FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Bileşenleri Eski Haline Getirme: Widget Block Editörü Devre Dışı Bırakma

WordPress’in yeni özelliklerinden olan Widget Block Editor’u devre dışı bırakıp WordPress bileşenleri eski haline getirmek isteyenler için bir kılavuz hazırladık. Ancak baştan belirtelim, bu işlemi yapmak oldukça kolay ve son derece hızlı olacak!

WordPress 5.8 sürümü bazı yeni özelliklerle birlikte 20 Temmuz 2021’de piyasaya sürüldü. Bu sürümdeki en dikkat çeken yeniliklerden biri de, klasik bileşen ekleme özelliğinin yerini alan Widget Block Editor oldu. Bu yazıda, WordPress bileşenleri eski haline getirme ve WordPress widget block editör’ü devre dışı bırakma işleminin nasıl yapılacağını açıklayacağız.

WordPress 5.8 ile klasik widget alanının yerini blok tabanlı Gutenberg widget düzenleyicisi aldı. Yani artık Gutenberg bloklarını widget olarak ekleyebilirsiniz.

Yeni WordPress Widget Blok Editor
Yeni: WordPress Widget Blok Editor

Bileşenlerinizi Görünüm>Bileşenler bölümüne gidip yeni editör aracılığıyla ekleyebileceğiniz gibi, Görünüm>Özelleştir bölümüne giderek canlı olarak da düzenleyebilirsiniz.

Genel olarak daha profesyonel bir yenilik olduğu inkar edilemez. Ancak, eski bileşen alanlarında sorun yaratması ve daha önce eklenmiş olan bileşenleri kullanılmaz hale getirmesi büyük bir eksiklik. Böyle bir değişim yapılacaksa, önceki ayarları etkilemeyecek biçimde optimize edilerek uygulanması daha sağlıklı olurdu.

Yeni blok düzenleyiciyle birlikte eski bileşen alanlarınız için bazı uyarılar görebilirsiniz. Örneğin, eski Özel HTML widget’ını kullanarak kenar çubuğuna reklam bileşeni eklediyseniz, bileşenin düzgün çalışması için eskisini yeni bir Özel HTML bloğuyla değiştirmelisiniz. Yani, önceki bileşenlerinizi manuel olarak kaldırıp yeni bloklar eklemeniz gerekecek.

Gerekli düzenlemeyi yapmadığınız takdirde, şuna benzer hata uyarılarıyla karşılaşırsınız: “Hata, xxx bloğu hatalardan etkilendi ve düzgün çalışmayabilir. Daha fazla ayrıntı için geliştirici araçlarını kontrol edin.”

Bu yeni özelliğin sonraki sürümlerde biraz daha geliştirileceği, daha kullanışlı ve hatalardan arındırılmış olarak sunulacağını umuyoruz. O zamana kadar klasik bileşen arayüzü ile devam etmek isteyenler olacaktır.

Peki, eski widget arayüzünü kullanmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli; WordPress bileşenleri eski haline getirme işlemi nasıl yapılır?

Widget Blok Editör Nasıl Devre Dışı Bırakılır ve WordPress Bileşenler Eski Haline Nasıl Getirilir?

Yeni Widget Blok Editor’u devre dışı bırakmak ve eski sisteme geri dönmek için 3 basit seçenek var; biri eklenti kullanmak, biri functions.php dosyanıza küçük bir kod eklemek ve bir diğeri de tema ayarlarından blok tabanlı widget editörü devre dışı bırakmak. Aşağıdaki basit yöntemlerden sizin için uygun olanı kullanabilirsiniz.

1. Tema Ayarlarını Kullanmak

Pixwell, Jannah, Jnews gibi modern ve düzenli güncellenen Theme Forest temaları, kullanıyorsanız, WordPress bileşenleri eski haline getirme işlemi için sadece Tema ayarları bölümüne gidip ilgili kısmı aktif-pasif olarak işaretlemeniz yeterli.

Seçeneğin mevcut olduğu alan temadan temaya değişiklik gösterebilir.

Örneğin Pixwell teması için WordPress yönetim paneline gidin, sol menüden Tema Seçenekleri‘ne (Theme Options) tıklayın. Buradan Sidebar Settings‘i bulun ve seçin. Sayfayı aşağı kaydırdığınızda gerekli seçeneği göreceksiniz. Disable Block Style Editor seçeneğini açık konuma getirin. Böylece Widget blok editörün yerini eski klasik bileşen editörü almış olacak.

Pixwell- Disable Block Style Editor
Pixwell- Disable Block Style Editor

Jannah temasında bu özellik “Gelişmiş” sekmesinde bulunur. WordPress yönetim panelinden Jannah>Tema Ayarları yolunu izleyin ve sayfayı aşağı kaydırıp Gelişmiş seçeneğine tıklayın. Açılan sayfadan “Use the Classic Widgets Page” seçeneğini açık konuma getirin ve Değişiklikleri Kaydet‘e tıklayın.

Jannah- Use the Classic Widgets Page

2. Classic Widgets Eklentisini Kullanma

Eğer temanızda yukarıdaki gibi bir seçenek yoksa, klasik bileşen editörüne dönmek için WordPress topluluk geliştiricilerinin önerdiği resmi eklentiyi de kullanabilirsiniz Gutenberg yerine klasik arayüzün kullanılmasına izin veren Classic Editor’a benzeyen bu eklenti, yeni widget blok düzenleyici arayüzünü tamamen devre dışı bırakacak ve eski arayüzü kullanmanıza olanak sunacak.

  • WordPress yönetici panelinizde “Eklentiler > Yeni Ekle” bölümüne gidin.
  • Arama kutusuna “classic widgets” yazın.
Classic Widget
  • Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.
  • Bu eklentinin herhangi bir ayar sayfası yok. Etkinleştirildiği andan itibaren blok tabanlı widget alanını otomatik olarak eski klasik widget alanına çevirir.

Bu resmi bir WordPress eklentisi olduğundan, bu eklentinin en az birkaç yıl daha kullanılabilir olması planlanıyor. Bu süre zarfında, yeni widget editorü test edebilir, kullanım şeklini detaylıca anlayabilir ve daha sonra yeni arayüze sorunsuz bir geçiş yapabilirsiniz.

3. Kod Ekleyerek WordPress Bileşenleri Eski Haline Getirme

Bu basit işlem için bir eklenti kullanmak istemiyorsanız, bunun için manuel olarak kod ekleyip bileşenleri eski haline getirebilirsiniz.

Aşağıdaki kod parçacığı, bir eklenti indirmek zorunda kalmadan WordPress 5.8’deki Widget Block Editor’ü devre dışı bırakmanın en basit yoludur:

// Disables the block editor from managing widgets in the Gutenberg plugin.
add_filter( 'gutenberg_use_widgets_block_editor', '__return_false' );

// Disable Widgets Block Editor. add_filter( 'use_widgets_block_editor', '__return_false' );

Kodu temanızın functions.php dosyasının altına ekleyip ayarları kaydetmeniz yeterli. (Tema dosyalarını direkt düzenlemek yerine bir alt tema ya da bir Woody Snippets gibi bir eklenti kullanmanızı öneririz. Böylece, temanız güncellendiğinde daha önce eklediğiniz kodlar silinmemiş olur.)

Sonuç olarak;

Hangisini kullanmalıyım? Eski arayüz mü yeni arayüz mü” diye düşünüyorsanız, bizim tavsiyemiz, yeni arayüz üzerinde testler yapmanız ve sisteme hakim olup en kısa zamanda kullanmaya başlamanız yönünde olacak. Şimdilik bazı yönlerden yetersiz ve hatalar söz konusu (ayrıca yüklenme hızını da olumsuz etkiliyor gibi), ancak sonraki güncellemelerde bu sorunlar düzeltilecektir.

Açıkçası, Gutenberg WordPress geleceğinin ayrılmaz bir parçası ve hatta kalbi olacak gibi görünüyor. Bundan sonraki yenilikler ve güncellemeler de bu yönde devam edecektir. Eski widget arayüzünü şimdilik (yenisine alışana kadar) devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, yeni blok tabanlı widget editöre geçmek için de çok zaman kaybetmeyin deriz.

***WordPress bileşenleri eski haline çevirmek için yukarıdaki seçenekleri kullanabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Temanız veya eklentiniz yeni widget düzenleyici arayüzüyle çakışırsa geliştiriciyle iletişime geçin ve ürünü güncellemesini isteyin.

Eğer Gutenberg editöre dair hiçbir işlevi (yeni widget editör de dahil) kullanmak istemiyorsanız, Gutenberg editörü tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınıza dair bir kılavuz- Gutenberg Editör Nasıl Devre Dışı Bırakılır? (Eklentisiz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu