WordPress 500 Internal Server Error Nedir, Nasıl Çözülür?

500 Internal Server Error“, “HTTP 500 Hatası” veya “500 Dahili Sunucu Hatası” şeklinde karşılaşabileceğiniz bu sorun WordPress dosyalarının bulunduğu kök dizinden kaynaklanabileceği gibi sunucu kaynaklı da olabilir.

Bu yazıda, WordPress “500 Internal Server Error” hatasının nasıl düzeltilebileceğine değineceğiz…

WordPress 500 Internal Server Error Nedir, Nasıl Çözülür?

500 Internal Server Error Nedir?

Herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız site sunucusuna bir istek gönderir. Sunucu bu isteği alır, işler ve istenen kaynakları HTTP başlığıyla birlikte geri iletir. Farklı anlamları olan çeşitli 500 hata kodu vardır (500, 501, 502, 503 gibi).

500 dahili sunucu hatasıyla ilgili en büyük zorluk ise, sorunun tam olarak nereden kaynaklandığına dair bir bilgi içermemesidir. Dahili sunucu hatası ile karşılaştığınızda genellikle şu şekilde bir uyarı görürsünüz:

Sunucu, isteği yerine getirmesini engelleyen beklenmedik bir durumla karşılaştı. (The server encountered an unexpected situation that prevented it from performing)

Yani, aslında sunucunun kendisinde bir sorun olmadığını, sadece çözemediği bir sorunla karşılaştığı anlamını da çıkarabiliriz bu mesajdan.

Bu hatayı farklı tarayıcılarda aşağıdaki varyasyonlarla da görebilirsiniz:

 • “500 Internal Server Error”
 • “HTTP 500”
 • “HTTP 500 – Internal Server Error”
 • “HTTP Error 500”
 • “500 Error”
 • “500 Internal Server Error. Sorry something went wrong.”
 • “500. That’s an error. There was an error. Please try again later. That’s all we know.”
 • “The website cannot display the page – HTTP 500.”
 • “Is currently unable to handle this request. HTTP ERROR 500.”

WordPress 500 Internal Server Error hatası birçok şeyden kaynaklanabilir. Bazıları şunlardır:

 • Bozuk .htaccess dosyası
 • PHP bellek sınırı.
 • Tarayıcı ön belleği
 • Bozuk veritabanı
 • Bozuk WordPress çekirdek dosyaları.
 • Veritabanı sunucunuzla ilgili sorunlar
 • Eklenti ve temalardan kaynaklı sorunlar
 • Yanlış dosya ve klasör izinleri.
 • Tarayıcı ön belleği

WordPress 500 Internal Server Error Nasıl Düzeltilir?

WordPress sitenizde HTTP 5oo hatası görünce, sorunu çözmeye nereden başlayacağınızı bile çoğu zaman bilemezsiniz. Şu durumda, yukarıdaki nedenler de göz önünde bulundurularak deneme yanılma yöntemi gerekir. Olası tüm nedenleri gözden geçirip, soruna neyin neden olduğunu ve bunu nasıl düzeltebileceğinizi anlayabilirsiniz.

500 Internal Server Error için çözüm adımlarına geçmeden önce mutlaka sitenizin bir yedeğini aldığınızdan emin olun!

İşte HTTP 500 Error hatası için bazı çözüm önerileri:

# Tarayıcı önbelleğini temizleyin

Daha derin çözüm yollarına geçmeden önce her zaman ilk yapmanız gereken şey tarayıcı önbelleğini temizlemektir (siteniz için bir önbellek eklentisi kullanıyorsanız, site önebelleğini de temizlemeyi deneyin). Bu yöntem etkili bir sorun giderme adımıdır.

# Hata ayıklama modunu açın

WordPress 500 Internal Server Error hatasının nedenini anlamak için hata ayıklama modunu etkinleştirebilirsiniz. Http 500 hatası olarak gördüğünüz hata belki de sunucudan değil de yüklediğiniz bir eklenti veya temadan da kaynaklı olabilir. Şanslıysanız bu mod ile hatanın nedenleri listelenebilir. Yapmanız gereken ise aşağıdaki kod satırını wp-config.php dosyanıza eklemek:

define( "WP_DEBUG", true );

Bu kod zaten ekliyse, true kısmını false olarak göreceksiniz. False komutunu true olarak değiştirip kaydedin ve sitenize giriş yapın. Burada hatalar içeren bir liste görebilirsiniz. Ayrıca, tüm hataları içeren bir günlük dosyası da sitenizin kök dizinine eklenecek. Bu hataları inceleyerek sorunu tespit etmeniz mümkün. Örneğin, 500 Error sorununa neden olan bir eklentiyse, bu eklentiyi devre dışı bırakarak çözüm sağlayabilirsiniz.

NOT- İşiniz bittiğinde wp-config.php dosyanıza eklediğiniz kodu silmeyi veya false olarak düzenlemeyi unutmayın!

# .htaccess dosyanızı kontrol edin

.htacces dosyanızda bir yazım hatası, unutulmuş bir boşluk veya kapatılmamış bir satır gibi sorunlar 500 dahili sunucu hatasına neden olabilir.

Bu dosyada hata olup olmadığını kontrol etmenin basit bir yolu var:

 1. Sunucunuza FTP ile bağlanın ve kök klasörde .htaccess dosyasını bulun .
 2. Mevcut dosyayı örneğin .htaccess_old olarak yeniden adlandırın.
 3. .Htaccess dosyasını yeniden adlandırdıktan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için sitenize gidin. Eğer çözülmüşse, WordPress 500 Internal Server Error sorununun kaynağı .htaccess dosyasıymış diyebiliriz.
 4. Şimdi temiz bir .htaccess dosyası oluşturmak için WP yönetim paneline gidin Ayarlar--Kalıcı Bağlantılar younu izleyin ve herhangi bir değişiklik yapmadan kalıcı bağlantılar sayfasının altında bulunan Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın. Böylece yeni bir .htaccess dosyası oluşmuş olacak. .htaccess_old olarak değiştirdiğiniz dosyayı silebilirsiniz.

# PHP Bellek Sınırını Artırın

WordPress 500 Internal Server Error hatası bazen bir komut dosyasının belleği tüketmesi nedeniyle de oluşur. Bunu düzeltmek için, WordPress’in kullanabileceği PHP bellek limitini arttırmanız gerekir.

Bu işlemi nasıl yapacağınıza dair detaylı kılavuzumuza göz atabilirsiniz: WordPress Yetersiz Bellek Hatası ve Çözümü.

Bellek sınırını artırdıktan sonra 500 http error sorunu çözüldüyse, bunun geçici bir düzeltme olduğunu ve bellek limitini tüketen nedeni bulmanız gerektiğini hatırlatmış olalım. Kesin sebebi bulmanıza yardımcı olması için barındırıcı firmanızdan sunucu günlüklerine bakmalarını istemenizi öneririz. Böylece, ileride tekrar aynı sorunu yaşamamanız için daha kesin çözümler üreteceklerdir.

# Eklenti ve Temaları Devre Dışı Bırakın

Http 500 hatası çözümü için izleyebileceğiniz bir diğer yol da eklenti ve temaları devre dışı bırakmaktır. Bu sayede, herhangi bir eklenti veya mevcut temanız sorun yaratıyorsa bunu bu şekilde kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Eklentileri devre dışı bıraktıktan ve temanızı da varsayılan WP teması ile değiştirdikten sonra hata kayboluyorsa, soruna neden olan eklenti veya temayı değiştirmeyi düşünebilir ya da geliştiriciden destek talep edebilirsiniz.

# Veritabanını Onarın

Veritabanı dosyalarında oluşan bozulmalar, sunucu problemleri, anlık yüksek trafik, bozuk wp dosyaları ve yanlış oturum açma bilgileri site erişilebilirliğini olumsuz etkileyerek WordPress 500 Internal Server Error sorununa neden olabilir. Veritabanından kaynaklanan http 500 hatası için buradaki yazımızdan faydalanabilirsiniz.

# İzinleri Kontrol Edin

Sunucunuzdaki bir dosya veya klasörle ilgili bir izin hatası da WordPress 500 Internal Server Error sorununun oluşmasına neden olabilir.

Önerilen izinler şunlardır:

 • Klasörler / dizinler için – 755 veya 750
 • Dosyalar için – 644 veya 640
 • Wp-config.php dosyası için – 440 veya 400
 • Hiçbir dizine 777 verilmemelidir.

Dosya izinlerinin nasıl değiştirileceğine dair içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.

# WordPress’i Manuel Olarak Güncelleyin

Bazen WP çekirdek dosyalarında bozulmalar olabilir. Yukarıdaki seçenekler çözüm olmadıysa WordPress’i manuel güncellemeyi deneyebilirsiniz.

 • Öncelikle WordPress’in en yeni sürümünü bilgisayarınıza indirin.
 • Ardından, indirilen zip dosyasını çıkarın.
 • FTP bilgilerinizle FileZilla programına giriş yapın.
 • Bilgisayarınıza indirip çıkardığınız WordPress dosyalarını site kök dizinine aktarın.
 • Üzerine yazmanız istendiğinde ‘Üzerine Yaz‘ı seçin ve ‘Her zaman bu eylemi kullan‘ seçeneğini işaretleyip ‘Tamam'a basın.

FTP istemciniz eski WordPress dosyalarınızı daha yeni dosyalarla değiştirecek. WordPress dosyalarınız bozulmuşsa, bu adım sizin için Http 500 dahili sunucu hatasını düzeltir.

İşlemi adım adım anlatan WordPress Güncelleme (Otomatik ve Manuel 5 Yöntem) başlıklı kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz.

# Hosting Firmanızla Görüşün

WordPress 500 dahili sunucu hatası çoğu zaman, yukarıda açıklanan yöntemler kullanılarak nispeten kolayca çözülebilir. Bu işlemleri yapma konusunda kendinize güvenmiyorsanız, profesyonel destek için hosting firmanızla görüşebilirsiniz. Sunucu günlüklerini kontrol edip hatanın temel nedenini bulabilirler.

Peki WordPress 500 Internal Server Error hatasını düzeltmek için başka bir öneriniz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!