WordPress Eklenti Kalıntılarını ve Gereksiz Dosyaları Temizleme

Site geliştirme esnasında çok sayıda eklenti denemesi yaparak projemiz için en iyi seçeneklere karar vermeye çalışırız. Tabii İşimize yaramayanları ve artık kullanmayacağımız eklentileri doğru şekilde kaldırmak site performansı için oldukça önemli. Çünkü bazı eklentiler silindikten sonra bile geride çok fazla kalıntı bırakır. Bu yazıda, daha önce yükleyip sildiğiniz WordPress eklentilerinin geriye bıraktığı kalıntıları ve gereksiz dosyaları temizleme yöntemlerine değineceğiz…

wordpress eklenti kalintilarini ve gereksiz dosyalari temizleme

Bir eklenti kurduğunuzda, genellikle veritabanınıza tablolar ekler. Sorun şu ki, eklentiyi uygun biçimde silmezseniz, bu tablolar veritabanınızda yer kaplamaya devam eder. Zamanla, bu ek tablolar disk alanını kaplar ve sitenizin performansına ciddi zarar verebilir.

Not: Tüm eklentiler veritabanı tabloları oluşturmaz ve bazı eklentiler size eklenti tablolarını da kaldırma seçeneği sunan bir yönetim paneli sunar.

Veri depolama olasılığı en yüksek olan ve geriye çok fazla gereksiz dosya ve tablo bırakan eklentiler genellikle şunlardır;

Devre dışı bırakılmış WordPress eklentilerinin tüm izlerini tamamen kaldırmak için izleyebileceğiniz bazı adımlara bir göz atmadan önce bir eklentinin nasıl devre dışı bırakılacağına ve silineceğine bakalım.

WordPress Eklenti Nasıl Silinir?

Kaldırmak istediğiniz eklentiye bağlı olarak, genellikle eklenti kaldırma işlemi oldukça basittir. Bunun için 2 yöntem kullanabilirsiniz; WordPress kontrol paneli aracılığıyla ve FTP kullanarak (FTP yerine cPanel-Dosya Yöneticisi de tercih edebilirsiniz).

1. Kontrol Paneli aracılığıyla WordPress Eklentisi Kaldırma

Herhangi bir eklentiyi yalnızca kontrol panelini kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde silebilirsiniz. Kontrol panelinde “EklentilerYüklü Eklentiler” yolunu izleyin ve silmek istediğiniz eklentinin altında bulunan “Devre Dışı Bırak” ı tıklayın. Sonraki adımda, devre dışı bıraktığınız eklenti için “Sil” seçeneğini tıklamanız gerekir.

WordPress Eklenti Silme-Admin Panelden

2. FTP Aracılığıyla Eklenti Silme

Bir diğer yaygın yöntem ise FTP aracılığıyla eklenti kaldırmaktır – örneğimizde FileZilla kullanacağız. FTP bilgilerinizle FileZilla uygulamasına giriş yapın ve sitenizin kök dizinini bulun (genellikle public_html). Kök dizine tıklayın ve wp-content / plugins klasörüne gidin. Klasörde, silmek istediğiniz eklentiyi bulun ve sağ tıklayıp açılır menüden ‘Sil‘ seçeneğine tıklayın.

WordPress Eklenti Kaldırma-FTP

Yukarıdaki yöntemler eklenti silmek için oldukça kolay yöntemler olsa da, bazı durumlarda, bir WordPress eklentisini web sitenizden tamamen kaldırmak için yeterli değildir.

Yukarıdaki basit yöntemleri kullanarak eklentileri kaldırdıysanız, muhtemelen veritabanınızda temizlenmesi gereken birçok gereksiz dosya, tablo vs. var! Çünkü bazı eklenti ve temaların silindikten sonra bile geride çok fazla kalıntı bırakabileceğine zaten vurgu yapmıştık.

Şimdi sırada sildiğiniz WordPress eklenti kalıntılarını ve gereksiz dosyaları temizleme işlemi var!

Peki, eklentileri sildikten sonra veritabanında kalan istenmeyen tablolar ve diğer eklenti kırıntıları nasıl temizlenir?

Bunu yapmanın 2 yolu var:

 1. Manuel işlemlerle WordPress eklenti kalıntılarını temizleme,
 2. ve bu işlemi sizin yerinize yapacak eklentiler kullanma.

ÖNEMLİ: Herhangi bir işlem yapmadan önce sitenizin yedeğini almayı unutmayın! Yanlış bir tablo silmek tüm sitenizi çökertebilir. Böyle bir durumda yedekler tek kurtarıcıdır. Güncel bir yedeklemeye sahip olmadan veritabanınızda hiçbir zaman değişiklik yapmamalısınız.

İşlemlere geçmeden, sitenizi tekrar gözden geçirin. Kullanmadığınız temaları ve gereksiz gördüğünüz tüm eklentileri silin. Bunun ardından, sildiğiniz dosyaların kalıntılarından kurtulmak için gerekli işlemlere geçebilirsiniz.

WordPress Eklenti Kalıntılarını Temizlemek / Veritabanı Temizliği

Yukarıda gösterilen basit yöntemlerden birini kullanarak eklenti sildiğinizde, genellikle veritabanınızda depolanan verilerin çoğu silinmez ve kullanmadığınız eklentinin kalıntılarıyla gereksiz yük oluşur.

Bu nedenle, bir eklentiyi sildikten sonra mutlaka veritabanını kontrol etmeli ve eklenti kalıntılarını temizlemelisiniz.

Veritabanı temizliği için eklenti kullanabilirsiniz, ayrıca phpMyAdmin aracılığıyla da verileri/tabloları manuel olarak kaldırabilirsiniz. Biz çok daha pratik ve daha az riskli olan eklenti kullanımını göstereceğiz. Oldukça kullanışlı olan optimize eklentileriyle sadece eklenti kalıntılarını temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda birkaç tıklamayla tüm gereksiz dosyaları temizleme işlemini de yapabileceksiniz.

Eklenti Kullanarak WordPress Eklenti Kalıntılarını Temizleme

Bazı ücretsiz ve premium WordPress eklentileri, veritabanınızı minimum çabayla temizleyerek optimum performans sağlar. İşte eklenti kalıntıları dahil tüm gereksiz dosyaları temizlemenize yardımcı olacak en iyi eklentiler:

1. Plugins Garbage Collector

Bu eklentinin yardımıyla veritabanınızı kontrol ederek gereksiz kalıntılar olup olmadığını görebilir ve silebilirsiniz.

 • Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra eklenti ayarlarını wp kontrol panelinizdeki Araçlar sekmesi altında bulacaksınız.
 • Eklentiyi tıklayın ve aşağıdaki görselde olduğu gibi  Search none-WP tables seçeneğini işaretleyip Scan Database‘yi tıklayın. Böylece tarama başlayacak.
Veritabanı Temizleme Eklentisi- Plugins Garbage Collector
 • Tarama tamamlandığında, devre dışı bırakılmış veya silinmiş eklenti kalıntılarının bir listesini göreceksiniz.
 • Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz kırmızı alanlar devre dışı bırakılmış, kullanılmayan ve silinmiş eklentilere aittir. Bu tabloları işaretleyin ve silin.

Eklenti geliştiricisinin de belirttiği gibi “İşlemi geri almak mümkün değil. Önce veritabanı yedeklemesi yapmayı düşünün. Lütfen Tabloları Sil düğmesini tıklamadan önce iki kez düşünün.”

Plugins Garbage Collector

Daha sonra listeyi detaylıca kontrol edip artık kullanmadığınız ve daha önce sildiğiniz eklenti tablolarını işaretleyip (table name altındaki kutuları işaretleyin ve sadece kırmızı olanları) sayfanın en altında bulunan Tabloları Sil butonuna tıklayın.

2. WP-Optimize

WP-Optimize , 1 milyondan fazla etkin kuruluma sahip, WordPress veritabanı optimizasyonu eklentilerinin en popülerlerinden biridir.

Önbellekleme, görüntüleri sıkıştırma vs. gibi özelliklerinin yanı sıra WordPress gereksiz dosyaları temizleme ve eklenti kalıntılarını kaldırma işlevi de vardır. İşini kesinlikle en iyi yapan eklentilerden biridir.

 • Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra WP panonuzdaki WP-Optimize sekmesini bulun ve açın. 
 • Veritabanını temizlemek için Database sekmesine tıklayın.
 • Optimizasyon tablosundaki varsayılan olarak seçili olan verileri temizlemek için Run All Selected Optimizations butonuna tıklayın. Tüm optimizasyonları aynı anda çalıştırmak için tümünü seçebilirsiniz (veritabanı yedeği aldığınızdan emin olun).
Wp-Optimize

Tablolar bölümünden ise daha önce kullanıp sildiğiniz eklenti kalıntılarını kaldırabilirsiniz.

WP-Optimize Eklentisi-Tablolar

3. WP-Sweep

WP-Sweep , eklenti kalıntılarını silmek ve gereksiz dosyaları temizlemek için kullanabileceğiniz bir diğer WP eklentisidir.

 • Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra, Araçlar > Sweep‘e giderek ayarlara erişin. Eklenti arayüzü, veritabanınızdaki gereksiz verileri gösterir.
 • Yorumlar, kullanıcılar, terimler, gönderiler, seçenekler ve optimizasyon tabloları için bölümler göreceksiniz. Her birini dikkatlice inceleyin, emin olmak için Detaylar/Details kısmına tıklayın. Gereksiz gördükleriniz için Sweep seçeneğine tıklayıp silin.

4. Clean Options

Uzun yıllardır güncelleme almamasına rağmen hala çok iyi çalışan bir eklentidir. Bu eklenti, veritabanınızdaki wp_options tablonuza yerleşmiş tüm artıkları temizlemenize yardımcı olur. Üstelik yukarıdaki eklentilerin atladığı birçok eklenti ve tema kalıntısını yakalar ve listeler. Böylece daha iyi bir temizlik yapma şansınız olur.

 • Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra Araçlar--CleanOptions yolunu izleyin.
 • Find orphaned options butonuna tıklayın.
Clean Options Plugin
 • Açılan sayfada halihazırda kullandığınız ve daha önce kullanıp sildiğiniz eklentilerin oluşturduğu tabloları göreceksiniz.
Clean Options Eklentisi
 • Ekran görüntüsündeki gibi verilerle dolu bir listeyle karşılaşacaksınız. Buradaki verileri inceleyin ve daha önce sildiğiniz eklenti veya temalara ait olanları tek tek işaretleyin. Hangi eklentiye ait olduğundan emin değilseniz, incelemek için karşılarındaki linklere tıklayabilirsiniz. Emin olmadan herhangi bir veriyi silmeyin!
 • İşaretleme işlemi bitince sayfanın altındaki View Selected Options Information butonuna tıklayın.
 • Yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Buradan silinecekler listesini tekrar gözden geçirip sayfanın altından Yes‘i işaretleyin ve Submit‘i tıklayın.

Bu eklentiyle ya da seçtiğiniz diğer eklentilerle işiniz bitince silebilirsiniz. Örneğin haftada bir ya da ayda bir temizlik yapmak istediğinizde tekrar yüklersiniz.

Hadi, web site temizliğini biraz daha genişletelim! Şimdi de eklenti kalıntılarını temizlemekten ziyade, WordPress gereksiz dosya temizleme işlemine devam edelim ve web site temizliğini/optimizasyonunu biraz daha ilerletelim…

WordPress Gereksiz Dosyaları Temizleme/Web Site Optimizasyon

1. Kullanılmayan Medya Dosyalarını Silme

Medya dosyaları (resimler, GIF’ler ve videolar gibi) çok fazla yer kaplayabilir. Sitenizde silinmiş yayın ve sayfalardan geriye kalan resimler ve artık kullanılmayan çok sayıda eski medya dosyanız varsa, ilerleyen zamanlarda bu durum ciddi bir sorun olabilir.

Ortam kitaplığınızdaki kullanılmayan resimleri manuel olarak silebilirsiniz fakat bu maalesef çok zaman alan bir süreç olacaktır. Üstelik çok fazla görsel barındırıyorsanız, bu şekilde görsellerin arasından hangilerinin kullanılmadığını tam olarak tespit etmeniz oldukça zor olur.

Media Cleaner eklentisi, herhangi bir içerikte kullanılmayan medya dosyalarını otomatik olarak temizleyerek, gereksiz dosyaları temizleme görevini sizin için basitleştiren kullanışlı bir araçtır.

Kullanılmayan medya dosyalarının gelecekte bir sorun haline gelmesini önlemek için, sitenizde çalışırken dikkatli olmanız gerekir. Bir görüntüyü her güncellediğinizde veya bir içeriği sildiğinizde, gereksiz medya dosyalarını kitaplığınızdan hemen kaldırmanız en mantıklısı olur.

2. Yazı Revizyonlarını Silme

WordPress revizyon sistemi ile, bir gönderide yapılan değişiklikleri görüntüleme ve önceki sürümleri geri yükleme seçeneğine sahip olmak çok yararlı olabilir, ancak bunlar biriktiğinde veritabanında çok fazla yer kaplayabilir. Bu nedenle bunları sınırlamak en doğru hamle olacaktır.

Bu işlem için 3 seçeneğiniz var; revizyonları tamamen devre dışı bırakmak, sınırlamak ya da düzenli olarak revizyon temizliği yapmak.

wp-optimize ve wp-sweep gibi eklentilerle biriken revizyonları temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Bu işlemi eklentisiz çözmek isteseniz aşağıdaki kodları wp-config.php dosyanıza eklemeniz yeterli olur.

Revizyonları kalıcı olarak devre dışı bırakmak için şu kodu kullanın: define( 'WP_POST_REVISIONS', false );

Revizyonları sınırlamak için şunu ekleyin: define( 'WP_POST_REVISIONS', 3 ); (3 yerine daha düşük ya da daha yüksek bir sınır koyabilirsiniz).

3. Kullanılmayan Kısa Kodları Kaldırın

Çoğu eklenti, oluşturduğunuz yazılara ve sayfalara eklenen kısa kodlar kullanır. Bu nedenle, kısa kodlar kullanan bir eklentiyi devre dışı bırakmaya veya kaldırmaya karar verirseniz, bu kısa kodlar işlevsiz olarak sayfalarınızda görünmeye devam edecektir.

Bu işlevsel olmayan kod satırlarının sitenizde görünmesini engellemek için , eklentiyi devre dışı bırakmadan önce veya hemen sonra sayfalarınızda kullandığınız kısa kodları silmeniz gerekir. Bunu manuel olarak, sayfadan sayfaya geçerek veya kod kullanarak yapabilirsiniz. Kod kullanmak işinizi hızlandıracaktır (özellikle de çok fazla içeriğiniz varsa).

Aşağıdaki kod satırını temanızın functions.php dosyasına eklemeniz yeterli olacak:

add_shortcode ( 'eklenti kodu' , '__return_false' ) ;

Eklenti kodunu  kısmını, eklenti tarafından oluşturulan kısa kod etiketiyle değiştirmeniz gerekiyor. Kodu girdikten sonra, o eklentiye ait kısa kodlar artık sitenizde görünmeyecektir. Eklentiyi tekrar kullanmak isterseniz, functions.php dosyanıza eklediğiniz kodu silmeyi unutmayın!

4. Gereksiz Kod Satırlarından Kurtulun

Web sitenizin kaynak kodlarında pek çok gereksiz kod satırı olduğunu fark etmişsinizdir (Wp kurulumunuzla ilgili bilgiler, wp emojileri vs. gibi). Bunların gereksiz yer kaplamalarını önlemek için aşağıdaki kodları functions.php dosyanıza ekleyebilirsiniz.

FTP, cPanel, plesk panel kullanabilirsiniz. Dosya yöneticisinden kök dizine geçin ve wp-content klasörü içinden themes dosyasına geçin. Kullandığınız temaya çift tıklayın ve buradan functions.php dosyasını bulun. Sağ tıklayıp edit (düzenle) seçeneğini seçin. Açılan sayfanın sonuna aşağıdaki kodları ekleyin.

// Gereksiz kod temizliği
remove_action( 'wp_head', 'rsd_link' );
remove_action( 'wp_head', 'index_rel_link' );
remove_action( 'wp_head', 'wp_generator' );
remove_action( 'wp_head', 'wlwmanifest_link' );
remove_action( 'wp_print_styles', 'print_emoji_styles' );
remove_action( 'wp_head', 'feed_links', 2 );
remove_action( 'wp_head', 'feed_links_extra', 3 );
remove_action( 'wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7 );
remove_action( 'wp_head', 'start_post_rel_link', 10, 0 );
remove_action( 'wp_head', 'parent_post_rel_link', 10, 0 );
remove_action( 'wp_head', 'adjacent_posts_rel_link', 10, 0 );
remove_action( 'wp_head', 'wp_shortlink_wp_head', 10, 0 );
remove_action( 'wp_head', 'adjacent_posts_rel_link_wp_head', 10, 0 );

5. Görseller İçin Yeniden Boyutlandırmayı Önleyin

wp-content / uploads / dosyanızı kontrol ederseniz, muhtemelen yüklediğiniz her görüntünün birden çok kez boyutlandırıldığını fark edebilirsiniz. Tekrar tekrar yeniden boyutlandırılmış bu görselleri belki de hiç kullanmayacaksınız.

Bu görüntüler bu dosyada kalıcıdır (siz temizlemediğiniz sürece) ve ve oldukça fazla yer kaplarlar. WordPress gereksiz dosya temizliği ile bu duruma bir son verebilirsiniz. Hatta WP panonuzdan gerekli ayarlamaları yaparak aynı görüntünün farklı boyutlarda çoğaltılmasını önleyebilirsiniz. Görüntü boyutlarını devre dışı bırakmak (ve yukarıdaki diğer yöntemleri uygulamak) çok sitenizin disk alanı genişletecek ve sayfalarınızın açılış hızında gözle görülür fark yaratacak!

Dikkat: Tekrar hatırlatalım; bu tür işlemlerden önce mutlaka sitenizin bir yedeği olduğundan emin olun!

WP yönetim panelinden Ayarlar--Ortam yolunu izleyin ve buradaki varsayılan boyutları sıfır (0) olarak ayarlayıp sayfayı kaydedin. (Bu işlem sadece WordPress tarafından oluşturulan ek resimlerin tekrar oluşmasını önler. Temanız da böyle bir işleve sahipse, yaptığınız işlem temanızın ek görsel boyutları oluşturmasını önlemeyecektir).

wordpress ortam ayarlari

Unutmayın, bu işlem web sunucunuzda bulunan eski görüntü kopyalarını silmeyecek sadece bir sonrakileri etkileyecektir. Web sitenizde varsayılan resim boyutlarından birini kullanıyorsanız, orijinal değerleri olduğu gibi bırakın.

Orijinal yüklenen fotoğraf dışındaki tüm resim boyutlarını devre dışı bırakmanın başka bir yolu, aşağıdaki kod satırını temanızın functions.php dosyasına eklemektir.

function remove_all_image_sizes() { 
 foreach ( get_intermediate_image_sizes() as $size ) { 
     remove_image_size( $size ); 
  } 
} 
add_action('init', 'remove_all_image_sizes');

Görüntü boyutlarını devre dışı bıraktıktan sonra, tüm eski kullanılmayan görüntüleri kaldırmak ve varsa yeni görüntü boyutlarını oluşturmak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Dikkat: Hangi resim boyutlarının devre dışı bırakılması gerektiğinden emin değilseniz, bu işleme devam etmeyin çünkü mevcut tasarımınızı ve düzeninizi bozabilir.

Umuyoruz, yukarıdaki adımlar, WordPress eklenti kalıntılarını temizleme ve WordPress gereksiz dosyaları temizleme konusunda yardımcınız olur. Bir sonraki yazımızda, web sitenizin disk alanını artırmanıza yardımcı olacak daha fazla ipucu paylaşacağız…