FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Cloudflare 521 Hatası ve Çözüm Yolları

Bir WordPress siteniz varsa ve siteniz için Cloudflare kullanıyorsanız, zaman zaman 521 hatası ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Cloudflare 521 hatası genellikle sunucu bağlantı sorunu nedeniyle ortaya çıkar ve bu durum web sitenizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ancak bu sorunu çözmenin bazı yolları mevcut. Bu yazıda, WordPress Cloudflare 521 hatası nasıl çözülür sorusunu yanıtladık…

Cloudflare 521 Hatası İçin Çözüm Yolları

# Sunucunuzun Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

İlk adım, sunucunuzun çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmektir. Hosting hesabınıza giriş yapın ve sunucunuzun aktif olduğundan emin olun.

Sunucunun çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmenin hızlı yollarından biri de DownDetector gibi bir siteden kontrol sağlamaktır. Web sitesi yanıt vermiyorsa Hata 521’in nedeni bu olabilir. Eğer öyleyse, sorunu düzeltmesi için hosting sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz.

# Cloudflare IP Adreslerini Beyaz Listeye Alın

521 hatasının çözümü için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem Cloudflare IP’lerini beyaz listeye eklemektir. Bunu yapmak için .htaccess dosyanıza Cloudflare ip adreslerini kaydetmeniz yeterli olacaktır.

.htacces dosyanızı açın ve #BEGIN WordPress satırını bulun ve tüm Cloudflare IP’ adreslerini ‘lerini bu satırın hemen üstüne ekleyin. Aşağıdaki görselde olduğu gibi ekleme yapmalısınız

Cloudflare IP Adreslerini Beyaz Listeye Alma-521 Hatası

Cloudflare IP’leri için sucu taraflı bir engelleme söz konusu ise bunu düzeltmesi için hosting firmanızla iletişime geçmeniz gerekebilir.

# Şifreleme Ayarlarını Kontrol Edin

Cloudflare yapılandırmanızda doğru şifreleme modunu kullanmıyorsanız 521 hatası ile karşılaşmanız muhtemeldir. Yapmanız gereken ise; Cloudflare kontrol paneline gitmek ve SSL/TLS bölümünde seçtiğiniz şifreleme modunu kontrol etmek:

Cloudflare 521 Hatası: Şifreleme Ayarları

Burada “Esnek, Tam ve Katı” şifreleme modlarını göreceksiniz. Eğer şifreleme modundan emin değilseniz, ekranın hemen altındaki SSL/TLS Öneri Aracını etkin konuma getirin.

SSL/TLS Öneri Aracı

# VPN Bağlantınızı Devre Dışı Bırakın

İnternete erişmek için bir VPN hizmeti kullanıyorsanız devre dışı bırakın ve 521 hatası ile karşılaştığınız web sitenize yeniden erişmeyi deneyin. 521 hata kodu mesajı kaybolduysa sorun VPN kaynaklı demektir.

Ayrıca Güvenlik Duvarı kısıtlamaları Cloudflare isteklerini engelleyebilir ve bu da 521hata kodu almanıza yol açabilir. Cloudflare’in engellenmediğinden emin olmak için güvenlik duvarı kurallarınızı kontrol edin.

# Sunucu Önbelleğini Temizleyin

Sunucu önbelleğini temizlemek, Cloudflare’den gelen kaynak isteklerinin güncel olmasını sağlayacak ve sunucunun bunları işlemesini kolaylaştıracaktır. Bunu web sitenizin arka ucuna giriş yapıp sunucu önbelleğinizi temizleyerek yapabilirsiniz. Sunucu önbelleğini nasıl temizleyeceğinizden emin değilseniz teknik destek için hosting sağlayıcınızla görüşebilirsiniz.

# SSL Sertifikanızı kontrol edin

521 hatasının bir diğer olası nedeni de SSL sertifikası sorunlarıdır. SSL sertifikanızın kurulu olduğundan ve HTTPS ayarlarının doğru olduğundan emin olun. Ardından HTTPS yönlendirme özelliğini geçici olarak devre dışı bırakın. Hata mesajı kaybolursa, 521 hata mesajının nedeni HTTPS yönlendirmesi olabilir.

Arka uçta SSL sertifikanızı kontrol etme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa destek için hosting sağlayıcınıza başvurun.

# Barındırma Planınızı Yükseltin

WordPress siteniz yoğun trafik alıyorsa hosting planınızı yükseltmek en iyi çözüm olabilir. Mevcut planınızı Sanal Özel Sunucuya (VPS) veya Bulut Sunucuya yükseltmek, web siteniz için yeterli sunucu kaynağı sağlarken aynı zamanda yüksek trafiği de daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır.


Cloudflare 521 Hatası birçok nedenden dolayı oluşabilen yaygın bir sunucu taraflı hata mesajıdır. Ancak bunu düzeltmenin kolay yolları var. Yukarıda belirtilen adımları izleyerek hata mesajına neden olan sorunu hızlı bir şekilde tespit edip düzeltebilirsiniz. Kesintisiz bir web sitesini sürdürmek, kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle her zaman yüksek kaliteli 7/24 destek sunan bir hosting firmasıyla çalışmanız en doğru karar olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu