FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar nedir? WordPress alanında yeniyseniz, muhtemelen birçok yeni kullanıcı gibi siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsunuzdur. İhtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek için WordPress.com ile WordPress.org farkını anlamak kesinlikle önemlidir.

Başlangıçta, iki WordPress platformu arasındaki farkın kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz, bu nedenle, gereksinimlerinizi en iyi karşılayacak olanı seçebilmenize yardımcı olacak bu kılavuzu hazırladık.

Hadi başlayalım!

WordPress Nedir?

WordPress, Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan ücretsiz bir açık kaynaklı site oluşturma yazılımıdır. ‘Ücretsiz açık kaynak‘ olması, yazılımı herkesin ücretsiz olarak indirebileceği, kullanabileceği, değiştirebileceği ve ayrıca yeniden dağıtabileceği anlamına gelir.

Birçok kullanıcı WordPress’i sadece bir blog platformu olarak görüyor olsa da, aslında bundan çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. WordPress bir blog platformu olarak başlayan, ancak daha sonra istediğiniz her türden siteyi kurup yönetebileceğiniz eksiksiz bir içerik yönetim sistemi (CMS) haline geldi.

Düzenli olarak içerik yazmıyor ve yayınlamıyor olsanız bile, web siteniz için WordPress’i yine de kolayca kullanabilirsiniz; Bir açılış sayfası, bir portföy ve hatta bir e-ticaret mağazası olarak…

WordPress’in genel özellikleri ve avantajlarından bazıları şunlardır:

 • GPL lisanlı açık kaynaklı bir yazılımdır.
 • Sürekli yeni özelliklerle güncellenen ve geliştirilen bir platformdur.
 • Hem yönetici hem de içerik oluşturucu olarak kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.
 • Gutenberg blok düzenleyicisi sezgiseldir ve kurulum anında tam site özelleştirmesine izin verir.
 • WordPress tema sistemi, sitenizin her yönü için %100 özelleştirme sağlar.
 • Temalar sadece tasarımı değiştirmekten fazlasını yapar, aynı zamanda işlevsellik ekler ve ayarlar.
 • Aralarından seçim yapabileceğiniz, birçoğu WordPress’in kendisi tarafından sunulan ve barındırılan binlerce ücretsiz ve premium tema seçeneği vardır.
 • Özel widget’lar, kenar çubukları, altbilgiler ve üstbilgiler gibi hemen hemen her alanda sayfa sayfa özelleştirme sağlar.
 • WordPress genişletilebilir, yani herkes bir özellik eklemek veya bir yönünün çalışma şeklini değiştirmek için bir eklenti oluşturabilir.
 • Geliştiriciler, WordPress API’leri aracılığıyla REST API’den HTTP isteklerine, URL yönlendirmeye ve mySQL veritabanlarına kadar çok şey yapabilir.
 • WordPress çeviri, kullanıcı yönetimi, veri işleme ve hayal edilebilecek her türlü özellik için hazırdır.

WordPress için iki ayrı platform vardır; WordPress.com ve WordPress.org.

WordPress.com: kendi web sitenizi oluşturmak için her şeyi kapsayan bir platformdur. WordPress.com’un en büyük avantajları, %100 ücretsiz olması ve harici barındırma (veya hatta harici bir alan adı) gerekmemesidir. Tek yapmanız gereken WordPress.com’a gitmek, ücretsiz hesabınıza kaydolmak ve hemen profesyonel görünümlü bir blog veya web sitesi oluşturmaya başlamaktır. WordPress.com WordPress’i kullanmanın kolay bir yolu olsa da, aşağıda detaylı olarak açıklayacağımız birçok sınırlaması vardır.

WordPress.org: ‘WordPress’ yazılımını ücretsiz olarak indirebileceğiniz resmi WordPress sitesidir. Açık kaynaklı bir yazılım olan wordpress.org’un tek başına size hiçbir maliyeti yoktur, ancak kullanmak için genellikle bir barındırma hesabı ve bir alan adı satın almanız gerekir.

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark nedir?

Her iki platform için de kullanıcı deneyimi benzerdir ve tanıdık bir his verir. Bununla birlikte, WordPress.com ile WordPress.org’un web sitenizi kullanıcılara nasıl sunduğu ve ayrıca her bir web sitesi platformunun özelleştirme yetenekleri arasında bazı büyük farklılıklar vardır. Şimdi, her iki platformu ve aralarındaki farkı biraz daha yakından inceleyelim.

# Alan Adı ve Barındırma

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki en temel fark, WordPress.org kullanabilmek için genellikle bir hosting planına ve bir alan adına sahip olmanız gerektiği; WordPress.com için ise böyle bir zorunluluk olmamasıdır.

WordPress.com, WordPress.org’dan farklı olarak hızlı bir şekilde bir web sitesi oluşturmanıza imkan sunar. ek yapmanız gereken WordPress.com’da bir hesap oluşturmak ve birkaç dakikada web sitenizi oluşturmaktır.

WordPress.com size çalışmak için ücretsiz bir plan sunar, ancak premium planlara yükseltmenize de izin verir.

Ücretsiz planla başlarsanız, ücretsiz barındırmaya sahip olursunuz, ancak özel bir alan adı kullanamaz, bunun yerine wordpress.com uzantılı bir alt alan adınız olur (örneğin: https://example.wordpress.com).

Ücretsiz planda WordPress.com markası, sitenizin altbilgisinde, kenar çubuğunda veya içeriğin altında görünür. Örneğin, sitenizin altbilgisinde “Powered by WordPress.com” markasını taşımak zorunda kalırsınız.

WordPress.com Altbilgi Kredisi

Kendinize ait özel bir alan adı kullanmak ve ayrıca WordPress markasını sitenizden kaldırmak için ücretli planlardan birine yükseltmeniz gerekir.


WordPress.org ile web sitesi oluşturmak için bir alan adına ve web hostinge ihtiyacınız vardır. Bir web sitesinin internetteki adresine alan adı denir, örneğin wpekran.com. Web hosting ise site dosyalarınızın internette depolandığı yerdir.

Uygun fiyatlara harika alan adları satın alabilirsiniz. Hatta, bazı firmalardan hosting planı satın aldığınızda ücretsiz bir özel alan adına sahip da olabilirsiniz.

Örneğin bizim alan adımız wpekran.com’dur ve tarayıcıda şu şekilde görünür:

Özel Alan Adı Örneği (wpekran.com)

Alan adınızı kaydettikten ve hosting satın aldıktan sonra, WordPress.org yazılımını kendi sunucunuza kolayca yükleyebilirsiniz. Hosting firmalarının çoğu, bu adımları tek tıklamayla veya birkaç basit adımda gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Web sitenizi barındırmak için, ücretsiz hosting hizmetleri de bulabilirsiniz. Ancak, web site güvenliği, hızı, SEO’su ve diğer birçok özelliğe sahip olmak için barındırmaya bir miktar bütçe ayırmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

WordPress.org ile web sitesinin sahibi sizsiniz ve sitenizin her alanını yönetmede tam yetkiye sahip olursunuz. Dolayısıyla, “Powered by….” gibi markaları görüntülemek, kaldırmak veya kendi markanızı eklemek tamamen sizin seçiminizdir. İstemediğiniz sürece sitenizde WordPress.org’un herhangi bir altbilgi kredisini görüntülemeniz gerekmez.

Alt Bilgi Telif Hakkı Alanı Örneği- WP Ekran

Ayrıca okuyun- WordPress Gururla Sunar Yazısını Kaldırma

# Maliyet Karşılaştırması

WordPress.com hem ücretsiz hem de premium planlar sunar.

WordPress.com ile tamamen ücretsiz bir web sitesi kurabilirsiniz, ancak bunun bazı dezavantajları vardır:

 • Siteniz için özel bir alan adı kullanamazsınız.
 • Siteniz için yalnızca bir alt alan adı kullanabilirsiniz.
 • WordPress.com’un reklamlarını ve markasını sitenizden kaldıramazsınız.
 • 3GB’lık sınırlı disk alanınız olur.
 • Bloğunuzdan veya web sitenizden görüntülü reklamlar aracılığıyla para kazanamazsınız (örneğin Adsense).
 • Harici eklentileri veya temaları yükleyemezsiniz.

Ücretsiz plan, özellikler ve esneklik açısından sınırlıdır, ancak yeni başlayanlar ve siteden para kazanmayı düşünmeyenler için iyi bir seçenek olabilir. Ücretsiz WordPress.com ile bir blog veya kişisel web sitesi oluşturabilirsiniz. Daha fazla özellik eklemek için ihtiyaçlarınıza en uygun ücretli planlardan birine geçmeniz gerekir.

WordPress.com’un ücretli planları genel olarak şöyledir:

WordPress.com Fiyatlandırma Planları

Worpress.org yazılımının kendisi %100 ücretsizdir. Temelde, tam kontrole sahip olacağınız tamamen işlevsel bir web sitesine wordpress.org ile sahip olabilirsiniz. Ancak, web sitenizi herkese açık hale getirmek için, bir alan adı ve hosting satın almanız gerekir.

Her hosting firmasının kendine has bir fiyatlandırma politikası olsa da, genellikle bütçe dostu planlarla çeşitli alternatifler sunulur.

Kaynaklar ve fiyatlandırma karşılaştırıldığında, WordPress.org seçeneğinin WordPress.com planlarından daha ucuza mâl olabileceği açık. Üstelik sağladığı sınırsız imkanlar da cabası!

# Kazanç Seçenekleri

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklardan bir diğeri de web sitenizden para kazanmak için sunulan seçeneklerdir.

WordPress.com platformunun ücretsiz planını kullanırsanız sitenizde ücretsiz reklamlarını görüntüler ve bundan sizin hiçbir kazancınız olmaz. Kişisel plana yükseltirseniz bu reklamları kaldırma hakkına sahip olursunuz.

WordPress.com bazı kazanç seçenekleri sunar, ancak bunlar yalnızca pahalı planlarıyla kullanılabilir.

Daha yüksek planlara yükseltirseniz, o zaman sitenizde reklam alanları satabilir, satış ortaklığı bağlantıları ekleyebilir, Adsense reklamları kullanabilir ve ürün satışı yaparak para kazanabilirsiniz.

WordPress.com kontrol panelinizden ‘Kazan‘ sayfasına giderek tüm kazanç seçeneklerinizi kontrol edebilirsiniz.


WordPress.org para kazanma konusunda tam özgürlük sunar. Para kazandıracak herhangi bir reklam platformunu seçebilir ve web sitenize istediğiniz kadar reklam ekleyebilirsiniz. Adsense reklamları, Adsense alternatifi reklamlar, satış ortaklığı bağlantıları, e-ticaret, ürün yerleştirme, bannerlar, online kurslar, ücretli üyelikler ve aklınıza gelebilecek her türden kazanç yöntemini kullanmak wordpress.org ile mümkün.

Sonuç olarak, kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesi ile sınırsız kazanç fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

# Güvenlik, Bakım ve Destek: WordPress.com vs WordPress.org

Bir sitenin güvenliğini, hızını ve kullanıcı dostu bir yapıya sahip olmasını sağlamak son derece önemlidir. Ancak bu süreci takip etmek bazen karmaşık bir hal alabilir. Site oluşturma ve yönetme sürecinde bazen desteğe ihtiyacınız olacak. Peki, destek, bakım ve güvenlik konusunda WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark nedir?

WordPress.com ile, en başından itibaren yerleşik olarak temel güvenlik seçeneklerine ve yedeklemelere sahip olursunuz. Teknik ekip her şeyi sizin yerinize halledeceği için performans, bakım, güncelleme, destek veya herhangi bir sorun hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Elbette %100 güvenli olduğunu söyleyemeyiz fakat şimdiye kadar bu konuda ciddi bir sorun yaşanmamıştır.

Ücretsiz planda, destek için bazı dokümanlar vardır ve kullanıcılar bu dokümanlardan faydalanabilir. Ücretli plana sahip olanlar ise, herhangi bir sorun yaşamaları halinde (veya bilgi ve direkt müdahaleye ihtiyaç duyduklarında) e-posta ve canlı sohbet gibi yollarla çok daha hızlı destek alabilir.


WordPress.org kullanıcısıysanız, sitenizin her yönüyle ve dolayısıyla her sorunla kendiniz ilgilenirsiniz.

WordPress.org yazılımı şeffaftır (herkes kaynak kodunu görebilir) ve modern güvenlik gereksinimlerine ve standartlarına uymak için özenle oluşturulmuştur. Temiz bir WordPress kurulumu oldukça güvenlidir ve kişisel bir proje için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bununla birlikte, web sitenizin performansı ve güvenliği için ek önlemler almanızda fayda var. Bu gözünüzü korkutmasın çünkü bu tür işlemleri otomatik olarak yapacak işlevsel birçok eklenti var. Bunlara ek olarak, doğru kılavuzlardan faydalanarak daha fazla güvenlik ve ek özellikler ekleyebilirsiniz.

İşte faydalı kılavuzlarımızdan bazıları:

Destek için WordPress.org’da ‘Destek‘ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Başlamanıza yardımcı olacak temel kılavuzlara sahiptir. WordPress.org’daki tüm ücretsiz temalar ve eklentiler, kullanıcılarına destek sağladıkları bir destek forum sayfasına sahiptir. Bazı firmalar e-posta ve telefon desteği de sunar. Premium ürün şirketlerinin çoğu ise özel destek sağlar.

Yanı sıra, hosting firmaları da birçok konuda hızlı çözüm ve destek sağlar. Bazıları ücretsiz yedekleme, ücretsiz SSL sertifikaları ve güvenlik önlemleri sunar. Öte yandan, internet üzerinde faydalanabileceğiniz binlerce kılavuz da mevcut.

# SEO: WordPress.com vs WordPress.org

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), blogunuzun veya web sitenizin arama motoru sonuçlarının en üstünde görünmesini sağlayan bir tekniktir. Günümüzde çoğu insan arama motoru önerilerine güvendiğinden, SEO çevrimiçi işletmelerin başarısını belirleyen en önemli faktörlerden biri haline geldi. WordPress yazılımı varsayılan olarak birçok SEO avantajına sahiptir.

Peki, SEO konusunda WordPress.com ve WordPress.org arasındaki fark nedir?

⚡ WordPress.com, ücretsiz, kişisel ve premium planlardaki web siteleri için SEO araçları sunmaz. Yalnızca İş planına ve daha yüksek planlara sahip web siteleri, WordPress tarafından sağlanan SEO araçlarına erişebilir.

Araçlar, ön sayfa meta açıklaması, meta açıklama sonrası, arama ve sosyal önizlemeler vb. için seçenekler içerir. Ayrıca, bir İş planı kullanıcısıysanız Rank Math SEO gibi üçüncü taraf SEO eklentileri de yükleyebilirsiniz.


WordPress.org ile kullanabileceğiniz çeşitli SEO eklentileri vardır ve kullanımları için herhangi bir kısıtlama yoktur. Tamamen ücretsiz olarak birçok SEO seçeneği sunar.

Örneğin, Yoast SEO eklentisi veya başka bir eklenti kullanarak tüm sayfalarınız ve gönderileriniz için anahtar kelimeler ekleyebilir ve SEO dostu başlık, meta açıklama, URL’ler oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, web siteniz için SEO fikirleri almak için SEMrush, Ahrefs gibi diğer SEO araçlarını ve hizmetlerini de kullanabilirsiniz.

SEO için WordPress.com mu WordPress.org mu? Wp.org platformu, SEO özellikleri söz konusu olduğunda kesinlikle oldukça üstündür. Bol miktarda SEO eklentisi ile sınırsız optimizasyon seçenekleri sunar. Wp.com platformu bazı SEO eklentilerini kullanmanıza izin verir, ancak bir İş planı kullanıcısı olmanız gerekir (iş planının yıllık 1000₺ civarı olduğunu unutmayın.)

# Özelleştirme Seçenekleri

WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farklar söz konusu olunca, özelleştirme seçeneklerini de bilmek gerekir.

⚡ WordPress.com ile ortalama bir site oluşturabilirsiniz, ancak birçok sınırlamayla karşılaşırsınız (ücretli planlar da buna dahil.)

⚡ WordPress.org tamamen açık kaynaklı olduğu için sitenizin temel ayrıntılarına girebilir, temaları değiştirebilir, web’den yeni temalar yükleyebilir, eklentiler yükleyip yapılandırabilir, sitenize özel kodlar ekleyebilirsiniz.

Özetle, WordPress.com ile yalnızca WordPress.com’un yapmanıza izin verdiği şeyi yapabilirsiniz. WordPress.org ile yapmak istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

# Tema ve Eklenti Seçenekleri

Temalar ve eklentiler, sitenizin tasarımı ve işlevselliği için önemlidir. Temalar siteniz için genel tasarım sağlarken, eklentiler yeni özellikler ekler. WordPress.org ve WordPress.com farkları burada da oldukça belirgin.

WordPress.com’da kullanabileceğiniz temalar ve eklentiler

WordPress.com’da sınırlı tema ve eklenti seçenekleri vardır. Ücretsiz ve Kişisel planlarıyla yaklaşık 150 ücretsiz temaya erişebilirsiniz. Kişisel bir planla premium bir tema kullanabilirsiniz ancak temayı ayrıca satın almanız gerekir.

Premium, Business ve e-Ticaret planları gibi daha yüksek planlara yükseltirseniz, 200 premium özelleştirilebilir temaya daha erişebilirsiniz. Peki, diğer özel temaları kullanabilir misiniz? Hayır, WordPress.com yeni özel temalar eklemenize izin vermez ve mevcut temaları çok fazla özelleştiremezsiniz.

Benzer şekilde, eklenti seçenekleri de WordPress.com’da sınırlıdır. Ücretsiz planla, önceden oluşturulmuş JetPack eklentisi mevcuttur, ancak başka eklentiler ekleyemezsiniz. Bir İşletme veya e-Ticaret planındaysanız, bir eklenti koleksiyonuna erişebilirsiniz, ancak herhangi bir yeni eklenti yükleyemezsiniz.

WordPress.org’da kullanabileceğiniz temalar ve eklentiler

WordPress.org’daki resmi tema deposunda bulunan 7.500’den fazla ücretsiz özelleştirilebilir tema arasından seçim yapabilir ve bu temalardan herhangi birini sitenize doğrudan yönetici panosundan yükleyebilirsiniz.

Ayrıca, diğer üçüncü taraf tema sağlayıcılardan da tema seçebilir ve seçeneklerinize binlercesini daha ekleyebilirsiniz. Örneğin ThemeForest, StudioPress, Mythemeshop, Elegant Themes gibi tema sağlayıcıları ile modern ve SEO uyumlu premium temalara sahip olabilirsiniz.

Peki ya eklentiler? WordPress.org ile son derece geniş bir eklenti yelpazesine sahip olursunuz. WordPress.org eklenti deposunda 55.000’den fazla ücretsiz eklenti bulunur. Temalara benzer şekilde, bu eklentileri de WordPress panonuzdan hızlı bir şekilde yükleyebilir ve hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Ayrıca, CodeCanyon gibi diğer üçüncü taraf WordPress mağazalarında ve pazar yerlerinde de binlerce ücretsiz, premium eklenti bulabilirsiniz.

# Kurulum Süreci Hangisinde Daha Kolay

WordPress.com‘u kullanmaya başlamak oldukça kolaydır. WordPress.com’a gidin ve “Sitenizi kurmaya başlayın” düğmesine tıklayın.

WordPress.com, yeni web sitenizi kolay anlaşılır bir şekilde yapılandırmanıza izin vererek her adımda size yol gösterir. Sadece e-posta adresi ve siteniz için bir ad girin, ardından önceden hazırlanmış temalar arasından bir seçim yapın. Birkaç dakika sonra, hemen kullanmaya başlayabileceğiniz işlevsel bir web sitesi veya blog hazır hale gelir.

WordPress.org yazılımıyla kurulum biraz daha zaman alabilir, ancak yine de kurulum nispeten kolaydır. Öncelikle, bir alan adı ve hosting planı satın almanız gerekir. Hosting hesabınız üzerinden WordPress kurulumu için seçenekleriniz olacaktır. Bazı firmalar tek tıklamayla bu işi halledebileceğiniz seçenekler de sunar. (Bkz- 5 Dakikada WordPress Kurulumu)

WordPress.com ve WordPress.org – Artıları ve Eksileri

Hem WordPress.com hem de WordPress.org’un bazı artıları ve eksileri vardır.

# WordPress.com: Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kolay ve anlaşılır bir kurulum süreci vardır – WordPress.com web sitesine gidin, kaydolun, bir alan adı ve bir plan seçin. Ardından, web sitenizi özelleştirmeye başlayın.
 • WordPress.com’un ücretli sürümü, seçtiğiniz plana göre destek ve yardım sağlar.
 • WordPress.com, web sitenizin tüm güvenliği ve yedeklemesiyle ilgilenir. Web sitenizin teknik yönleri hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

Eksileri:

 • Özelliklerin çoğunu kullanmak için ücretli planlara yükseltmeniz gerektiğinden biraz maliyetlidir. WordPress.com sitesinde yalnızca sınırlı özellikler yerleşiktir.
 • Sınırlı tema ve eklentiler sağlar.
 • Özelleştirme seçeneği sınırlıdır.
 • Para kazanma sınırlıdır – yalnızca daha yüksek planlar, sınırlı reklam hizmetleri ile mümkündür.

# WordPress.org: Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • WordPress.com’a kıyasla biraz daha ucuz.
 • Binlerce ücretsiz tema ve eklenti sağlar.
 • Size en üst düzeyde esneklik sağlar. Üçüncü taraf temalar ve eklentiler ekleyebilir, kendi temanızı ekleyebilir ve hatta özelleştirme için özel kodlar yazabilirsiniz.
 • Size para kazanma özgürlüğü verir. Herhangi bir reklam sağlayıcı ve reklam yayınlama yöntemi seçebilirsiniz.

Eksileri:

 • Kurulum nispeten zor sayılabilir. Ancak kılavuzları okuyarak ve adım adım öğretici videoları izleyerek kolayca öğrenebilirsiniz.
 • WordPress.org açık kaynaklı bir platform olduğundan, WordPress.org ekibinden direkt bir destek alamazsınız (ancak, forumlar ve çeşitli kılavuzlar aracılığıyla kendinizi kolayca eğitmeniz mümkün).
 • Yedekleme, güvenlik ve bakımla kendiniz ilgilenirsiniz.

WordPress.com vs WordPress.org: Hangisi En İyisi?

WordPress.com vs WordPress.org: Hangisi En İyisi?

WordPress.com ve WordPress.org’un her ikisinin de artıları ve eksileri vardır. Web siteniz için kişisel ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi bilmeden hangisinin en iyisi olduğunu söylemek zor. Sizin için en iyi karar, bütçenize ve kurmak istediğiniz web sitesinin türüne de bağlı olacaktır.

Örneğin, siteniz aşağıdakilerden biri olacaksa WordPress.com’u tercih edebilirsiniz:

 • Kişisel blog
 • Hobi sitesi
 • Para kazanılmayan site

WordPress.com’a tek kuruş harcamadan hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz, kurulum zahmetsizdir ve tüm bakımı sizin için halledeceklerdir. Barındırma, üçüncü taraf araçlar ve özel web sitesi işlevleri ilginizi çekmiyorsa WordPress.com sizin için iyi olabilir.

WordPress.org, bağımsız olmak isteyen web sitesi sahipleri içindir. Bu, her şeyi sıfırdan kendi başınıza inşa edebileceğiniz anlamına gelir. En önemlisi, istediğiniz araçları yüklemekte ve genel web sitesi işlevselliğini kontrol etmekte özgürsünüz. Tamamen kendi başınıza olmak istiyorsanız bu en iyi seçimdir.

Benzersiz bir özel tasarıma sahip daha profesyonel bir web sitesi istiyorsanız, kesinlikle WordPress.org‘u öneririz. Bloglar, iş web siteleri, çevrimiçi mağazalar, kişisel web siteleri, üyelik web siteleri, haber portalları ve istediğiniz her şeyi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, web sitesi üzerinde sahiplik ve tam kontrole sahip olursunuz. Özellik erişimi, esneklik, özelleştirme ve daha pek çok yönden WordPress.org, WordPress.com’dan oldukça ileridedir.

Dediğimiz gibi, her şey web sitenizden ne beklediğinize, bütçenizin ne olduğuna ve ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğinize bağlıdır.


WordPress, bir web sitesi oluşturmanın en popüler yoludur. Ancak popülaritesine rağmen, birçok yeni kullanıcının hala kafasını karıştıran bir soru var – WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark nedir? Umuyoruz bu makale ile sorunuza yanıt bulabilmişsinizdir. Hala aklınıza takılanlar varsa lütfen aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu