır.

Link Building Black Hat SEO mudur? Site sahiplerinin çoğu yalnızca sıralamaları iyileştirmek amacıyla bağlantılar oluşturur. Bu durum kullanıcı deneyimini herhangi bir şekilde etkilemez, asıl amaç arama motorları gözünde sitenin güvenilirliğini artırmaktır. Ancak, yanlış uygulanması ya da diğer bir deyişle arama motorlarını yanıltıcı biçimde uygulanması siyah şapka seo olarak değerlendirilebilir ve siteniz için risk yaratır. Link building yani link inşası mümkün olduğunca doğal olmalıdır. Bu nedenle kullandığınız taktiklere dikkat etmelisiniz.

! Google yönergelerinde belirtildiği gibi, değer sağlamayan (alakasız, spam, yapay) bağlantılardan kaçınmalı ve asla backlink satın almamalısınız.

>> Beyaz Şapka SEO uygulayan kişi, sadece arama motorları için değil özellikle kullanıcılar için içerik oluşturur. Okunabilirliğe, içeriğin alaka düzeyine, iyi yapılandırılmış-değer katan kaliteli yazılara odaklanır. Ayrıca, gerektiğinde dahili olarak çapraz bağlantı oluşturmaya ve güvenilir kaynaklardan ilgili gelen bağlantılar oluşturmaya özen gösterir.

Beyaz şapka SEO’nun sonuçlarını görmek zaman alır. Değerli sonuçlar elde etmek için ciddi zaman, çaba ve çoğu zaman para gerektirir (reklam, tanıtım ve uzman dokunuşları için.)

Her web sitesi sahibi Web Yönetici Yönergeleri’ne uysaydı, emin olun web ortamı çok daha iyi ve güvenilir olurdu. Ne yazık ki, hızlı kazanç düşüncesiyle birçok web site sahibi etik dışı yöntemler seçebiliyor. Buna diğer web sitelerine zarar vermek de dahil. Bu kesinlikle hiç vicdani ve etik bir yaklaşım değil.

Beyaz Şapka SEO stratejileri uygulamak, sürdürülebilir başarılı bir blog veya web sitesi için en iyi ve en doğru yoldur. Bunun için yapmanız gereken ise; kaliteli içerik ve kaliteli hizmetler sunmaktır. Bu temel faktörler organik arama sonuçları için en iyi performansı elde etmenin anahtarıdır.

White Hat SEO, etik teknikler, kaliteli içerik, uygun anahtar kelimeler ve uzun süreli sonuçlar sağlayan akıllı pazarlama teknikleri ile sitenizin çok daha iyi sıralamaya sahip olmasını sağlar.


Beyaz ve siyah şapka seo kavramları her ne kadar daha yaygın olsa da, son zamanlarda Gray Hat Seo (gri şapka seo) kavramını da sıklıkla duyar olduk.

Tahmin edeceğiniz üzere, bu terim white hat seo ve black hat seo karması stratejileri tanımlamak için kullanılır. Örneğin, mikro siteler, giriş sayfaları, profil backlink ve alakalı sitelerden yorum backlink alma vs. gibi bazı taktikler gri şapka seo olarak kabul edilir.

Gri Şapka Seo, Google’ın açıkça kötü olarak tanımladığı taktiklerden daha az riskli olmasına rağmen, yine de olumsuz sonuçlar yaratma ihtimali vardır. Bu taktiğin zaman zaman kullanılmasının güvenli olup olmadığı veya gerçekten riske değip değmeyeceği konusunda çeşitli tartışmalara rastlayabilirsiniz.


Sonuç Olarak

Black Hat SEO, organik arama trafiği için kısa vadeli bir çözümdür. Neden mi? Çünkü, Google, kullanıcılara en iyi sonuçları sunmak ve bunu sağlamak için gerekli yönergeleri ihlal edenlerin iyi sıralama almalarını önlemek için düzenli olarak algoritmalarını geliştirir ve günceller. Bu da, siyah şapka stratejileri kullanan sitelerin, her yeni algoritma güncellemesi olduğunda sıralamalarını kaybetme riski taşıdığı anlamına gelir.

Black Hat SEO taktikleri hızlı sonuca ulaşmayı sağlayabileceğinden size daha cazip görünebilir, ancak buna aldanmayın. White Hat Seo tekniklerinin sonuçlarını görmek uzun sürse de sıralamanızı önemli ölçüde arttıracaktır. Aksini söyleyenler olacaktır ama siz yine de doğru yönergeleri takip edin. Kalıcı olumlu sonuçlar için risk barındırmayan White Hat SEO taktikleri, uzun vadeli başarıya götüren en iyi seçenektir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu