FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Bakım Modu Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress bakım moduna nasıl alınır, bakım modu nasıl etkinleştirilir? Özellikle WordPress’e yeni başlayanların cevabını merak ettiği bir sorudur bu. Genellikle yeni bir temaya geçiş, web siteyi yeniden tasarlama, sitede oluşan hataları düzeltme, yeni eklentileri test etme vb. gibi durumlar için WordPress bakım moduna alma işlemine ihtiyaç duyulur.

Bakım modunu etkinleştirmezseniz, ziyaretçileriniz hatalı veya dağınık bir görünümle karşılaşabilir. Bu durum profesyonel imajınızı zedeler. Bakım modu kullanıcılara sitenin kısa bir süre sonra tekrar çalışmaya başlayacağını bildirir. Bu şekilde daha profesyonel bir imaj sağlarken ziyaretçilerinizi kaybetme riskini de önlemiş olursunuz.

Aşağıda, WordPress sitenin nasıl bakım moduna alınacağını ve işiniz bittiğinde nasıl devre dışı bırakılacağını farklı seçeneklerle adım adım açıkladık.

WordPress Bakım Modu Nasıl Etkinleştirilir? 4 Farklı Yöntem

Kullanıcı dostu bir bildirimle web sitenizi bakım moduna almak önemlidir. Bu işlem için bir eklenti kullanabilir ya da birkaç satır kodla bakım modunu aktif hale getirebilirsiniz.

⭐ Yöntem 1: Eklenti ile Siteyi Bakım Moduna Alma

Web sitenize ilgi çekici bir bakım modu sayfası eklemek için WordPress eklenti deposunda ücretsiz olarak bulabileceğiniz çok sayıda eklenti mevcut. WordPress Eklentiler >> Yeni Ekle yolunu izleyip arama alanına “Maintenance Mode” yazarak bakım modu eklentilerini görebilirsiniz.

Bu yazıda, LightStart Maintenance Mode & Coming Soon eklentisi ile WP bakım modunu etkinleştirme ve özelleştirme işlemini göstereceğiz. Eklentinin kullanımı oldukça kolaydır ve bakım sayfanızı özelleştirmenize yardımcı olabilecek çok sayıda seçenek sunar.

  • Öncelikle eklentiyi kurup etkinleştirin
Maintenance Mode Eklentisi

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra hazır şablon yükleyebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Maintenance seçeneğinin altındaki Continue butonuna tıklayın. Birkaç saniye içinde şablon yüklenmiş olacak.

Maintenance Mode Hazır Şablon Yükleme

Yükleme işleminden sonra açılan bildirim penceresinden “Go to Settings” seçeneğine tıklayın. Böylece bakım modu ayarlarını özelleştirebileceğiniz “Ayarlar” sayfasına gideceksiniz.

Maintenance Mode Settings

Ayarlar sayfasında 4 sekme bulunur: General, Design, Modules, Manage Bot

GENERAL SEKMESİ

  • General sekmesi, eklentinin tüm varsayılan ayarlarından oluşur. Buradaki ilk seçenekte bakım modunun varsayılan olarak etkin olduğunu göreceksiniz. Dilerseniz bu seçeneği devre dışı bırakıp özelleştirmeleri yaptıktan sonra etkinleştirebilirsiniz.
  • Arama motorlarının bakım modundayken web sitenizi görebilmesini istiyorsanız, ‘Bypass for Search Bots’ seçeneğini Yes olarak değiştirebilir ya da No olarak bırakabilirsiniz. (Sitenizde büyük değişiklikler yapıyorsanız No olarak kalmasını öneririz.)
  • Backend Role ve Frontend Role seçeneklerini Web sitesi bakım modundayken hangi kullanıcı rollerinin arka uca ve ön uca erişimi olacağını belirtebilirsiniz.

Ayrıca, yeniden yönlendirmeler, bildirimler gibi farklı ayarlar da göreceksiniz. Ayarları ihtiyacınıza göre özelleştirdikten sonra değişiklikleri kaydedin.

DESİGN SEKMESİ

Burası WordPress bakım modu sayfanız için farklı hazır şablonlar seçebileceğiniz sekmedir. Seçtiğiniz şablonu içe aktarıp daha sonra ilgili sayfadan dilediğinizce özelleştirebilirsiniz.

  • Önce şablonunuzu seçip içe aktarın. İçe aktarımın ardından bir bildirim göreceksiniz. “Go to page” seçeneğine tıklayıp Bakım Modu sayfasına gidin.
Bakım Modu Sayfasını Özelleştirme-1

WordPress bakım modu sayfasındaki şablonu öğelerin üzerine tek tek tıklayıp değiştirebilirsiniz. Örneğin web site logonuzu ekleyebilir, dikkat çekici bir görsel yükleyebilir, bakım modu mesajını dilediğiniz gibi yeniden yazabilir, sayfaya iletişim kutusu, sosyal medya bağlantıları vb. ekleyebilirsiniz. Yani WP bakım modu sayfanızda ne göstermek istiyorsanız buradan kolayca özelleştirme yapabilirsiniz.

Daha sonra tasarımı değiştirmek isterseniz WordPress kontrol panelinde Sayfalar öğesine tıklayıp Bakım Modu sayfasına tekrar geçiş yaparak tasarımı değiştirebilirsiniz.

Eklenti ile etkinleştirdiğiniz WordPress bakım modunu kapatmak için eklenti ayarlarına gidin ve General sekmesinin altındaki Status kısmını Deactivated olarak işaretleyip ayarları kaydedin. Böylece bakım modu devre dışı kalacak. Eklentiyi artık kullanmayacaksanız yüklü eklentiler bölümünden kaldırabilirsiniz.

⭐ Yöntem 2: Özel Fonksiyon ile Wp Bakım Modunu Etkinleştirme

WordPress bakım modunu etkinleştirmek için bir diğer kolay yöntem aşağıdaki kodları functions.php dosyasının sonuna eklemektir:

// Activate WordPress Maintenance Mode
function wp_maintenance_mode() {
if (!current_user_can('edit_themes') || !is_user_logged_in()) {
wp_die('<h1>Bakım Aşamasında</h1><br />Web sitemiz şu an planlı bakımdan geçmektedir. En kısa zamanda tekrar burada olacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.');
}
}
add_action('get_header', 'wp_maintenance_mode');

Bakım modu mesajını özelleştirmek için 4. satırdaki tırnak işaretleri arasında olan metni değiştirebilirsiniz.

⭐ Yöntem 3: Elementor ile WordPress Bakım Moduna Alma

Elementor sayfa oluşturucu eklentisinin Araçlar bölümünde bir Bakım Modu seçeneği bulunur:

Elementor ile WordPress'i Bakım Moduna Alma

Bu özelliğin güzel yanı, web sitenizi arama motorlarına doğru durum kodunu gönderecek şekilde otomatik olarak yapılandırmasıdır. Elementor ile sitenizi bakım moduna almak için Elementor>>Tools>>Maintenance Mode bölümüne gidin ve sayfadaki talimatları takip ederek bakım modu sayfanızı oluşturup etkinleştirin.

Elementor bakım modunu kapatmak istediğinizde Elementor Araçlar sayfasına dönün ve Enabled seçeneğini Disabled olarak değiştirin. Bunu yönetici çubuğundaki parlak kırmızı sekmeden de yapabilirsiniz.

⭐ Yöntem 4: Cloudflare Edgy App ile Bakım Modu Etkinleştirme

Cloudflare popüler bir içerik dağıtım ağıdır (CDN), ancak bundan çok daha fazlasını sunar. Web sitenizin güvenliğini ve performansını artırmaya yardımcı olabilecek çeşitli uygulamaları vardır. Bakım modu için kullanabileceğiniz Cloudflare uygulaması Edgy’dir. Bu uygulamayı kullanabilmek için WordPress sitenizin Cloudflare ile entegre olması gerekir (bknz- CloudFlare Kurulumu ve Ayarları).

Cloudflare Apps (Uygulamalar) bölümüne gidip Edgy araması yapın. Ardından “Preview on your site” bağlantısına tıklayın:

Cloudflare Edgy App ile Bakım Modu Etkinleştirme

E-posta adresinizi girin ve sayfayı aşağı kaydırın. “Bakım Modunu Etkinleştir” seçeneğini göreceksiniz. Etkinleştirip değişiklikleri kaydedin.

CloudFlare Bakım Modu Etkinleştirme

Bakım Modunu Kapatmak isterseniz daha önce işaretlediğiniz seçeneğin işaretini kaldırıp değişiklikleri kaydetmeniz yeterli.


Umuyoruz “WordPress bakım modu (Maintenance Mode) nasıl etkinleştirilir, WordPress nasıl bakım moduna alınır” sorularını yanıtlayan kılavuzumuz faydalı olmuştur. Ayrıca WordPress Güvenlik Önlemleri /Web Site Güvenliği başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu