FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Cache Eklentileri: En İyi 8 Önbellek Eklentisi

WordPress Cache Eklentileri, web sitenizin performansını artırmak için manuel önbellekleme işlemine gerek duymadan kullanabileceğiniz pratik bir çözümdür. Bu eklentiler, genellikle birkaç basit tıklama ile sitenizin tamamını önbelleğe almanıza olanak tanır. İyi bir önbellek eklentisi, barındırma sunucusu üzerindeki yükü hafifletebilir ve sitenizin hızını artırabilir, bu da Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için son derece önemlidir.

Hızlı yüklenen bir web sitesi için iyi bir önbellek (cache) eklentisi, iyi bir hosting ve iyi optimize edilmiş bir WordPress teması kombinasyonuna ihtiyacınız var. WordPress önbellek eklentileri web sitenizin statik bir versiyonunu oluşturarak ziyaretçilerinizin web sitenize daha hızlı ulaşmasını sağlar. Hızlı bir site de dönüşüm oranlarını artırarak arama motoru sıralamalarınızı yükseltebilir.

WordPress Cache Eklentisi Nedir?

Basit bir ifadeyle, cache (önbellek) teknolojisi, daha iyi bir ziyaretçi deneyimi için web sitenizin optimize edilmiş sürümünü sunmasıdır. Örneğin, bir ziyaretçi web sitenizi ilk kez ziyaret ederse, web sitenizin tamamını tarayıcısına yüklemek biraz zaman alabilir. Ancak bir dahaki sefere, web sitesi kaynaklarının çoğu o tarayıcıda depolandığından sayfaların açılması çok daha hızlı olacaktır.

CPU önbelleği, GPU önbelleği, disk önbelleği ve tarayıcı önbelleği gibi çeşitli önbellek türleri vardır. İçerik önbelleği, web siteniz için kullanıcı deneyimini iyileştirmenin en güçlü yollarından biridir.

Kısaca, WordPress cache eklentisi, web site kaynaklarınızın ziyaretçileriniz için daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

Peki, önbellekleme nasıl çalışır?

Kaynak sunucudan indirilen bir verinin talep edilmesi sırasında, önbelleğe alma kural seti tarafından belirtilen belirli bir süre boyunca web önbelleğinde bir kopya saklanır. Aynı veriler başka bir kullanıcı tarafından talep edilirse, tarayıcı önbelleği önceden depolanan içeriği gönderir ve kullanıcı isteğinin yeniden kaynak sunucuya ulaşması gerekmez.

Cache-Önbellek

Önbellek eklentilerinin genel olarak avantajları şunlardır:

 • Web sitenizi kullanıcılar için hızlandırırsınız
 • Genel kullanıcı deneyiminizi iyileştirirsiniz
 • Sunucunuz daha az kaynak kullanır
 • SEO’nuzu geliştirir
 • Arama motoru sıralamanızda bir artış görebilirsiniz
 • Daha düşük TTFB (ilk bayta kadar  geçen süre)

WordPress cache eklentileri, sitenizin statik bir HTML sayfasını oluşturacak ve bu sunucunuza kaydedilecektir. Biri sitenizi ziyaret ettiğinde, eklenti ağır PHP betiklerinin aksine daha hafif HTML sürümünü gösterecektir.

Web sitesi hızı, iyi bir kullanıcı deneyimi ve iyi bir arama motoru sıralaması için önemli bir kriterdir. Dolayısıyla, hız sorunuyla karşı karşıyaysanız, aşağıdaki WordPress önbellek eklentilerinden birini mutlaka kullanmalısınız.

Web Sitenizi Hızlandırmak İçin En İyi WordPress Cache Eklentileri

Popüler WordPress cache eklentileri aradığınızda karşınıza onlarca farklı seçenek çıkar. Bunları tek tek deneyerek hangisinin daha iyi performans gösterdiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Ancak bu epey yorucu ve zaman alıcı olacaktır. Bu nedenleri, işleri sizin için kolaylaştırmak adına kullanabileceğiniz en popüler ve piyasanın en iyi 8 WordPress cache eklentisi listesini oluşturduk.

Eklenti AdıAçıklamaÜcretsiz / ÜcretliWeb Sitesi
WP RocketPremium bir önbellekleme eklentisi, performans odaklı.Ücretlihttps://wp-rocket.me/
LiteSpeed CacheLiteSpeed sunucularıyla uyumlu hızlı bir önbellekleme.Ücretsiz / Ücretlihttps://wordpress.org/plugins/litespeed-cache/
W3 Total CacheKapsamlı önbellekleme ve optimizasyon eklentisi.Ücretsizhttps://wordpress.org/plugins/w3-total-cache/
WP Fastest CacheHızlı ve etkili bir cache ve optimizasyon eklentisi.Ücretsiz / Ücretlihttps://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/
WP Super CacheBasit ve kullanımı kolay bir optimizasyon/cache eklentisi.Ücretsizhttps://wordpress.org/plugins/wp-super-cache/
WP-OptimizeÖnbellekleme, veritabanı temizliği ve optimize işlevleri sunar.Ücretsiz / Ücretlihttps://wordpress.org/plugins/wp-optimize/
HummingbirdPerformans iyileştirmeleri ve cache eklentisi.Ücretsiz / Ücretlihttps://wordpress.org/plugins/hummingbird-performance/
Cache EnablerBasit ve hafif bir önbellekleme eklentisi.Ücretsizhttps://wordpress.org/plugins/cache-enabler/

1. WP Rocket- En Popüler Premium Önbellek Eklentisi

WP Rocket- En Popüler Premium Önbellek Eklentisi


WP Rocket, en popüler ve güvenilir WordPress cache eklentileri arasındadır. Bu eklenti diğer eklentilerde bulamayacağınız pek çok harika özellik sunuyor. Özellikle yapılandırma kolaylığı WP Rocket’i rakiplerinden ayıran en temel özelliğidir. Eklentiyi etkinleştirdiğiniz an önbellekleme işlemi başlar. Ayrıca WP Rocket, biraz daha teknik bilgiye sahip geliştiriciler veya site sahipleri tarafından özelleştirilebilen gelişmiş ayarlara da sahiptir.

Yapılan testlerin sonuçlarını göz önünde bulundurarak, WP Rocket’in en iyi WordPress cache eklentilerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Genel Özellikleri:

 • Statik dosya sıkıştırma
 • Basit ve kullanıcı dostu arayüz
 • Sayfanın önbelleğe alınması anında etkinleştirme
 • Tembel görüntü yükleme (yüklenmemiş görüntülerin depolanmasını önler)
 • JavaScript, HTML ve CSS dosyaları küçültme
 • Basit, hızlı ve sezgisel konfigürasyon
 • Mevcut en hızlı cache eklentisi
 • CloudFlare entegrasyonu
 • Hızlı teknik destek

Genel olarak, WP Rocket, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli geliştiriciler için en iyi WordPress önbellek eklentilerinden biridir. Daha fazla detay için⇒ WP Rocket Kurulumu ve En İyi Ayarları

2. LiteSpeed Cache Eklentisi

LiteSpeed Cache Eklentisi

LiteSpeed Cache, tamamen ücretsiz ve son derece kapsamlı bir WordPress önbellek eklentisidir.  Diğer eklentilerden farklı olarak, önbellekleme işlemini sunucu düzeyinde gerçekleştirir. Sık sık geliştirilip güncellenen bu eklentiyi yüksek sayfa hızları elde etmek için kullanabilirsiniz.

Neredeyse ihtiyacınız olan tüm optimizasyon ve cache çözümlerini içeren LiteSpeed eklentisi sorunsuz bir alt yapıya sahiptir. Üstün performans ve üst düzey bir kullanıcı deneyimi sunar. Jetpack, WooCommerce, WPML, Contact Form 7, Yoast SEO, Rank Math SEO, Wordfence ve diğer birçok favori eklenti ile uyumludur. Ve hatta LiteSpeed bir önbellek eklentisinden çok daha fazlasıdır!

Neredeyse kusursuz olan bu eklentiyi eğer sunucunuz destekliyorsa, hiç düşünmeden kullanmanızı öneririz.

3. W3 Total Cache (Ücretsiz)

W3 Total Cache

W3 Total Cache, kutudan çıkar çıkmaz çalışmaya başlayan en gelişmiş ve en çok tercih WordPress cache eklentileri arasındadır.

Eklenti, her bir önbelleğe alma türü için (sayfa önbelleği, veritabanı önbelleği ve tarayıcı önbelleği) çeşitli özel ayarlar yapabileceğiniz seçenekler sunar. Bir miktar karmaşık eklenti ayarlarını tamamlamak zahmetli bir iş olabilir, ancak sunduğu üst düzey performans için kesinlikle buna değer.

Genel özellikleri ise şunlardır:

 • Sınırsız özelleştirme
 • GZIP sıkıştırma
 • CDN, küçültme
 • Ekleri doğrudan medya kitaplığına aktarma
 • Çeşitli güvenlik özellikleri
 • AMP ve SSL desteği
 • Ayarları daha sonra kullanmak üzere dışa aktarma
 • Mükemmel müşteri desteği mevcut
 • Eklenti tamamen ücretsizdir

4. WP Fastest Cache (Ücretsiz + Premium)

WP Fastest Cache

WordPress cache eklentileri arasında kullanımı en kolay eklentilerden biri WP Fastest Cache eklentisidir. Listemizdeki çoğu eklentiye kıyasla daha az ayar sunar, ancak yine de çok güçlü ve verimlidir.

Eklenti ücretsiz ve premium sürüm olarak mevcuttur. Ücretsiz sürüm tüm temel özelliklere sahipken, premium sürüm sayfa hızını artırmak için veritabanı temizleme, görüntü optimizasyonu, mobil önbelleğe alma vb. gibi bir çok kullanışlı özelliğe erişim sağlar. Daha fazla detay için→ Wp Fastest Cache Ayarları (Tam Kurulum Kılavuzu) 

5. WP Süper Cache (Ücretsiz)

WP Süper Cache

WP Super Cache, 2 milyondan fazla aktif kurulumla en popüler WordPress önbellek eklentileri arasındadır. Tıpkı diğer eklentiler gibi, ziyaretçiler web sitenize erişmeye çalıştığında sunucunuz tarafından web sitenizin statik bir HTML dosyasını oluşturur. Bu statik dosya binlerce kez sunulabildiğinden, ziyaretçileriniz web sitenizde daha hızlı bir gezinme deneyimi yaşar.

WP Super Cache, dinamik WordPress bloğunuzdan statik html dosyaları oluşturmanıza yardımcı olur. Sitenizde nispeten daha ağır WordPress PHP komut dosyalarını işledikten sonra, statik HTML dosyasını web sitenizin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğuna sunar.

6. WP-Optimize- Hepsi Bir Arada WordPress Optimizasyon Eklentisi

WP-Optimize- Hepsi Bir Arada WordPress Optimizasyon Eklentisi

WP-Optimize, web sayfalarını önbelleğe almanıza, CSS ve Javascript dosyalarını küçültmenize, fotoğrafları sıkıştırmanıza ve veritabanlarını temizlemenize olanak tanıyan hepsi bir arada bir araçtır..

 • Bu eklenti, veritabanınızdaki tüm gereksiz verileri temizler, tablolarınızı temizler ve  optimize eder. Böylece web siteniz daha hızlı ve verimli çalışır.
 • Görüntü sıkıştırma aracı, büyük görüntüleri sıkıştırılmış dosyalara dönüştürerek sunucu kaynaklarını önemli ölçüde azaltır ve sayfa yükleme süresini iyileştirir.
 • Minimum kurulum yapılandırmasıyla diğer önbellek eklentilerinin tüm temel özellikleriyle birlikte gelir.

7. Hummingbird Page Speed Optimization

Hummingbird Page Speed Optimization

Hummingbird, oldukça kapsamlı ve verimli bir WordPress cache eklentisi ve aynı zamanda performans optimizasyon eklentisidir. Etkinleştirildikten sonra, hız optimizasyonu için tarayarak dosya sıkıştırma, küçültme ve tarayıcı önbelleği için doğru ayarlar sağlar.

Hummingbird yalnızca birkaç tıklamayla kurulabilir ve gezinmesi son derece kolaydır. Sitenizi panel üzerinden tarayabilirsiniz ve uygulama, tarama sonuçlarına göre optimizasyon önerilerinde bulunur ve bunları sadece birkaç saniye içinde uygulayabilirsiniz.

Genel özellikleri:

 • Gelişmiş küçültme özellikleri içerir
 • CSS ve JS dosyalarını birleştirir
 • Gzip sıkıştırması yapar
 • Tarayıcı önbelleğe alma özelliği mevcuttur
 • CDN desteği sağlar
 • Diğer WordPress önbellekleme çözümleriyle uyumlu
 • Ayrıntılı performans raporu sağlar

8. Cache Enabler-WordPress Cache Eklentisi

Cache Enabler-WordPress Cache

Cache Enabler, sitenizin statik bir HTML dosyasını oluşturan ve istek üzerine bunları web sitesi ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğuna sunan hafif ücretsiz WordPress cache eklentileri arasındadır. Minimum konfigürasyona ihtiyaç duyar ve bir önbellek eklentisinden ihtiyaç duyacağınız tüm önemli özelliklerle birlikte gelir.

Çoğu ücretsiz WordPress önbellek eklentisinin aksine, Cache Enabler, farklı eklenti özelliklerini keşfetmenize yardımcı olan kapsamlı belgeler sağlar.


Gördüğünüz gibi en iyi WordPress cache eklentileri kendine has özellikler ve avantajlara sahiptir. WordPress’te yeniyseniz ücretsiz bir eklentiyle başlayabilirsiniz. İçeriğiniz ve ziyaretçileriniz arttıkça daha fazla özellik sunan premium WordPress önbellek eklentileri deneyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 1. WordPress önbellek (cache) eklentisi nedir? Dinamik sayfaları statik sayfalara dönüştüren, performansı önemli ölçüde artıran ve sunucu kaynaklarının kullanımını azaltan etkili bir optimizasyon çözümüdür.
 2. WordPress cache eklentileri ne işe yarar? Genellikle birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde sayfa çeşitli sorgular ve istekler kullanılarak oluşturulur ve sonunda HTML’ye dönüştürülür. Bu süreç zaman ve kaynak gerektirir. Önbelleğe alma eklentileri sayfanızın HTML’sini kaydeder, böylece birisi sayfayı bir daha ziyaret ettiğinde bu sonuç ona anında sunulabilir.
 3. Her sitesinin WordPress önbellek eklentisine ihtiyacı var mı? Her web sitesinin yeterince önbelleğe alınması gerekir. WordPress kullanıyorsanız, bu eklentiler WordPress ile çalışacak şekilde yapıldığından, bir önbellek eklentisi yüklemek ilk çözüm olacaktır. Önbelleğe alma, sunucu veya DNS düzeylerinde de (Cloudflare gibi) uygulanabilir. Ancak doğru sayfaların önbelleğe alınmasını ve önbelleğe alınan sayfaların eklenti olmadan otomatik olarak temizlenmesini sağlamak biraz karmaşık olabilir.
 4. WordPress önbelleği nasıl temizlenir? Her WordPress önbellek eklentisinde, önbelleği manuel olarak temizlemek için tıklayabileceğiniz bir düğme bulunur. Ayrıca web sitenizde bir gönderiyi kaydetmek veya temanızı güncellemek gibi farklı eylemler gerçekleştirdiğinizde de önbelleğinizi otomatik olarak temizlerler. Web siteniz sunucu düzeyinde de önbelleğe alınmış olabilir; bu durumda, barındırma kontrol panelinizde önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir.
 5. Birden fazla WordPress cache eklentisi kullanabilir miyim? Bunu önermiyoruz; Birden fazla önbellek eklentisi kurmanın hiçbir faydası yok ve muhtemelen sorunlara yol açacaktır.

Ayrıca okuyun: WordPress Güvenlik Önlemleri /Web Site Güvenliği için Yapılması Gerekenler

4 Yorum

 1. Bu öneriler için teşekkürler. Hepsini ayrı ayrı test edip en kullanışlı ve en etkili olan cache eklentisini seçmeye çalışacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu