En İyi 10 WordPress Cache Eklentisi (Önbellek Eklentileri)

En İyi WordPress Cache Eklentileri mi arıyorsunuz? Bu makalede, Web sitenizi hızlandırmak için 10 en iyi WordPress cache eklentisini listeledik…


Hızlı yüklenen bir web sitesi edinmek için, iyi bir önbellek eklentisi, iyi bir barındırma ve iyi optimize edilmiş bir  WordPress teması kombinasyonuna ihtiyacınız var.

Cache eklentileri web sitenizin statik bir versiyonunu oluşturarak ziyaretçilerinizin web sitenize daha hızlı ulaşmasını sağlar. İyileştirilmiş web sitesi hızı, dönüşüm oranlarını artırarak  arama motoru sıralamalarınızı yükseltebilir.

WordPress Cache Eklentisi Nedir?

Basit bir ifadeyle,  cache (önbellek) teknolojisi, daha iyi bir ziyaretçi deneyimi için web sitenizin optimize edilmiş sürümünü sunmasıdır. Örneğin, bir ziyaretçi web sitenizi ilk kez ziyaret ederse, web sitenizin tamamını tarayıcısına yüklemek biraz zaman alabilir. Ancak bir dahaki sefere, web sitesi kaynaklarının çoğu o tarayıcıda depolandığından sayfaların açılması çok daha az zaman alacaktır.

CPU önbelleği, GPU önbelleği, disk önbelleği ve tarayıcı önbelleği gibi çeşitli önbellek türleri vardır. İçerik önbelleği, web siteniz için kullanıcı deneyimini iyileştirmenin en güçlü yollarından biridir.

Kısaca, WordPress cache eklentisi, web site kaynaklarınızın ziyaretçileriniz için daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

Peki, önbellekleme nasıl çalışır?

Kaynak sunucudan indirilen bir verinin talep edilmesi sırasında, önbelleğe alma kural seti tarafından belirtilen belirli bir süre boyunca web önbelleğinde bir kopya saklanır. Aynı veriler başka bir kullanıcı tarafından talep edilirse, tarayıcı önbelleği önceden depolanan içeriği gönderir ve kullanıcı isteğinin yeniden kaynak sunucuya ulaşması gerekmez.

Cache-Önbellek

Önbellek eklentilerinin genel olarak avantajları şunlardır:

 • Web sitenizi kullanıcılar için hızlandırırsınız
 • Genel kullanıcı deneyiminizi iyileştirirsiniz
 • Sunucunuz daha az kaynak kullanır
 • SEO’nuzu geliştirir
 • Arama motoru sıralamanızda bir artış görebilirsiniz
 • Daha düşük TTFB (ilk bayta kadar  geçen süre)
WordPress cache eklentileri, sitenizin statik bir HTML sayfasını oluşturacak ve bu sunucunuza kaydedilecektir. Biri sitenizi ziyaret ettiğinde, eklenti, ağır PHP betiklerinin aksine daha hafif HTML sürümünü gösterecektir.

Web sitesi hızı, iyi bir kullanıcı deneyimi ve iyi bir arama motoru sıralaması için önemli bir kriterdir. Dolayısıyla, web sitesi hız sorunuyla karşı karşıyaysanız, aşağıdaki WordPress önbellek eklentilerinden birini mutlaka kullanmalısınız.

Web Sitenizi Hızlandırmak İçin En İyi WordPress Cache Eklentileri

Popüler WordPress cache eklentileri aradığınızda karşınıza onlarca farklı seçenek çıkar. Bunların hepsini tek tek deneyerek hangisinin daha iyi performans gösterdiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Ancak bu epey yorucu ve zaman alıcı olacaktır.

Bu nedenleri, işleri sizin için kolaylaştırmak adına kullanabileceğiniz en popüler ve piyasanın en iyi 10 WordPress cache eklentisi listesini oluşturduk.

1. WP Rocket- En Popüler Premium Önbellek Eklentisi

WP Rocket- En Popüler Premium Önbellek Eklentisi
WP Rocket, en popüler ve en güvenilir WordPress önbellek eklentileri arasındadır. Bu eklenti diğer eklentilerde bulamayacağınız pek çok harika özellik sunuyor. Özellikle yapılandırma kolaylığı, WP Rocket’i rakiplerinden ayıran en temel özelliğidir.

Eklentiyi etkinleştirdiğiniz an önbellekleme işlemi başlar. Bununla birlikte, WP Rocket, biraz daha teknik bilgiye sahip geliştiriciler veya site sahipleri tarafından özelleştirilebilen gelişmiş ayarlara da sahiptir. Fiyatlandırma, bir web sitesi için yıllık 49 dolardan başlar. Sınırsız site için yıllık 249 dolar tutarında bir geliştirici planına da sahiptir.

Yapılan testlerin sonuçlarını göz önünde bulundurarak, WP Rocket’i en iyi WordPress cache eklentisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Genel Özellikleri:

 • Statik dosya sıkıştırma
 • Basit ve kullanıcı dostu arayüz
 • Sayfanın önbelleğe alınması anında etkinleştirme
 • Tembel görüntü yükleme (yüklenmemiş görüntülerin depolanmasını önler)
 • JavaScript, HTML ve CSS dosyaları küçültme
 • Basit, hızlı ve sezgisel konfigürasyon
 • Mevcut en hızlı cache eklentisi
 • CloudFlare entegrasyonu
 • Hızlı teknik destek

Genel olarak, WP Rocket, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli geliştiriciler için en iyi WordPress önbellek eklentilerinden biridir.

Daha fazla detay için⇒ WP Rocket Kurulumu ve En İyi Ayarları

2. LiteSpeed Cache Eklentisi

LiteSpeed Cache Eklentisi

LiteSpeed Cache, tamamen ücretsiz ve son derece kapsamlı bir WordPress önbellek eklentisidir.  Diğer eklentilerden farklı olarak, önbellekleme işlemini sunucu düzeyinde gerçekleştirir. Sık sık geliştirilip güncellenen bu eklentiyi yüksek sayfa hızları elde etmek için kullanabilirsiniz.

Neredeyse ihtiyacınız olan tüm optimizasyon ve cache çözümlerini içeren LiteSpeed eklentisi sorunsuz bir alt yapıya sahiptir. Üstün performans ve üst düzey bir kullanıcı deneyimi sunar. Jetpack, WooCommerce, WPML, Contact Form 7, Yoast SEO, Rank Math SEO, Wordfence ve diğer birçok favori eklenti ile uyumludur. Ve hatta LiteSpeed bir önbellek eklentisinden çok daha fazlasıdır!

Neredeyse kusursuz olan bu eklentiyi eğer sunucunuz destekliyorsa, hiç düşünmeden kullanmanızı öneririz.

3. W3 Total Cache (Ücretsiz)

W3 Total Cache

W3 Total Cache, kutudan çıkar çıkmaz çalışmaya başlayan en gelişmiş ve en çok tercih WordPress cache eklentileri arasındadır.

Kurulumdan sonra eklenti dakikalar içinde çalışmaya başlar. Farklı ayar seçeneklerinden geçmek zorunda değilsiniz. Sorunsuz çalıştığından emin olmak için, Genel sayfasına gitmeli ve “Tüm önbellek türlerini değiştir” seçeneğini “Açık” konumuna getirmelisiniz.

Eklenti, her bir önbelleğe alma türü için, yani sayfa önbelleği, veritabanı önbelleği ve tarayıcı önbelleği gibi çeşitli özel ayarlar yapabileceğiniz seçenekler sunar. Ana Ayarlar alanından önbelleğe alınmış nesnelerin varsayılan ömrünü değiştirme seçeneği sunar. 16 sayfalık eklenti ayarlarından geçmek zahmetli bir iş olabilir, ancak sunduğu üst düzey performans için kesinlikle buna değer.

Genel özellikleri ise şunlardır:

 • Sınırsız özelleştirme
 • GZIP sıkıştırma
 • CDN, küçültme
 • Ekleri doğrudan medya kitaplığına aktarma
 • Çeşitli güvenlik özellikleri
 • AMP ve SSL desteği
 • Ayarları daha sonra kullanmak üzere dışa aktarma
 • Mükemmel müşteri desteği mevcut
 • Eklenti tamamen ücretsizdir

ilginizi çekebilir- WordPress Güvenlik Önlemleri: Web Site Güvenliği İçin 24 Adım


4. WP Fastest Cache (Ücretsiz + Premium)

WP Fastest Cache

WordPress cache eklentileri arasında kullanımı en kolay eklentilerden biri WP Fastest Cache eklentisidir. Listemizdeki çoğu eklentiye kıyasla daha az ayar sunar, ancak yine de çok güçlü ve verimlidir.

Eklenti ücretsiz ve premium sürüm olarak mevcuttur. Ücretsiz sürüm tüm temel özelliklere sahipken, premium sürüm, sayfa hızını artırmak için veritabanı temizleme, görüntü optimizasyonu, mobil önbelleğe alma vb. gibi bir çok kullanışlı özelliğe erişim sağlar.

Diğer tüm önbellek eklentileri gibi, dinamik WordPress sitenizden statik HTML dosyaları oluşturur. Eklenti, dosyaların boyutunu küçültmek için HTML ve CSS dosyalarını küçültür. Ayrıca sitenizde emojileri devre dışı bırakmanıza da olanak tanır. Tekrar eden ziyaretçiler için sayfa yükleme süresini azaltmak için WordPress tarayıcı önbelleğini etkili bir şekilde uygular ve HTTP gidiş-dönüş sayısını azaltmak için birçok CSS dosyasını bir dosyada birleştirir.

Ücretsiz WP Fastest Cache eklentisini yükledikten sonra, premium sürümü doğrudan WordPress panonuzdan satın alabilirsiniz.

Daha fazla detay için→ Wp Fastest Cache Ayarları (Tam Kurulum Kılavuzu) 

5. WP Süper Cache (Ücretsiz)

WP Süper Cache

WP Super Cache, 2 milyondan fazla aktif kurulumla en popüler WordPress önbellek eklentileri arasındadır. Tıpkı diğer eklentiler gibi, ziyaretçiler web sitenize erişmeye çalıştığında sunucunuz tarafından web sitenizin statik bir HTML dosyasını oluşturur. Bu statik dosya binlerce kez sunulabildiğinden, ziyaretçileriniz web sitenizde daha hızlı bir gezinme deneyimi yaşar.

WP Super Cache, dinamik WordPress blogunuzdan statik html dosyaları oluşturmanıza yardımcı olur. Sitenizde nispeten daha ağır WordPress PHP komut dosyalarını işledikten sonra, statik HTML dosyasını web sitenizin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğuna sunar.

WP Super Cache tamamen ücretsizdir ve kolayca özelleştirebileceğiniz varsayılan ayarlarla birlikte gelir.

6. WP-Optimize- Hepsi Bir Arada WordPress Optimizasyon Eklentisi

WP-Optimize- Hepsi Bir Arada WordPress Optimizasyon Eklentisi

WP-Optimize, dünya çapında neredeyse bir milyon web sitesinde kullanılmaktadır. WP-Optimize, veritabanınızı temizleyerek, büyük resimlerinizi sıkıştırarak ve sitenizi önbelleğe alarak WordPress sitenizi hızlandırır.

 • Bu eklenti, veritabanınızdaki tüm gereksiz verileri temizler, tablolarınızı temizler ve  optimize eder. Böylece web siteniz daha hızlı ve verimli çalışır.
 • Görüntü sıkıştırma aracı, büyük görüntüleri sıkıştırılmış dosyalara dönüştürerek sunucu kaynaklarını önemli ölçüde azaltır ve sayfa yükleme süresini iyileştirir.
 • Minimum kurulum yapılandırmasıyla diğer önbellek eklentilerinin tüm temel özellikleriyle birlikte gelir.

7. Hyper Cache- Ücretsiz WordPress Cache Eklentisi

Hyper Cache

Hyper Cache de en iyi WordPress önbellek eklentileri arasındadır. Eklenti, web siteniz için maksimum hız elde etmenize yardımcı olmak için tamamen PHP ile yazılmış birkaç eklentiden biridir.

Hyper Cache ile, masaüstü ve mobil kullanıcılar için farklı düzenlerle önbelleğe almayı etkinleştirmek için kullanabileceğiniz bir mobil tema da elde edersiniz. Ücretsiz eklenti bbPress’e hazırdır ve ayrıca web sitenizdeki çeşitli yayınlara yorum yapan kişilere bile web sitenizin önbelleğe alınmış bir kopyasını sunmanıza izin verir.

Eklenti 1 senedir güncellenmemiş durumda. Seçiminizi yaparken bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın.

8. Cache Enabler-WordPress Cache Eklentisi

Cache Enabler-WordPress Cache

Cache Enabler, sitenizin statik bir HTML dosyasını oluşturan ve istek üzerine bunları web sitesi ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğuna sunan hafif bir ücretsiz WordPress cache eklentisidir. Minimum konfigürasyona ihtiyaç duyar ve bir önbellek eklentisinden ihtiyaç duyacağınız tüm önemli özelliklerle birlikte gelir.

Çoğu ücretsiz WordPress cache eklentisinin aksine, Cache Enabler, farklı eklenti özelliklerini keşfetmenize yardımcı olan kapsamlı belgeler sağlar.

9. Breeze – WordPress Cache Eklentisi

Breeze - Ücretsiz WordPress Önbellek Eklentisi

Breeze, binlerce aktif yükleme ile en popülerücretsiz WordPress cache eklentisi olma yolunda ilerliyor. Breeze’in popülaritesinin sebebi, kullanımı kolay ve işini çok iyi yapıyor olmasıdır. Statik dosyalarınızı ziyaretçilerinizin % 99’una sunar.

Eklenti, CDN entegrasyonu dahil olmak üzere farklı seçeneklere sahip olsa da, yeni başlayanlar için kullanımı oldukça basittir. Temel Seçenekler‘de HTML, CSS ve JS’nin küçültülmesini etkinleştirmeniz yeterlidir.

Genel özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • CDN Entegrasyonu
 • HTML (satır içi dahil) CSS ve JS’nin küçültülmesi
 • CSS ve JS’nin gruplandırılması
 • Gzip Sıkıştırma
 • Tarayıcı ön belleği
 • WooCommerce ile uyumlu
 • Visual Builder ile uyumlu
 • PHP son sürümleriyle uyumlu
 • Ücretsiz, hafif ve kullanımı kolay

10. Hummingbird Page Speed Optimization

Hummingbird Page Speed Optimization

Hummingbird, oldukça kapsamlı ve verimli bir WordPress cache eklentisi ve aynı zamanda performans optimizasyon eklentisidir. Etkinleştirildikten sonra, hız optimizasyonu için tarayarak dosya sıkıştırma, küçültme ve tarayıcı önbelleği için doğru ayarlar sağlar.

Hummingbird yalnızca sitenizi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda Google PageSpeed ​​puanınızı artırmanıza yardımcı olur!

Genel özellikleri:

 • Gelişmiş küçültme özellikleri içerir
 • CSS ve JS dosyalarını birleştirir
 • Gzip sıkıştırması yapar
 • Tarayıcı önbelleğe alma özelliği mevcuttur
 • CDN desteği sağlar
 • Diğer WordPress önbellekleme çözümleriyle uyumlu
 • Ayrıntılı performans raporu sağlar

Gördüğünüz gibi, listedeki en iyi WordPress cache eklentileri  kendine has özellikler ve avantajlara sahiptir. WordPress’te yeniyseniz ücretsiz bir eklentiyle başlayabilirsiniz. İçeriğiniz ve ziyaretçileriniz arttıkça daha fazla özellik sunan premium WordPress önbellek eklentileri deneyebilirsiniz.

Diğer WordPress eklentilerine de göz atmayı unutmayın!